User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Fiat 500l çatlak motor bloğu...

ygtrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Fiat 500l çatlak motor bloğu...

Öncelikle herkese selamlar. Arkadaşlar annemin 2013 model 46bin km de, garantisi bitmiş fiat 500l aracı aşşa yukarı ayda bir yada 2 ayda bir su eksildiğinden dolayı uyarı veriyordu, aracı en son bakılması için yetkili servise götürdüm, yapılan incelemede motor bloğunda çatlak olduğu ortaya çıktı, şimdi yetkili servis bunu bana kullanım hatası vs gibi şeylerle asla açıklayamaz, bu sorunun düpedüz defolu üretilen motor bloğundan kaynaklandığını düşünüyorum, yani kısacası ayıplı mal, bu gibi durumlarda aracın garantisinin bitmiş olmasına rağmen yasal olarak hak idda edebileceğimiz bir durum varmıdır? Gerekirse bilir kişi raporuyla bloktaki çatlağın üretim hatası olduğunu belgeletmeyi düşünüyorum. Başına bunun gibi fabrikasyon hatadan dolayı sıkıntı gelmiş ve çözebilmiş birileri varmıdır merak ediyorum...

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    500l sahibiyim aracım 1.
    direksiyon city de arızam vardı çözemedim 1 aydır falan uğraşıyorum olmadı
    Sizin araç 1.6 mı? 1.6 doblolarda da aynı problem vardı servis kabul ediyordu
    Şayet 1.3 ise işiniz zor..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.3 dizel otomatik ama 1.3 1.6 olması neyi değiştirirki? Sıkıntı defolu motor bloğuyla alakalı.

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Servis bakimlimi garanti bitmesine ragmen?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bütün bakımları servis tarafından yapıldı ise ayıplı mal olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayıplı malda sorumluluk fark edildiği anda başlar. Motoru yetkili serviste açtırın, iyi bir avukat ile mahkeme bilirkişisi tarafından tespit yaptırın. Mahkeme bilirkişisi tespiti hukuki açıdan en önemli belgedir. Burada üzerinde durulacak ana konu; herhangi bir dış etken olmadan, bütün bakımlarının üretici tarafından belirlenen yetkili servislerde yapılan bir motorda bu arızanın meydana gelmesi olacaktır. Kolay gelsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı omer_yildir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bütün bakımları servis tarafından yapıldı ise ayıplı mal olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayıplı malda sorumluluk fark edildiği anda başlar. Motoru yetkili serviste açtırın, iyi bir avukat ile mahkeme bilirkişisi tarafından tespit yaptırın. Mahkeme bilirkişisi tespiti hukuki açıdan en önemli belgedir. Burada üzerinde durulacak ana konu; herhangi bir dış etken olmadan, bütün bakımlarının üretici tarafından belirlenen yetkili servislerde yapılan bir motorda bu arızanın meydana gelmesi olacaktır. Kolay gelsin.
    Tabi şöyke bir sorun var, malesef annem 40bin km de bakıma gitmesi gereken arabayı bakıma götürmemiş, 6bin km dir bakımsız bir şekilde gezmiş, bu problem yaratıcakmıdır acaba?

Burak Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bloğun servis tarafından sökülmesi takılması tamir edilmesi vs hepsi sıkıntı... ufak bir kaynakla kapatılabilecekse bence kaynak iyetine gidin.

Serviste bakımın yapılması şartıyla iyi niyet garantisinden işlem yapılabilir.

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ygtrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabi şöyke bir sorun var, malesef annem 40bin km de bakıma gitmesi gereken arabayı bakıma götürmemiş, 6bin km dir bakımsız bir şekilde gezmiş, bu problem yaratıcakmıdır acaba?
    Belki sağlıklı yada herhangi bir araçta 6 bin km bakım geçmesinin hiç bir zararı olmaz ancak siz mahkeme sürecine gidip olayı dava boyutuna taşırsanız , serviste bu kozu kullanacaktır ki kağıt üzerinde haklılardır da. Mahkeme sürecin de de ben 40 bin km sınır koymuşum , müşteri 46 binde getirmiş herhangi bir sorumluluk kabul etmem diyebilir haliyle de haklı olacaklardır. Bence mahkeme vs değil ancak ufaktan iğneleyerek tatlı dille çözmenizi tavsiye ederim çünkü mantıken yada teoride hiç bir şey olmayacak olsa bile kağıt üzerinde servis haklı olacaktır. Netice de herkes bakıma vakti zamanında götürmüyor 10 bin 20 bin geçen arabalara hiç bir şey olmuyor ama işte olay mahkeme olunca bu karşınıza çıkar.

Geçmiş olsun.
    ABO TRADING
    STR

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiç bir şey yapmazlar, sabaha kadar mahkemeye verin. Hiç bir şey çıkmayacak.
    5 lira falan masrafınız var, geçmiş olsun.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sur oto 1 bakımı geç yaptırdık diye depo girişinden depoya giden boru çatladığı için kullanıcı hatası deyip garanti dışı bırakmıştı arabayı.

Bilirkişi o bu derken 5 bin tl den fazla para ve 2-3 yılınızı vereceğiniz kazanma ihtimali %10 olan bir dava olacaktır.

Tanıdık birini bulup iyi niyet garantisi diye daha az paraya çözebilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı model benzer km araca sahibim. 1 senedir kullanıyorum bir sorun yasamadım.

sıkıntıya gelecek olursak bence kazanırsın kaldi ki davalık olmana gerek bile yok fiatin merkezine konu ile alakalı bir sikayet maili yazarak baslayabilirsin. eger magduriyetinzi giderme konusunda bir girisimde bulunmazlar ise konuyu italya ya kadar tasıyın.

benzer olay reno da basıma geldi mais savsakladı beni basından fransaya genel merkeze mail attım ertesi gün 2500 liralık masrafı 200 lira (sarf malzeme) ödemek sartıyla yapacagız diye beni aradılar.

ortada ciddi bir hata var ve bunu halledeceklerini dusunuyorum.
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ bakım aralığı 10k km. Servisle anlaşmaya çalışın. Bakımı çok fazla geciktirmişsiniz. Mahkemeden sonuç almanız imkansız gibi bir şey.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha önceki her bakıma 1000 er km geç götürse bakım zamanı 44 bin km olur ve bakım sadece 2 bin km gecikmiş olur. 2 bin km sorun teşkil etmez. Tam bakım geçmişi alınması lazım. Ayrıca bu bakımdan önce su eksiltme uyarısı verdimi yada siz serviste bir şikayette bulundunuz mu ?
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ataşehir desin sanırım. İstersen talip oto ya git. Derdini anlat. Oradaki usta başı ne zaman gitsem elinden geleni yapan birisi. Yeterki iyi niyetli ol. Bazı yerlerde cemkirmek ama burada iyi niyet geçiyor. Ben hiç cemkirmedim talip oto da. He %100 olmasada ne kadar karsilatirsan okadar iyidir bence

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesela kırmak otonun yapmadığı herşeyi yaptılar. Servis değişkenlik gösteriyor.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasal olarak hak iddia etme durumunuz yok olsa da sonuçsuz kalır. Ben hakem heyeti raportörüyüm. En azından benzer durumlarda maalesef tüketicilerin yapacakları bişey yok. Belki motorlu taşıtlarda yönetmelikte bir madde vardır. Tüketici mahkemeleri bakar böyle yüksek meblalı davalara. Şunu yapabilirsiniz. Büyükşehir statüsünde olan illerde 4.570 (dört bin beş yüz yetmiş) Türk Lirası ile 6.860 (altı bin sekiz yüz altmış) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 6.860 (altı bin sekiz yüz altmış) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri bakıyor. Motor bloğunun değişim maliyetini öğrenin, şayet 6860 tl ve altıysa hiç mahkemeyle uğraşmayın sonuç alamazsanız il hakem heyetine başvurun. 2 aya sonuç alırsınız. İl hakem heyetinin muhtemelen limitleri dışında kalacaktır. Bu durum içinde tercihen sadece malzeme masrafını talep edin işçiliği siz ödeyeceğinizi belirtin belki bu sayede limit dahilinde başvuru yapma hakkınız olur. Ama burada başvurmanız gereken ilk yol servisle sulh yoluyla işi çözmek olacaktır. Burda ihmaller zinciri sizin tarafınızdan yapılmış. Bakım periyodunun gecikmesi büyük sorun. Zira kronik arızalı vb şeyler genelde ilk dönemlerde çıkıyor. Su eksiltme varmış ekleyip devam etmişsiniz ve bu durum belkide küçücük birşeyin büyümesine neden olmuş. Blok çatlaması öyle hatalı üretimden vs kaynaklanmaz. Hararet darbe vs görmüş olabilir. Mahkemeye boşa başvurmayın. Öncelik servisle anlaşmak yolu olsun.

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim dayımın başına fiorino araçta böyle sorun geldi. Otomatik şanzıman garantideyken sorun çıkarttı ve robot kolu değiştirildi. 4 ay sonra garanti bittikten 3 gün sonra yine sorun çıkarttı ve aynı servise götürüldü ve robotla birlikte beyin değişecek diye 11 bin tl masraf çıkartıldı. Garantideki arıza sırasında neden takım olarak değişmedi yine arıza verdi o zaman tam yapılsa 2. sorun olmazdı diye fiatla görüşüldü garantiden yapılması istendi ama kabul edilmedi. Sonra fiat mahkemeye verildi 2 sene uğraştı sonuç çıkmayınca öylece bıraktı.
    tamir işlemi de 7bin tl ye cepten ödeyerek yapıldı. ( kol değiştiği için daha önce ve sürekli servis bakımlı olduğu için indirim yapılmış.)

B!Rtan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende 500L kullanıyorum. aracım 1.3 mj manuel. ben tuzlada oturduğumdan, gebzedeki eski adı birlik oto, yeni adı efsane olan fiat yetkili servisine götürdüm aracımı. sadece rutin bakım diye götürdüm. viteslerde geçişlerin zor olduğunu belirttim ve kontrol edilmesini talep ettim. aracımın garantisinin bitmesine 1 ay kalmıştı. yapılan kontrolde şanzımanda sorun olduğu, 1.3 manuellerde bu durumun keonik olduğunu belirttiler. bana 1 haftalık ikame araç verdiler ve şanzımanı değiştirdiler. servisteki yetkili bana garantimin bitmesinin 1 ay kaldığını söylemese benim haberim bile olmayacaktı. arkadaşlar sağolsun çok ilgilendiler ve 13bin tl lik çıkan faturaya kuruş para vermedim. garantiden hallettiler. servisten servise çok şey değişiyor. eğer düşünürsen gebze servisi kesinlikle tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fiat serviste durumun anlaşılmasından bir hafta sonra işi hiç yokuşa sürmeden komple dolu şekikde motorun yenilenmesini kabul etti arkadaşlar bilgize. Biz yanlızca yağ, hidrolik, su, antifiriz vs vs gibi masrafları karşılayacağız... yrni motorun rulsata işlenme masrafları dahi ınşar tarafından karşılanıcak...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler