User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
66 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: bi önceki kuşak (baby boomers)!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

bi önceki kuşak (baby boomers)!!

yine kurun falan hareketsiz olduğu, ülke gündeminin adeta iskandinav ülke gündemlerine bir tık daha yaklaştığı bir hafta içi günü için sıkıntılarımızı atabileceğimiz, bi çoğumuzun içinde bizzat yaşadığı fakat "ulan babam harbiden iyi çalışmış bak neler neler yapmış biz hayatta yapamayız" diye serzenişte bulunup farkında olmadığı bir tartışma konusu: baby boomers yani şanslı nesil ailelerimizi tartışmaya açıyorum
    yönetim gereksiz görürse silmek kendi takdirleridir fakat çok iyi bir aydınlanma konusu bu bence
    yalnızca 20 sene çalışıp sonrada 43 yaşında emekli olup emekli olmak suretiyle emekli parasına bir yazlık bir 0 km araba alabilenlerin çocuklarıyız biz
    43 yaşında emekli olan bu "çok bilmiş" "mükemmel" "burnundan kıl aldırmayan" "hatasız" "çok acayip çalışkan" bir neslin emekli maaşları ödensin diye yırtınıyoruz yıllardır
    uzun süredir düşündüğüm ve üst kuşağıma adeta kin duyacak seviyeye geldiğim bir konu bu
    tabi anamı babamı bıçaklamak yerine kendimi, suçun aslında onlarda değilde o dönemki öngörüsüz siyasetçilerde olduğuna inandırdığım bir konu bu konu
    sıkıntıdan yine araştırmalara düştüğüm bir günde şu yazıya " https://seyler.eksisozluk.com/ilginc...i-nesli-olmasi " ulaşmamla başladı konuyu açma düşüncesi e tabi haliyle biraz serzeniş de doldu
    ulan köyünden çıkıp ümraniyeye taşınan arkadaşımın dedesi şu an 3 apartman sahibi ama ben 2-3 yerden gelir elde etmeye çalışıyorum ki geleceğimi bir nebze olsun güvenceye alabileyim
    üstüne birde bizim kuşağa güzel bir 3. dünya savaşı denk getirirler kesin ha o olmazsa küresel ısınma ve susuzluk kapıda ztn amk spor gazetesi..

önerim: akıl satan yaşlılara bunları anlatın bilsinler az konuşsunlar
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    39 yaşında emekli olanı bilirim, şu anda yaşa takılanlara para aktarılamamasının en büyük sebebi de bu zaten...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam katılmıyorum

O bahsettiğimiz nesil, bizim neslimizden ve bizden sonra gelmekte olan nesilden daha çalışkanlar; daha sabırlılar.

43 yaşında emeklilik belki biraz erken; ama 63 de çok fazla.

Ayrıca 20 sene var, 20 sene var; neden? Çünkü bizim iş yaparken bir çok "tool"a sahibiz (plazaca konuşayım şekil olsun), bahsettiğimiz nesil bir çok şeyi kara düzen yaparak bugünü inşa etmiş.

Misal, staj yaptıım dönemde fabrika müdürü ziarat mühendisiydi ama adam mühendisti. Fabrikada neyi sorsam, hangi sistemi sorsam çatının dizaynı dahil adamın eseriydi, hayran kalmıştım.

Şimdilerde üniversite bölüm puanları ise yerlerde.

Wromm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    80li yıllar abi kardeş İstanbula gelir biri makina mühendisliğini kazanmıştır okumaya gelir, diğeri taşı toprağı altın mantalitesi.

Yıllar geçer Mühendis olan hala Beşiktaştaki kiralık evinden altındaki şirket aracı ile işe gidip gelir. Diğeri ise istanbula ilk adım attığı yıllarda maslak tarafında bir arsa çevirir gecekondu yapar. Şimdi o gecekondu olur bir apartman ve sahibi her gün kahvede pişpirik oynayarak banka hesap defterlerini yazdırmaya gider her aybaşı.

Bu hikayeyi sene 2010 filan hikayenin sahibi o zamanlar orta yaşlı mühendis abiden dinlemiştim.

Hikayeyi şöyle bitirmişti akıllı düşününe kadar, deli saplar geçer dediydi. 10 sene sonra ne demek istediğini daha iyi anlıyorum galiba
    'barmene fal baktırdım / üç votka kadar / her şey güzel olacak dedi!'

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hiç savaş kıtlık yokluk görmeden yaşamış 2 ev 1 yazlık almış yeni emekli olmuş bir abi tanıyorum
    195 bin lira emekli ikramiyi aldı ve 5000 lira emekli maaşı bağlandı
    bu adam bürokrat mı? hayır kadrolu işçi
    şimdi el birliğiyle çalışıp kazanmasak bie bağkurumuzu sskmızı yatırıp bu abinin maaşını ödeyeceğiz
    ben ise 33 yaşımda çalışırken onun emekli maaşını almak için yeniden okul okuyorum ve 2 sene sonra 2 yeni diploma alıp(toplamda 4 olacak) hükümetimiz uygun görürde sınav açarsa kadromu değiştireceğim

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hep söylerim, olabilecek en kötü zamana denk geldi gençliğimiz.

Vtec_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ataşehir'i ilçe yapıp , Ümraniye'nin bir kisminida Atasehir'e baglayan sistem utansin. Son 10 yilda Atasehir de ev fiyatlari ayni kalirken hatta asagilara dogru inerken , Umraniye 1 e 10 verdi siyaset heryerde.

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Vtec_2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ataşehir'i ilçe yapıp , Ümraniye'nin bir kisminida Atasehir'e baglayan sistem utansin. Son 10 yilda Atasehir de ev fiyatlari ayni kalirken hatta asagilara dogru inerken , Umraniye 1 e 10 verdi siyaset heryerde.
    O Ataşehir Kadıköy belediye leri zamanında rant vuran ahlaksızlar...

Babam inşaatlarda çalışırdı demirci kalfası sabah 6 da gider akşam 8 de eve gelirdi her gün yevmiye sigorta yok. Dişinden tırnağından biriktirip 300 m arsa almıştı. Yeni sahra son durak Barbaros un biriştiği yerden. 94 yılı gibiydi sanırım biz ve komşular dahil oraya bir yol proje yalanı ile 100 m yola kattım istimlak parası verdi geri kalan 100 ün birini 3 kişiye ortak diğer 100 ü de zamanında kaçak ev yapmış bir itin arsasına verdiler. Elde avuçta bir şey kalmadı rezil oldu gitti şu an milyonluk değeri olan 300 m arsa kendileri milyonlarrrr sahibi olurken gariban ı 5 parasız bıraktılar. Babamın tek dikili ağacı şu an 2 oğlu ile yaptığı köy evi ve 1300 TL emekli parası. Nasıl bir düzen biz şahit olduk bize denk geldi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bencede tamamen o dönemki öngörüsüz siyasetçilerle alakalı bu sorun. Fakat hala devam ediyor. Bizde herşey hızlı. Verilen kararlar hakkında sadece kısa bir süre düşünülüyor. 1. sınıf ülkelerde taş üstüne taş koyulurken bile çok uzun süre geçiyor. Bizde herşey TAK-TUK. Umarım düzelir.

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olması gereken sistem eski sistem. Biz sadece yanlış zamanda dünyaya geldik.
    15000 saat ve 56 yaş emekliliğim. 30 yaşındayım, kafadan 26 sene çalışmam lazım, ancak 15.000 saati 44 yaşında tamamlıyorum. Böyle adaletin de içine sıcayım cok afedersiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10 kişi ayda 100 er lira toplayıp adam başı 150 tl dağıtıyoruz, bu sistem devam edebilir mi?40-50 yaşında emekli ettiklerimiz tekrar çalışmaya devam ediyorsa emekli olduğundaki ödeme ne güzel ara ödeme oluyor, 40 yaşından sonra hiç çalışmıyorsa daha da kötü...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olması gereken sistem eski sistem. Biz sadece yanlış zamanda dünyaya geldik.
    15000 saat ve 56 yaş emekliliğim. 30 yaşındayım, kafadan 26 sene çalışmam lazım, ancak 15.000 saati 44 yaşında tamamlıyorum. Böyle adaletin de içine sıcayım cok afedersiniz.
    Hangi sektör bu saat kriteri olan?
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu gündemde olan EYT'lilerin hakkı verilirse şubatta ben de emeklilik hakkı kazanıyorum. Verilmezse 2032.
    Çok değil 10 yıl önce brüt maaşın %72'si nete dönerken, 2018 yılında %60'a indi bu oran. Elbette Bir anda değil, yavaş yavaş, alıştıra alıştıra indirildi.
    Gelir vergisi katları asgari ücretin katları olarak belirleniyor, asgari ücret önce 1600 sonra 2000 TL oldu. Benim maaşım bu oranda artmadı hiç.
    Bu kadar vergi verip eğitim hizmetini özel, sağlık hizmetini özel alıyorum.
    BES yatırımı yapıyorum yine de.
    %35 gelir vergisi, %15 SGK kesintisi, her aldığım mala %18 KDV, bazılarında ilave %8 ÖTV veriyorum. Yani bana verilen maaşın %75'i vergiye gidiyor.
    Kıdem tazminatı zaten kuş oldu, eskiler en azından bir ev alabiliyormuş. Şu an yaklaşık 7000 TL/yıl. Kaç çalışıp burada para biriktirip ev alabilirsin? Ev 500.000 TL desen 72 yıl eder .
    Velhasıl her yıl koşullar kötüleşiyor.
    Tek amacım var, tek oğluma babamın bana sağladığı koşulları sağlayabilmek ki biz 2 kardeştik. İkimize de aynı koşulları sağlayabildi babam. Ben tek kişi için bunu sağlayabilirsem mutlu olacağım.
    Babam bana zamanında "yurt dışına git, orada oku ve dönme demişti" şimdi daha iyi anlıyorum. Aynı cümleyi ben de oğluma kuracağım zamanı gelince.
    Okumadan imzalamam.....

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    burda suclanmasi gereken ne eyttliler ne de daha once emekli olanlar. insanlara hak vermis siyasetciler ne yapsinlar almasinlar mi maaslarini

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tabiki siyasetçiler suçlu
    ama o dönemin yani dünyannın en şanslı nesli olmanın ekmeğini yiyenler bugün bize caka satıyor ya ben ona uyuz oluyorum
    babam bizi tek maaş yürüttü ama tek maaşı şu an ki hesapla benle eşimin maaşından daha fazla ve alım gücü en basit tabirle benim 5 maaşımdı
    işe ilk başladığımda 1030 usd ye takabul ediyordu memur maaşı şimdi 630 usd aradaki fark alım gücü
    okula giderken babam bana bi honda aldı o zaman 3 aylık net kazancı gibi bir rakamdı şimdi aynı araç benim 10 aylık net kazancım
    evet yaptılar da her şeyin ucuz olduğu dönemde sınıflarına göre çok iyi şartlarda yaşayarak yaptılar
    kayınpeder işçi emeklisi hanım 2003-2005 yıllarında falan 90 liraya kot pantolon alıyormuş
    çok şükür alım gücünü bir şekilde dengeleyenlerdenim ama o gün o paraya 3 tane şeyrek altınb alınıyordu

para boldu stresleri yoktu el attıkları her şey değer kazandı
    şimdi para yok iş yok stres çok hiç bir şeye el atamıyoruz gücümüz yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dohc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu gündemde olan eyt'lilerin hakkı verilirse şubatta ben de emeklilik hakkı kazanıyorum. Verilmezse 2032.
    çok değil 10 yıl önce brüt maaşın %72'si nete dönerken, 2018 yılında %60'a indi bu oran. Elbette bir anda değil, yavaş yavaş, alıştıra alıştıra indirildi.
    Gelir vergisi katları asgari ücretin katları olarak belirleniyor, asgari ücret önce 1600 sonra 2000 tl oldu. Benim maaşım bu oranda artmadı hiç.
    Bu kadar vergi verip eğitim hizmetini özel, sağlık hizmetini özel alıyorum.
    Bes yatırımı yapıyorum yine de.
    %35 gelir vergisi, %15 sgk kesintisi, her aldığım mala %18 kdv, bazılarında ilave %8 ötv veriyorum. Yani bana verilen maaşın %75'i vergiye gidiyor.
    Kıdem tazminatı zaten kuş oldu, eskiler en azından bir ev alabiliyormuş. şu an yaklaşık 7000 tl/yıl. Kaç çalışıp burada para biriktirip ev alabilirsin? Ev 500.000 tl desen 72 yıl eder .
    Velhasıl her yıl koşullar kötüleşiyor.
    Tek amacım var, tek oğluma babamın bana sağladığı koşulları sağlayabilmek ki biz 2 kardeştik. Ikimize de aynı koşulları sağlayabildi babam. Ben tek kişi için bunu sağlayabilirsem mutlu olacağım.
    Babam bana zamanında "yurt dışına git, orada oku ve dönme demişti" şimdi daha iyi anlıyorum. Aynı cümleyi ben de oğluma kuracağım zamanı gelince.
    süper özet olmuş. özellikle 2 kardeşe 1 babanin sağladiği imkani, şimdi bizim tek çocuğa sağlamakta güçlük çekmemiz can alici bir nokta

emir91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şuan içinde bulunduğumuz dönem belkide eğitime, bilgiye, ahlaka en az değer verilen doğal olarak okuyan üretenin karşılığını en az alabildiği dönemlerden biri sanırım. Bence problem şurada çıkıyor bu değerlere önem verileren zamanda yaşayan aile doğal olarak çocuğunuda aynı şekilde yetiştiriyor kendini kurtarsın diye özel okullarda okutuyor elinden geleni yapıyor vs. fakat artık herkes okullu olduğu için yaptığın işte çok üst düzey bir yeteneğin olmadıkça vasat ücretlere şirketlerde oda bulunabilirse çalışılıyor. Şahsen zamanında bana harcanan parayı benim için yatırım olarak değerlendirselerdi hayatım boyunca çalışmama gerek kalmadan yaşayabilirdim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla ben sağcısı solcusuna bakmadan iktidar muhalefet ayrımı yapmadan kötü ne varsa eleştiririm, bu 'işçimizi emekçimiz eziliyor!' mantığıyla Zonguldakta yerin altında canını ortaya koyup çalışan adamlarla belediyedeki çaycıyı sırf aynı statüdeler diye aynı kefeye koydular, maden işçisi ortalama 50-55 yaşlarında ölüyor ne fazla 20 sene çalışabiliyor ama ne yazık ki işçi eziliyor saçmalığıyla şoför maaşını memurdan 2 kat fazlaya çıkardılar, çöpçülerin çalışma saatlerini azaltıp %100 lere varan zamlar yaptılar, madem ki maden işçisi erken emekli oluyor diğer işçinin ne suçu var diyerek aynı hakları onlara da verdiler, sonucu hep berber görüyoruz şimdi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eskiden sektörler açtı , yatırım yaparken bugüne nazaran yaptığın yatırımın karşılığını alabiliyordun , sektörlerde boşluklar vardı , teknoloji bu kadar gelişmemişti insanlar daha zorlu koşullarda çalışıyorlardı ancak çalıştıkları zaman karşılığını alabileceklerinden , birşeyler yapabileceklerinden umutları vardı , iyi kötüde hak ettiklerini alıyorlardı , çalışmanın DEĞERİ vardı , MUTLUYDULAR , insanlar SAYGILIYDILAR. O dönem az buçuk girişimci olanlar veya elinde kazandıklarını tutanlar birşeylerin sahibi oldular.
    Ülkemizde nüfus arttı , pasta küçüldü , sektörler doyuma ulaştı , farklı bir şey yapmıyorsan , uygun zamanda uygun yerde değilsen tutunman zor veya günümüz seçeneği birilerine yakın değilsen. Özellikle son 10 yıllık dönemde , Türk insanının yapısının değiştiğine inanıyorum. Nasıl birşeylerin kısa yoldan sahibi olabilirim , nasıl daha rahat çalışarak çok kazanabilirimin derdinde büyük bir kesim. (Cahil cesaretinin ön plana çıktığı dönemler) Beklentilere ulaşabilmek için yaptıkları herşey doğru. Aşırı bencillik ön planda. Bunun da sebebi kolayca kazanan ve kolayca harcayan bir tabakanın oluşması , küçülen pastanın çoğunluğunun da burada paylaşılması ve bu kesimin her yönü ile örnek alınması olduğunu düşünüyorum. Böylece çalışma, emek harcama DEĞERSİZLEŞTİRİLDİ , SAYGISIZ , değişik bir millet olduk , OLDURDULAR!!! Toplumunun büyük bir kısmının kazançları PUL oldu ama milletimizin lüks yaşama arzusu , isteği fiyatları olabildiğince yükseltti yönetenlerin de işine geldi.
    Eskiden hırsızlık , arsızlık yapanlar utanırdı ; şimdi öyle bir hal aldı ki bırakın utanmayı neredeyse övünülecek düzeye getirmeye , basit birşeymiş gibi göstermeye başladılar.
    Bir sonraki gelecek çocuklarımız için nereye gidecek böyle diye insan düşünmeden edemiyor. Bu da geçer diyoruz....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler