User Tag List

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
77 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Mehmed Bir Cihan Fatihi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    menşei oryantalist argümanlardan bir katre fazlası olmayan şeylere itibar edip kendi ecdadını bu denli hakir gören yegane millet biz olmalıyız..
    21 yaşında dünyayı alt üst eden bir ütopyayı başarıp zekası ile var olmuş bir adamdan bahsediyoruz..
    gelelim kardeşlerini öldürmesine : bugünün vizörü olursa perspektif ne cani adammış beah .. lakin 1 dakika öncesi dahi olsa şu an ın ahvali ile değerlendirilemez tevil edilemez.. kendi şartları içersinde mütala gerektirir..
    selçuklu imparatorluğu neden yılkılmış acaba.. hatta kadim roma imparatorluğu.. ve dahi cengizhanın moğol imparatorluğu..
    bu devletler neden yıkılmış bir fikri varmı acaba katil diye niteleyen arkadaşların..
    son kelam olarak :
    güzel görmek isteyen kusur görmez.. kudur görmek isteyen güzel görmez.. ( bu ifadem elbette sübjektif lakin sebeb i hikmete dair kendimce bir taşhis di işte )

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Anıl E. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha siftah yapmadan dükkanı kapatan esnaf var,ekonomi berbat neleri tartışıyoruz

rahat bırakın fatih sultan mehmet'i de tarihi de ,onlar gelip bizi bu zor durumlardan kurtaracak durumda değiller.
    Olur mu hiç. Bir kaç ay da bunu tartışırız. Ünlü tarihçilerimize falan sorarız oturumlarda. Başka derdimiz kalmadı çünkü.

Önceleri bu tarz tarih anlatımları çok rahatsız etmiyordu ama artık milli duygumuzu gıdıklayarak yol aldıkları ortada olduğu için olumlu bi gözle bakamıyorum.

Bu arada oğlancılık tarih boyunca yaygındı. Düşüncesi dahi iğrenç gelse de boşuna yadırgamakla uğraşmayalım
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MARJINAL_SUFI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    menşei oryantalist argümanlardan bir katre fazlası olmayan şeylere itibar edip kendi ecdadını bu denli hakir gören yegane millet biz olmalıyız..
    21 yaşında dünyayı alt üst eden bir ütopyayı başarıp zekası ile var olmuş bir adamdan bahsediyoruz..
    gelelim kardeşlerini öldürmesine : bugünün vizörü olursa perspektif ne cani adammış beah .. lakin 1 dakika öncesi dahi olsa şu an ın ahvali ile değerlendirilemez tevil edilemez.. kendi şartları içersinde mütala gerektirir..
    selçuklu imparatorluğu neden yılkılmış acaba.. hatta kadim roma imparatorluğu.. ve dahi cengizhanın moğol imparatorluğu..
    bu devletler neden yıkılmış bir fikri varmı acaba katil diye niteleyen arkadaşların..
    son kelam olarak :
    güzel görmek isteyen kusur görmez.. kudur görmek isteyen güzel görmez.. ( bu ifadem elbette sübjektif lakin sebeb i hikmete dair kendimce bir taşhis di işte )
    Bizde herkes tarih profesörü,ortadoğu profu. Gerçekten tarihini, dünya tarihini bilen ülkede kaç kişi çıkar acaba.Olanlarda ne kadar tarafsız? Ama eleştirmek için belirli bilgi birikimine gerek olunmaması,sonra bilgi kirliliği neden ortaya çıkıyor..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son kelam olarak :
    Bence siz biraz araştırın bu mevzuları. Evet tarih yaşandığı dönemin şartlarına bakılarak değerlendirilir ama bu alınan kararın doğru olduğunu göstermez. Islamiyette varmıymış böyle bir kural devletin devamı insan canından önemlidir gerekirse 2 yaşındaki oğlumuzu kardeşinizi öldürebilirsiniz diye kaldiki bu kanunu çıkaranlar bile çıkardıkları gibi uygulamamış. Hatta yüzde doksan bu şekilde uygulanmamıştır. Bu kanun eğer başkaldırı olursa kardeş katlini uygun görüyor hatta öldürülen kişinin ailesine dokunulmamasıni falan da söylüyor ama maşallah bizde padişahlar daha kundaktaki bebeği öldürmüş kadınların zaten başa geçme ihtimali yok tüm karılarını bile öldürüyorlardı mevzuyu biraz daha araştırın tarafsız kaynaklardan. Kardeş katlinin savunulacak hicbir yani yok ve şu padişahları da hatasız günahsız peygamber gibi görmekten vazgeçin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Black_Eagle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence siz biraz araştırın bu mevzuları. Evet tarih yaşandığı dönemin şartlarına bakılarak değerlendirilir ama bu alınan kararın doğru olduğunu göstermez. Islamiyette varmıymış böyle bir kural devletin devamı insan canından önemlidir gerekirse 2 yaşındaki oğlumuzu kardeşinizi öldürebilirsiniz diye kaldiki bu kanunu çıkaranlar bile çıkardıkları gibi uygulamamış. Hatta yüzde doksan bu şekilde uygulanmamıştır. Bu kanun eğer başkaldırı olursa kardeş katlini uygun görüyor hatta öldürülen kişinin ailesine dokunulmamasıni falan da söylüyor ama maşallah bizde padişahlar daha kundaktaki bebeği öldürmüş kadınların zaten başa geçme ihtimali yok tüm karılarını bile öldürüyorlardı mevzuyu biraz daha araştırın tarafsız kaynaklardan. Kardeş katlinin savunulacak hicbir yani yok ve şu padişahları da hatasız günahsız peygamber gibi görmekten vazgeçin
    evvela şunu bilmeniz iktiza eder.. dinimiz de yönetim şekline dair bir ibare yoktur ( şeriat ile karıştırmayın bu söylemi ).. yani krallık.. demokrasi.. oligarşi vs vs diye bir tarif bir emir hatta telkin bulunmaz..
    sadece ve sadece yönetime atfen: Allahın buyruklarına göre hüküm veriliyorsa biat buyurulur..
    dolayısı ile bilgi sahibi olmadan fikri bir zan ile : islamiyette varmıymış bu durum demenizi cüretim affola lakin dinimiz hakkındaki cehaletinize veriyorum.. yani dinimizden bu hususa dair kat i bir netice elde edemezsiniz.. islam fıtrat dinidir.. bunun istisnası ayet ve hadis ile sabit olmayan durumlardır.. bu durum da ayet ve hadis ile sabit olanın dışındadır..
    gelelim hatasız peygamber gibi görmeye.. yine bilgisizliğinize veriyorum.. zira hatasız insan yaradılmamıştır.. büyük harflerle yazacağım bağışlayın '' PEYGAMBERLERDE DAHİL ''
    peygamberde bile hata olurda.. 600 yıl hükmün içersinde hata yanlış kusur olmaz olurmu .. lakin her insan her olay herşey.. kendi şartları içersinde hata sevap dengesi ile mizan edilir..
    vesselam........

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ayet ve hadis ile sabit olmayan hususların dışında kalan hemen herşeye mantıki tevil mümkündür.. fıtrat dininden kasıt budur..
    kabaca bir örnek ile : herhangi bir açmaz yada elinizdeki seçeneklere göre ne yaparsanız yapın neticesi zarar olacak bir husus cereyan etti ise: daha az zararlı olanı seçersiniz .. ve bu yaptığınızdan ötürüde yargılanmazsınız..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam zaten çok aradaydım yazdıklarından sonra bir aydınlanma geldi deist olmaya karar verdim allah razı olsun islamiyeti terketmeme sebep oldun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aranızda bir bağ var ise ben değil bütün dünya gelse ne siz onu terkedersiniz ne o sizi...
    her ne kadar ironi yaptığınızı düşünüyor olsamda.. yinede üzüldüm sizin adınıza
    sağlıcakla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son olarak:
    asla burada ahkam keser gibiolmak istemiyorum fakat anlatmakta şart oldu..
    hani dediniz ya sevgili '' kara kartal '' pardon ! black eagle.. işte islamda varmıymış devletin devamı için kardeşini öldürmek falan diye..
    islam dini neden acaba hep kollektif fayda için tazyik buyurur ?
    neden zekat vermeyi emreder.. neden hacca gitmeyi ( maddi imkanın var ise ) buyurur.. neden akraba nın üzerine titremeyi telkin eder.. neden küslükleri men eder..
    neden bayramlar ehemmiyetlidir.. neden evde kılınan namaz için 1 sevap denirde toplum ile olunca 40 olur..
    şöyle birazcık dikkat buyurulursa aslında islam bireyin varlığındadır lakin bütünde yaşam bulur.. ve tüm bunlarda toplumun yararına değil nirvanasınadır..
    devlet de bunun yegane garantörüdür..
    şimdi bir daha bakın bakalım acaba bir ilinti varmı islam ile fatihin yaptığının

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki Kuran indirilmeye başladığında mekkedeyken inen ayetler genelde barışçılken, peygamber medineye girdikten sonra inen ayetlerin geneli neden savaşçı yakıp yıkma üzerine olmuş acaba ?
    Cennetin sadece erkekleri ilgilendiren bir yermiş gibi anlatılması neden ? Cennet hediyesi olan huriler niye sadece erkeğe veriliyor ? Kadınları ilgilendiren cennete ait hiç bir ayet yok ?
    İlk kıble kudüsü işaret ediyorken ne yaşanıyor da bir anda kabeye dönüyor kıble ? Kuran ayetlerini hiç okumadan ezberden konuşan ya da arapça bir röportaj duysa elini açıp amen(amin) diyecek adamların körü körüne birşeyleri empoze etmesi ne kadar tuhaf.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki Kuran indirilmeye başladığında mekkedeyken inen ayetler genelde barışçılken, peygamber medineye girdikten sonra inen ayetlerin geneli neden savaşçı yakıp yıkma üzerine olmuş acaba ?
    Cennetin sadece erkekleri ilgilendiren bir yermiş gibi anlatılması neden ? Cennet hediyesi olan huriler niye sadece erkeğe veriliyor ? Kadınları ilgilendiren cennete ait hiç bir ayet yok ?
    İlk kıble kudüsü işaret ediyorken ne yaşanıyor da bir anda kabeye dönüyor kıble ? Kuran ayetlerini hiç okumadan ezberden konuşan ya da arapça bir röportaj duysa elini açıp amen(amin) diyecek adamların körü körüne birşeyleri empoze etmesi ne kadar tuhaf.
    konumuz fatih sultan mehmet...
    ha diyecek olursanız onca şey söylediniz islama dair diye.. minimal dahi olsa objektif bakan herkes alakayı görmüştür konu ile
    sizin bahsettikleriniz bambaşka bir gaileden sıkıntıdan vücuda gelmiş çok belli..
    arzu ettiğiniz herşeye inanırsınız beni ilgilendirmez.. böyle bir üslup ile yazan birine cevap vermekte bana zül olur.. ilaveten yeri de değil burası açarsınız bir başka konu zül de olsa bildiğimi söylerim..
    gelelim içinizdeki o gailenin aklınızı gölgeleyip bana dair söylediğiniz şeye..
    arapça röportaj duyup amin diyen ayet okumamış biri olup birşeyleri empoze etmeye çalıştığıma nasıl bu kadar inanabildiniz.. beni tanıyormusunuz.. elinizde rasyonel bir şey varmı sav ınızı destekleyecek.. pardon iftiranızı
    son olarak : bırakın empoze etmeyi.. ikna bile olmadı hayatımda düsturum.. inandığım birşeyi kelam ederken..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şunu daha net söylemem gerekti : suallerinize tek tek cevap vermememin sebebi bu konu fatih sultan mehmet.. ve son kertede onun icra ettiği şeylerin islam ile olan alakası..
    sizin içinize dert olmuş şeylerin cevabı burada değil.. bende de değil.. çok merak ediyorsanız diyanet işlerinin adresi google da var
    ha bu arada avatarınızdaki resmine atıfta bulunduğunuz adam kafkaslarda kırımda rusya topraklarında islam adına savaşırken öldü.. benden söylemesi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konumuz fatih sultan mehmet...
    ha diyecek olursanız onca şey söylediniz islama dair diye.. minimal dahi olsa objektif bakan herkes alakayı görmüştür konu ile
    sizin bahsettikleriniz bambaşka bir gaileden sıkıntıdan vücuda gelmiş çok belli..
    arzu ettiğiniz herşeye inanırsınız beni ilgilendirmez.. böyle bir üslup ile yazan birine cevap vermekte bana zül olur.. ilaveten yeri de değil burası açarsınız bir başka konu zül de olsa bildiğimi söylerim..
    gelelim içinizdeki o gailenin aklınızı gölgeleyip bana dair söylediğiniz şeye..
    arapça röportaj duyup amin diyen ayet okumamış biri olup birşeyleri empoze etmeye çalıştığıma nasıl bu kadar inanabildiniz.. beni tanıyormusunuz.. elinizde rasyonel bir şey varmı sav ınızı destekleyecek.. pardon iftiranızı
    son olarak : bırakın empoze etmeyi.. ikna bile olmadı hayatımda düsturum.. inandığım birşeyi kelam ederken..
    "Sen kafirsin sus köpek" demenin kibarlaştırılmış halini metinlemişsiniz yukarıda
    Sorguladığım için dinden çıktığımı mı düşünüyorsunuz bilmiyorum ama din kavramı bu kadar basit kırılgan değildir kova evreni yöneten ulu bir güç fatih ayeti sorgulatı atın bunu dinden demiyordur herhalde değil mi ?
    Neyse dediğiniz gibi burada dinsel tartışmalara girmek olmaz iyi akşamlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=fthdrn;8458782]"Sen kafirsin sus köpek" demenin kibarlaştırılmış halini metinlemişsiniz yukarıda
    Sorguladığım için dinden çıktığımı mı düşünüyorsunuz bilmiyorum ama din kavramı bu kadar basit kırılgan değildir kova evreni yöneten ulu bir güç fatih ayeti sorgulatı atın bunu dinden demiyordur herhalde değil mi ?
    Neyse dediğiniz gibi burada dinsel tartışmalara girmek olmaz iyi akşamlar.[/QUOT

öyle algıladıysanız üzüldüm.. şunu bilinki asla öyle demedim demem.. buna rağmen o ise kanaatiniz o da sizin seçiminiz..
    birinin dinden çıktığına hüküm vermekte haddim değil..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enverin ve onun gibi düşünen nicelerinin hayali (ittihat ve terakki, teşkilatı mahsusa) osmanlının arap fars acem hayranlığı ile küle dönen Türklüğü yüceltmekti. Tüm Türk ellerini birleştirmek geliştirmekti.

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya baba ezel'i 1.bölümden itibaren izlemeye başlayın boşverin boş işleri
    imzasız..

34btr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    6 bölüm sürdü uçurmuşlar kafasını dizinin

1 mayıs son

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Din'den çıktım sayende kardeş teşekkürler.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sezonun ortasında yayına sürdüğün bir diziyi Eşkiyayla Mervelerin bulunduğu güne koyarsan ne olursa olsun reytingden kaybedersin. Ben izliyordum güzel gidiyordu ama bitti. Eşkiya klasik gayrimeşru ilişkilerini işleyen bir dizi. Ufak Tefek Cinayetler kadınların fitne fücürlüğünü fesatlığını anlatan bir yapım. Onlara bakarak Fatih iyi dedik ama olmadı. Birde FOXta Kadın var nesini izliyorlar anlamıyorum. Salıyı bırak tüm haftanın birincisi Kadın. Bazı haftalar Dirilişi geride bıraktı o kadar yani. Demekki bizim göremediğimiz birşey var o acıklı dizide. Tüm haftanın güncel reying tam listesi bu Fatihi çıkardılar (14. sıradaydı)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler