User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: İos İçin App Yapan Arkadaşlar?

BoraÇİFTÇİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İos İçin App Yapan Arkadaşlar?

Merhaba,öncelikle ios tabanlı sonrasında android içinde ihtiyacımız olacak bir app yaptırmak istiyorum.İnternetteki bir çok siteye baktım yanlız

öncesinde de iş yaptırdığım bu sitelerdeki grafiker,tasarımcı insanların bu işi ek gelir olarak yaptıkları için hem yoğun bir zaman zarfına yayılıyor iş

hemde istediğiniz iş verimini alamıyorsunuz.Sizlerden ricam öncelikle aramızda bu işler ile uğraşan yada yardımcı olacağının düşündüğünüz insanlar

varsa ise irtibat bilgilerini paylaşmanız.

Teşekürler .
    Bilgi Ve Akıl Konuşur;Cehâlet İse Bağırır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    @Quantum

bu abi program geliştiriyo diye biliyorum veya @BaDCaT

TechTurkey Tholl-ga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    92 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    @Aps .
    "Wagen"thusiast

BaDCaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Kapsam dokümanı, gereksinimleri ve bütçenizi özelden iletirseniz inceleyebilirim.

Aps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Projenin içeriği,bütçe vs gönderirseniz ben de incelemek isterim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar,
    Projenin icerigine bagli olarak belki size React-Native de uyabilir. Tek kod ile, hem ios hem android uygulamasi native sekilde yazilmis olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Quantum

bu abi program geliştiriyo diye biliyorum veya @BaDCaT
    Teşekkür ederim yeni gördüm yazdığını ancak ben sadece iOS üzerine kodlama yapıyorum. Android platformu üzerine bişey yapmıyorum. Arkadaşım her ikisini de aynı anda çözme konusunda bir çözüm arıyor anladığım kadarıyla..

----

@BoraÇİFTÇİ mobil app yaptıracaksanız dikkat etmeniz gereken bir kaç şey söylemek isterim. Ancak Android uygulama ve cihazlar konularında bir bilgim olmadığı için o konularda ahkam kesmem. Aşağıda yazdığım maddelerden bazıları Apple için geçerlidir. Geri kalan maddeler ise mobil app ile ilgili yol haritanızda dikkat etmeniz gereken konular..

- Öncelikle kurumsal firma bir firma ile çalışın. Fatura alın. En az 1 yıllık bug ve hatalar sebepli destek alabileceğiniz bir sözleşme yapın. Ayrıca alacağınız faturayı kullanma şansınız da var.

- Uygulamanız yayına girdikten sonra örneğin iOS yazılım güncellemesi yaptığı an o uygulamanın içindeki frameworkler çalışmamaya başladığında uygulama güncellemesinin bakım anlaşması dahilinde yapılması için muhatap bulabilin.

- Dürüst çalışan freelance arkadaşlarımı tenzih etmekle beraber son bir kaç yıldır çok fazla ayağa düştü bu mevzu ve çok fazla suistimal edilmeye başlandı.

- Uygulamanın nasıl çalışacağını developer a bırakmayın. Kendinize örnek bir uygulama bulun, bu sayfada bu olacak şu butona basınca şu ekrana gelecek şekilde ayrıntılı bir şekilde uygulama haritasını tanımlayın. Ben bunun aynısını istiyorum sizden deyin.

- Bir tarih belirleyin, mutlaka Alfa testi yapılmış bu uygulamanın beta testini yapmak için kendi cihaz ya da cihazlarınıza kurulmasını talep edin. Yine Apple için konuşacak olursam iPhone da çalışan bir uygulamanın mutlaka iPad de de çalışması mecburidir (yoksa o uygulama Apple tarafından kabul edilmez), bir tane iPad cihazında da bir süre test edin. 1 hafta, 10 gün, 1 ay, neyse..

- Tek uygulama ile hem iOS hem Android uygulamasının çalışması stabil olmaz. Ayrı ayrı uygulama yapılmasını talep edin. Böyle bir uygulama Android tarafını bilmem ama Apple tarafından red yiyecektir zaten. Objective-C ya da swift dili ile yazılmış uygulama konusunda psikopata bağlamış durumdalar uzun bir süredir.

- Kodlama yapılmış uygulamanın sayfalarında bekleme olmaz. Eğer farklı menülerdeki sayfa geçişleri arasında sayfanın yüklenmesi gibi bir durum hissederseniz muhtemelen size mobilde çalışan bir web sayfası yapmışlardır, geçmiş olsun.

- Uygulamanın tasarımının, kodlanmasının ve yayınlanmasının tek bir taraf üzerinden yapılmasına önem verin.

- Android için hiç bişey demem/diyemem, Apple a uygulamayı gönderirken firmanın ya da developer ın kendi hesabı üzerinden yayınlatmayın uygulamanızı. Apple dan kurumsal bir developer hesabı alın firmanız üzerine. O hesap üzerinden açtığınız kullanıcı ile gönderim yapılsın. Yarın developer ı bulamazsanız Apple daki uygulamanıza başka bir developer a ya da yazılım firmasına müdehale ettirmek zorunda kalırsanız tüm kullanıcı hesap bilgileri sizin kontrolünüzde olsun. Yine bir süredir Apple X kişisine ait developer hesabı üzerinden kurumsal uygulama yayınlanmasına izin vermiyor, doğru da yapıyor aslında uygulama yaptıran firmaları koruyor. Ama arada Apple a "yedirme" şeklinde girişimler olabiliyor. Apple gözden kaçırırsa yarın sizin başınız yanar. Yıllık kurumsal hesap ücreti yanlış hatırlamıyorsam 300 USD idi bir aralar, aynıdır diye tahmin ediyorum. Bu hesabı açmaktan imtina etmeyin. Çok önemli..

- Ayrıca mobil uygulama konusundaki fiyatlandırma olayını ben döner ekmek fiyatı olayına benzetirim. 5 TL ye Döner dürüm yer misiniz? ya da 2 liraya tavuk döner dürüm. Yanında ayran da var üstelik. Yoksa gidip 15-20 TL ye satan yerden mi alırsınız dönerinizi.. Demem o ki bir kaç bin liraya yaptırdığınız uygulamaların elinizde patlama ihtimali yüksek. O yüzden firmanız için böyle bir karar aldıysanız ciddi bir yer ile çalışın.

- ve son olarak aceleye getirmeyin, tüm özelliklerinin tam olarak çalıştığından emin olun, "yayına girelim sonra güncelleme yaparız" yalanına inanmayın, herşeyin sorunsuz çalıştığını gördükten sonra uygulamanızı yayına aldırın. Sonra güncelleme yapılmaz, uygulamanın parasını vermiş olursunuz, ve sizin firma prestijiniz Apple daki bozuk bir uygulama sebepli zarar görür.

Kolay gelsin.

BoraÇİFTÇİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Quantum Bu harika yazının çıktısını aldım,çok yararlı ve kilit şeyleri yazmışsınız bu kadar detay ve suistimale açık olduğunu inanın düşünmemiştim teşekkürler.
    Bilgi Ve Akıl Konuşur;Cehâlet İse Bağırır.

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Konuyla alakam yok ama post alkış sebebi
    @Quantum

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BoraÇİFTÇİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Quantum Bu harika yazının çıktısını aldım,çok yararlı ve kilit şeyleri yazmışsınız bu kadar detay ve suistimale açık olduğunu inanın düşünmemiştim teşekkürler.
    Rica ederim. Bir sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım yine.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler