User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yurtdışı borç hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Yurtdışı borç hakkında

yaklaşık 2 yıldır ithalat yapıyorum. son 1 yıldır çalıştığım firmanın son parti malı sorunlu çıktı. ürünlere şimdiye kadar koşulsuz şartsız bozuk dediğimiz zaman hemen yollayan ücret talep etmeyen firma artık ücretsiz veremiceklerini söylüyolar. gelen her 3 üründen 1 tanesi sattıktan 1 hafta sonra sorunlu diye geri dönüyor ve müşteriye ücretsiz bi şekilde yenisini veriyorum. elimde artık malzeme de kalmadı.
    firma ile durumu görüştüm ama üretimlerinin hatalı olmadığını araçların hatalı olduğunu söylüyolar.
    bende onlara borcum olan 2.000 sterlini ödemek istemiyorum. ya ürünler yerine yenisini gönder yada paranı ödemem diyorum ama firma babamın adına olduğu için babam baskı yapıyor gönder adamların parasını diye.
    olsun biz zarar edelim diyor. gümrük müşaviri türkiye gümrüğünde sıkıntı çıkmaz diyor.
    ama hukuki olarak bu firma benden bu parayı misli ile alabilir mi?

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neticede ithal ettiğin malın bedeli beyannamende yazıyor.

Ödediğin paranın da banka kayıtları var. Yani ödemediğin aşikar.

Adamlardan credit note iste öyle kapat hesabını, ödeme yapmayacağını ürünün hatalı olduğunu zaten belirtmişsin.

Onlar sana iskonto yapmış gibi credit note düzenlesinler sen de muhasebede bunu kayıt altına al.

Diğer türlü tahsili için yetkili mahkeme parça borçlarda sözleşmenin kurulduğu anda malın bulunduğu yerdir.

Tahmini olarak yazıyorum bunu ve sözleşmen varsayarak mal ingilterede iken yaptıysan sözleşmeyi oranın mahkemesi yetkilidir senin için yapılacak bir icra davasında.

Örnek olarak bizim y.dışında bekleyen böyle alacaklarımız var bekliyor birşey yapılmıyor, 2K sterlin için firma da uğraşmaz sanırım.

Haklıysan ödememek en mantıklısı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim üniversite kütüphanesine 4 yıldıır borcum var sayılır daha bir şey olmadı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neticede ithal ettiğin malın bedeli beyannamende yazıyor.

Ödediğin paranın da banka kayıtları var. Yani ödemediğin aşikar.

Adamlardan credit note iste öyle kapat hesabını, ödeme yapmayacağını ürünün hatalı olduğunu zaten belirtmişsin.

Onlar sana iskonto yapmış gibi credit note düzenlesinler sen de muhasebede bunu kayıt altına al.

Diğer türlü tahsili için yetkili mahkeme parça borçlarda sözleşmenin kurulduğu anda malın bulunduğu yerdir.

Tahmini olarak yazıyorum bunu ve sözleşmen varsayarak mal ingilterede iken yaptıysan sözleşmeyi oranın mahkemesi yetkilidir senin için yapılacak bir icra davasında.

Örnek olarak bizim y.dışında bekleyen böyle alacaklarımız var bekliyor birşey yapılmıyor, 2K sterlin için firma da uğraşmaz sanırım.

Haklıysan ödememek en mantıklısı.
    Eskiden credit note olarak (sorunlu, hasarlı malları) hallediyorduk amma velaketin distrübütör vs. olmadığım için İngiltere ile aramda herhangi bir sözleşme yok. Banka teminatı vb. hiçbir şey göstermedim. İlk başlarda peşin çalıştım hacim yükselince ya gel sana aylık kredi açalım sen bize 2 ay içerisinde ödersin dediler. Sonra vadeliye döndü iş.
    Bir aydır bunun kavgasını veriyorum ve 3. ayımıza girdik verilen 2 aylık vade süresini 1 ay geçtim. Adamlar hiçbir türlü iade kabul etmiyor. Eskiden gelen mal az bile hasarlı olsa (burdan ben kargo ayarlasam veya onlar gönderse) bile sorgusuz sualsiz iade alan firma şimdi yapmıyor.
    O parayı onlara vermek hiç içimden gelmiyor ama şemsiyenin daha da büyümemesinden korkuyorum

Alıntı MK8800 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim üniversite kütüphanesine 4 yıldıır borcum var sayılır daha bir şey olmadı
    Sterlin sürekli yükseliyor. Giren şemsiye içerde açılmamasının peşindeyim. Eğer alamazlarsa ödemem bi daha

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Moğolistanda otel projesine mal verdiğimiz şirket ödeme yapmadı. Exim sigortalı olduğumuz için paramızı çatır çatır aldık Exim üzerinden.

Sanırım Exim karşı ülkede adli makamlar ile şirketin üzerine çöküp parasını almıştır.

Kısa Vadeli Alacak Sigortası - Turk Eximbank

Ingilteredeki tedarikçi de bu şekilde senin üzerine gelebilir diye düşündüm

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ooo open account en sevdiğim ödeme şekli. (mal alırken tabi)

Karşılıklı güven esasına dayalı ticaret, tabiki senden alacağını ileri sürebilir ama sözleşme olmaması senin lehine.

Kabul etmemeleri çok ilginç. Bu hatayı TR de akredite bir kuruma tespit ettiremiyor musun ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    exim TR de yapılanmış bir oluşum, alacağınızı (belli şartlarda) garanti altına alan bir durum. Mal alınan ülkede böyle bir sistem üzerinden ticaret yapıldıysa iş değişir.

Ama adam sözleşme bile yok diyor. Sen ödemeyi neye göre ve nasıl yapıyordun ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı XoR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Moğolistanda otel projesine mal verdiğimiz şirket ödeme yapmadı. Exim sigortalı olduğumuz için paramızı çatır çatır aldık Exim üzerinden.

Sanırım Exim karşı ülkede adli makamlar ile şirketin üzerine çöküp parasını almıştır.

Kısa Vadeli Alacak Sigortası - Turk Eximbank

Ingilteredeki tedarikçi de bu şekilde senin üzerine gelebilir diye düşündüm
    Bu adamların sigorta yapıp yapmadığını nasıl öğrenebilirim acaba
    Sineye çekmekte istemiyorum ibnelerin yaptıklarını

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ooo open account en sevdiğim ödeme şekli. (mal alırken tabi)

Karşılıklı güven esasına dayalı ticaret, tabiki senden alacağını ileri sürebilir ama sözleşme olmaması senin lehine.

Kabul etmemeleri çok ilginç. Bu hatayı TR de akredite bir kuruma tespit ettiremiyor musun ?
    exim TR de yapılanmış bir oluşum, alacağınızı (belli şartlarda) garanti altına alan bir durum. Mal alınan ülkede böyle bir sistem üzerinden ticaret yapıldıysa iş değişir.

Ama adam sözleşme bile yok diyor. Sen ödemeyi neye göre ve nasıl yapıyordun ?
    Aynen open account
    Ben sipariş listesini yolluyordum stok var, yok kontrolü yaptırıyordum. Sonra fatura ve diğer evrak işleri ATR ıvır zıvır. Sonra malları yüklenici firma alıp türkiye'ye getiriyordu.
    LTD olsak hiç korkmam ama şahıs olunca risk faktörü korkutuyor.

Ama sözleşme, sigorta vb. hiçbir evrak burdan imzalayıp göndermedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı B16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu adamların sigorta yapıp yapmadığını nasıl öğrenebilirim acaba
    Sineye çekmekte istemiyorum ibnelerin yaptıklarını
    Tolga'nın dediği gibi aranızda zaten signed contract yok. Ancak ihraç ettiği ve karşılığında banka hesabına gelmeyen ödeme üzerinden sana yürüyebilirler.

2000 Pound az gibi gözükse de iyi para ki karşında ingiliz olduğu zaman 1 penny'nin bile hesabını yapar kansızlar.

Sigortasını öğrenmenin yolunu bilmiyorum. Şirket ölçeği nedir karşı tarafın ?

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Tolga'nın dediği gibi aranızda zaten signed contract yok. Ancak ihraç ettiği ve karşılığında banka hesabına gelmeyen ödeme üzerinden sana yürüyebilirler.

2000 Pound az gibi gözükse de iyi para ki karşında ingiliz olduğu zaman 1 penny'nin bile hesabını yapar kansızlar.

Sigortasını öğrenmenin yolunu bilmiyorum. Şirket ölçeği nedir karşı tarafın ?
    Hacimli büyük bir firma. Tam ölçek veremiyorum ama milyon poundluk ama köküne kadar saplayan bir firma. Araç camı ithal ederken orjinal tahta kutuya 235£ istiyolar ama aslında o kutu cam üreticisinin ücretsiz sunduğu bi hizmetmiş sonradan başka bi firma ile konuşunca ortaya çıktı.
    Zaten ordan bi yaram var durduk yere bana £235 soktular hala acısı içimde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Hacimli büyük bir firma. Tam ölçek veremiyorum ama milyon poundluk ama köküne kadar saplayan bir firma. Araç camı ithal ederken orjinal tahta kutuya 235£ istiyolar ama aslında o kutu cam üreticisinin ücretsiz sunduğu bi hizmetmiş sonradan başka bi firma ile konuşunca ortaya çıktı.
    Zaten ordan bi yaram var durduk yere bana £235 soktular hala acısı içimde.
    Mutlaka uzlaş derim. Onlar için 2'de pound 2000'de

Hatalı/bozuk ürünü iade almamaları için spesifik bir sebepleri olmalı. Bunca zaman sorunsuz giden işte mutlaka birileri bir değişiklik istemiştir ki bu noktaya gelmişsiniz.

Sorunun kaynağını kişisini öğrenip onunla devam etmek en mantıklısı geldi bana.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Mutlaka uzlaş derim. Onlar için 2'de pound 2000'de

Hatalı/bozuk ürünü iade almamaları için spesifik bir sebepleri olmalı. Bunca zaman sorunsuz giden işte mutlaka birileri bir değişiklik istemiştir ki bu noktaya gelmişsiniz.

Sorunun kaynağını kişisini öğrenip onunla devam etmek en mantıklısı geldi bana.
    valla abi mallar çin üretimi. eskiden hay hay diyenler yok ürünler sağlam diyor.
    1 aydır neredeyse hergün adamlarla konuşuyorum.
    ltd olsak kapatır şirketi yeni bi tane açarım umurumda olmaz ama şahıs olunca tedirgin oluyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    valla abi mallar çin üretimi. eskiden hay hay diyenler yok ürünler sağlam diyor.
    ltd olsak kapatır şirketi yeni bi tane açarım umurumda olmaz ama şahıs olunca tedirgin oluyorum.
    Tatsız olmuş.

Sözleşme olmadığı için süreç uzar ama malı sevk ettim, karşı taraf ithal etti. Buyurun bunlarda banka hesaplarım ödeme alamadım kısımlarına geçer süreç. Senin tarafında hiç olmadığım hep camcının tarafında olduğum için daha fazla sağlıklı yorumda yapamıyorum.

Benzer tecrübeye sahip birisi yazar umarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sen ürünü çin den alamıyor musun ? Şahıs şirketi kendi adına değil sıkıntı orada.

İlişkin ne durumda adamlarla bilmem ama hatalı olduğunu bir şekilde ispat edebilirsen sistem değişebilir.

Muhtemelen satış kısmında bir yönetici değişikliği olmuştur, iade rakamları da yüksek ise üst tarafa yaranmak için iade alımını durdurmuş /azaltmıştır.

235 pound iyiymiş yanlız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Sen ürünü çin den alamıyor musun ? Şahıs şirketi kendi adına değil sıkıntı orada.

İlişkin ne durumda adamlarla bilmem ama hatalı olduğunu bir şekilde ispat edebilirsen sistem değişebilir.

Muhtemelen satış kısmında bir yönetici değişikliği olmuştur, iade rakamları da yüksek ise üst tarafa yaranmak için iade alımını durdurmuş /azaltmıştır.

235 pound iyiymiş yanlız.
    Çançinçonlar baya adetli satıyor. öyle 50-100 taneye dönüp bakmıyolar.

Evraksız vade ile mal aldım adamlardan ilişkim bu

he bu arada adamlarla skype dahil görüntülü dahil konuşmadım. yanlarına bile gitmedim mail ile halletim işlemlerimi ve hepsini şahsi mail ile yaptım.

Yok mu forumda hiç bu tarz bi durum yaşayan?

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elin ingilizlerine bizi eksik gösterme gönder adamların 2k sterlinini

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elin ingilizlerine bizi eksik gösterme gönder adamların 2k sterlinini
    2k sterlin ile ne kadar uykuluk yiyip bira içebiliceğini düşünmeni ve kararını gözden geçirmeni istiyorum.

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2000 pound için uğraşıcaklarını sanmıyorum.

fakat yaptıkları şey tuhaf.
    @XoR abimizin dediği gibi bir sigortaları varsa onlar belki burda düşebilirler işin peşine.

Bir müddet daha anlaşmaya çalış bence, tekfil sun önlerine.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler