User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
45 sonuçtan 39 ile 45 arası

Konu: Arabami sattim yeni araç alanakadar nasıl degerlendirebilirim.

morgan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Borsa'dan uzak durmanızı söyleyebilirim.Yeterince şişti patlaması çok yakındır.Sessiz sessiz ilerliyor.Biri size der borsaya girelim diye...Sakın ha
    '12 Astra H
    ///M

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyla alakalı değil ama bu mantığı hep merak etmişimdir. faizin haram olmasındaki mantık nedir? hak etmediğin bir kazanç sağladığın için değil midir? herhangi bir yatırım yapıp hiç bir çaba harcamadan para kazanmakta aynı şekilde haram sayılmaz mı bu mantığa göre? peki yatırımı yaptın dolar aldın mesela faizsiz hesap. dolar değer kazanırsa hak etmediğin kazanç elde etmiş olursun, değer kaybederse paranı kumarda çar çur etmiş sayılırsın. yani faize karşı olan biri her şeye karşı olmalı. arsa rantıda dahil buna. doların değeri arttı o para hak edilmiş sayılır mantığıyla bakacaksak olaya, bankaya yatırılan parada banka tarafından kullanılmış, sana verilen faizden daha çok para kazandırmıştır bankaya. zararı kime o zaman? o parada hak edilmiştir. faizin haram olduğuna inanılıyorsa aynı mantıkla çaba harcamadan nereden getiri sağlanırsa sağlansın haram olması gerekmez mi? ayrıca faizden para kazanmak haramsa faize para yedirmek helal midir acaba? konu sahibi yanlış anlamasın lütfen parasını o haram bu haram diye çar çur eden çok insan olduğu için düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Mutlu Değerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Faiz haram ama arsa alayım dursun değerlenir. E yine haksız kazanç var. Bizim millet değişik ya...
    İnsanları, yalan söylediklerini anlayacak kadar tanımak istemiyorum.

Mutlu Değerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Borcunu borçla kapatmak sana zaman kaybettirir. Elinde ne var ne yoksa sat öyle kapat. Biraz dara geleceksin ama yapacak birşey yok hareket ederken 10kere düşünmek lazım bu devirde
    İnsanları, yalan söylediklerini anlayacak kadar tanımak istemiyorum.

sfa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    faiz ve yatırım olayını ayıran çizgi risk diyor dini adamlar.Dinen ticaret ,döviz alım satımı vs kazanma riski olduğu gibi kaybetme riski de olduğu için caiz olabilir ama faizde kazanç bellidir nettir önceden belirlenmiştir.Birde döviz alıp satarken paranın elde olması yani anlık hesaba geçmesi önemli diye biliyorum.Daha bilgili arkadaşlar açıklayabilir durumu

irfanakbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Paranın hepsini kredi borcuma yatırmaya karar verdim arkadaşlar zaten yakin zamanda şehir merkezine inicem burada banka şubesi yok zaten bu gune kadar bu kadar toplu para da elime geçmedi vereyim borcuma kurtulayim kafam rahat etsin. Araba işinede ilerleyen zamanda bakicam inşallah. Bilgi veren ,Yorum yapan, düşüncelerini belirten herkeze çok teşekkür ederim.
    profsyoneller yüksek hacimli motor kullanır.acemilerse ufak motor.benim 1.3 dizel tercihim ise tamamen ekomnomik sebepler.

''eski E36 mın şasesi sızlasın''

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    faiz nasıl işliyor tam bilgim yok ama.

anladığım kadarı ile banka kar da etse zararda etse verdiği faiz oranlarını hep paranıza işliyor. Eğer durum bu ise. buna haram deniyor.

doviz alıp satmak, arsa alıp kenare koymak ise risk işi. yani bu değerlenedebilir. değerde kaybedebilir. sizin kararlarınız neticesinde faydalıda olabilir zararıda olabilir.

ayrım burda yapılıyor.

döviz alım satımında manipulasyon veya içeriden bilgi almak gibi bir durum olursa oda haram olur.

veya arsa rantı. dayınızın amcanızın sayesinde yapılcak bir projeyi öğrendiniz ve gittiniz ucuzdan kapattınız heryeri bu hem etik değil, hemde haram olucaktır.

Konu sahibi için ise en mantıklı iş borcunu kapamak olucaktır sanırım. sonuçta döviz alıp kenara koymak uzun vadede mantıklı oluyor. ama kısa süreli çok dişe dokunur bir artış olmaz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler