User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
77 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Doğuş otomotivde satış temsilcisi imkanları

alperaslann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de çok başvuru yaptım ancak geri dönüş olmadı. Hayırlı olsun umarım her şey güzel olur. Yaşadıklarınızı aktarırsanız cok memnun olurum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otomobil satış temsilcilği ve Doğuş otomotivde bu işi yapmak hakkında son bir yıl içinde iki tane konu açıldı ve orada gerekli eçıklamları yaptım, sektörün içinde olanlar ve daha önce bu işi yapmış olanlar da yazdı.

Otomobil satış temsilcisi olarak çalışmak istiyorsanız markadan daha çok bu işi distribütörün kendi satış bayisinde yapın örneğin Doğuş Oto. Neden? Çünkü
    1) Genellikle sizinle aynı pozisyonda çalışanlar aynı akademik eğitim seviyesine ve sahip olursunuz. Bu arada aynı poziyonda çalışanlar olarak yaş ortalamalarınızda yaklaşık aynı olur.
    2) Profesyonel bir insan kaynakları değerlendirmesi sonucu işe alınırsınız. Bunun birçok yönden faydası vardır.
    3) Haklarınız tam olarak yatar. Yani o ay prim dahil brüt 5000 TL kazancınız varsa bu doğrudan bordronza yansır ve sigorta primlerinizde bu bedelden yatar. Ancak patron şirketinde bordronuz asgari ücret üzerinden yatar geri kalan kazancınız elden ödenir.
    4) Patron bayisinde olduğu gibi tepende aslında yönetici olarak bulunduğu pozisyon için hiçbir yeterliliği, tecrübesi, yeteneği olmayan patronun oğlu, kızı, kardeşinin çocuğu, dayısının oğlu vs gibi kişiler olmaz. Yöneticin ya sektörde başarılı olduğu için yükselmiş biridir yada ilgili grubun başka bir biriminden yönetici olarak gelmiş biridir.
    5) Aylık hedefin olacak. Otomobil satış danışmanı olduğun için kurumsal şirkette hedefinde araç satş adedi olarak belirlenir. Başka bir konuda hedefin olmaz. Patron bayisinde ise araç satış danışmanı olsan bile araç satış hedefinin yanında kasko, trafik sigortası, aksesuar, oto kuaför, kışlık lastik satışı gibi çalışma alanınla alakasız hedefler koyarlar. Bu hedeflerden herhangi birinden eksiğin olduğunda primin 100 alacaksan 20'ye düşer. Bu oran kurumsal yerde araç satış hedefini tutturamadığında da böyledir. Örneğin sana aylık satış hedefi verildi hedefi tutturursan alacağın prim 100 ise hedefin %80'ini tutturduğunda 80 değil 30 alırsın. %80'den azını öreğin %75'ini yaptığında 75 değil 10 alırsın. Aracı sattıktan sonra müşteriyi ararlar, memnuniyetini sorarlar müşteriden "Memnun kalmadım, memnun kaldım, çok memnun kaldım" seçeneklerinden birini söylemesini isterler sadece çok memnun kaldım cevabı alınırsa satıştan hakettiğiniz priminizin tamamı ödenir memnun kaldım derse priminizin yarısı ödenir diğeri için sonucu tahmin etmek zor değil.
    6) Otomobil sektörü her yıl hedeflerin ciddi oranda büyüdüğü bir alan. Yani distribütörler hedefleri %20 olarak büyütüyor ve bu büyüme bayilerin satış adetlerine yansıyor haliyle bayinin satış adedine yansıyan %20 büyüme daha fazla olarak örneğin %30 olarak sana yansıyor. Ancak sen bu hedefi tutturduğunda gelirin sattığın adet oranında artmıyor. O yıl başında hemen yeni prim oranları belirleniyor ve sen %30 satarak bir önceki yıl aldığın kadar prim alıyorsun. Yada yıllık zam oranı ne kadarsa örneğin %5 ise sen %30 fazla adet satıyorsun ama önceki kazandığının sadece %5 fazlasını alıyorsun. Bu kısır döngü 5 yıl tekrarlanınca sen bu defa eskiden kazandıklarına bakıyorsun ve yaptığın işe oranla kazancın seni tatmin etmiyor, kazanç ve gelecek endişesi başlıyor ve işi bırakıyorsun.
    7) Her ay hedefini tutturman mümkün değil, yıllarını vermiş en az aynı distribütör bayisinde 5 yılını arkada bırakmış iyi satış yeteneklerine sahip ve ciddi bir müşteri portföyü oluşturmuş bir satış danışmanı yılın 12 ayının 9 ayında hedefini yapar.
    8) Angaryası bol işdir. Belirli bir frekansta günlük temas etmen gereken müşteri sayısı hedefin vardır, bu çok ciddiye alınır bunu gerçekleştirmen ve bilgisayarda ilgili yazılımda kayda girmen gerekir. Temas edeceğin müşterilerin bazıları daha önce kaydı olan müşteriler bazılarıysa örneğin showroom ziyareti gerçekleştiren ilk kez kayıt altına alınacaklar olacaktır. Gelmezsede müşteri nasıl temas edeyim diyebilirsin ama edeceksin işte oluru yok. Girmezsen yada yapmazsan sistem sana uyarı verir ve en üstteki yönetici dahil raporlar. Primin kesilir, uyarı alırsın ve daha sonrasında işine son verilir.
    9) Seni aşağılayacak olan insanlara, sırf seni şikayet edip bundan maduriyet kazanıp ayrıcalık almaya çalışan müşterilere hazır ol. Müşteri sana ne yaparsa yapsın çıtını çıkaramazsın. Yöneticinin "Burada çalışanın hiçbir şartta müşteriye karşı haklı olması mümkün değildir" lafına hazırlıklı ol.
    10) Şirket gizli kamera kaydı yapan gölge müşteriler gönderir o an gününde değilde kurum çalışma yapısına aykırı davrandıysan vay haline.
    11) Haftada 6 gün çalışırsın bu yılın son iki ayında daha da yoğun olur ve ayda en fazla 2 gün izin yapabilirsin. Bu süreçte çalışma saatlerinde uzar. Yani 6'da çıkarken 7.30'da çıkmaya başlarsın. Hatta örneğin 6 satış danışmanı varsa hergün 3 kişi saat gece 9'a hatta 10'a kadar nöbetçi kalır.
    12) Doğuş Oto'da yemeklerin belirli bir kalite standardı olaniyi bir şirketten gelir ve çeşitli seçeneklerin olur. Kimi patron bayilerinde olduğu gibi çorba ve makarnaya talim etmezsin. Yada kişi başı 6 liraya tabldot getiren yerden yemezsin.
    13) Kışın sıcak yazın ise serin yerde iyi iklimsel şartlar altında çalışırsın. Çoğu patron bayilerinde olduğu gibi kışın showroomda soğukta kabanla ayaklarının tabanı donarak, yazında sıcakta koşudan gelmiş at gibi dilin dışarıda çalışmazsın.
    14) Bir sorun olduğunda ilgilenecek profesyonel birileri vardır. Örneğin bilgisayarla ilgili bir sıkıntı olduğunda çalışan IT uzmanı vardır, talep açarsın ve gelir halleder. Patron şirketinde olduğu gibi "Filancaya söyle o anlıyor baksın" gibi durumlar olmaz.
    15) Gelecek vaadeden bir sektör değildir. Sirkülasyonu çok fazladır. Çok az çalışan kurumsal şirketlerde bir üst seviyeye terfi eder. Kariyer imkanı sunmaz.

Burada daha öncede yazılan işte satış danışmanları 150,000 - 200,000 TL'lik arabalara biniyor, F30 BMW'ye biniyor laflarına gülüp geçiyorum. Bu arabalara satış danışmanlığı işinden kazancıyla kimse hakkıyla binemez. Bu tarz araçlara binen bir satış danışmanı varsa; ya ailesinden aldığı parayla almıştır yada bir köşede parası vardır ve sektörün içinde olduğundan bir şekilde kazandıracak fiyattan denk getirip alıyor ve bir yandan binerken bir yandan da aracını satmaya çalışıp ek gelir elde etmeye bakıyordur.
    Ayrıca Audi, VW, Seat yada Skoda satan Doğuş Oto'da satış danışmanı olarak çalışıp BMW binersen yöneticinden sarı kartı görürsün ısrar edersen sonuç kırmıza karta kadar varır. Tecrübemle sabittir. Servis çalışanı olsan Honda, Toyota vs gibi araçlara binsen birşey demezler ama onlarda F30'a E90'a filan binse onlarda aynı uyarıyı alır. E46 ya hatta E36'ya bile tahammül edemeyenler olacaktır. Ancak 2014 Linea'ya binersin sana kimse git 2008 VW'ye bin demez.
    Aynı durum Borusan Oto'da çalışır Mercedes'e yada Audi'ye binersen de geçerlidir. Ancak Borusan'da çalışır VW'ye binersen birşey demezler çünkü BMW, Land Rover yada Jaguar premium otomobilken VW premium olmadığından kullanabilirsin.

Kısacası daha önce yazdığım gibi kurumsal olan distribütörün kendi bayisinde yani Doğuş Oto'da bile çalışsan otomobil satış danışmanlığı gelecek vaad eden, kariyer sağlayan, iyi kazandıran bir sektör ve pozisyon değildir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir ek bilgi aralık ayında yaptığın satışla alacağın prim yılın diğer aylarında en az 3 hatta 4 ayda alacağın prim kadardır. Bunun sebebi firmaların satış rakamlarına bakarsanız aralık ayı satışlarının diğer ayların en az 3 katı olmasıdır. Yani aralık ayı satışlarından dolayı ocak ayında 10000 TL yattıysa diğer aylarda ortalama 3000 TL yatar. Hatta işlerin çok düşük olduğu bazı aylarda 2000 hatta primsiz maaşın olan yaklaşık 1600 TL'ye hazırlıklı ol.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bazı maddelere çok katılamayacağım. Doğuş da aslında çoğu Türk şirketi gibi dışarıdan full kurumsal görünen, ama içeride binbir entrika vb. dönen kurumlardan biridir Kendim zamanında satış danışmanlığı için başvurmuştum. Kardeşim de bir süre Doğuş Oto'da satış değil ama ofis ortamında çalıştı. Benzer tespitlerimin pek de değişmediğini gördüm.

BMW'de bir arkadaş çalışıyordu, o da aynı şekilde, adamın karakterini bildiğimden, öyle müthiş süper kurumsal tekniklerle işe alım yapıldığına tamamen katılmıyorum Yoksa daha düzgün tipleri alırlardı. Belki şimdi düzelmiştir bilemem ama çok da sanmıyorum.

İş tamamen şöyle dönüyor, başvuruda da deneyimlediğim oydu, otomobil bilgisi, sektör bilgisi vb. herşey hikaye. Ağzınız laf yapacak, tam bir pazarlamacı olacaksınız (elbette önemli ama ürünü de bilmek gerekir), pazarlamacı olmak haricinde Doğuş tam bir cambaz olmanızı istiyor. Gerektiğinde üçkağıt, rakip çalışanların ayağını kaydırma kabiliyeti falan filan da lazım.

Zamanında iş başvurusu sırasında tam böyle bir herif vardı "Şam Şeytanı" tabir edilen, bu herif girer dedim, 7-8 kişiydik, direk onu aldılar Ortamı domine etti herif resmen Böyle bir tipseniz şansınız yüksek. Diğer türlü "adam lazımsa" olabilir.

Sistem de hala aynı mıdır bilmiyorum ama görüşmeye almadan önce de 7-8 kişiyi bi masaya oturtup gizli kamera ile izliyorlarmış adamlar ne yapıyor diye. Oradan hesapta kişilik analizi yapıyorlar Sonra yine kendisini bir şey sanan hafiften yetkili bir abi karşınıza müşteri gibi geçiyor, hadi bana uygun bi araba sat diyor. Hesapta senaryo canlandırdık. Ama adam karşında zaten olmasın diye kastırıyor, müşteri ile bu saçma sapan diyaloğu yaşamazsın ki?

Bu iş başvurusu sırasında o zamanlar Doğuş Yönetim Kurulu'ndan referansım vardı, ertesi gün aradılar "burası olmadı ama 2.el satış bilmemnesinden başlayabilirsiniz" dediler. İstemem kalsın dedim bu iş böyle olacaksa, bu tip adamlar işe alınıyorsa

Ki böyle anlattığım bir benzer kriterlere uyan arkadaşı da daha sonra Scirocco siparişi vermek üzere gittiğimizde görmüştük. Demek ki dedim birşey değişmemiş.

Başka bir bayiye de DSG ile ilgili soru sorduğumda, "yeeaaaa kuru kavrama ıslak kavrama bunlar hikaye, öyle bir sorun yok hayır" dediğinde, hıhı evet dedim kapattım. Yalandan da çekinmiyorlar. Pazarlamada 1.kural yalan söylememek ve 2.'si de rakip ürüne çamur atmamaktır. Çoğunluk "pazarlama" bilmiyor. Üçkağıt ve laf cambazlığı ile satış biliyor.

Doğubank satıcısının az gelişmişi... Böyle iseniz şansınız çok daha yüksek.

Burada çalışan varsa alınmasın gücenmesin ama az çok biliyorum içerideki yapıyı. Genelleme yaptım farkındayım ama böyle. Aslında Türkiye'de "satış" dediğiniz zaman geneli böyle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birçok otomobil meraklısı genç "ben otomobille yatıp, otomobille kalkıyorum, 10 yaşımdan beri otomobille yaşıyorum, şunun gücü şu kadar bunun 0-100'ü bu kadar, DSG kuru kavramanın yapısı şöyle bundan dolayı sorunlu böyle vs" gibi kendini teknik bilgi olarak dolu görüp "ben bu bilgimle otomobil satış danışmanı olarak çalışsam içeride çok yüzeysel bilgiye sahip satış danışmanlarına fark atar satış rekoru kırarım" düşüncesinde.
    Ancak bu yanılgıdan öteye geçmez. Bu zihniyette olana iş görüşmesinin birinci aşamasında kapıyı gösterirler. Burada yorum yapanlardan biri de bunu yaşamış.

Satış danışmanları arasında yöneticiler tatlı bir rekabet oluşmasını isterler ancak bir noktaya kadar. Aşırı rekabet kurum değerlerine ters düşen zarar verici durumlar ortaya çıkmasına neden olur. Hele de Doğuş oto gibi kurumsal firmalarda bir satış danışmanının diğerinin ayağını kaydıracak entrikalara ve davranışlara girmesine izin verilmez. Ne olursa olsun bu tarz yerlerde esas olan çalışanların bir bütün olarak kurum kültürünü benimsemesi, şirketi bir bütün olarak sahiplenmesi ve bunu daha yukarılara taşımasıdır. Birbirinin ayağını kaydırmaya çalışacak saçma davranışlarla bunun başarılamayacağı bilinir.

İleri seviyede otomobil merakının ve teknik bilginin satış danışmanlığı için önemi yoktur. İleri seviyede teknik bilgi servis bölümünde makine mühendisi olup teknik danışman olarak çalışmak için gerekir.

Müşterinin anlayamadığı teknik konulardan bahsetmek kafa karışıklığı yaratmaktan öteye gitmez, karşındakini sıkar. Otomobil almaya showrooma giren müşterilerin ancak %1'i araçların teknik detaylarına ilgi duyan otomobil meraklısı kişilerden oluşur. Bu durumda da yüzeysel teknik bilgiye sahip satış danışmanı yetersiz kalırsa açar servisteki teknik danışmana sorar yada kurum içi satış dokümanlarına bakar müşteriyi cevaplar. Ayrıca sen oradan buradan okuduğun ve teknik figürlerine hakim olup gerçekten kullanıp tecrübe edemediğin bir araç hakkında ahkam kesmeye kalktığında son 10 yıl içinde otomobil zevki uğruna al sat farkından 1,000,000 avro harcamış ve aracı yutmuş kodaman seni iki laf eder kağıt gibi buruşturur kenara koyabilir.

Satış disiplinli çalışmak, çok ciddi müşteri takibi, empati, ileri seviyede sabır, azim, çok iyi diksiyon ve en üst seviyede nezaketi gerektirir. Önemli olan karşıdaki müşterinin yerine kendini koyup müşterinin ne istediğini anlamak ve ona en çok tatmin olacağı noktadan yaklaşabilmektir. Buna sahip olanlara ve başaranlara Doğuş oto gibi yerlerin kapıları açıktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birçok otomobil meraklısı genç "ben otomobille yatıp, otomobille kalkıyorum, 10 yaşımdan beri otomobille yaşıyorum, şunun gücü şu kadar bunun 0-100'ü bu kadar, DSG kuru kavramanın yapısı şöyle bundan dolayı sorunlu böyle vs" gibi kendini teknik bilgi olarak dolu görüp "ben bu bilgimle otomobil satış danışmanı olarak çalışsam içeride çok yüzeysel bilgiye sahip satış danışmanlarına fark atar satış rekoru kırarım" düşüncesinde.
    Ancak bu yanılgıdan öteye geçmez. Bu zihniyette olana iş görüşmesinin birinci aşamasında kapıyı gösterirler. Burada yorum yapanlardan biri de bunu yaşamış.

Satış danışmanları arasında yöneticiler tatlı bir rekabet oluşmasını isterler ancak bir noktaya kadar. Aşırı rekabet kurum değerlerine ters düşen zarar verici durumlar ortaya çıkmasına neden olur. Hele de Doğuş oto gibi kurumsal firmalarda bir satış danışmanının diğerinin ayağını kaydıracak entrikalara ve davranışlara girmesine izin verilmez. Ne olursa olsun bu tarz yerlerde esas olan çalışanların bir bütün olarak kurum kültürünü benimsemesi, şirketi bir bütün olarak sahiplenmesi ve bunu daha yukarılara taşımasıdır. Birbirinin ayağını kaydırmaya çalışacak saçma davranışlarla bunun başarılamayacağı bilinir.

İleri seviyede otomobil merakının ve teknik bilginin satış danışmanlığı için önemi yoktur. İleri seviyede teknik bilgi servis bölümünde makine mühendisi olup teknik danışman olarak çalışmak için gerekir.

Müşterinin anlayamadığı teknik konulardan bahsetmek kafa karışıklığı yaratmaktan öteye gitmez, karşındakini sıkar. Otomobil almaya showrooma giren müşterilerin ancak %1'i araçların teknik detaylarına ilgi duyan otomobil meraklısı kişilerden oluşur. Bu durumda da yüzeysel teknik bilgiye sahip satış danışmanı yetersiz kalırsa açar servisteki teknik danışmana sorar yada kurum içi satış dokümanlarına bakar müşteriyi cevaplar. Ayrıca sen oradan buradan okuduğun ve teknik figürlerine hakim olup gerçekten kullanıp tecrübe edemediğin bir araç hakkında ahkam kesmeye kalktığında son 10 yıl içinde otomobil zevki uğruna al sat farkından 1,000,000 avro harcamış ve aracı yutmuş kodaman seni iki laf eder kağıt gibi buruşturur kenara koyabilir.

Satış disiplinli çalışmak, çok ciddi müşteri takibi, empati, ileri seviyede sabır, azim, çok iyi diksiyon ve en üst seviyede nezaketi gerektirir. Önemli olan karşıdaki müşterinin yerine kendini koyup müşterinin ne istediğini anlamak ve ona en çok tatmin olacağı noktadan yaklaşabilmektir. Buna sahip olanlara ve başaranlara Doğuş oto gibi yerlerin kapıları açıktır.

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pazarlamada 1.kural yalan söylememek ve 2.'si de rakip ürüne çamur atmamaktır. Çoğunluk "pazarlama" bilmiyor. Üçkağıt ve laf cambazlığı ile satış biliyor.

Doğubank satıcısının az gelişmişi... Böyle iseniz şansınız çok daha yüksek.

Burada çalışan varsa alınmasın gücenmesin ama az çok biliyorum içerideki yapıyı. Genelleme yaptım farkındayım ama böyle. Aslında Türkiye'de "satış" dediğiniz zaman geneli böyle.
    Bu kısım pek doğru olmuş. Pöjo 308 bakmaya gittiğimizde Allure modelindeki cam tavan niye açılmıyor diye sordum. Satıştaki camış ''sunroof su alıyor, ses yapıyor. O yüzden yekpare üretiliyor'' dedi.

Dallama Fransızlar doğru dürüst açılır cam tavan ya da sunroof üretemediği için demiyor da; bilmem kaç yıllık sistemi kötülüyor.

_Burak_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mbulur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Otomobil satış temsilcilği ve Doğuş otomotivde bu işi yapmak hakkında son bir yıl içinde iki tane konu açıldı ve orada gerekli eçıklamları yaptım, sektörün içinde olanlar ve daha önce bu işi yapmış olanlar da yazdı.

Otomobil satış temsilcisi olarak çalışmak istiyorsanız markadan daha çok bu işi distribütörün kendi satış bayisinde yapın örneğin Doğuş Oto. Neden? Çünkü
    1) Genellikle sizinle aynı pozisyonda çalışanlar aynı akademik eğitim seviyesine ve sahip olursunuz. Bu arada aynı poziyonda çalışanlar olarak yaş ortalamalarınızda yaklaşık aynı olur.
    2) Profesyonel bir insan kaynakları değerlendirmesi sonucu işe alınırsınız. Bunun birçok yönden faydası vardır.
    3) Haklarınız tam olarak yatar. Yani o ay prim dahil brüt 5000 TL kazancınız varsa bu doğrudan bordronza yansır ve sigorta primlerinizde bu bedelden yatar. Ancak patron şirketinde bordronuz asgari ücret üzerinden yatar geri kalan kazancınız elden ödenir.
    4) Patron bayisinde olduğu gibi tepende aslında yönetici olarak bulunduğu pozisyon için hiçbir yeterliliği, tecrübesi, yeteneği olmayan patronun oğlu, kızı, kardeşinin çocuğu, dayısının oğlu vs gibi kişiler olmaz. Yöneticin ya sektörde başarılı olduğu için yükselmiş biridir yada ilgili grubun başka bir biriminden yönetici olarak gelmiş biridir.
    5) Aylık hedefin olacak. Otomobil satış danışmanı olduğun için kurumsal şirkette hedefinde araç satş adedi olarak belirlenir. Başka bir konuda hedefin olmaz. Patron bayisinde ise araç satış danışmanı olsan bile araç satış hedefinin yanında kasko, trafik sigortası, aksesuar, oto kuaför, kışlık lastik satışı gibi çalışma alanınla alakasız hedefler koyarlar. Bu hedeflerden herhangi birinden eksiğin olduğunda primin 100 alacaksan 20'ye düşer. Bu oran kurumsal yerde araç satış hedefini tutturamadığında da böyledir. Örneğin sana aylık satış hedefi verildi hedefi tutturursan alacağın prim 100 ise hedefin %80'ini tutturduğunda 80 değil 30 alırsın. %80'den azını öreğin %75'ini yaptığında 75 değil 10 alırsın. Aracı sattıktan sonra müşteriyi ararlar, memnuniyetini sorarlar müşteriden "Memnun kalmadım, memnun kaldım, çok memnun kaldım" seçeneklerinden birini söylemesini isterler sadece çok memnun kaldım cevabı alınırsa satıştan hakettiğiniz priminizin tamamı ödenir memnun kaldım derse priminizin yarısı ödenir diğeri için sonucu tahmin etmek zor değil.
    6) Otomobil sektörü her yıl hedeflerin ciddi oranda büyüdüğü bir alan. Yani distribütörler hedefleri %20 olarak büyütüyor ve bu büyüme bayilerin satış adetlerine yansıyor haliyle bayinin satış adedine yansıyan %20 büyüme daha fazla olarak örneğin %30 olarak sana yansıyor. Ancak sen bu hedefi tutturduğunda gelirin sattığın adet oranında artmıyor. O yıl başında hemen yeni prim oranları belirleniyor ve sen %30 satarak bir önceki yıl aldığın kadar prim alıyorsun. Yada yıllık zam oranı ne kadarsa örneğin %5 ise sen %30 fazla adet satıyorsun ama önceki kazandığının sadece %5 fazlasını alıyorsun. Bu kısır döngü 5 yıl tekrarlanınca sen bu defa eskiden kazandıklarına bakıyorsun ve yaptığın işe oranla kazancın seni tatmin etmiyor, kazanç ve gelecek endişesi başlıyor ve işi bırakıyorsun.
    7) Her ay hedefini tutturman mümkün değil, yıllarını vermiş en az aynı distribütör bayisinde 5 yılını arkada bırakmış iyi satış yeteneklerine sahip ve ciddi bir müşteri portföyü oluşturmuş bir satış danışmanı yılın 12 ayının 9 ayında hedefini yapar.
    8) Angaryası bol işdir. Belirli bir frekansta günlük temas etmen gereken müşteri sayısı hedefin vardır, bu çok ciddiye alınır bunu gerçekleştirmen ve bilgisayarda ilgili yazılımda kayda girmen gerekir. Temas edeceğin müşterilerin bazıları daha önce kaydı olan müşteriler bazılarıysa örneğin showroom ziyareti gerçekleştiren ilk kez kayıt altına alınacaklar olacaktır. Gelmezsede müşteri nasıl temas edeyim diyebilirsin ama edeceksin işte oluru yok. Girmezsen yada yapmazsan sistem sana uyarı verir ve en üstteki yönetici dahil raporlar. Primin kesilir, uyarı alırsın ve daha sonrasında işine son verilir.
    9) Seni aşağılayacak olan insanlara, sırf seni şikayet edip bundan maduriyet kazanıp ayrıcalık almaya çalışan müşterilere hazır ol. Müşteri sana ne yaparsa yapsın çıtını çıkaramazsın. Yöneticinin "Burada çalışanın hiçbir şartta müşteriye karşı haklı olması mümkün değildir" lafına hazırlıklı ol.
    10) Şirket gizli kamera kaydı yapan gölge müşteriler gönderir o an gününde değilde kurum çalışma yapısına aykırı davrandıysan vay haline.
    11) Haftada 6 gün çalışırsın bu yılın son iki ayında daha da yoğun olur ve ayda en fazla 2 gün izin yapabilirsin. Bu süreçte çalışma saatlerinde uzar. Yani 6'da çıkarken 7.30'da çıkmaya başlarsın. Hatta örneğin 6 satış danışmanı varsa hergün 3 kişi saat gece 9'a hatta 10'a kadar nöbetçi kalır.
    12) Doğuş Oto'da yemeklerin belirli bir kalite standardı olaniyi bir şirketten gelir ve çeşitli seçeneklerin olur. Kimi patron bayilerinde olduğu gibi çorba ve makarnaya talim etmezsin. Yada kişi başı 6 liraya tabldot getiren yerden yemezsin.
    13) Kışın sıcak yazın ise serin yerde iyi iklimsel şartlar altında çalışırsın. Çoğu patron bayilerinde olduğu gibi kışın showroomda soğukta kabanla ayaklarının tabanı donarak, yazında sıcakta koşudan gelmiş at gibi dilin dışarıda çalışmazsın.
    14) Bir sorun olduğunda ilgilenecek profesyonel birileri vardır. Örneğin bilgisayarla ilgili bir sıkıntı olduğunda çalışan IT uzmanı vardır, talep açarsın ve gelir halleder. Patron şirketinde olduğu gibi "Filancaya söyle o anlıyor baksın" gibi durumlar olmaz.
    15) Gelecek vaadeden bir sektör değildir. Sirkülasyonu çok fazladır. Çok az çalışan kurumsal şirketlerde bir üst seviyeye terfi eder. Kariyer imkanı sunmaz.

Burada daha öncede yazılan işte satış danışmanları 150,000 - 200,000 TL'lik arabalara biniyor, F30 BMW'ye biniyor laflarına gülüp geçiyorum. Bu arabalara satış danışmanlığı işinden kazancıyla kimse hakkıyla binemez. Bu tarz araçlara binen bir satış danışmanı varsa; ya ailesinden aldığı parayla almıştır yada bir köşede parası vardır ve sektörün içinde olduğundan bir şekilde kazandıracak fiyattan denk getirip alıyor ve bir yandan binerken bir yandan da aracını satmaya çalışıp ek gelir elde etmeye bakıyordur.
    Ayrıca Audi, VW, Seat yada Skoda satan Doğuş Oto'da satış danışmanı olarak çalışıp BMW binersen yöneticinden sarı kartı görürsün ısrar edersen sonuç kırmıza karta kadar varır. Tecrübemle sabittir. Servis çalışanı olsan Honda, Toyota vs gibi araçlara binsen birşey demezler ama onlarda F30'a E90'a filan binse onlarda aynı uyarıyı alır. E46 ya hatta E36'ya bile tahammül edemeyenler olacaktır. Ancak 2014 Linea'ya binersin sana kimse git 2008 VW'ye bin demez.
    Aynı durum Borusan Oto'da çalışır Mercedes'e yada Audi'ye binersen de geçerlidir. Ancak Borusan'da çalışır VW'ye binersen birşey demezler çünkü BMW, Land Rover yada Jaguar premium otomobilken VW premium olmadığından kullanabilirsin.

Kısacası daha önce yazdığım gibi kurumsal olan distribütörün kendi bayisinde yani Doğuş Oto'da bile çalışsan otomobil satış danışmanlığı gelecek vaad eden, kariyer sağlayan, iyi kazandıran bir sektör ve pozisyon değildir.

Bu kadar detaylı daha iyi anlatılamazdı sanırım , tebrikler
    Burak ÇAPKAN
    Volkswagen Ticari Araç Satış

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _Burak_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kadar detaylı daha iyi anlatılamazdı sanırım , tebrikler
    Sizin 2-3 yıl önce açtığınız yada yazdığınız bi konu vardı, gördüğüm kadarıyla işi almışsınız hayırlı olsun

Bende fiat ta işe başlıyorum bu ay sonu, şuana kadar çalışanlar ve tofaş tan beni işe alırken konuştuğum insanlar gerçekten iyi insanlardı o kadar saygılı ve samimi konuştular ki işe girmeden işi benimsedim. Ve orda çalışan arkadaşım yukarda yazılan lar kadar olumsuz bir şey söylemedi hiç, gayet memnun işinden .

Tabiki benden daha tecrübelisiniz özellikle @mbulur nickli abi baya tecrübeli gözüküyo, sorum şu hiç mi olumlu yanı yok bu işlerin ? Yada istanbul gibi kalabalık bi şehirde olduğunuz için mi bu problem leri yaşıyosunuz ?

Bir diğer sorum bu sektör ün kariyerimiz açısından olumlu bize ne katar ? Diyelimki sektör değiştereceğiz hangi kapılar daha kolay açılır? illaki insana kattığı olumlu şeylerde vardır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haklısınız, otomobil merakı bu işin 1.faktörü değil. Ancak söylemek istediklerim de bu değil zaten. Ben böyle bişey yaşamadım, yanlış anlattım sanıyorum.
    Teknik bilgi veya süper merak her zaman gerekli değil ancak ne sattığını da bilmek gerekiyor. Çoğu satıcı (Doğuş geneli değil, tüm markalar geneli) bundan genelde bihaber. Ya da süper merak, insanın işini daha çok sevmesini sağlar.

Asıl değinmek istediğim, yazdığınız güzel cümleler gibi bir tablonun aslında var olmadığı Konuyu açan arkadaşa bunu göstermeye de çalıştım bi yerde. Ben de dışarıdan çok süper muhteşem kurumsal görünen bir yerde çalışıyorum

İş dünyası bu, bu tip insanlar her yerde her zaman varlar, var da olacaklar. Öyle güzel muhteşem bir tablo çizdiniz ki, hayran olmamak elde değil Keşke iç yapıyı hiç bilmiyor olsam da "ah orada çalışsaydım keşke" diyebilseydim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı arda35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kısım pek doğru olmuş. Pöjo 308 bakmaya gittiğimizde Allure modelindeki cam tavan niye açılmıyor diye sordum. Satıştaki camış ''sunroof su alıyor, ses yapıyor. O yüzden yekpare üretiliyor'' dedi.

Dallama Fransızlar doğru dürüst açılır cam tavan ya da sunroof üretemediği için demiyor da; bilmem kaç yıllık sistemi kötülüyor.
    Maalesef her yerde var bunlardan. Teknosa'da da var, Pejo'da da, BMW'de de Lafa bak... İşte bu yüzden kurumsallık gibi ifadeler duyunca bana bir gülme geliyor Türk çalışma ortamında.

Biz 307 bakarken ortalık yıkılıyor 307'nin arkası kopuyor, yol tutuşu kötü vs. diye, adamla bindik test ediyoruz, "denedimmm, atmıyorrrr, arkası atmıyorrrrrrr" diyordu en son

by_speedvw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hangi bölge için çağırıldın hangi bayiye görüşmeye gideceksin
    PD 130

_Burak_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin 2-3 yıl önce açtığınız yada yazdığınız bi konu vardı, gördüğüm kadarıyla işi almışsınız hayırlı olsun

Bende fiat ta işe başlıyorum bu ay sonu, şuana kadar çalışanlar ve tofaş tan beni işe alırken konuştuğum insanlar gerçekten iyi insanlardı o kadar saygılı ve samimi konuştular ki işe girmeden işi benimsedim. Ve orda çalışan arkadaşım yukarda yazılan lar kadar olumsuz bir şey söylemedi hiç, gayet memnun işinden .

Tabiki benden daha tecrübelisiniz özellikle @mbulur nickli abi baya tecrübeli gözüküyo, sorum şu hiç mi olumlu yanı yok bu işlerin ? Yada istanbul gibi kalabalık bi şehirde olduğunuz için mi bu problem leri yaşıyosunuz ?

Bir diğer sorum bu sektör ün kariyerimiz açısından olumlu bize ne katar ? Diyelimki sektör değiştereceğiz hangi kapılar daha kolay açılır? illaki insana kattığı olumlu şeylerde vardır.
    Merhaba ;

4. seneye girdim firmamda sağolun

Bu iş dışarıdan gördüğünüz gibi vay be oturup satıyorlar sevdikleride iş mis gibi valla tarzında inanın değil , işin anlaşma bittikten sonra diğer süreçleri var.

Bir yerden sonra sattığınız araç bir obje haline dönüşüyor, satış aşaması ve sonrasında memnuniyet çabaları telaşı başlıyor , unutmayın yaptığınız en ufak maddi ve manevi bir hatada sorumluluk tamamen sizde

Ben bu işi sevdiğim için başladım ve son noktaya kadarda devam ettirmeyi düşünüyorum. Önemli olan çok çalışmak mbulurun dediği verilen bütün hedefi başarmak , memnuniyeti yakalamak . Ayın biri sabahı aynı şeyleri tekrardan sıfırlayıp başlamak. Stresi muhakkak çok özellikle ayın son günügelsin kimse istemez ama seven yapar bu işi .

Verilen eğitimler ve senede binlerce görüşme yapılan yüzlerce satıştan sonra (belki yanlış düşünüyorum ama) her şeyi satabilirim moduna giriyorsunuz ve iş şuna dönüyor , önemli olan ne almak istedikleri değil ne satmak istediğim.

Ben bundan önce sigorta ürünleri satıyordum yine kurumsal bir firmada ama otomotiv işinde her türlü insanla tanıştığımız görüştüğümüz için bana daha yararlı olduğunu düşünüyorum
    Burak ÇAPKAN
    Volkswagen Ticari Araç Satış

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaş 29 görünüyor.
    Adam gibi ücret aralığı yazan yok. Kimi yerlerde diyor, kimi iyi diyor.
    2-3 sene sonra evlendin desek, verdikleri ücret ile evliliğe kadar para biriktirebilecek misin?
    Evlendin diyelim ev geçindirebilecek misin tek maaşla?
    Bence bu tür pozisyonlar daha genç arkadaşlar için uygun.
    Mesleğin ne bilmiyorum ama mesleğini yapman daha uygun olabilir.
    Okumadan imzalamam.....

driver_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün sabah görüştüm.2.görüşme sınavlı olacakmış,3.görüşme de en son satış müdürü görüşüyormuş.Pek maaş hakkında bilgi vermediler.Ben de sormadım açıkcası ilk görüşmede.Çalışacağım marka en son belli olacakmış.Kendimden bahsetmemi istediler çalışma saatleri,servis,yemekhanede yemek yenildiğini ticket verilmediğini anlattılar.Olumlu bir görüşme oldu gibi.İki hafta içinde sınav için bilgi vereceklermiş.Sınav hakkında bilgisi olan var mı acaba

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Borusanda çalışmış , Otokoç ta satış danışmanı olarak çalışan birisi olarak bir iki kelamda ben edeyim ;

Araç satışı , filo , kamu satış , kiralama vs. denilince ilk akla gelen arabadan a dan z ye anlayan , bütün geçmişini ezberleyip müşteriye sunmak diye bir kaide asla yok. Şöyle bir göz gezdirdiğiniz de bizim gibi arabadan anlayan insanlar servislere vs. gittiğinde hep şikayetçidir hiç bir şeyden anlamayan danışmanlar diye mutlaka okumuşsunuzdur veya yazmışızdır Danışmana bir şey sorarsın cevap veremez öylece kalır herkesin başına gelmiştir hele de bu forumda. Ancak iş o şekilde göründüğü gibi değil elbette zaten o arabayı satın almak isteyende kiralayan da senin arabadan anlamanı istemez yada sana öyle sorular sormaz.

Türkiye de yaşıyoruz , adamın soracağı sorular bellidir. Kaç litre yakıyor ? Motor ne ? Servis ücreti ne ? Parçası pahalı mı ? vırt zırt sorular gelir sende güzelce yağlar ballar satış yapmaya çalışırsın. Kimse sana gelipte abi bu 0-100 kaç yapıyor , stage 1 yapsak ne olur şanzımanın çalışma prensibi nedir ? , üzerinde hangi turbo var gibi teknik sorular yöneltmez , sen makine mühendisi, formen yada tekniker değilsin bu soruları bilmek zorunda da değilsin. Borusan dan örnek verecek olursam "BMW Genius" lar vardır bu kişiler biraz daha üstteki yorumlarda bahsettiğimiz gibi teknik bilgiyle dolu kişilerdir , piston sıkıştırmasın dan turbosuna , aks ölçüsünden , dişli oranlarına kadar bilirler yada bilmek zorundalardır çünkü bu soruları soracak adam sıradan bir 320 almaz veya 1 kasa veya 5 kasa almaz , M5-M3-M2-M4 almaya gelmiştir ve arabadan anlayan insanlardır haliyle bu kişilerle de zaten özel ilgilenilir , ha kimisi vardır davar gibi hiç bir şeyden anlamaz para vardır ben hızlı araba istiyom agaa diye girer içeri orası başka.

Adı üzerinde "Satış Danışmanı" sın elindeki mevcut malı en güzel şekilde anlatıp veya sunup satmakla yükümlüsün. Belli bir süre sonra domates satmışsın , araba satmışsın bir önemi olmayacak mühim olan işini düzgün yapıp hedeflerini gerçekleştirmek olacaktır. Netice de unutulmamalı ki Satış Danışmanlığı bir iştir ancak meslek değildir. Yeteneği olan herkesin yapabileceği bir iştir. Bir mühendis veya bir doktor veya avukatlık gibi meslek icra etmiyorsunuz. Haliyle iş tamamen bireysel yetenek ve zekaya kalıyor, bu işi yapmak için mükemmel üniversitelerden yada mükemmel eğitimlerden geçmek zorunda değilsinizdir sadece iyi eğitim , vizyon , kendini geliştirmek seni daha iyi yerlere taşır , kariyer açısından önem taşır.

Kariyer demişken Doğuş gibi , Otokoç gibi , Borusan gibi yerlerde kariyer yapmak uzun yıllar süre alabilir çünkü kısır döngü vardır , alt taraf hep değişse de üstler kolay kolay değişmez. Birisinin emekli olmasını beklersiniz yada farklı departmana geçmesini veya işten ayrılmasını bu şekilde kadro açılır çünkü yönetim tarafı bellidir o kadar çok pozisyonda zaten yoktur.

Ben tercihimi kiralamadan yana kullandım. Daha dinamik bir yapısı var , sen müşteriye koşmuyorsun müşteri senin ayağına geliyor. Türkiye de kiralama pazarı şuan %30 doygunlukta yani daha neredeyse bu işe alışmamış bir çok vatandaş var. Üstüne üstlük Türkiye de böyle vergilendirme , böyle döviz kurları olduğu sürece sadece keyfine düşkün insanlar kendine ait bir araç sahibi olacak , sektör tamamen kiralamaya kayıyor bundan 10 sene sonra otomobil satışının iyice azalacağını düşünüyorum. Bu benim şahsi düşüncem

Araç satışı gibi değil de satış olarak konuyu ele alacak olursak , satış zordur , her adam yapamaz. Her adam o baskıyı , hırsı gösteremez ve pes eder gider yada pes etmez ancak kazanamaz da. Karşınıza öyle insanlar çıkacak ki seni parayla satın almaya çalışacak veya boş beleş konuşacak tepen atacak ancak bir şey diyemeyeceksin çünkü işin o! Yolda görsen selam vermeyeceğin , 2 tane koyunu güdemeyecek adam sana gelip kem küm yapacak bunları her adam kaldıramaz Türkiyenin önde gelen okullarından birinde okudum , aile şartlarım Türkiye standartlarına göre gayet iyi ancak hayat her zaman ailene sırtını dayamakla geçmeyeceği için bu hayata bir şekilde alışıp , yolumuzu çizmemiz gerekti , ilk zamanlar çok tepem attığı oldu kendi işimi kurmayı çok planladım ama daha erken diye hep sindirdim. Hangi işi yaparsanız yapın , insanla uğraşmak kadar zor iş yok hele de Türkiye de yaşıyorsanız. Cahil , öküz , davar ne kadar insan varsa bizim ülkemizde yaşıyor , insanın insana tahammülü yok , insana saygısı yokken para veripte yaptığı bir işte sana mı saygı gösterecek İnsanlarla içli , dışlı olmaya başlayınca her kesimden insanla tanışınca ülkenin durumunu daha iyi analiz ediyor ve üzülüyorsun. O yüzden bu şartları iyi gözden geçirin bunları kaldıra bilecek misiniz ?

Yukarda bahsedilmiş , distribütör hangi firma olursa olsun iyidir. Zaten Türkiye de topladığınızda 3 tane firma var. Borusan , Doğuş ve Otokoç geri kalanı biraz fasa fiso. Kazanç konusuna gelirsek bu tamamen kişi performansıyla alakalıdır , bahsettiğim 3 firmada da iyi iş yapan adam kötü para kazanmaz. Tecrübeli abimiz o paralar hayal demiş ama ben pek katılmıyorum. Öyle dönemler vardır ki 2 haneli rakamlar görürsünüz normal dönem de de 4-5 bin olarak devam eder. Yalnız bu rakamları yakalamak her adamın harcı değildir o yüzden de her satış danışmanı aynı parayı kazanmaz , kazanamaz. 3 bin tl alıp bu şekilde kabul edende vardır , 7-8 kazanıp yeterli gelmeyende vardır. İşini güzel yapan herkes güzel kazanır hangi işle uğraşıyorsa uğraşsın.

Şunu da unutmamalıyız ki Türkiye gibi bir ülkede bir iş sahibiysen öpüp başına koyman lazım , canavar gibi üniversitelerden mezun olan adamlar işsiz geziyor. Mühendis olupta 2500 liraya talim eden insanlar var haliyle 4-5 bin lira satışta kazanmak kötü bir rakam değildir. Ne kadar satarsan o kadar kazanırsın , ne kadar çevren varsa o kadar kazanırsın. Fakat her söylenene de inanmamak gerek , internette arattığınızda öyle yorumlar var ki sanarsın trilyon kazanıyorlar her showroom da bir tane vardır çılgın paralar kazanan millette sanar ki herkes öyle kazanıyor Kasım-Aralık ayları peak yapılan dönemlerdir o yüzden o dönemlerde bahsi geçen rakamlara aldanmamak gerek mühim olan totalde eline ne geçtiğidir çünkü bir ay 5-6 görürsün diğer ay 3 bin alırsın. Ancak Türkiye şartlarında 4-5 bin lira maaşa sahip olmak bence kötü değildir. Bahsettiğim rakam ortalama rakamdır , zaman zaman 2 haneli görürsün zaman zaman dibi görürsün Bütçelemeyi iyi yapmak lazım.

Benim sektörümde 2 gün çalış 2 gün yat yapıyoruz Buda her yerde denk gelmez o yüzden iyidir , günde 12 saat mesai yapıyoruz , 2 gün çalışıp , 2 gün dinleniyoruz ancak araç satışı böyle değildir , yeri gelir gececi (nöbetçi) olursun yeri gelir sana kitlerler mecbur olursun. Haftada 1 gün iznin olur , evet belki iyi para kazanırsın ama huzurun olmaz , kazandığın parayı çatır çatır yiyemedikten sonra niye kazanasın ki ? Yeri gelecek 1 gün iznini bile yapamayacaksın , sana baskı yapan insanlar o hedefin gerçekleşmeyeceğini bile bile sırf baskı olsun diye seni strese sokar , sen maaş düşük gelecek diye strese girersin netice de belli bir hayat standardın var ve bu standardı yakalamak için mecbur satış yapmalısın eğer yapamazsan aç kalırsın Bunların hepsi birer tercih sebebi o yüzden tercih yaparken iyi karar vermek lazım. Huzur mu ? Para mı ? Benim inancım 8 kazanıpta huzurum olmayacağına , o parayı harcayamayacağıma 5 kazanayım krallar gibi takılayım en azından huzurum olsun. İşin birde mobbing kısmı vardır orası biraz kurum ile alakalı o yüzden pek yorum yapamıyorum

Özet geçecek olursam ; Kapasite varsa , yetenek varsa iyi para kazanırsın iyi standartların olur ancak yorulursun , yıpranırsın. Eğer ki bu genç yaşta yorulmayıp ne zaman yorulacağım dersen go for it denmiş Yok ben rahat adamım , baskıya gelemem dersen işin zor. Doğuş Oto da iyidir , güzeldir. Kurumsal saydıklarımın hepsi iyidir , bahsedilen konular sana okey ise iyi bir yerde işe başlayacaksın için rahat edebilir.
    ABO TRADING
    STR

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eklemeyi unuttum , edit yapamıyorum

Bu arada otomobil satışının keyifli yanları da vardır , eğitimler keyiflidir , güzel kurumsal bir yerde çalışıyorsan 5 yıldızlı otellerde eğitime gidersin oradaki anılar , ortam çok keyiflidir. Yeni bir araç çıkar , testine ilk danışmanlar gider yeri gelir yurt dışında piste gönderirler yeri gelir özel parkularda profesyonel eğitmenlerden eğitim alırsın. Bahsettiğim eğitimleri , yurtdışı gezilerini de her şirket yapmaz bu yüzden distribütör de çalışmak avantajlıdır belki bayiler bu kadar esnek yada imkan tanımazlar. Kurumsal şirkette çalışmanın yan hakları da güzeldir , maaş konusu prim , sigorta vs zaten bahsedilmiş , diğer özel yan haklarda insana cazip gelir. Yarın bir gün evlenirsin eşin doğum yapar en baba hastane de doğum gerçekleşir beş kuruş para ödemezsin. Allah göstermesin önemli bir sağlık sorunun olur , ameliyat vs. normal şartlarda belki milyarlar ödersin yada devlet hastanesinde rezil olursun ancak bu tarz kurumsal şirketlerin özel sağlık sigortası anlaşması gereği paşalar gibi güvenli bir şekilde işini görürsün. Doğuş'un haklarını bilmiyorum o yüzden pek yorum yapamıyorum ancak Otokoç'tan bahsedecek olursam bunların hepsi var. Koç Holding de sene sonu gelince Flextra diye bir sistem açarlar 4500 lira bütçe verirler kafana göre harcarsın ister iphone al , ister opetten hepsine yakıt al , istersen bilkom dan macbook al , canın isterse setur'dan yurt dışı tatili al vs vs. Bunlar güzel şeylerdir insanı şirkete bağlar , motive eder zaten kurumsal şirketin en güzel yanlarından birtanesi yan haklarıdır. Otokoç bu sene 90. yılını kutladı , 3000 küsür personelin her birine 1 tam altın hediye etti , normalde baktığınızda çok para gibi gözükmese de (1000 tl civarında) insanı mutlu eden , motive eden , kurumsallığı tattıran şeydir. Yapı kredi den 450 tl para puan yüklendi vırt zırt gibi kurumsallığın tadına baktıran güzel şeylerde oluyor Eminim Doğuşta da böyle şeyler vardır.

Konuyu biraz dağıttım kusura bakmayın ancak cevaplarım biraz daha kurumsal bir otomobil firmasında çalışmanın "+" ları "-" leri gibi oldu
    ABO TRADING
    STR

21dc963 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu okudum oturdum gelecek planlamasi yapiyorum
    Yaşadiklarini anlatan , görmüş geçirmiş herkese cok tesekkur ediyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teknik bilgi 0-100 olaylarının sorulmadığı doğru herkes m series almaya gelmiyor gelenlerde %3 5 geçmez, genel olarak empatik yaklaşmak her aracın üstün zayıf yanlarını bilmek önemli, ayrıca malzeme kalitesinden filan gibi detaylarda sanıldığı gibi önemli değil.
    Yukardada yazıldığı gibi 6 7 binler 10 binler yok öyle bir şey borusanda bir ara vardı onlarda düzenlemeye gitti diye biliyorum.Yükselme imkanı çok fazla olmaz,
    Önemli olan şey ilgi alaka motivasyon şirket içi dengelere uyum sağlama.Her yerin ayrı bir kültürü var sonuçta.
    Doğuş sisteminde grup mülakatı oluyordu en son kalabalık içinden sıyrılmakta kolay değil.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler