User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
77 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Sigorta sirketi hasari odemiyor, bilgi!

CaNeR44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim hakin arkadasim gece 2-3 gibi kaza yapiyor. Arabadan anlamaz ve ilk kazasi sigorta sirketini ariyor ne yapmam lazim diye. Sonrasinda da cekici talebinde bulunuyor. Sadece fekiciye yukleyip servise cektirmeniz diyorlar(tek tarafli kaza oldugu icin). Hikaye sonra basliyor gece o saatte kesin alkolluydunuz raporunuz yok, kamera kaydi yok biz odeme yapmayiza donuyor. Sigorta tarafindan ufak bir sorusturma baslatiliyor. Telefon kayitlari, olayi o gun yaninda bulunan farkli kisilerden dinleme. Sonrasinda odemeyi yapmayi kabul ettiler.
    gece 2-3 gibi olması arabayı çekiciye yükletip götürmeniz sizi tanımıyorum benim bile aklıma kurt düşürüyor sigorta şirketlerinin akına herhangi bir şaibe gelmesini normal karşılıyorum onları ikna etmeniz gerekli

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CaNeR44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gece 2-3 gibi olması arabayı çekiciye yükletip götürmeniz sizi tanımıyorum benim bile aklıma kurt düşürüyor sigorta şirketlerinin akına herhangi bir şaibe gelmesini normal karşılıyorum onları ikna etmeniz gerekli
    İyi güzelde sigortayı aradığından neden tutanak tutturun gibi bir bilgi verilmiyor. Dediğim gibi araçtan anlayan birisi değil.

Burak Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ripaul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İki kere de polis gecti yanimdan, gecmis olsun abicim dediler, tutanak tutturmadim, tamamen benim hatam haklisin tutanak olsa hic boyle bir sey iddia edemezlerdi.

Eksper gelip yetkili servise onayi verip tamir islemine basladiktan sonra is benden cikiyor diye biliyorum, dogru mu acaba? Cunku bunun anlami kendi aralarinda anlastilat masraf bu dendi, tamam dendi odenecek. Karsilikli onay alindi basladilar ve sonrasinda araci teslim dahi ettiler.

Benim fikrim sigorta odemeyi reddettigi icin yetkili servis koparabilir miyiz beelki buradan bir sey cikar diye beni deniyor.

Bilemedim cok sacma bir durum, hukuki olarak da bana nasil dava acacaklarmis onu bilmiyorum kardesim araci teslim etmeseydin o zaman demezler mi adama, ayrica ben odeme yapacagima dair kagit da imzalamadim, sigorta sirketinin adami gidip yetkili servisle anlasti ki tamir basladi araci teslim aldim.

Yani su durumda hak iddia edebilmeleri mumkun mu?
    Yanlış.
    Eksperin görevi hasarı belirleyip sizi servisi ve sigortayı mağdur etmeden aracın layıkı ile onarılmasını sağlamak.

2. olarak servisin konu ile ilgili hiçbir sorumluluğu yok eğer onarımı yaptıysa parayı istemek hakkı. Ayrıca fatura sizin adınıza açık kesildi ve anlaşmalı servis evrakları imzaladınız. o evraklarda da herhangi bir kesinti -eksik ödeme durumunda ödemeyi yapacağınızı taahhüt ettiniz. Servis dava açabilir, ama sigortaya değil size dava açar...
    Geçmiş olsun.
    NOT: eğer sigorta şirketi ödemiyor ve bunda diretiyorsa elinde sağlam kanıtı vardır. Sizinde durumunuzda sigortanın söylediğine göre bir gerçeklik payı varsa eğer hiç zorlamayın...
    NOT2: eğr servisin parasını ödemeye gücünüz var ve durum sizin anlattığınız gibi ise tamamen servisin parasını ödeyip durumu tahkime taşırsanız mağduriyetiniz için tazminat alabilirsiniz.
    Tahkim vs durumları olursa pm atın yardımcı olayım...

FRTDI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi güzelde sigortayı aradığından neden tutanak tutturun gibi bir bilgi verilmiyor. Dediğim gibi araçtan anlayan birisi değil.
    Bende daha önce geç saatlerde tek taraflı olarak kaza yapmıştım kaskoyu arayıp çekici istediğimde hasar büyükse polis çağırın rapor tutturun diye uyarmışlardı sorun olmaması açısından..
    Kurallara Aykırı İmza Boyutu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yanlış.
    Sigorta şirketinin elinde sağlam kanıt olmasa bile ödemek istemeyebilir. Siz kendinizden çekiniyor ve yahu adamların elinde hakikaten kanıt olabilir mi diye düşunmeye zorlayarak itiraz etme-tahkime gitmemenizi sağlarlar.
    Eğer eksper gelipde sevisle anlaşmışsa ve eksperin onayıyla tamirat başlamışsa ve gercekten olaylar sizin anlattığınız gibiyse, tek yapacağınız sağlam bir avukat bulmak.

Alıntı Burak Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış
    NOT: eğer sigorta şirketi ödemiyor ve bunda diretiyorsa elinde sağlam kanıtı vardır. Sizinde durumunuzda sigortanın söylediğine göre bir gerçeklik payı varsa eğer hiç zorlamayın...
    NOT2: eğr servisin parasını ödemeye gücünüz var ve durum sizin anlattığınız gibi ise tamamen servisin parasını ödeyip durumu tahkime taşırsanız mağduriyetiniz için tazminat alabilirsiniz.
    Tahkim vs durumları olursa pm atın yardımcı olayım...

ErkanCanS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben avukat değilim ama , ağır vasıta servisi işi yapıyoruz. Benim bildiğim ve tecrübe ettiklerime dayanarak yazayım. Genellikle böyle durumlarda sigorta parayı servise öder , ortada herhangi bir şüphe varsa sigorta bu parayı mahkeme yoluyla size rücu eder. Tabi sigorta şirketinin ticari ahlakına göre durumlar değişebiliyor. Sizin durumunuzda asıl mağdur olan aracı onaran servis. Servisler bu tip durumlarda faturayı kime kestiyse ona yasal işlem başlatır. Eksperin görevi de aracın durumuna bakıp hakem rolü üstlenmektir. 3 tarafında ( onarıcı , sigorta , araç sahibi ) haklarını gözetip , kimsenin zarar görmemesini sağlamaktır. Eksper onay verdiyse siz işin içinden çıktınız diye bir durum söz konusu değil maalesef. Son olarak iyi bir avukat o parayı yasal faiziyle ve avukatlık giderleriyle beraber söke söke alır diye düşünüyorum.
    DÜNYADA İKİ BİLİNMEYEN VARDIR.BİRİ KUTUPLAR , DİĞERİ TÜRKLER.. Albert Sorel

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haklısınız eksper onay verince iş bitmiş demek değildir elbette, lakin eksper onayı bir yerde mutabakattır. Aynı araç çalındığında sigorta ile araç sahibi arasında imzalanan mutabakat gibi. Onay vermiş ki bu onayı kafasına göre vermiyor tamirat yapılmış, o sırada bir ihbar şikayet duyum vs vs gelmiş ve ben ödemiyorum diyor.
    O zaman iddiasını ispatlamak zorunda.
    Sigorta geçtiğimiz yıl bana da soruşturma açtı, şikayet edilmişim. O zaman bu konu hakkında epey bilgi sahibi olmuştum.

Alıntı ErkanCanS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben avukat değilim ama , ağır vasıta servisi işi yapıyoruz. Benim bildiğim ve tecrübe ettiklerime dayanarak yazayım. Genellikle böyle durumlarda sigorta parayı servise öder , ortada herhangi bir şüphe varsa sigorta bu parayı mahkeme yoluyla size rücu eder. Tabi sigorta şirketinin ticari ahlakına göre durumlar değişebiliyor. Sizin durumunuzda asıl mağdur olan aracı onaran servis. Servisler bu tip durumlarda faturayı kime kestiyse ona yasal işlem başlatır. Eksperin görevi de aracın durumuna bakıp hakem rolü üstlenmektir. 3 tarafında ( onarıcı , sigorta , araç sahibi ) haklarını gözetip , kimsenin zarar görmemesini sağlamaktır. Eksper onay verdiyse siz işin içinden çıktınız diye bir durum söz konusu değil maalesef. Son olarak iyi bir avukat o parayı yasal faiziyle ve avukatlık giderleriyle beraber söke söke alır diye düşünüyorum.

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eksper önemli değil, sigorta suistimal birimine giderse konu ödemeyebilirler, illa birinden birşey duymuş olmaları gerekmiyor, belirli kriterleri karşılıyorsa kazanız eksper onay verse bile otomatik olarak suistimal birimine yönleniyor dosya

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha önce yazdım, eksperin görevi hasarı tespit etmek, onarım konusunda pazarlık ederek hasar dosyası oluşturup gerekli evraklarla birlikte sigortanın hasar servisine teslim etmektir. Eksper sigortanın elemanı yada çalışanı değildir. Eksperler hazineden belgelidirler ve bağımsız çalışırlar. Eksper sigorta tarafından görevlendirileceği gibi araç sahibi yani sigortalı tarafından da görevlendirilebilir. Yasal olarak eksper ile sigorta arasında bir bağ yoktur ve eksper tarafsız davranacağına dair yeminlidir.

Bir hasarda sigorta tarafından görevlendirilen eksper ile aranızda herhangi bir anlaşmazlık doğarsa siz araç hasarı konusunda hazineden yetkili dilediğiniz eksperi seçebilirsiniz, aracınızın hasarı hakkında inceleme yaptırıp dosya hazırlatabilirsiniz. Bunun sonucunda sizin seçtiğiniz eksperle sigortanın görevlendirdiği eksperin raporu arasında fark olursa, bu iki eksper bir hakem eksper konusunda anlaşır ve o üçüncü eksperin hazırladığı rapor kesinlik kazanır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamamda ben şunu anlamadım. Belki adam kendi ödeyecekse parayı yetkilide yaptırmaz dışarda yaptırır arabasını, oem değil yan sanayi kullanır, yada imkanı yoktur yaptıramaz satar arabasını böle bişi mi var ?
    Servis sahibine yazık değil mi ? Adam şimdi kazanabileceği dava adına 3-5 yıl dava mı bekleyecek ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın onarıldığı servis sigorta şirketine ait bir işletme değil. Sİgortalıya kolaylık olması açısından ve arada işlemleri azaltma açısından servis ile sigorta arasında bir ödeme anlaşması var. Aracı götüren ve onartan sizsiniz, servis size hizmet vermiş, fatura araç sahibi adınıza kesilmiştir. Dolayısıyla ödemekle yükümlü olan da araç sahibi olarak sizsiniz.
    Servis prosedürü uzun olmasından dolayı sizi mahkemeye vermek yerine ödemesini almak için sigortayla olan tüm yolları sonuna kadar kullanacaktır. Ancak sonuta sigorta parayı ödemezse size icra takibinde bulunacak ve parasını sizden tüm yasal giderleriyle birlikte alacaktır bundan kurtuluşunuz yok. Aracı teslim ederken açılan altında imzanız olan bir iş emri var, araç teslim alınırkende araca yapılan işlemleri gösteren ve aracı eksiksiz olarak teslim aldığınızı belirten yine altında imzanız olan bir evrak var. Tüm bunlar olmasa bile aracın sigortaya yapılan hasar ihbarı, ekspertiz raporu ve kesilmiş fatura kesin var.
    Servis sigorta ile olan ödeme aanlaşmasına dayanarak size aracı sizden ödeme almadan teslim etmiş, bu demek değil ki sigorta parayı ödemezse sizden ödeme alamayacak. Yapılan onarımın ödemesinde araç sahibi ve aracı onarılmak üzere servise teslim eden müştereken sorumludur. Sigorta şirketi ve sigortalı olarak sizin aranızdaki bir sıkıntı onarımı yapan servisi kesinlikle bağlamaz. Ayrıca şundan emin olunki,servis böyle bir sıkıntıyla ilk kez karşılaşmıyordur ve size imzalattığı kendini güvence altına alan başka evraklarda vardır.
    Sigorta parayı ödemezse sizden kesinlikle alırlar kaçarınız yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dedikleriniz doğru olmakla beraber SİGORTA EKSPERLERİ YÖNETMELİĞİ, Raporun hazırlanması ve sunumu, MADDE 20, (2) Eksper, ekspertiz sonunda, taraflarca kayıp veya hasarın miktarı üzerinde anlaşma sağlanmış ise imzalı mutabakatnameyi, anlaşma sağlanmamış ise anlaşmazlık zaptını raporuna ekler.

der. yani ekspertiz, servis yetkilisi ile değişecek, onarılacak parça ve işçilik ücretini tesbit edip imza altına aldığı bu bir mutabakattır. mutabakatta bağlayıcıdır.

Alıntı mbulur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha önce yazdım, eksperin görevi hasarı tespit etmek, onarım konusunda pazarlık ederek hasar dosyası oluşturup gerekli evraklarla birlikte sigortanın hasar servisine teslim etmektir. Eksper sigortanın elemanı yada çalışanı değildir. Eksperler hazineden belgelidirler ve bağımsız çalışırlar. Eksper sigorta tarafından görevlendirileceği gibi araç sahibi yani sigortalı tarafından da görevlendirilebilir. Yasal olarak eksper ile sigorta arasında bir bağ yoktur ve eksper tarafsız davranacağına dair yeminlidir.

Bir hasarda sigorta tarafından görevlendirilen eksper ile aranızda herhangi bir anlaşmazlık doğarsa siz araç hasarı konusunda hazineden yetkili dilediğiniz eksperi seçebilirsiniz, aracınızın hasarı hakkında inceleme yaptırıp dosya hazırlatabilirsiniz. Bunun sonucunda sizin seçtiğiniz eksperle sigortanın görevlendirdiği eksperin raporu arasında fark olursa, bu iki eksper bir hakem eksper konusunda anlaşır ve o üçüncü eksperin hazırladığı rapor kesinlik kazanır.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konuda gerekli açıklamayı yapmış arkadaşlar. Servis hizmeti size verdi. Sigorta ile aranızdaki problem onu ilgilendirmez. Siz sadece servise sigorta şirketinden parayı tahsil etmesi için yetki verdiniz. Tahsil edemezse kesinlikle faizleri ile birlikte alır ki bu oran bile imza attığınız fatura vs. evrakta yer alıyordur muhtemelen.

Örneğin ben aracımı yetkili servise verdim. Anlaşmaları olmadığı halde yetki belgesi ile para almadan tamir ettiler. Sonra sigorta şirketi beni aradı ve kusura bakmayın yetkili servisin faturası oranında sizin hesabınıza parayı yatırdık dediler.

Bende iyi niyeti suistimal etmemek adına aldım parayı ivedilikle servise götürdüm.

Olaydan o ana kadar haberi olmayan servis yetkiliside detaylı temizlik kuponu hediye etti sağolsun.

Anımı anlatmamdaki sebep şu. Servis ustelerse, servisle bozusmayin. Sigortaya gereken baskıyı yapın. Yoksa zararlı çıkarsınız mutlaka.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dayı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dedikleriniz doğru olmakla beraber SİGORTA EKSPERLERİ YÖNETMELİĞİ, Raporun hazırlanması ve sunumu, MADDE 20, (2) Eksper, ekspertiz sonunda, taraflarca kayıp veya hasarın miktarı üzerinde anlaşma sağlanmış ise imzalı mutabakatnameyi, anlaşma sağlanmamış ise anlaşmazlık zaptını raporuna ekler.

der. yani ekspertiz, servis yetkilisi ile değişecek, onarılacak parça ve işçilik ücretini tesbit edip imza altına aldığı bu bir mutabakattır. mutabakatta bağlayıcıdır.
    Mutabakat, ekperin düzenlediği hasar onarım raporuna göre, yapılacak onarımın ve bunun bedelinin araç sahibi ve sigorta tarafından kabul edildiğini belirtiyor. Bu demek oluyor ki araç sahibi eksperin belirlediği çerçeve ölçüsünde yapılacak onarımı onaylıyor, sigorta ise hem onarımı ve hemde bu onarım için ortaya çıkan bedeli onaylıyor. Kısaca bu mutabakat bir ön onaydır. Onarım sırasında veya sonrasında sigorta haklı bir nedene dayanarak veya sigorta klozları içinde bulunanlara aykırı bir durum tespit etmesi durumunda ödemeyi yapmayabilir.

Ayrıca ne mutabakat, nede sigorta ile olan ödeme anlaşması vs. hiçbiri servisi bağlamaz. Servis gerekirse icra takibi yapar, ödemeyi araç sahibinden alır. Araç sahibi daha sonra sigortaya dava açar ve yaptığınız ödemeyi sigortadan almaya çalışır.

chatlaxs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hangi şirket bu, acenteniz ne diyor konu hakkında ?
    Trafik & Kasko Sigorta işleri Yapılır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mbulur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mutabakat, ekperin düzenlediği hasar onarım raporuna göre, yapılacak onarımın ve bunun bedelinin araç sahibi ve sigorta tarafından kabul edildiğini belirtiyor. Bu demek oluyor ki araç sahibi eksperin belirlediği çerçeve ölçüsünde yapılacak onarımı onaylıyor, sigorta ise hem onarımı ve hemde bu onarım için ortaya çıkan bedeli onaylıyor. Kısaca bu mutabakat bir ön onaydır. Onarım sırasında veya sonrasında sigorta haklı bir nedene dayanarak veya sigorta klozları içinde bulunanlara aykırı bir durum tespit etmesi durumunda ödemeyi yapmayabilir.

Ayrıca ne mutabakat, nede sigorta ile olan ödeme anlaşması vs. hiçbiri servisi bağlamaz. Servis gerekirse icra takibi yapar, ödemeyi araç sahibinden alır. Araç sahibi daha sonra sigortaya dava açar ve yaptığınız ödemeyi sigortadan almaya çalışır.

Mutabakat servisi bağlamaz doğru, buna katılıyorum.

Burak Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dayı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış.
    Sigorta şirketinin elinde sağlam kanıt olmasa bile ödemek istemeyebilir. Siz kendinizden çekiniyor ve yahu adamların elinde hakikaten kanıt olabilir mi diye düşunmeye zorlayarak itiraz etme-tahkime gitmemenizi sağlarlar.
    Eğer eksper gelipde sevisle anlaşmışsa ve eksperin onayıyla tamirat başlamışsa ve gercekten olaylar sizin anlattığınız gibiyse, tek yapacağınız sağlam bir avukat bulmak.
    O zaman daha açık konuşayım. Yıllarca sigorta eksper asistanlığı yaptım ve bu tarz dosyalarda muhakkak elimizde kanıt olduğu için feragat almak için zorlardık sigortalıyı. Sigortalı kabul etmez ve durum tahkimlik olur ise o zaman çıkarırdık kanıtları. Ama hiç bir zaman tabiri caizse yem atıp oltaya getirmeye çalışmadık sigortalıyı.
    İçinde bulunulan durum çok karmaşık. hem tek taraflı hem gece geç vakit hemde resmi tutanaksız.
    Sigorta şirketinin konuyu araştırıp üzerine gitmesi muhtemel bir dosya imiş zaten.
    Ve konu sahibinden özür dileyerek söylüyorum ki belki siz suçsuz günahsızsınız ama yıllardır süregelen yaşanmışlıklardan dolayı sizde sigorta dolandırıcısı gibi görülüyorsunuz şuan..Hem sigorta hem servis gözünde...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Burak Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman daha açık konuşayım. Yıllarca sigorta eksper asistanlığı yaptım ve bu tarz dosyalarda muhakkak elimizde kanıt olduğu için feragat almak için zorlardık sigortalıyı. Sigortalı kabul etmez ve durum tahkimlik olur ise o zaman çıkarırdık kanıtları. Ama hiç bir zaman tabiri caizse yem atıp oltaya getirmeye çalışmadık sigortalıyı.
    İçinde bulunulan durum çok karmaşık. hem tek taraflı hem gece geç vakit hemde resmi tutanaksız.
    Sigorta şirketinin konuyu araştırıp üzerine gitmesi muhtemel bir dosya imiş zaten.
    Ve konu sahibinden özür dileyerek söylüyorum ki belki siz suçsuz günahsızsınız ama yıllardır süregelen yaşanmışlıklardan dolayı sizde sigorta dolandırıcısı gibi görülüyorsunuz şuan..Hem sigorta hem servis gözünde...
    Yaw, 1 akıllı gece diye yazdı, gece gece gece diye kaldı olay.
    İlk mesjda diyorki arkadaş "cumartesi oglen 12.30 civarinda yagmurlu bir havada tek tarafli kaza yaptim"

Öğlen 12:30........
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neyse hocam herkes kendi bildigine inansın, yalnız kaza dediğiniz gibi öglen 12 civarında olmuş.

2ncisi ise yargıtay kararı var ve tam sizin olayınıza uyuyor. Sigorta kaza yapan kişiyi baba kabul ediyor ve alkollü diyerek ödemeyi red ediyor. Mahkemede ödemeyi onaylıyor, çünkü herhangi bir kanıt olmadan, sigorta, arabayı baba kullanıyor ve alkolluydu diyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler