User Tag List

Sayfa 1/6 123 ... SonSon
113 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Aracımı Sevemiyorum!

FreeCaptiv3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aracımı Sevemiyorum!

Merhaba arkadaşlar

Biliyorum ki; bu portal, otomobillerini sevenlerin ve onu -imkanlar dahilinde- kişiselleştirmekten zevk alanların bulunduğu bir adres. Oldukça güzel bir topluluğun arasında bulunmaktan ayrıca zevk ve onur duyuyorum fakat benim sorunum biraz karışık.

Hikayenin başından alayım kısaca; ilk aracım olan Megane Coupe 1.6 16V Dynamique ile yaklaşık 1,5 yıl geçirdik. İlk göz ağrısıydı, çok aramıştım onu. Daha sonra meslek sahibi -İngilizce Öğretmeni- olmam ile birlikte hem birikim olması açısından hem de "model yükselteyim" mantığı ile sıfır kilometre Clio 1.2 16V 75bg Touchrome aracını Temmuz ayı gibi satın aldım. O zamandan bu zamana yaklaşık 9900 km yol yaptım ama bir türlü o eski zevki alamıyorum.

Yani daha önceden arabanın sağı - solu ile oynamaktan, ne bileyim ampül sök-tak işlerinden zevk alan ben, sanki kendimi eli kolu bağlanmış hissediyorum. Çevremdekilere bunu aktarınca, "ya ne olacak 3 4 sene bin satarsın, birikimin olur" gibi tepkiler alıyorum. He ben bilmiyorum zaten öyle olduğunu ama sanki önceki PetrolHead karakterime ihanet ediyorum.

Çok büyük boşluğa düştüm TechTurkey ailesi. Bu konuda konuşabilecek, dertleşebilecek ve yardım edebilecek dostlara ihtiyaç var.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla
    Mustafa Onur DİKEL

MeRtCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben sizin yerinizde olsam ufak bı araç alırım eskı model ve yavas yavas onu toplamaya başlarım hem zaman gecer hemde hobby olarak bır seyler yapmıs olursunuz
    Daily Drive : VW Polo 1.6 TDI
    Race : Honda Civic TypeR FK2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.2 75hp clio dan zevk alsan garip olurdu zaten. bende de vardı clio 3 1.2 75hp kendisi götürsün getirsin arabasıdır. basarsan az da yakmaz.

madem sportif bi şeyler istiyosan sat eski model bi araba al bin aynı paralara. 1.2 atmosferik clioyaya naparsan yap mutlu olmazsın.

ya da alternatif clio dursun yanına bi tane motosiklet al 250cc falan. hem az yakar hem iyi kaçar hem de çok zevklidir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MeRtCaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben sizin yerinizde olsam ufak bı araç alırım eskı model ve yavas yavas onu toplamaya başlarım hem zaman gecer hemde hobby olarak bır seyler yapmıs olursunuz
    Aklımdan o geçiyor ama kredi ile alındı. İmkansı mı satmak? Ya da yerine bir şeyler koymak? Hayır elbette ama mevcut durum beni mutlu etmiyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı scorpion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.2 75hp clio dan zevk alsan garip olurdu zaten. bende de vardı clio 3 1.2 75hp kendisi götürsün getirsin arabasıdır. basarsan az da yakmaz.

madem sportif bi şeyler istiyosan sat eski model bi araba al bin aynı paralara. 1.2 atmosferik clioyaya naparsan yap mutlu olmazsın.

ya da alternatif clio dursun yanına bi tane motosiklet al 250cc falan. hem az yakar hem iyi kaçar hem de çok zevklidir.
    Mesajınızı şimdi gördüm, kusura bakmayın..

Eski coupem ile tüketim bandım 4,9/100km iken, Clio ile tüketimim "kış şartlarında" 5,5/100km. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu

Emre Akçay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı sorun bende de var, 10 aya yakındır C-elysee kullanıyorum ne alayım ne yapayım çok kararsızım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı sorun bende de var, 10 aya yakındır C-elysee kullanıyorum ne alayım ne yapayım çok kararsızım.
    Bir kader ortağı daha bulundu Aynı kararsızlık bende de var maalesef

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    birikim yapmak için araba aldığınız için mutsuzsunuz. arsa, döviz, altın vs alsaydınız mutlu olurdunuz. otomobilden birikim olmaz. kullanmak için alınır kullandıkça değer kaybeder.

Can1993 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otomobil birikim yapmaz daha zarar yapar. Yeşilin dedigi gibi arsa dolar alsanız birikim olurdu. Dünyaya bi sefer geliyoruz görüşü ile satın gitsin Zevk aldıgınız arabaya binin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yesil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birikim yapmak için araba aldığınız için mutsuzsunuz. arsa, döviz, altın vs alsaydınız mutlu olurdunuz. otomobilden birikim olmaz. kullanmak için alınır kullandıkça değer kaybeder.
    Alıntı Can1993 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Otomobil birikim yapmaz daha zarar yapar. Yeşilin dedigi gibi arsa dolar alsanız birikim olurdu. Dünyaya bi sefer geliyoruz görüşü ile satın gitsin Zevk aldıgınız arabaya binin.
    Çok ama çok teşekkürler cevaplarınız için. İkinci el otomobil alalım dediğimde "git sıfır al kafan rahat bin" baskılarına yenildim ve şu an bu durumdayım. Sanırım satacağım ve yerine güzel ve zevk alacağım bir otomobil alacağım.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yarını görebileceğimiz meçhulken sevdiğiniz şeyleri yapın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yarını görebileceğimiz meçhulken sevdiğiniz şeyleri yapın.
    Çok haklısınız, bu otomobil tamam iyi hoş sorunsuz ama ben sanayi çayı içmek istiyorum. Şu garanti zımbırtısından dolayı elim kolum bağlı. Yani kozmetik olarak bile bir şey yapamıyorum. Halbuki eski aracım öyle miydi? Tamam eskiydi ama bir ruhu vardı. Bunun? Nein!

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yukarıda yazılanlar doğru.
    Bugün arka freni kampana 1.4 dizel polo 100bin tl. Alanın gerçekten aklından şüphem var. Megane 4 120 lira olmuş, golf 150 lira.
    Fakat bu işler buralara gelmeden protesto edilmeliydi. Sıfır araç alınmamalıydı. Baktılar ki ötvye zam geldikçe, kur farkı fiyata yansıdıkça millet iyice sıfır araç almaya başladı. Normalde tam tersi olmalıydı, yani elalemin 2007 f430 aldığı paraya biz burada neden polo alıyoruz yaris alıyoruz, üstelik onda biri maaşımızla, bunu sorgulamak lazımdı.
    Burada ne anlatıyorum? Şunu: bu durum olmayan otomobil kültürüyle birleşince halkın her kesiminde bir sıkıntı yarattı. Basitçe ikiye bölündük yine her zaman olduğu gibi, büyük çoğunluk bu şekilde 1.0 1.2 1.4 araçlara 100bin, 1.6 araçlara ise 300bin tllere varan para harcadığı için, bunu meşru kılmaya ve genel geçer doğru yapmaya çalışıyor. Çünkü mesela adam 0km 418i almış 300bin tlye, ben yanında 2008 TT ile durunca yediremiyor, çünkü benim arabam onunkinin 3te biri parası. Üstelik 5 katı da araba. Üstelik her gün bozulsa bile aradaki 200bin tlyi harcayamıyorum.
    Bir de benim gibiler var, gidip 50bin tlye 100bin kmde captiva alır boyasız, 80 90a TT alır, 45e focus alır, 35e celyse alır 24e 2000model new beetle alır anasına verir.
    Fakat biz bu toplumda istenmeyiz. Çünkü çekememezlik bu ülkede bir hastalık.
    Komşum beni polise şikayet etmişti, 5 tane aracım bir de motosikletim var diye. Eve geç saatlerde giriyor bir sürü arabası şeyi var hep başka lüks araçlar bazen alıp bırakıyor falan demiş.
    5 aracımın toplam fiyatı onun 3 serisi ile eşit ama. Orası önemli değil onun için, çünkü kendisi 1.6 arabaya 300bin verdi ya ben kesin uyuşturucu satıyorum.
    Bunun gibi cahillikler, insanları toplumsal baskı altında bırakıyor. Evlenirken bile eşiniz demedi mi ya şu araba da eskidi yenileyelim bilmem ne.
    Durum aslında çok basit.
    Otomobiller makinelerdir.
    Nasıl ki sitenizdeki jeneratörün model yılının bir önemi yoksa bunun da önemi yoktur, eğer ki artık çürüyecek kadar eski değilse.
    Keza çürüse bile restore edilebilir şeylerdir makineler, çürüyen yere yeni panel kaynatırsın olur gider. Çalışmayan parçayı değiştirirsin çalışır.
    Uzun oldu ama bu konu hakkında saatlerce konuşabilirim. Sizin neden clio aldığınız ve çevrenizdekilerin neden böyle bir şey söylediklerine kendi açımdan bir açıklamayla dahil oldum, kusura bakmayın.
    Sizin içinizde de benim gibi petrolheadlik mevcut.
    Ben şu sıralar ae86mı bitirmek üzereyim. Bitince gelin buyurun bir gezelim. Tekrar içinizdeki o ateşi yakabileceğini düşünüyorum ae86nın.
    Herkesin yaptığını yapmak her zaman mantıklı değildir.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yani öyle bir anlatmışsınız ki zorla evlendirilmişsiniz gibi.3-4 sene çok uzun zaman.Bir daha hızlı bir araba alacak veya kullanacak durumunuz olmayabilir.Vakitlice isteklerinize yönelin.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

-ER- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanıyorum Otomobil bizler için araç dan çok amaç halini almış ve bu bizim mutluluğumuzu ve eğlencemizi etkiliyor. Ruhumuza o mutlulupu veren bir otoomil olması lazım ekonomi yapacaksan bile keyif alacağım bir otomobil olması lazım yoksa yapmıyım o ekonomiyi ki zaten yamıyorum

Kesinlikle sevmeden keyif haz almadan bir araca binmem istemdiğim bişeyi almış olmak için almam da almıyorum. Eski olsun ama keyifli olsun ynei olacak diye ruhsuz bir araca binmeyi düşünemiyorum.
    Bir nevi zorunllu masturbasyon gibi hiç gerek yok neden yaptığım ne için yaptığımı fark etmeden sadece yapılmış olmak için yapılan birşeyse o sürüş zevk vermiyorsa bana o aracı sürmek istemiyorum.

Dur-kalk trafik hariç yavaş trafik olsa dahi aracımı sürmekten haz alıyorum değişik bişey bence byle yaparsan araçtan ve sürüşten zevk alacağını düşünüyorum.
    Zaten petrolhead olmasaydın böyle bi düşüncen olmazdı

Gökhan Kavuştu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Sorun sizde değil hocam, yeni üretilen otomobillerin geneli "ruhsuz" maalesef. Naçizane tavsiyem arabanızı satıp yavaş yavaş toplayacağınız bir araba alın. Bu şekilde araba toplayan birkaç öğretmen üyemiz var forumda. Hepsi de hallerinden çok memnunlar gördüğüm kadarıyla.
    GKGARAGE

Instagram | Spotify | Flickr

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ne kadar da petrolheadsiniz.. himf.
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

uniquel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arac ile Araba arasındaki fark bu iste.

Seninle aynı durumu ben yasadim.
    2016 mayıs ayında E36 coupe mi sattıktan sonra, hem birikim olsun hem de ekonomik olsun diye gittim dizel Leon tek kapı aldım. Yay jant fim yazılım spoiler vs derken yapcak bisey kalmadı.

Cumartesi günleri kafa dagitiyim arabamın surasını burasını sokeyim temizliyim, ebay'den parca kovaliyim diyen ben,

bir anda

cila bile atmaya erinen bi adam haline geldim. Yeni aracların hicbir degeri yok. Cunku emek yok. Emek harcıcak yeri yok. Parasını veriyosun yayı jantı ıvırı zıvırı alıyosun. Ama olay bu degil.

Senin suan icinde bulundugun durumu ben Leon'dan ayrıldıgımda arabasız kaldıgım donemde anladım. Can sıkıntısından sanayiye gidip milletin arabasının orasıyla burasıyla ugrasmaya basladıgımda anladım. Bize arac degil, araba lazımmış.

Bu durumda ben ne yaptım peki... Leon'un parasıyla gittim E46 Coupe aldım. Varsın dizel kadar ekonomik olmasın, umrumda degil.
    Herkesin bir hobisi olmalı. Bizim gibi insanların da hobisi arabaları. Onlardan vazgecmeyin. Onlarla ugrasırken aldıgınız terapinin bedeli paha bicilemez.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Temiz clio,symbol,palio,corsa kovalamak yerine temiz e30 kovalama sebebime bir çok mesajda değinilmiş bir kez daha gelmeyeceğiz dünyaya sevdiğimiz istediğimiz şeylerin peşinden gitmeliyiz. 1991 bmw dediğimde ya onunla uğraşılır mı modelli bişey al bin diyenlere sen al ona bin diyorum umarım en kısa zamanda hisli ruhlu bir araba sahibi olursunuz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler