User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
33 sonuçtan 20 ile 33 arası

Konu: Fethiye'ye yerleşiyorum. Aramızda Fethiye'den arkadaşlar var mı ?

axcel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yazı neden bu hale geldi şimdi ya neyse düzeltmeye çalışayım..

merhabalar..bende doğma büyüme marmaris liyim fethiye bize 100 km uzaklıkta ama yılda 1-2 defa gitmişliğimiz oluyor..aslında her ne kadar muğla nın ilçesi olsa da fethiye nüfus ve yüz ölçümü bakımından muğla dan büyüktür..hatta zaman zaman baş kaldırları oluyor il olmak istiyoruz diye..ev olayına gelirsek çok katlı bir yerleşim yoktur daha çok müstakil yada 2-3 daireli küçük apartmanlar halindedir.eğer hayvan besliyorsanız müstakil bi ev kiralamanız daha iyi olacaktır ama ektra +500 e kadar kirayı göze almanız gerekir..merkezde daha çok turizm ağırlıklı bir yapılaşma,merkezden bi yarım saatlik mesafede ise tarım hayvancılık vardır...sanayi olarak idare eder en azından sizin ihtiyacınızın veya aracınızın temel parçalarını bulabilirsiniz..ulaşımı zor değildir istediğiniz köye veya plaja maksimum 1 saatlik arayla dolmuşlar vardır,+büyük şehirin belediye araçlarıda mevcut..ama yinede ayağınızı yerden kesicek bi aracınızın bulunması gerekli..benim de arkadaşların belirttiği gibi yerleşmeden önce 1 aylık gibi kısa bir tatil bu sürede bölgeyi ve insanları daha rahat tanıyabilirsiniz..

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    doğma büyüme istanbullu olsamda memleketim Fethiye .. taksici kuzenim var her yerini bilir.. telefonunu verebilirim lazım olursa...

clioGT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şile yada çatalca yeter valla bana güneyde filan da gözüm yok artık
    seni unutmayacağız...

www.hilmisenlen.com

Batum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haberi bile güzel ya.. fethiye süper biryer

emre55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2016 yazında fethiye çalışta 1 hafta tatil yaptık. deniz çok dalgalıydı ege akdeniz gibi değildi hiç girmedik desem yeridir. ama yazın bile kalabalıktı tamam ama çok çok eğlence vs yoktu diyebilirim. Yaşım çok genç ama biyerden sabit gelirim olsa benimde ilk planım muğlada fethiye bodrum gümüşlük vs biryere yerleşmek. şimdiden hayırlı olsun güzel tercih bence
    AKKAYA OTOMOTİV KAPORTA&BOYA SERVİSİ
    İstanbul / Kartal

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrar merhaba,
    Baya bilgiler paylaşılmış. Bu forum o yüzden çok seviyorum her konuda bilgi sahibi olan insanlar var. Herkese teşekkürler. Bu bilgiler çok işime yarayacak. Tabi bir kaç olumsuz olabilecek bilgilerde var. Genel olarak herkesin verdiği fikire cevap vermeye çalışayım. Biraz kendi bilgilerimi verirsem daha faydalı olacak sanırım.

Doğma büyüme Sarıyer'li olarak hayatım boğaz ve karadeniz (Kilyos) denizinde geçti. Bu yüzden dalgalı deniz benim için bir avantaj oldu. Ben dalgalı denizleri daha çok severim. Genel olarak Ege durgun denizli olmasına karşın bu Çalış'ın denizi benim için daha iyi olacak gibi gözüküyor.

Arabam yok değil var. Var ama o da benim gibi yaşlı. Alfa Romeo 75 2.0 T.Spark araba var. 91 model. ve 10 Yıldır bende. Araba şehiriçi gidiyor. İşlerimi görebiliyorum. Ancak yaşı gereği biraz sıkıntılı. Bu yüzden onunla gitmeyi gözüme kestiremiyorum. Yolda kalabiliriz. Bide LPG yok. Benzin durumları maliyet olacak. Şuan motorunda bir sıkıntı var. Ona bakacağız.Duruma göre ya onuda götüreceğim yada bir kamyon arkasına atıp getirteceğim. Hedefim orada deniz,kum,güneş harici zamanlarda onunla oyalanmak. uğraşmak. Sanayisini bu yüzden sormuştum. Birçok işini kendim yapabiliyorum ancak bazen sanayilik durumlar olabiliyor. Ayrıca duruma göre sağa sola gitmek için orada scooter filan da kiralayabilirim. Belki ilerde bitane de satın alırım. (Çan çin çon malı. )

Köpek olayı ise enteresanmış. Fethiye'yi incelediğimde birçok yerinde veteriner, pet otel ve pet shop olduğunu gördüm. Böyle olunca sevinmiştim "hayvanlarla araları iyi, fazla sorun olmaz" diye. Ancak verdiğiniz bilgiler pek öyle olmadığını gösteriyor. Bu durumda kira fiyatı artacak gibi gözüküyor. Yapacak bişey yok. Ben nereye oda oraya.

Köpeğimin cinsi gereği sıkıntı yaşayacağımız kesin. Klima ile bakalım yapabilecek miyiz ? göreceğiz. Ancak Antalya'da 2 tane Husky si olan bir TT üyesi vardı. Adını ve Nickini bilmiyorum. ( Gerçi ona da yazacağım. Neye dikkat etmem gerekir diye. ) O bahsetmişti. Gerekli önlemleri alınca gayet mutlular diye. Biraz da o cesaret verdi. (Başka Husky besleyenler de var.) Sıkıntılı bir durum olursa devamlı veterinerle irtibatta olacağım zaten. Merkeze yakınlığı biraz da bu yüzden istiyorum.

Verdiğiniz bilgilere göre Foça Mah, Akarca Mah, Babataşı Mah, Tuzla Mah gibi yerlerden ev bakacağım. Bakalım artık neresi denk gelirse. Umarım iyi bir yer bulurum. Bu arada takip ediyorum yaz yaklaştıkça fiyatlar şimdiden çıkmaya başladı.

Son olarak "İstanbul'dan gitme. İstanbul gibi şehir varmı ? İstanbul bırakılır mı ? yada İstanbul'a yakın yerler git" diyen iyi niyetli arkadaşlara söyliyeyim. Bu konuyu uzatmayacağım ama en basit haliyle bir tek İstanbul'un mevsiminden bahsedeyim. Eskiden 19 Mayıs oldumu biz boğazda denize girmeye başlardık. Aralık ayında da kartopu oynar, Mart ayına kadar kışı yaşardık. Şimdi yaz ne zaman? Denize girmek ne zaman ? Kartopu ne zaman ? (yakın civarlar içinde aynı şey.) İstanbul'da bir eskiden birde şimdi yaşamak ile ilgili hiçbirşey yazmayayım.
    Herkese tekrar teşekkürler.
    Saygılar.
    Metin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sword Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    doğma büyüme istanbullu olsamda memleketim Fethiye .. taksici kuzenim var her yerini bilir.. telefonunu verebilirim lazım olursa...
    Selam,
    Özele Mesaj attım. Teşekkürler.
    Saygılar,
    Metin.

STP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selam, kafana koyduysan gozun kesiyorsa kimsenin lafina bakma abi, git onceden 10-20 gun kal havayi suyu kokla sonra gemileri yak devam et.
    36 yasimdayim ,yillardir canakkaleye yerlesicem deyip durdum, yaradan nasip etti 3 aydir buradayim, sinirim kalmadi, huzurum tavan yapti, trafik sifir, araba kullanma ihtiyacim yok, heryere yuruyerek yada motorla gidiyorum,hayat ucuz,yazin deniz 5 bilemedin 10 dk mesafede, bogaz elinin altinda,suriyeli sifir, insanlar sicak ...vs vs

dasemert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fethiye hakkında bilgim yok ama bir benzerini ben yaptım.Tatil amaçlı Kıbrıs'a gelmiştim gezmeye.Kalabalık yok,insanlar güzel trafik sıfır sıkıntı ve en önemlisi kuru gürültü yok.Uzatmalı olarak 15 gün kaldım.Sonradan kafaya koydum ve çok şükür 1,5 yıl önce İstanbul'da ki evimi kapatmadan temelli buraya yerleştim annem ve köpeğimiz ile beraber.1,5 yıldır hiç bir stres sorun yaşamıyoruz.İlk geldiğimizde kısa bir adaptasyon süreci oluyor yeni komşular,marketin manavın vs. onda da alışıyorsunuz hızlıca.Sadece bazen yakınlarımı özlüyorum onda da imkan el verdiğince git gel yapıyoruz.Şuan ki düşüncemiz ise İstanbul da ki evi kapatıp temelli buraya yerleşmek 1 1,5 yıl içerisinde.Bence aklınıza koyduysanız yapmalısınız,gelmemin en büyük nedenlerinden birisi annem doğduğundan beri İstanbul'da bari emekliliğini güzel sakin yerde geçirsin,köpeğimizi gezdirirken tedirginlikle korkuyla gezdirmesin yazın çıksın denizine girsin.

Son olarak köpekle kiraya çıkmak maalesef zorluyor.Ancak yine konuşursunuz eve eşyalara zarar vermeyeceği konusunda ev sahibi veya emlakçıyı ikna edebilirsiniz diye düşünüyorum.Elbet anlayışlı insana denk geliyorsunuz.
    dasestar

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vayyy devremm
    konuyu baştan sona okudum ,öncelikle yaşınızda ne var ki daha gençsiniz erken emekli olmuşsunuz bizim daha 15 senemiz var tabi çalıştıgınız işi bilmediğimden dedim bunu ,bizm kurum biraz rahat oldugundan ben emekli olmayı daha düşünmüyorum ,artı parasal olarak çok düşüyor
    neyse gelelim esas olan konuya benimde emekli olunca böle bi düşüncem var ,oglumun okudugu turizm yüksekokulu marmaris içmelere okulu bitince onu almaya gittigimde bir iki gün kalma şansım oldu bende marmaris çevresinde içmeler vs gibi bi yerde yaşama düşüncesine kapıldım gerçekten çok güzel yerler insanın ömrü uzar vallaa
    tabi senin için yardımcı olamayacagım ama sadece bende kendi düşüncelerimi yazayım bari dedim ,hemde düşündügüm bi konu oldugundan fikir sahibi olurum diye
    yorumlarda gerçekten baya iyi bilgi paylaşımları olmuş bende seviyorum bu siteyi işte bu yüzden
    neyse konunu meşgul etmiyeyim umarım herşey istediğin gibi olur uzun ve saglıklı bi hayat sürersin gittigin yerde
    PROSTOCK GARAGE

PROMINENT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fethiye guzel sakin biryer. Son zamanlar da ingilizler olmak uzere bir cok yabanci vatandas cikis yapiyor
    Kaş malesef arap diyari olmak uzere.

Babamin istanbul harici 2. Bir adres tutkusu uzerine antalya da actigi eve neredeyse 1 seneden fazladir yerlesmiş bulunuyorum. Yazin bazi gunler nem insani bunaltsa da oldukca iyi bir sehir.

1 sene yasadigim izmirden cok cok daha guzel oldugu kesin. Istanbul da en son acarkentte oturuyordum bahce dublexi iyi bir evdi. Kaldiki sehir disi sayilmasina ragmen istanbulun artik havasi bile bunaltiyor. Iyo tercih yapmissiniz. Keyifli gecer umarim.
    Kork!!sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba bu konu ne oldu acaba, fethiyeye yerleştinizmi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Lautreamont Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba bu konu ne oldu acaba, fethiyeye yerleştinizmi?
    Selamlar,
    Haklısınız konuyu yak. 3 sene önce açmışım. Sonucu yazmamışım. Heralde yaptığım işin güzelliğinden buraya yazmayı unutmuşum. Kusura bakmayın. Evet hemen güncelleyeyim.

Sonuç itibari ile 2018 şubat başında sizlere danıştım. Şubat sonuna doğru 1 hafta 10 günlüğüne Fethiye'ye gelip araştırdım ve Mart 2018 başı ile Fethiye'ye YERLEŞTİM. Yani Fethiye'de 3. seneme girmiş bulunmaktayım. Burada Foça Mah.'ne yerleştim. Ev de güzel çıktı. 3 senedir aynı yerdeyim. Neyse hemen gözlemlerime geçeyim.

Artılar :
    - Keşke imkanım olsaydı da 5 sene önce yapsaydım diyorum. ( Tek Fethiye için değil. Benzer güneye yerleşme planları için.)
    - Deniz, kum, güneş, huzur, sakinlik, eğlence vs. vs. hepsi şahane.
    - Fethiye alan olarak çok büyük. (Bodrum, Marmaris kıyasla) Dolayısıyla her kesime hitap eden bölgeleri var. (Deniz isteyene, köy hayatı isteyene, Orman hayatı isteyene, Dağ hayatı isteyene, şehirin içinde olmak isteyene vs. vs. )
    - İmkan olarak herşey var. Şehir merkezi çok gelişmiş. İst.u aratmıyor. Herşeyi bulabiliyorsunuz. (AVM, Marka mağazalar, Sinema, Tiyatro, Tekzen, Oto sanayi, Çarşı, Pazar vs. )
    - "Kışın oralar boş olur. in cin top oynuyor." geyiği geçerli değil. Kışın bile nüfus fazla. Populasyon yüksek. Bulunduğum yer Çalış bölgesi. Bir nevi yazlık bölge sayılır ama buna rağmen kışında burda çok kalan var.
    - Fethiye acayip güvenli bir yer. Kimse arabasını kilitlemiyor. Camları bile açık bırakıyor. Hakkatten hiç hırsızlık felan duymadık. Devamlı bekçi, polis devriye halinde gezmekte.
    - Marmaris, Bodrumdaki gibi buralarda suriyeli filan yok. Doğru mu bilmiyorum ama gelseler de engelleyip gönderiyorlarmış. O yüzden de rahat.
    - Yerleşen ingilizler az kalmış olsada gene de iyi sayıda ingiliz var. Bu da buradaki kültürü biraz daha geliştirmiş.
    - Benim gibi İst.dan, Ank.dan, İzm.den yerleşmeye gelmiş,gelen çok var. Dolayısıyla kendinizi İst.da gibi hissedebilirsiniz.
    - Fethiye halkı da çok kültürlü. Oturmasını, kalkmasını, konuşmasını biliyorlar. Öyle "UFO görmüş masum köylü" tipinde değiller. Eğitim, kültür, sanat ve spora oldukça düşkünler. (Tüm spor salonları full. Akşam işten çıkan kendini gym salonlarına atıyor.)
    - Devlet dairesi, Hastane, Banka, Noter vs gibi işler oldukça kolay hallediliyor. En çetrefilli iş 1 saatte hazır.
    - Belediye, Su, Elektrik çok çok iyi çalışmakta. Elekrik kesilse hemen ilgilenip en fazla yarım saatte hallediliyor.
    - Eğlence için barlar,meyhane,cafe oldukça fazla ve kışında çoğu açık. Zaten Merkezde barlar sokağı var.
    - Sokak hayvanları ile çok ilgileniyorlar. Bu sebeple aç kedi, köpek yok diyebilirim. Ama hepsi sevgiye muhtaç.
    - Hava durumu öyle ist.dan gördüğümüz gibi değil. Yani yazın 6 ay 45 derece sıcaklık felan yok. Tamam sıcak ve nemli ama bitek temmuzda oluyor. Yani öyle tüm yaz bunaltıcı sıcaklar yok. Ben yazın temmuz ortası hariç diğer aylar sadece pencereleri açarak serinledim. Öyle aylarca klima felan köklemedim. (Gerçi iklimler değişti. Bunda Fethiye'nin bir suçu yok.)
    - Hava ve deniz sıcak olduğu için yazın akşam 7-8'de bile denize girip güneşlenebilirsiniz. Yani istediğiniz saatte denize girebilirsiniz.

Eksileri :
    - Anormal bir tersine göç var. Benim gibi yerleşen, yerleşmeye gelen çok fazla.
    - Bu yüzden emlak fiyatları uçmuş durumda. Satılıkların fiyat yükselişini bilmiyorum ama kiralar uçtu. 1500'den aşağı kira yok diyebilirim. (Makul yerler için söylüyorum. ) Ben geldiğimde makul sayılan yerler 800'den başlıyordu.
    - Evet köpek olayına sıcak bakmıyorlar. Ev sahipleri köpek, kedi, kuş vs. istemiyor çoğu. Ama herkesin de kedisi, köpeği var. Garip.
    - Çok paragözler. (Muğla'nın tamamı için diyorlar gerçi) En ufak bir şeyden seni kazıklamaya kalkıyorlar. O yüzden bir iş,ürün, işçilik, sorun tespit vs. için iyi araştırmak gerekiyor. 1'den fazla yerden fiyat almak gerekmekte.
    - Dedikodu çok fazla. (Erkekleri) O yüzden herkesle herşeyi konuşmamak lazım. Kavgalı olduğu kişiye bile gidip senin dedikodunu yapıyolar.
    - Normal geçim fiyatları da yüksek. Çay, kahve, ulaşım, hamburger, pizza, tavuk döner vs. İst.la aynı fiyatlarda. Pazar da pek ucuz değil. Öyle 1 tl'ye çay, 5 tl'ye 30 tane köy yumurtası yok öyle şeyler. Ama BIM, A101, Migros vs. her yerde var. Yürüyerek gidiyorsun. Zaten herkes buralardan alışverişini yapıyor.
    - Deniz için çalış plajı hariç her yer paralı. Bin tane koy var ama hepsine illa bir şey ödüyorsunuz. (En başta şemsiye+şezlong parası.) Çalış tamam bedava ama şemsiye+şezlong'da iseniz ona para ödüyorsunuz. (13 Tl idi tanesi. Ölüdenizde 15 Tl tanesi.Bu sene ne olur bilmem.)
    - Ölüdeniz de herşey çok pahalı ama hakediyor. Çünkü Fethiye demek Ölüdeniz demek. Ölüdeniz buranın markası. Fiyatlar otopark 25 tl. ,Şezlong 15 tl. Şemsiye 15 Tl. Bunlar mecburi (bedava yerleri de var ama görünce anlıyorsunuz.. ) Yemek+ içmek 40 tl den aşağı çıkmaz. Çözümü yok mu var tabi. Arabasız, dolmuşa binerek (o da 8 tl'ydi galiba) tok karına yada erken dönmeli gidip şezlong ve şemsiye almadan da denize girebilir ve dolmuşla eve dönebilirsiniz.
    - Gerçi bu artık her yer için geçerli. Muhakkak bir aracınız olmalı ama araba ama scooter ama bisiklet. İllaki lazım.
    - Buda benzer yerler için geçerli. Herşey yavaş ilerliyor. sabah 9 dan önce açan dükkan bulamazsın. Bi işini çabucak halledemezsin. Ustalara bişeyi anlatmayın o gene bildiği gibi yapıyor.
    - Kışın ısınma biraz sorun. Kışları da soğuk oluyor. Evlerin çoğu zayıf ve yalıtımsız. Isınma klima ve ısıtıcı ile sağlanmakta bu da bazen yetersiz kalabiliyor. o yüzden kışın evde sıkı giyinmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Biraz uzun oldu ama gözlemlerim bunlar. Umarım faydası olur benim gibi düşünenlere. Artıları ve Eksileri ile sonuç olarak ne tavsiye edersin derseniz ; Benzer hayaliniz varsa hiç düşünmeyin sizde gerçekleştirin derim.
    Saygılarımla,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Unutmuşum artılardan bir tane daha ;
    - Trafik, otopark sorunları sıfır. Heryer bomboş istediğin yere park et. Otoparkada çeksen, ispark'a da versen (ispark değil tabi. adı ne bilmiyom Tümgüne en fazla 10 tl veriyorsun. 4 tl ye 1-2 saat arası kalabiliyorsun. İstersen çarşıda bir arka sokağa geç park et. bedava. Sokaklar geniş geniş ve çoğu sokakta boş park yerleri mevcut.
    - Trafik yazın bi tek çarşı merkeze giderken oluyor ama yalnızca ışıklarda bekliyorsun. yavaş ta olsa akıyor. Kabaca en fazla 15 dk. trafik var diyebilirim. Oda bir tek merkeze, çarşıya (Merkeze çarşı diyorlar burda.) gelirken. Yani bodrum'a giriş yaparken öyle km.lerce felan kuyruk yok yani.
    Saygılarımla,

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler