User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
56 sonuçtan 39 ile 56 arası

Konu: Gurbetçiler - Almanya

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    YUrt disindaki akrabalarin gelme demesinin en buyuk sebebi is yuku ve yardim etme zorunlulugu olur korkusu...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

turci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu konuda çok şey söylenir,
    burada hayat bitti zor geçiniyoruz diyenlerin çoğu asosyal,devlet yardımı alan, akşama kadar kahvede oturan, git çalış dediğin zaman ne gerek var devler bakıyor diyen tembel insanlardır.
    kira yardımı,çocuk parası,sağlık vs alırlar ama nankörlük yapıp yine de şükretmez şikayet ederler.
    reis böyle şöyle iyi derler,gavurlar kıskanıyor derler fakat dön o zaman hem buradan şikayetçisin dediğinde yok der.
    salak değiller tabi bu rahatı nerden bulacaklar!?
    bizim insanımız çok acayip

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avrupa ya ilk gidenleri anlatan bir belgesel var. Bir bölümünde bir kadınla röpörtaj var.

Kadın Avusturya ya gidiyor. Okuma yazma bilmiyor, türkçe bile pek bilmiyor, yabancı dil haliyle bilmiyor, vasıfsız biri. Bulaşıkçılık yapıyor, eşi başka bir işte çalışıyor. Çocukları falan oluyor, bir çocukları hem fiziksel hem zihinsel engelli.

Devlet çocuğun rahat yaşaması için alplerin dibinde bir dağ evi vermiş. Kadının istediği zamanlar bir yardımcı yolluyor ve çocukla ilgileniyor. Kadın hem dinlenmiş oluyor hemde işi varsa hallediyor. Ayrıca maddi olarak yardımcı oluyor. Bunları anlatan kadın

Sonrasında başlıyor burada zorluk çekiyoruz ama Türkiyeye geri dönemiyoruz, burada şartlar iyi değil, ülkemizde olsak daha rahat olurduk...

Ya bu kadar nankörlük ben hayatımda görmedim.

____

Bu yurtdışına çıkanlar sanki hapishanedeki mahkum gibi konuşuyorlar. Bakıyorum durumları iyi, sosyal hayatları var, tüm ihtiyaçlarını giderebiliyorlar ama sorunca çok zor durumdalar.

"Eee gelin o zaman ne duruyorsunuz? "

"Yok ya düzenimizi nasıl değiştirelim. "

___

Benim arkadaşım lisans bittikten sonra Almanya'ya gitti. Orada master yapıp sonrasında iş buldu. Şuan yıllık 98k net iş kontratı var. Eşide sanırım 45-50 yıllık kontratı var. Toplamda yıllık 150 bin euro civarında gelirleri var net olarak. Adam hafta sonu gezeriz diye krediyle sıfır golf aldı, işe bisikletle gelip gidiyor, eşi metro kullanıyor. Türkiyedeyken çok alışveriş yapan insanlardı, burada hiç alışveriş yapmıyoruz adamlar çok sade yaşıyor diyorlar.

İlk giden nesil ve onların devamıyla, sonrasında eğitim yoluyla göç edenler arasında uçurum var. Son gidenler yurtdışında ilk giden kesimden uzak duruyor, gerekirse kendini saklıyor.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

suk3b3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Adamlar Almanyada yanyana geliyo ben mardinde bir başıma
    SWAT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar yalnız Almanya ile daha doğrusu Avrupa ile Amerika'ya gelen Türk gurbetçilerin durumları tamamen farklı...

Avrupa'ya göç en derin bir çoğu Sizlerin de dediğiniz gibi devlet Baba bize baksın mantığı taşıyan insanlar... Birçoğu eğitimli değil...

Amerika ise kendine daha fazla güvenen genellikle eğitimli olan Türklerin geçtiği bir yer...

Sülalem de hem avrupa hem de amerika göçmenleri çok fazla bunu karşılaştırmalı da görüyorum....
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı semavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yalnız Almanya ile daha doğrusu Avrupa ile Amerika'ya gelen Türk gurbetçilerin durumları tamamen farklı...

Avrupa'ya göç en derin bir çoğu Sizlerin de dediğiniz gibi devlet Baba bize baksın mantığı taşıyan insanlar... Birçoğu eğitimli değil...

Amerika ise kendine daha fazla güvenen genellikle eğitimli olan Türklerin geçtiği bir yer...

Sülalem de hem avrupa hem de amerika göçmenleri çok fazla bunu karşılaştırmalı da görüyorum....
    Avrupanın göçmenlere bakış açısı değişmediği sürece bu böyle devam edecek. Avrupa kimseyi almayacağım diyor. Gidebilenlerin çok büyük çoğunluğu aile birleşimi yoluyla gidenler oluyor.

Abd gel bi şekilde kaçak yaşarsın diyor. Kuralları biraz esnetmiş bu konuda insanlar dil okulu bahanesiyle gidip master, doktora kabulü almaya çalışıyor. Bir şekilde kaçak çalışıp masrafları için maddi gelirde elde ediyor.

Masrafları tamamen karşılamak ailenin durumu çok iyi değilse imkansız. O yüzden Abd her açıdan daha cazip oluyor.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10 şubatta frankfurta gidiyorum almanyayı ilk defa görücem, begenirsem iltica edebilirim
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

turci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı semavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

katılıyorum,
    Avrupa'ya genelde işçi göçü fakat ABD Kanada'ya genelde beyin göçü oluyor.
    diğer taraftan burada rahatlık sağlanabilir fakat kaçak iş ve işçi olayına girildiği zaman fena can yakarlar.
    o yüzden genelde vasıfsızlar part-time çalıştırılır maaş az gösterilir kalan elden verilir falan.

dönmem dönmeyi de düşünmüyorum, kendimi de yabancı hissetmiyorum artık.
    girişken ve efendi olmak,ezik davranmamak lazım.
    zaten patron sen bizdensin Alman pasaportu alsana diyor, eşim ve çocuklarım Alman vatandaşı.
    neden olmasın bakalım.

FeVıDun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahmet3425 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10 şubatta frankfurta gidiyorum almanyayı ilk defa görücem, begenirsem iltica edebilirim
    Bende frankfurt dayin ahmet bey.
    Harabat ehlini hor görme zakir, defineye malik viraneler var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hollandadan bildiriyorum

Ben 2 ay once beyin gocu sayilabilecek bir sekilde goctum, suan 1. nesil isci gocmen olan halamlarda kaliyorum.

Halam kendisi 75 yasinda, 50yildir burada. Boyle turkiyeye donus vs muhabbetleri oldugunda amaan ne gideceksin turkiyeye manyak misin diyor. . Ama genel olarak akil hep Turkiyede tabi, turk dizileri, turkiyedeki yasam vs. Tatil onlar icin turkiye demek.

Genc nesil, Turkiye sevdalisi, turkiyeye donme pesinde, gitsen napicaksin diyorum, o da bilmiyor. Buradaki duzenini, standartini mumkun degil kuramaz.

Mesela ev bakiyorum, sokakta insanin oldugu, marketler vs olan mahalleler sicak geliyor insana tabi, tam turkiye. Soruyorum onlara nasil bu mahalle bak hareketli sokakta insan var. Aldigim cevap: Yok kardes orada durulur mu,birsuru insan var. Haberleri yok aslinda o ozledikleri turkiyenin sokak kulturu bu.

Gitmek de kalmak da zor bana kalirsa... Burada amca-hala-kuzen 15 kisi kadar var ama yine de ozluyor insan Turkiyeyi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oradakilere zorunlu askerlik vs yerine 2 sene turkiyede zorunlu yasama sarti koyulmali... Ama burada calisip burada kazanacaklar (utopik ve sacma tabi) Maalesef uzaktan davulun sesinin hos gelme durumu...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı FeVıDun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende frankfurt dayin ahmet bey.
    iş dolayısı ile ambiente fuarı icin geliyorum 2 gun fuar ve distrubutor toplantıları ile gececek 1 gun free yim arastırdım ama frankfurtta gezecek görecek pek birsey yok gibi biraz daha vaktimiz olsaydı köln de arkadasımız var hem onu ziyarete hem de köln de ki su katedrali yakından görmeyi cok istiyordum kısmet seneye katılımcı olarak gelecegiz fuara daha fazla vaktimiz olursa o zamana artık

frankfurt icin tavsiyelerini alabilirim nerde yenir nereye gidilir nerde bira icilir vs
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    SOY TÜRKİYE

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İstisnalar vardır elbet ama bence işin temelinde burada tatil peşinde olmalarının ana sebepi oradaki aşırı düzenden sıyrılıp burada iki ayaklı gibi davranmamak. Yolda giderken beyaz çoraplarını camdan sarkıtacak, yere tükürecek, çöpünü yere atacak, köpeğinin kakasını poşetle alıp çöpe atmayacak, sürekli apartmanı mangala boğacak...

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Avrupa ya ilk gidenleri anlatan bir belgesel var. Bir bölümünde bir kadınla röpörtaj var.

Kadın Avusturya ya gidiyor. Okuma yazma bilmiyor, türkçe bile pek bilmiyor, yabancı dil haliyle bilmiyor, vasıfsız biri. Bulaşıkçılık yapıyor, eşi başka bir işte çalışıyor. Çocukları falan oluyor, bir çocukları hem fiziksel hem zihinsel engelli.

Devlet çocuğun rahat yaşaması için alplerin dibinde bir dağ evi vermiş. Kadının istediği zamanlar bir yardımcı yolluyor ve çocukla ilgileniyor. Kadın hem dinlenmiş oluyor hemde işi varsa hallediyor. Ayrıca maddi olarak yardımcı oluyor. Bunları anlatan kadın

Sonrasında başlıyor burada zorluk çekiyoruz ama Türkiyeye geri dönemiyoruz, burada şartlar iyi değil, ülkemizde olsak daha rahat olurduk...

Ya bu kadar nankörlük ben hayatımda görmedim.

____

Bu yurtdışına çıkanlar sanki hapishanedeki mahkum gibi konuşuyorlar. Bakıyorum durumları iyi, sosyal hayatları var, tüm ihtiyaçlarını giderebiliyorlar ama sorunca çok zor durumdalar.

"Eee gelin o zaman ne duruyorsunuz? "

"Yok ya düzenimizi nasıl değiştirelim. "

___

Benim arkadaşım lisans bittikten sonra Almanya'ya gitti. Orada master yapıp sonrasında iş buldu. Şuan yıllık 98k net iş kontratı var. Eşide sanırım 45-50 yıllık kontratı var. Toplamda yıllık 150 bin euro civarında gelirleri var net olarak. Adam hafta sonu gezeriz diye krediyle sıfır golf aldı, işe bisikletle gelip gidiyor, eşi metro kullanıyor. Türkiyedeyken çok alışveriş yapan insanlardı, burada hiç alışveriş yapmıyoruz adamlar çok sade yaşıyor diyorlar.

İlk giden nesil ve onların devamıyla, sonrasında eğitim yoluyla göç edenler arasında uçurum var. Son gidenler yurtdışında ilk giden kesimden uzak duruyor, gerekirse kendini saklıyor.
    Aman sanki orada zorla tutan var; dönsün geri, burada mükemmel imkanlar ile Kemerburgaz'dan villa versinler, arada çıkar golf falan da oynar.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı imprezaWRC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İstisnalar vardır elbet ama bence işin temelinde burada tatil peşinde olmalarının ana sebepi oradaki aşırı düzenden sıyrılıp burada iki ayaklı gibi davranmamak. Yolda giderken beyaz çoraplarını camdan sarkıtacak, yere tükürecek, çöpünü yere atacak, köpeğinin kakasını poşetle alıp çöpe atmayacak, sürekli apartmanı mangala boğacak...
    Ben Almanya'ya ilk gittiğimde parkta çimlerin üzerinde piknik yapan insanlar görmüştüm. Kaldı ki o kadar güzel ormanlar, yürüyüş yerleri falan vardı ki orada. Çimlerin üzerine yayılmışlar, yasak olduğunu bildikleri halde oturuyorlardı. Hatta işi iyice abartıp parktaki heykeller üzerine nevalelerini falan koymuşlardı, ortalık çer çöpten geçilmiyordu. Bir kaç kişi gelip uyardı, onları da bağıra bağıra kovdular. Yanlarından geçerken Türkçe konuşmaları duyduğumda hiç şaşırmamıştım. Yani orada da 2+ ayaklılıktan vazgeçmeyenler var abi

CVK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avrupa bence hala cazip beyin gocu icin. Cok da beyinli sayilmam ama ben de makina muhendisi olarak gemirlerk yakip almanyaya geldim. Zorlaniyorum elbette ama burada yasamak inanin bna vok daha kolay.

YsnErhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Benim durumumu en iyi anlatan cumle. Kisa ve oz
    xbox live : YsnErhn

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahmet3425 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    frankfurtu gercekten cok begendim trafik 0 kalabalık yok sehir dumduz yokusu inişi yok ulasım inanılmaz kolay örümcek agı gibi metro tramway hattı kurmus adamlar. insanlar cok saygılı ve yardımsever hava gercekten soguk heryer şıtrasse

almanyanın adanasının bu derece modern ve duzenli olması turkiyenin istanbulundaki durumuna bakınca cidden beni üzdü ic gecirtti cok geride oldugumuzu canlı olarak da görmüs olmanın uzuntusu icerisindeyim
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    SOY TÜRKİYE

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler