User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
39 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Avustralya'da Yaşam

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Avustralya'da Yaşam

6 senelik lanet olası okul serüvenim bı sıkıntı cikmazsa bu haziran sonu bitiyor. Bölümün sitesinde dolaşırken karşıma çıktı genc mühendis vizesi altında bizim okulun da diploması orda geçerli oluyor ve Avustralya da çalışma imkanı sağlıyorlar. Trabzon'da yaşadığım son olaylardan sonra anne tarafım Rizeli olmasına rağmen daha ne ktu lafını ne Karadenizi ne de 6 ve 1 rakamlarını yanyana görmek istiyorum. Buyuk lafima tövbe ama diplomayı almaya bile gelmek istemiyorum yerin dibine batsın. Okulun da yaralı parmağa işedigi sayılı görülmüş bişey böyle bir fırsat varken değerlendirmek istedim. Büyük ihtimal Sydneye yollarlar. Yaşam nasıldır ? Adapte sorunu illaki yasiycaz ama Türk insanına karşı tutumları ne şekildedir ? Aylık ne kadar parayla gecinebilirim ?
    Program 2 ya da 3 sene orda vizeyi sağlıyor diye okumuştum ama yanlış da görmüş olabilirim. Ordan sonrası bize kalıyor.
    İlk başta Kanadaya gitmek istemistim ama bu program olursa işlerin ilerlemesi daha da rahatliycak. Yaşayan gidip gören abilerim arkadaşlarım varsa fikirlerini almak isterim. Okul hayat enerjimi aldığı için bı çıkar yol arıyorum. Almanya da akrabalarım yanına çağırdılar ama hem dil sorunu hem de maddi açıdan daha zor olacağı için biraz uzak bakıyorum. Başınızı sisirdiysem affola.
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

YAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    takipteyim.
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz
    05' E46Touring Titan silber

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yaşam şartları tr ye göre tabi ki pahalıdır ama okumuş biri olarak orada alacağın maaş sana yetecektir. hatta gurbetçi olduğunun farkına erken varır ona göre davranıp dağıtmazsan harcama düzenini iyi para bile biriktirebileceğini düşünüyorum.

yerinde olsam karşıma imkan çıksa napardım? 1 dk düşünmezdim. kimseye sormazdım bile.

Ki öyle yaptım, hatta evliyken bile hanım kalk gidiyoruz iş çıktı dedim gittik. Kem küm zart zurt, cevabım net gelmek istersen benle gel, istemezsen mahkemeler emrine amade

yani açıkcası konu yurtdışı oldumu ben kimseye sormuyorum, iyi olsun kötü olsun yeterki farklı yerler göreyim.

sonuç: şuan 30 ülke gördüm 15 civarı sadece iş sayesinde, cepten biriktirip gitmek zorunda kalmadım... hedefim 150 ömrüm yeterse.

insanlar bu kadar sayıda ülke görmek için ömürlerini heba edip para biriktiriyorlar 3-5 haftalık avrupa veya dünya turu için.

hiç kaçırma. yakınım olsaydın ..... git çabuk derdim
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son kurlarla beraber tabiki yasamak zorlasmistir. Ama orada calisacagin icin gecinme sansin olur. Yine de disaridan personel alimi yapan firmalar baslangic icin maasina uygun ev tavsiyelerinde bulunuyorlar.

Gidebiliyorsan hic dusunme. Bir cok ulke gezdim birinci sirada hep Sydney oldu. Turklere karsi negatif bir tavirlari yok en azindan bana denk gelmedi. Inanilmaz temiz ve guzel bir ulke. Lokasyon olarak diger kitalara uzak olmasi medeniyet olarka pozitif etki etmis diye dusunuyorum. Neredeyse sokaktaki 3 insandan biri asyaliydi

En buyuk problemin Turkiye ye cok uzak olmasi. Ama gordugum kadariyla yasin genc. Acil bir durumun yakin zamanda olmaz diye dusunuyorum.

Kisacasi sansin varken git gor dene. Avustralya oldukca iyi bir secenek.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sende seviyorsun bu gitme işlerini kardeşim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bak burada bir konu var. Ben de elimden geldiğince 3-5 kelam bişeyler yazmıştım. Faydasının olacağını düşünüyorum sana..

http://www.techturkey.com/forum/sohb...hakkinda_.html

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gideceğin yerde her şey toz pembe olmayacak ama burası artık simsiyah. Zamanında gitmediğime çok pişmanım.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son kurlarla beraber tabiki yasamak zorlasmistir. Ama orada calisacagin icin gecinme sansin olur. Yine de disaridan personel alimi yapan firmalar baslangic icin maasina uygun ev tavsiyelerinde bulunuyorlar.

Gidebiliyorsan hic dusunme. Bir cok ulke gezdim birinci sirada hep Sydney oldu. Turklere karsi negatif bir tavirlari yok en azindan bana denk gelmedi. Inanilmaz temiz ve guzel bir ulke. Lokasyon olarak diger kitalara uzak olmasi medeniyet olarka pozitif etki etmis diye dusunuyorum. Neredeyse sokaktaki 3 insandan biri asyaliydi

En buyuk problemin Turkiye ye cok uzak olmasi. Ama gordugum kadariyla yasin genc. Acil bir durumun yakin zamanda olmaz diye dusunuyorum.

Kisacasi sansin varken git gor dene. Avustralya oldukca iyi bir secenek.
    3 seneden fazladir bı kız arkadaşım var. Hoş kız arkadasta denmez bütün ailemle tanıştı isin adı konma kısmı kaldı. Aklım kalırsa onda kalır bı tek . Ailem en büyük destekçim gitmemi onlarda istiyor. Mühendis olarak gidecek olmamız büyük avantaj ama rezil olup geri dönmek de var işin ucunda o korkutuyor.
    Mesafe dediğin gibi uzak ama mapushane hayatı gibi bı üniversite hayatı yaşadım. İnsanların yeni mühendislere de yaklasimlari ortada. Bı aksilik olmazsa şansımı demiycem.

Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaşam şartları tr ye göre tabi ki pahalıdır ama okumuş biri olarak orada alacağın maaş sana yetecektir. hatta gurbetçi olduğunun farkına erken varır ona göre davranıp dağıtmazsan harcama düzenini iyi para bile biriktirebileceğini düşünüyorum.

yerinde olsam karşıma imkan çıksa napardım? 1 dk düşünmezdim. kimseye sormazdım bile.

Ki öyle yaptım, hatta evliyken bile hanım kalk gidiyoruz iş çıktı dedim gittik. Kem küm zart zurt, cevabım net gelmek istersen benle gel, istemezsen mahkemeler emrine amade

yani açıkcası konu yurtdışı oldumu ben kimseye sormuyorum, iyi olsun kötü olsun yeterki farklı yerler göreyim.

sonuç: şuan 30 ülke gördüm 15 civarı sadece iş sayesinde, cepten biriktirip gitmek zorunda kalmadım... hedefim 150 ömrüm yeterse.

insanlar bu kadar sayıda ülke görmek için ömürlerini heba edip para biriktiriyorlar 3-5 haftalık avrupa veya dünya turu için.

hiç kaçırma. yakınım olsaydın ..... git çabuk derdim
    Abi geri dönsem bile en azından deneyim edinmiş olurum. Para konusu şuan benim için en büyük olay. Burda mezuniyet öncesi bı kaç olay yaşadım. İyice belim bukuldu trabzondan iyice soğudum güzel bı iş imkanı bile olsa kalmak istemiyorum. Aileme yük olmak istemesem de gidecek olursam bu tür şeyleri kafama takmamami söylüyorlar. E okul uzatmış olunca da bunu yapamiyosunuz işin vicdani boyutu var. Bakalım abi hakkımızda hayırlısı olsun.

Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sende seviyorsun bu gitme işlerini kardeşim
    Bu saatten sonra durup napalim be kardeşim
    Alıntı Quantum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bak burada bir konu var. Ben de elimden geldiğince 3-5 kelam bişeyler yazmıştım. Faydasının olacağını düşünüyorum sana..

http://www.techturkey.com/forum/sohb...hakkinda_.html
    Bu gece bakmaya çalışayım abi teşekkür ederim.

Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gideceğin yerde her şey toz pembe olmayacak ama burası artık simsiyah. Zamanında gitmediğime çok pişmanım.
    Şu cümle benim şuan içimi okudu. Ülkenin suanki durumu beni iyice karamsarlığa itiyor. Benim gelecek hayali kurmak gereken yaşta KYK borcumu nasıl öderim , askerlik yaparsak o borç nasıl ödenir e bunun dönüşünde iş bulabilir miyiz diye düşünmekten işin içinden cikamiyorum.
    Siyasi konusmalari da çok sevmiyorum ama kıçı kırık Gürcistan'ın parası bile bizim paramizdan 2 kat değerli olmuş. Ülkenin gündemi patates soğan fiyatları olmuş. Hayra alamet bı gidisimiz olduğunu düşünmüyorum. Biz basvurumuzu yapalım da Allah büyük.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Zamanında Almanya'da yüksek lisans yapma fırsatı bulup gitmemiş birisi olarak gidebiliyorsan dakika düşünme git. Daha çok gençsin, bazı fırsatlar hayatta bir kere karşına çıkar, sonra başka trene binerim dersin ama o tren hiç oradan geçmez.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesinlikle git derim. 3 sene önce dil okulu ararken Avustralya ve Kanada arasında kalıp Kanada'ya gitmiştim. Şimdiki aklım olsa vizeyi uzatıp dönmemenin yollarını arardım. Kaybedeceğin hiç birşey yok bence,aksine kazanacağın ve göreceğin şey gırla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı imprezaWRC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zamanında Almanya'da yüksek lisans yapma fırsatı bulup gitmemiş birisi olarak gidebiliyorsan dakika düşünme git. Daha çok gençsin, bazı fırsatlar hayatta bir kere karşına çıkar, sonra başka trene binerim dersin ama o tren hiç oradan geçmez.
    Geçici diplomayı alayım abi bı kaç sağlık problemim var onları da halledeyim basvurucam büyük ihtimal. Önceki açılan konuda yazılanları okudum şimdi. Kiralar ve mesafe çok uzak gözüküyor. Amerika'ya gitsekte 12 saat ucakta geçecek aşağı yukarı. He şuan bana konuşmak kolay geliyor belki işin içine girince belki farklı olacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle git derim. 3 sene önce dil okulu ararken Avustralya ve Kanada arasında kalıp Kanada'ya gitmiştim. Şimdiki aklım olsa vizeyi uzatıp dönmemenin yollarını arardım. Kaybedeceğin hiç birşey yok bence,aksine kazanacağın ve göreceğin şey gırla.
    Yaş oldu 25. Hayata zaten 15 milyar borçla başladık. Üstune askerlik bekliyor. Allah bı zeval vermezse gözümü karartip gidicem. Belki burda alamadığım motosikletlere orda sahip olurum

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaşın böyle bir tecrübe için çok ideal, gidiş biletin çok geçerli, orada mülteci hayatı yaşamazsın. Ben de benzer şekilde Amerika'ya gittim, 2.5 yıl yaşadım, sonra kendi kararımla döndüm geldim. Sen de tecrübe edersin sonra bilerek karar verirsin en azından. Gidip uzun yaşamamış herkes sorgusuz sualsiz "git, ne işin var" der, senin imkanların veya değerlerin daha farklıdır belki, bakarsın seversen kalırsın sevmezsen dönersin, içinde kalmamış olur. kaybedeceğin hiçbir şey yok

Eğer yasal çalışma iznin çıkmış oluyorsa 3 yılı doldurmak için yasal çalışmalara bir an önce başla ki dönmek istersen de askerlikten ücretsiz olarak kurtulup gelmiş olursun

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı imprezaWRC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı durumdaydım. Yüksek lisans yapacağım zaman önümde aynı seçenek vardı. Memlekete faydam olmayacaksa neden okudum diye düşündüm.

Ama bu memleketin bana hiç ihtiyacı olmadı.

Şuan bir fırsat arıyorum ama dediğin gibi şans bir kez karşına çıkıyor.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5-6 sene once ingilizce bile bilmeden kızıp dil okuluna kayıt olup giden arkadaşım şuan orda yaşıyor makine muh. ve farklı farklı işlerle efsane güzel paralar kazanıp çokta güzel yaşam suruyor

zor olan şeyler olsa bile istedikten sonra yapamayacağın hiçbirşey yok

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İllaki gittiğinde zorlanıcağın şeyler olur , benimde aklımda farklı bi yer var şuan eğitimimi yarıda bırakıp gitmeyi düşünüyorum bende kısa zamanda konu açıcam .Hayırlısı olsun ama aklında kalmasın benim aklımda kaldı şuan 1 sene geç kaldım ama o bile kafamı karıştırmıyo değil... okulun vs bitmiş 1 sene denersin olmadı dönersin en kötü.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşın böyle bir tecrübe için çok ideal, gidiş biletin çok geçerli, orada mülteci hayatı yaşamazsın. Ben de benzer şekilde Amerika'ya gittim, 2.5 yıl yaşadım, sonra kendi kararımla döndüm geldim. Sen de tecrübe edersin sonra bilerek karar verirsin en azından. Gidip uzun yaşamamış herkes sorgusuz sualsiz "git, ne işin var" der, senin imkanların veya değerlerin daha farklıdır belki, bakarsın seversen kalırsın sevmezsen dönersin, içinde kalmamış olur. kaybedeceğin hiçbir şey yok

Eğer yasal çalışma iznin çıkmış oluyorsa 3 yılı doldurmak için yasal çalışmalara bir an önce başla ki dönmek istersen de askerlikten ücretsiz olarak kurtulup gelmiş olursun
    3 sene olmayabilir ondan emin değilim. 3 seneye kendi cabamla orda kalıp askerliği de aradan çıkartmayı dusunuyorum. Şuan bazı şeyler maddiyata bağlı onları da halledeyim gerisi kısmet.

Alıntı enes_srb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İllaki gittiğinde zorlanıcağın şeyler olur , benimde aklımda farklı bi yer var şuan eğitimimi yarıda bırakıp gitmeyi düşünüyorum bende kısa zamanda konu açıcam .Hayırlısı olsun ama aklında kalmasın benim aklımda kaldı şuan 1 sene geç kaldım ama o bile kafamı karıştırmıyo değil... okulun vs bitmiş 1 sene denersin olmadı dönersin en kötü.
    Bende öyle düşünüyorum başka ülkede yaşamak bile benim için bı artı. Yapamazsak döneriz geriye . Şu sağlık işlerimi halledeyim gerekli evrak islerini ayarlamaya başlarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KTÜ'de okuyorsan, Mudek geçerliliğinden bahsediyorsun, mudek geçerliliği seni o ülkede özellikle avusturalya'da "Yetkin Mühendis" yapmıyor, yetkin mühendislik belgesi almaya diploma olarak hak kazanabileceğin anlamına geliyor. USA'de ki "PE"(Professional Engineer) gibi orada da yetkin mühendislik belgesi alman lazım. Yetkin mühendisliğin salt koşulu diploma değil maalesef.

Yani, TR'den alınmış müdek geçerliliği olan BSc diploma ile avusturalya'ya gidip, mühendis olarak çalışma fikrin, niyetin, amacın varsa tez zamanda dön bu yoldan zamanına, emeğine ve parana yazık. Mudek geçerliliği sana çalışma izni de sağlamıyor, yani çalışma izni için avusturyada yasal yollardan bir iş bulabilmen ve şirketinin senin adına çalışma izni başvurusunda bulunması lazım.
    Hele ki inşaat sektöründen bahsedeyim, TR'den alınmış BSc Degree ve TR Pasaportu ile P.E. olarak Avusturalyada çalışmak, Türkiye'de yarın doların 2 tl bandına geri düşmesi ile aynı olasiliğa sahip. Matematiksel olarak olabilir mi? Olur, Realiteye vurunca olması mümkün değil.

Bir mühendis olarak, bu riskleri, sonuçları oturup hesapla, düşün, taşın. Gidiyorsan da gözünü karartıp git. Kaçak yaşayıp, oto yıkamada da çalışabilecek gibi kendini hazirla, nasıl bir şeyin seni beklediğini düşünüyorsan, "Bir Apaçi Masalı" serisi var, al o kitapları oku biraz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ckrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KTÜ'de okuyorsan, Mudek geçerliliğinden bahsediyorsun, mudek geçerliliği seni o ülkede özellikle avusturalya'da "Yetkin Mühendis" yapmıyor, yetkin mühendislik belgesi almaya diploma olarak hak kazanabileceğin anlamına geliyor. USA'de ki "PE"(Professional Engineer) gibi orada da yetkin mühendislik belgesi alman lazım. Yetkin mühendisliğin salt koşulu diploma değil maalesef.

Yani, TR'den alınmış müdek geçerliliği olan BSc diploma ile avusturalya'ya gidip, mühendis olarak çalışma fikrin, niyetin, amacın varsa tez zamanda dön bu yoldan zamanına, emeğine ve parana yazık. Mudek geçerliliği sana çalışma izni de sağlamıyor, yani çalışma izni için avusturyada yasal yollardan bir iş bulabilmen ve şirketinin senin adına çalışma izni başvurusunda bulunması lazım.
    Hele ki inşaat sektöründen bahsedeyim, TR'den alınmış BSc Degree ve TR Pasaportu ile P.E. olarak Avusturalyada çalışmak, Türkiye'de yarın doların 2 tl bandına geri düşmesi ile aynı olasiliğa sahip. Matematiksel olarak olabilir mi? Olur, Realiteye vurunca olması mümkün değil.

Bir mühendis olarak, bu riskleri, sonuçları oturup hesapla, düşün, taşın. Gidiyorsan da gözünü karartıp git. Kaçak yaşayıp, oto yıkamada da çalışabilecek gibi kendini hazirla, nasıl bir şeyin seni beklediğini düşünüyorsan, "Bir Apaçi Masalı" serisi var, al o kitapları oku biraz.
    Yazdığınız şeylerle okuduğum şeylerin gram alakası yok. Ya başka şeylere baktık ya da ktu gene bizi tokatlamaya çalışıyor. 18 ay vize sağlıyor gerisini ben halledicem diye de yazdım araba mı yikariz pizza mi dagitiriz muamma ama bu yurt dışında yasama adım atan her insan için aynı surec buna yapacak bişey yok.
    Herşeyin toz pembe olmadığını biliyorum. Ama burda da senaryo belli
    Bugün gördüklerimden sonra bizim insanımıza hiç bişey lazım değil kucağa oturmak hoşlarına gidiyor. Belki yapamam belki uzak gelir ama denemedim demem. Kafamda bazı şeyler iyice uzaklaştı bu ülkeyle ilgili. Birkaç arkadaşımla da konuştum bugün eğer kafamizdaki işleri yapabilirsek Gürcistan'a da yonelebiliriz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler