User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
59 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Ali Ağaoğlu'nun İTÜ'ye bağışladığı Tesla

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ali Ağaoğlu'nun İTÜ'ye bağışladığı Tesla

Otomobil ile ilgili bir haber olduğu için paylaşmak istedim.

Güzel türkiyem'deki üniversite rezaletimi desem ne desem bilemedim.

Bürokrasi kurbanı oldu araba.

İş adamı Ali Ağaoğlu'nun 2011 yılında araştırılması ve daha iyisinin yapılması için İTÜ'ye bağışladığı Tesla elektrikli otomobilin çürüdüğü ortaya çıktı.

010 yılında Türkiye'ye ilk kez Ali Ağaoğlu tarafından getirilen ve iş adamı tarafından 2011'de İTÜ'ye yerli elektrikli araç üretilmesi şartıyla hibe edilen Tesla Roadster elektrikli otomobilin akıbeti belli oldu.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Ağaoğlu 6 yıl sonra otomobilinin başına gelenleri şu şekilde anlattı:

“2010 yılında Tesla Roadster elektrikli otomobili Türkiye’ye ilk kez getiren ben oldum. Daha birkaç ay kullanmıştım ve çok sevmiştim ki, İTÜ’nün makina fakültesi dekanı beni aradı. Aracı bir haftalığına öğrencilerinin incelemesi için benden istiyordu. Teklifini reddettim. Birkaç gün sonra İTÜ’nün rektörü Muhammed Hocayı bu kez ben aradım. ‘Hocam bu aracı Üniversitenize hibe ediyorum. Bir tek şartım var. Bundan daha iyisini yapın, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli aracını geliştirin. Size söz, şirketimin araç filosu için 500 adet aracı da ben satın alacağım’ dedim. Kabul ettiler ve ben de törenle aracı İTÜ’ye hediye ettim.

"FARKINDALIK YARATMAK İÇİN GETİRTTİM"

Tesla’nın teslim töreninde, ‘Ben bu aracı yurt dışından farkındalık yaratmak için getirttim. Gelecek 20 yılda trafikteki araçların yarısı elektrikli araçlardan oluşacak. Tesla Roadster’in İTÜ’nün bu konudaki Ar-Ge çalışmalarına ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum’ demiştim. Ancak aracın teslim edilmesinin üzerinden yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen otomobille ilgili yapılan çalışmalar hakkında hiç bir bilgi sahibi olamadık. Zaman zaman gazeteciler soruyor, ‘Bilmiyoruz’ diyorduk. Sonunda Tesla’nın başına ne geldiğini anlamak için arkadaşlarımız üniversiteye gitti.

"OTOPARKTA ÇÜRÜMEYE TERK EDİLMİŞ"

Öğrendiğimize göre, Tesla’yı teslim ettiğimiz tarihte İTÜ’de rektör değişimi yaşanmış ve bizim Tesla rektörlük binasının otoparkında çürümeye terkedilmişti. Araca el sürülmediğinden pilleri tükenmiş, şarj sistemi de arızalanmıştı. Kısa bir araştırmayla 50 bin dolar masraf çıkardığı anlaşılmıştı.

Yönetimin Tesla’dan nasıl kurtulacağını düşündüğü günlerden birinde, ABD’li ünlü bir üniversiteden İTÜ’yü ziyarete gelen bilim adamlarına kampüs gezdiriliyordu. Tam Tesla’nın önünden geçerken konuk heyet heyecanlanıyor.

‘Gerçekten üniversiteniz bir Tesla’ya mı sahip. Bizim bile böyle bir imkânımız yok. Siz çok önemli bir üniversite olmalısınız.’ diyor

"İADESİ İMKANSIZ"

Konuk bilim adamlarının tepkisi üzerine Yönetim Tesla’nın kıymetini anlıyor ve aracı mekatronik atölyesine taşıyor. Bu kez de aracın tamiri için bütçe bulunamıyor ve araç yine kaderine terkediliyor.

Biz bu durumu tespit edince bir dilekçeyle aracın iadesini istedik. Yönetim sıcak baktı ama İTÜ’nün hukuk servisi, ‘envantere hibe olarak giren aracın iadesinin imkânsız olduğunu’ söyledi."

TESLA ROADSTER'İN ÖZELLİKLERİ

Elektrikli motoru sayesinde karbon emisyonu olmayan Tesla Roadster, saatte 100 kilometre hıza 3.7 saniyede çıkabiliyor.

288 beygirlik motor, gücünü 450 kilogramlık, 3.5 saatte şarj edilebilen lityum-iyon pillerden alıyor.
    Seat IBIZA FR

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizden bir cacik olmaz. Vizyonsuz maymun istahli bir rektor. Aliyor ama ne yapacagini bile bilmiyor. Bide nymis araba yapacaklarmış. Toplanip birbirlerini yapsinlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ülke nasıl övülür anlatıyorum toplanın.

Ülkenin herhangi bir devlet kurum'a yabancılar gelir. Devlet kurumu çalışanları hemen gazeteleri arar heyet geldi buraya diye. Sonra yeni yetme gazeteci hemen haber yapmak ister ve editörüne götürür.
    Editör "yavrum şuraya, bizde bile böylesi yok yaz" der ve olaylar gelişir.

Ülkeye gelen her yabancı zaten bizde bile bu yok diyor.

Hadi bu ağaoğlu şov adamı sırf popülerliğini korumak için bunu yaptı ama türkiye'de o kadar zengin şirket var neden hiçbiri maddi olarak destek vermez üniversitelere anlamam.

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En altından en üstüne nasıl bir b*ktan zihniyete sahip olduğumuzun, yine en alttan en üste herkesin günü kurtarmaya çalıştığının ve aslında değil bir asır ötesini bir adım ötesini dahi düşünmediğimizin bal gibi kanıtı. İstisnalar asla ve kati surette kaideyi bozmuyor ülkenin %99'unu al çöpe at komple.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu A.A zerre sevmem ama adam ne güzel bir davranışta bulunmuş gel gelelim son duruma bak.

Daha iyisini yaptığımız için gerek görmemişlerdir !1!1!1

sagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazık cidden
    Öğretmenler yeni nesil harbiden sizin eseriniz olacak !
    35 KU 606- Outlander MT Turbo
    34 ENP 29 - TypeR
    34 VTE 64 - S2000
    34 VG 3670 - Type-R
    10 E 6622 - Civic vti

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapcagınız 4 teker araba ********* hala yerli merli tarak tufek yeter bızım halka mustahak bu vergıler zamlar

onlara hava hos kafa hep yuksek olan bız genc nesle oluyor hayallerimizi hayatımızı s*ktınız be

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ali Ağaoğlu ilk defa haklı..

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece şu forumdan 5 kafa adama bütün imkanları sunsan yerli arabayı yapar

Skyhawk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapılan hem iş adamına ayıp, hemde Türk milletine. Hibeye geren mal geri verilmezmiş. Verme, gözüne sok.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bu işte bir iş var bence

bu ülkeden bir cacık olmayacağı belli iken güzelim teslayı devletin üni sine ver

aklım almıyor
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu işte bir iş var bence

bu ülkeden bir cacık olmayacağı belli iken güzelim teslayı devletin üni sine ver

aklım almıyor
    Adam zaten reklam amaçlı adım duyulsun hemde ön ayak olayım diye vermiştir.Zaten garajındaki diğer arabalara göre bu verdiğinin rakamı çok cüzzü kalır.

Sorun burda üni'de.Madem aldın dekan değişti yeni gelende adama ulaş deki sağolun varolun.Böyle bir konuda ön ayak olmuşşsunuz yanlız araç atıl durumda ben bu olaya el koyuyorum bize bir yardım yapsanız deseniz adam yok demezdi herhalde.

Adama böyle 2.bir istek'de gelmeyine haklı olarak bende'de yardım istemediler isteseler verirdim moduna girer.

Türkiyedeki makam mevki.Yeni gelen her zaman bir öncekini boklar.Öncekinin pilannana işlerine yokuş koyar iptal eder bütce yok der.

Bu belediyelerdede böyle üni'dede böyle bakanlıklarlada.
    Seat IBIZA FR

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Su araba olayi artik iyice kabak tadi vermeye basladi. Bu kadar onrmli gorulmrsinin sebebi heralde eski Turk kulturunde ata, ve gelisen teknolojiyle arabanin yerini almasiyla arabaya buyuk anlam yuklenilmesinde. Ve tabi ki guzel secim malzemesi yapilabilmesinde.

Tamam abi yapmisiz, denemisiz bi kac kereler olmamis. Sanki otomobil markasi olmayan bir tek biz kalmisiz gibi nedir bu tirmalama. Dunyanin geldigi noktada Land Rover veya Mini'nin ingilizligi mi kalmis? Volvo hala Isvec markasi mi? Seat hala Ispanyol markasi mi veya Skoda hala Cek mali mi? Lambo hala italyan mi?

Brn bugune kadar Israil'in yerli ve milli arabalari olmadigi icin yerindiklerini gormedim. Ama kol gibi silah ve savunma sanayileri var. Her turlu tohumun genetigiyle de oynayabilecek muhendislik kapasiteleri var.

Ote yandan, Hollanda. Araba markalari var mi yok. Bizim Konya kadar ulke zaten ama tarimda aldiklari verimi biz komple TR'ce alamiyoruz.

Kanada,'nin araba markasi var mi, yok. Ama simdi bize mercimek satiyolarlar.

Isvecliler de ticaret konusunda bizim Kayserilileri gecmis diyolla. Once Volvo' yu Cin'e sattilar, simdi de Dunya' da tek denilebilecek kadar Findik kapasitemiz olan bize, bizden 13 liraya aldigi findigin kilosunu 21 liraya geri bize satmis.

Bize var ya dusman filan lazim degil, en buyuk dusman icerde. Kahpe icerden olunca da, kapi kilit tutmuyor iste.

Kanal istanbul hulogggg
    "Korkmadık, savaştık"

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eski şirketimde çalışırken şimdi isim vermiyim yaklaşık 1-1.5 sene civarı bizim şirkette yattı hiç el sürülmedi bazı kısımları söküktü en son yer açılsın diye zar zor topladık çekiciye koyduk üniversiteye yollamıştık görüyüromki yolladığımız gibi kalmış orada kim bilir ülkece ilim bilim olarak ilerlemeye çalışırsak belki bir gün oda imkansız duruyo kıymetli olur ama biz böyle 5 vakit namazla mutluyuz elhamdülillah
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bundan 2-3 yıl önce bir üniversitenin hocaları ile görüşüyoruz.Radyo televizyon bölümü için televizyon ekipmanları alıcaklar.Görüşme yaptık ellerindeki dökümanlar ve istekler SD yayın teknolojisi.3 Hafta zor ikna ettik SD olarak TV ekipmanı satılmıyor eski teknoloji ve Sony Ve diğer bütün byük markalar HD yapıyor diye.

Düşünün reji eski yayın teknolojisi ile kurulcaktı az kalsın
    Seat IBIZA FR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turkiyede bürokrasi anlayışı hakim olduğu için her şey bürokrasinin dudağına bakar.bu genç yaşımda iyiki turkiyede üniversite okumamışım diyorum turkiyede üni okumak boşa kürek çekmektir

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Senelerce icatları Üniversitelerin yapması gerektiğini savunan bir yapım oldu. Yani gerçek bilim adamları birşeyleri icat yada modifiye etmeli. İTÜ de dünyada çok çok iyi bir yerde ünv olarak. Ancak nekadrad yanılmışım. Bir Makina Mühendisi olarak utandım valla
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yerli araba lafı ağız mastürbasyonundan başka bir şey değil günümüz iktidarı ile. Konuşmalarının arasına yerli-milli sözcükleri koyarak oy oranlarını arttırabiliyorlar @MBuğra

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekstil ile uğraşırken mümessili olduğum italyan firmasının eski ürünlerini öğrenciler üzerinde çalışsın moda nedir nasıl yaratılıyor görsün diye kendi mezunu olduğum Uludağ Üniversitesine bağışliim dedim. Bi de kendim götürecektim istanbuldan Bursaya 20 koliyi. Tek istediğimde bağışladıklarıma karşılık italyaya yollamak üzere ingilizce teşekkür yazısı. Hocalarımla konuştum dedim hocam siz bile yazsanız olur dedim. Yetkimiz yok veremeyiz yazı dedi. Rektörlük versin dedim uğraşamayız dediler. İstanbul topkapı meslek lisesine sordum olur yazıyı veririz dediler. Yazı 1 saate geldi 2 saat sonrada almak için kendileri kamyonet yollamışlardı.
    Başka yabancı bi firmanın yazılımı vardı sattığım onu hibe ediim dedim ama eğitim vermem gerek kullanmanız için dedim. Para vermeyiz dediler. Para istemiyorum kullanıp üzerinde çalışacak öğretmene eğitim vermem gerek çok karışık kullanamaz dedim. Hiç kimse boş vaktini ayırmadı eğitim almak için. Adamlara alanındaki dünyanın en iyi yazılımını vericem değeri 25k Euro. Adamlar onun bile eğitimini almak için vakit ayırmadı. O yüzden ben üniversitelerden bişey beklemiyorum.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler