User Tag List

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
77 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Doğuş otomotivde satış temsilcisi imkanları

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Doğuş Oto Maslak'tan aradılar görüşmeye çağırdılar Cuma için ama oranın görüşmeleri merkezden ayrı mı ilerliyor? Ben Çayırova'daki genel merkeze çağrılırım diye düşünüyordum. 2 tane İK'cı ile görüşecekmişim satıştan kimse görünmüyor henüz

_AS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğuş Oto Maslak'tan aradılar görüşmeye çağırdılar Cuma için ama oranın görüşmeleri merkezden ayrı mı ilerliyor? Ben Çayırova'daki genel merkeze çağrılırım diye düşünüyordum. 2 tane İK'cı ile görüşecekmişim satıştan kimse görünmüyor henüz
    Şekerpınar (çayırova) Doğuş Otomotiv olarak geçiyor, Doğuş Oto'ya hangi bayiye başvurduysanız oradan görüşmeye çağırılırsınız.

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    var mı gelişme giden arkadaşlar
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

hanz10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    doğuş oto da çalişan arkadaş varmıdır vdf kredisi hakkında birşey sormam gerekiyor ACİL. ?

driver_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hazır konu güncellenmişken yazıyım.İki görüşmeye gittim birinde sınava da girdim.Sonucunda aranıp olumlu düşünülen adayımızsınız ay başı çağıracağız denildi ik tarafından fakat bir ay geçmesine rağmen arayan olmadı.Ben aradım alımlar durduruldu tekrar açılırsa çağıracağız denildi.Benim çok şükür Bi işim var.Olmayıpta 3 aydır buraya umut bağlamış arkadaşlar için bu durum zor gerçekten.Ben iş yerimle kesinleşmeden konuşmamıştım konuşulsa da hoş olmazdı.

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otomativ sektörü dışardan gözüktüğü gibi bi iş değil beyler ben size diyim, hayal kırıklığı yaşamayın sonra, özelliklede patron bayileri....

Bundada vardır bi hayır @driver_can

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşin içine girdikten sonra düşüncelerim çok değisti sadece cok güzel bi kaç insan kazandım onun dışında her şey olumsuz,ama şu var alışkanlık yapiyo ayrılmak istiyorum ama ayrılamıyorum şuan şaka gibi :/ Garip bi sektör işin içinde olmayan anlayamaz, keşke hiç bulaşmasaydım diyorum...

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı driver_can Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hazır konu güncellenmişken yazıyım.İki görüşmeye gittim birinde sınava da girdim.Sonucunda aranıp olumlu düşünülen adayımızsınız ay başı çağıracağız denildi ik tarafından fakat bir ay geçmesine rağmen arayan olmadı.Ben aradım alımlar durduruldu tekrar açılırsa çağıracağız denildi.Benim çok şükür Bi işim var.Olmayıpta 3 aydır buraya umut bağlamış arkadaşlar için bu durum zor gerçekten.Ben iş yerimle kesinleşmeden konuşmamıştım konuşulsa da hoş olmazdı.
    iyi oldu güncelleme , takipteyim
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

ouzs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşin içine girdikten sonra düşüncelerim çok değisti sadece cok güzel bi kaç insan kazandım onun dışında her şey olumsuz,ama şu var alışkanlık yapiyo ayrılmak istiyorum ama ayrılamıyorum şuan şaka gibi :/ Garip bi sektör işin içinde olmayan anlayamaz, keşke hiç bulaşmasaydım diyorum...
    Arkadaşım gireli 3 ay olmuş ne çabuk garip bir sektör oldu. Sektör iyi de kalifiyeli adam bulmak zor. !
    *On3r*

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim her işin zorlukları var ,doktor adamın bile kendine has zorlukları var. Benim arkadaşım Bursa Renault Mais'de çalışıyor,askerden geldi ve başladı ilk başlarda çok sızlandı etti ama şimdi maaşı da çok güzel ,keyfi yerinde ve ödüller almaya başladı. Pes etme .
    imzasız..

Günkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mbulur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Otomobil satış temsilcilği ve Doğuş otomotivde bu işi yapmak hakkında son bir yıl içinde iki tane konu açıldı ve orada gerekli eçıklamları yaptım, sektörün içinde olanlar ve daha önce bu işi yapmış olanlar da yazdı.

Otomobil satış temsilcisi olarak çalışmak istiyorsanız markadan daha çok bu işi distribütörün kendi satış bayisinde yapın örneğin Doğuş Oto. Neden? Çünkü
    1) Genellikle sizinle aynı pozisyonda çalışanlar aynı akademik eğitim seviyesine ve sahip olursunuz. Bu arada aynı poziyonda çalışanlar olarak yaş ortalamalarınızda yaklaşık aynı olur.
    2) Profesyonel bir insan kaynakları değerlendirmesi sonucu işe alınırsınız. Bunun birçok yönden faydası vardır.
    3) Haklarınız tam olarak yatar. Yani o ay prim dahil brüt 5000 TL kazancınız varsa bu doğrudan bordronza yansır ve sigorta primlerinizde bu bedelden yatar. Ancak patron şirketinde bordronuz asgari ücret üzerinden yatar geri kalan kazancınız elden ödenir.
    4) Patron bayisinde olduğu gibi tepende aslında yönetici olarak bulunduğu pozisyon için hiçbir yeterliliği, tecrübesi, yeteneği olmayan patronun oğlu, kızı, kardeşinin çocuğu, dayısının oğlu vs gibi kişiler olmaz. Yöneticin ya sektörde başarılı olduğu için yükselmiş biridir yada ilgili grubun başka bir biriminden yönetici olarak gelmiş biridir.
    5) Aylık hedefin olacak. Otomobil satış danışmanı olduğun için kurumsal şirkette hedefinde araç satş adedi olarak belirlenir. Başka bir konuda hedefin olmaz. Patron bayisinde ise araç satış danışmanı olsan bile araç satış hedefinin yanında kasko, trafik sigortası, aksesuar, oto kuaför, kışlık lastik satışı gibi çalışma alanınla alakasız hedefler koyarlar. Bu hedeflerden herhangi birinden eksiğin olduğunda primin 100 alacaksan 20'ye düşer. Bu oran kurumsal yerde araç satış hedefini tutturamadığında da böyledir. Örneğin sana aylık satış hedefi verildi hedefi tutturursan alacağın prim 100 ise hedefin %80'ini tutturduğunda 80 değil 30 alırsın. %80'den azını öreğin %75'ini yaptığında 75 değil 10 alırsın. Aracı sattıktan sonra müşteriyi ararlar, memnuniyetini sorarlar müşteriden "Memnun kalmadım, memnun kaldım, çok memnun kaldım" seçeneklerinden birini söylemesini isterler sadece çok memnun kaldım cevabı alınırsa satıştan hakettiğiniz priminizin tamamı ödenir memnun kaldım derse priminizin yarısı ödenir diğeri için sonucu tahmin etmek zor değil.
    6) Otomobil sektörü her yıl hedeflerin ciddi oranda büyüdüğü bir alan. Yani distribütörler hedefleri %20 olarak büyütüyor ve bu büyüme bayilerin satış adetlerine yansıyor haliyle bayinin satış adedine yansıyan %20 büyüme daha fazla olarak örneğin %30 olarak sana yansıyor. Ancak sen bu hedefi tutturduğunda gelirin sattığın adet oranında artmıyor. O yıl başında hemen yeni prim oranları belirleniyor ve sen %30 satarak bir önceki yıl aldığın kadar prim alıyorsun. Yada yıllık zam oranı ne kadarsa örneğin %5 ise sen %30 fazla adet satıyorsun ama önceki kazandığının sadece %5 fazlasını alıyorsun. Bu kısır döngü 5 yıl tekrarlanınca sen bu defa eskiden kazandıklarına bakıyorsun ve yaptığın işe oranla kazancın seni tatmin etmiyor, kazanç ve gelecek endişesi başlıyor ve işi bırakıyorsun.
    7) Her ay hedefini tutturman mümkün değil, yıllarını vermiş en az aynı distribütör bayisinde 5 yılını arkada bırakmış iyi satış yeteneklerine sahip ve ciddi bir müşteri portföyü oluşturmuş bir satış danışmanı yılın 12 ayının 9 ayında hedefini yapar.
    8) Angaryası bol işdir. Belirli bir frekansta günlük temas etmen gereken müşteri sayısı hedefin vardır, bu çok ciddiye alınır bunu gerçekleştirmen ve bilgisayarda ilgili yazılımda kayda girmen gerekir. Temas edeceğin müşterilerin bazıları daha önce kaydı olan müşteriler bazılarıysa örneğin showroom ziyareti gerçekleştiren ilk kez kayıt altına alınacaklar olacaktır. Gelmezsede müşteri nasıl temas edeyim diyebilirsin ama edeceksin işte oluru yok. Girmezsen yada yapmazsan sistem sana uyarı verir ve en üstteki yönetici dahil raporlar. Primin kesilir, uyarı alırsın ve daha sonrasında işine son verilir.
    9) Seni aşağılayacak olan insanlara, sırf seni şikayet edip bundan maduriyet kazanıp ayrıcalık almaya çalışan müşterilere hazır ol. Müşteri sana ne yaparsa yapsın çıtını çıkaramazsın. Yöneticinin "Burada çalışanın hiçbir şartta müşteriye karşı haklı olması mümkün değildir" lafına hazırlıklı ol.
    10) Şirket gizli kamera kaydı yapan gölge müşteriler gönderir o an gününde değilde kurum çalışma yapısına aykırı davrandıysan vay haline.
    11) Haftada 6 gün çalışırsın bu yılın son iki ayında daha da yoğun olur ve ayda en fazla 2 gün izin yapabilirsin. Bu süreçte çalışma saatlerinde uzar. Yani 6'da çıkarken 7.30'da çıkmaya başlarsın. Hatta örneğin 6 satış danışmanı varsa hergün 3 kişi saat gece 9'a hatta 10'a kadar nöbetçi kalır.
    12) Doğuş Oto'da yemeklerin belirli bir kalite standardı olaniyi bir şirketten gelir ve çeşitli seçeneklerin olur. Kimi patron bayilerinde olduğu gibi çorba ve makarnaya talim etmezsin. Yada kişi başı 6 liraya tabldot getiren yerden yemezsin.
    13) Kışın sıcak yazın ise serin yerde iyi iklimsel şartlar altında çalışırsın. Çoğu patron bayilerinde olduğu gibi kışın showroomda soğukta kabanla ayaklarının tabanı donarak, yazında sıcakta koşudan gelmiş at gibi dilin dışarıda çalışmazsın.
    14) Bir sorun olduğunda ilgilenecek profesyonel birileri vardır. Örneğin bilgisayarla ilgili bir sıkıntı olduğunda çalışan IT uzmanı vardır, talep açarsın ve gelir halleder. Patron şirketinde olduğu gibi "Filancaya söyle o anlıyor baksın" gibi durumlar olmaz.
    15) Gelecek vaadeden bir sektör değildir. Sirkülasyonu çok fazladır. Çok az çalışan kurumsal şirketlerde bir üst seviyeye terfi eder. Kariyer imkanı sunmaz.

Burada daha öncede yazılan işte satış danışmanları 150,000 - 200,000 TL'lik arabalara biniyor, F30 BMW'ye biniyor laflarına gülüp geçiyorum. Bu arabalara satış danışmanlığı işinden kazancıyla kimse hakkıyla binemez. Bu tarz araçlara binen bir satış danışmanı varsa; ya ailesinden aldığı parayla almıştır yada bir köşede parası vardır ve sektörün içinde olduğundan bir şekilde kazandıracak fiyattan denk getirip alıyor ve bir yandan binerken bir yandan da aracını satmaya çalışıp ek gelir elde etmeye bakıyordur.
    Ayrıca Audi, VW, Seat yada Skoda satan Doğuş Oto'da satış danışmanı olarak çalışıp BMW binersen yöneticinden sarı kartı görürsün ısrar edersen sonuç kırmıza karta kadar varır. Tecrübemle sabittir. Servis çalışanı olsan Honda, Toyota vs gibi araçlara binsen birşey demezler ama onlarda F30'a E90'a filan binse onlarda aynı uyarıyı alır. E46 ya hatta E36'ya bile tahammül edemeyenler olacaktır. Ancak 2014 Linea'ya binersin sana kimse git 2008 VW'ye bin demez.
    Aynı durum Borusan Oto'da çalışır Mercedes'e yada Audi'ye binersen de geçerlidir. Ancak Borusan'da çalışır VW'ye binersen birşey demezler çünkü BMW, Land Rover yada Jaguar premium otomobilken VW premium olmadığından kullanabilirsin.

Kısacası daha önce yazdığım gibi kurumsal olan distribütörün kendi bayisinde yani Doğuş Oto'da bile çalışsan otomobil satış danışmanlığı gelecek vaad eden, kariyer sağlayan, iyi kazandıran bir sektör ve pozisyon değildir.
    5 yıldır otomotivdeyim, tam olarak konu bu. Kimse eveleyip gevelemesin şuan patron şirketlerinde kazanan sadece patronlar. En basit örnek geçtiğimiz ay 9 araç satışım var toplam hakedişim dist. primler dahil 3500 tl , elime geçen ise 2000 tl kalanı kesinti ve verilen hedefleri ülke üzerinde 100/100 yapacak bir tane danışman olduğunu sanmıyorum. Tamamen kesmek için üretilmiş,çalışılmış prim sistemleri.

barakuda26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Günkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5 yıldır otomotivdeyim, tam olarak konu bu. Kimse eveleyip gevelemesin şuan patron şirketlerinde kazanan sadece patronlar. En basit örnek geçtiğimiz ay 9 araç satışım var toplam hakedişim dist. primler dahil 3500 tl , elime geçen ise 2000 tl kalanı kesinti ve verilen hedefleri ülke üzerinde 100/100 yapacak bir tane danışman olduğunu sanmıyorum. Tamamen kesmek için üretilmiş,çalışılmış prim sistemleri.
    1500 tl neyin ne kesintisi çok fazla değil mi ? Sgk falanmı kesiliyor yoksa onun harici kesintiler mi bunlar ?
    Barış

Günkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı barakuda26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1500 tl neyin ne kesintisi çok fazla değil mi ? Sgk falanmı kesiliyor yoksa onun harici kesintiler mi bunlar ?
    Tutturulamayan hedefler her biri min %5 olacak şekilde 10 ve 15 olacak şekilde yukarı çıkıyor ki dist. alınandan devlet otomatik 20 kesiyor.

Canselmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Basaran otomotiv vw nin sinavina giricem persembe gunu satis danismanligi icin. Matematik turkce sinavi sonra grup mulakati kisilel sinav gibi testlersen gecmek gerkeliymis.

Ve verdikleri maas asgeri ucret arti prim ama piyasa cok kotu oldugu icin maasimin 2000 uzeirne gecicegine dusunmuyorum. Bu meslegi cok isterken su an ister istemez biraz uzaklastim.
    Elleme Sekelesin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Günkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hay ağzına sağlık abi yukarda 3 ayda ne öğrendin diyen sevgili abicim çok şey öğrendim bu sektör tam o.r.s.p.u bi sektör patron bayilerinden uzak durun bu kadar net , markanın kendi bayisi olursa iş eğlenceli ve daha kolay ama dediğim gibi durum bu..

hondafit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaklaşık 1 sene opel ve bmw patron bayilerinde çalıştım zorluğunu hala unutamıyorum.
    -ayda 2 kez izin yaparsınız aracın yanında ek ürün satmazsanız sabahın köründe azar yersiniz
    -çıkacağınız saat belli olmaz
    -iÅŸini yapmayan muhsabecilerle kavga edersiniz
    -işyerine geldiğinizde gülen surat bulamazsınız satış baskısı yüzünden
    -sürekli stres yaşarsınız ohh ay bitti sonunda dediğiniz de ertesi gün yeni ay başlar tempo hiç bitmez
    iyi yanları var mıdır tabii ki vardır.
    -güzel oteller de yapılan lansmanlara katılırsınız
    -yeni çıkan aracı ilk siz denersiniz
    -bazı firmalar size akşam evinize dönmeniz için test araçlarını verir tabii ki km ve yakıt bilgisini vermeniz gereklidir ekstra kullanamazsınız.

Bunları göz önünde bulundurarak karar verin...
    Bu iş kıtlığında satış konusunda kendinize güveniyorsanız başvurun ağzınız laf yapıyorsa sizi alırlar işe ama en ufak bir hatanızda güle güle derler.en son bmw 'de çalışırken sorgusuz sualsiz işten çıkarıldım sebebi ise performansmış.hemde ayda 20 araba satılan bir bayiide 9 araba satmama rağmen.allahınızdan bulun diyerek çıktım gittim.

Eskişehir'de iş sıkıntısı yaşandığı için yaklaşık 3 ay önce istanbul'a kurumsal bir firmaya mağaza müdürü olarak geldim.şimdi diyorum ki o saçma sapan patron bayilerinde vakit harcayacağıma keşke daha önce İstanbul'a gelseydim.
    hayatımda ilk kez kurumsal bir firmada çalışıyorum 12 senelik çalışma hayatımda ilk kez resmi tatiller de izin yapıyorum.

Trance-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 farklı Alman markasında çalıştım, halen iyi bir Alman markasında çalışıyorum.

VW, patron bayisinde çalıştım.
    Temaslar, Memnuniyetler, Hedef, Tanıtım, Test, hafta sonu gelen boş muşteriler, hele ki VW de isen kesin illa gunun belli bir saati boş muşteri ile uğraşırsın
    Memnuniyet çok önemli, Temaslar Testler, filan falan bitmez.
    angarya evet çoktur.
    Genel Oto satış danışmanı için maaşının 2 katı prim kazanabilen Danışman iyi danışman olarak gözukur VW de.

sattığın araçla bitmez, sattım bitti yok.
    Temas devam etmeli, memnuniyet önemli.
    Satarken, Penetrasyon ne durumda ona da bakarlar.

yani; bir muşteriye araç + sigorta + kasko + kredi + Kuaför satarsan ve iyi de sonuçlar alırsan O satış VW de iyi satıştır.

çoğu yerde bu iş böyledir.
    Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu okudum, şimdi bakırköy minibüsüne binip, meydana kadar ring hayali kuracagım

dragon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam beyler

otomotiv sektörü bitti eurodan ötürü ,sıfır araç satışında distribütör bayisinde degilseniz yada istanbuldaki büyük bir bayii degilseniz asgari+prim zaten primleride kese kese kuşa çevirdiler.

ben satışçı olucam bu işte iyiyim diyorsanız ağır vasıtaya geçin huzuru bulun bu iş mantara bağlandı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Trance-R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 farklı Alman markasında çalıştım, halen iyi bir Alman markasında çalışıyorum.

VW, patron bayisinde çalıştım.
    Temaslar, Memnuniyetler, Hedef, Tanıtım, Test, hafta sonu gelen boş muşteriler, hele ki VW de isen kesin illa gunun belli bir saati boş muşteri ile uğraşırsın
    Memnuniyet çok önemli, Temaslar Testler, filan falan bitmez.
    angarya evet çoktur.
    Genel Oto satış danışmanı için maaşının 2 katı prim kazanabilen Danışman iyi danışman olarak gözukur VW de.

sattığın araçla bitmez, sattım bitti yok.
    Temas devam etmeli, memnuniyet önemli.
    Satarken, Penetrasyon ne durumda ona da bakarlar.

yani; bir muşteriye araç + sigorta + kasko + kredi + Kuaför satarsan ve iyi de sonuçlar alırsan O satış VW de iyi satıştır.

çoğu yerde bu iş böyledir.
    Babamın aracında trafik sigortası ve kuaför hediye edildi, kaskoyuda dışarda yüzde20 ucuza yaptırdım.Kim bilir arkamdan neler neler demişlerdir desenize

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler