User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
39 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Epilepsi hastaları ehliyet alabilir mi?

CafCaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    niye kullanamıyormuş diyenler ne tribe girmiş anlamadım adam Allah yaşatmasın derken o hastalığı yaşayan adamın sağlığını koruyor diğer adamda trip atıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim yazımı Thumbs down olarak işaretledikten sonra tribe girmek vs falan yazmışsınız, o yüzden direk üstüme alındım. Kişisel sebeplerden ötürü 1982 yılından beri epilepsi rahatsızlığını araştırmaktayım. sizin ne kadar bilginiz var bilmiyorum belki nörolog sunuzdur. Kim kimin sağlığını koruyor bilmiyorum. Daha önce de 2 kere mi 3 kere mi ne yazı yazdım bu başlığa
    fakat yazdıklarım eleştiri konusu oldu. Bakın 1 arkadaş daha söylemiş , epilepsi kaç türdür bilirmisiniz, hangi tür ne şekilde nöbet geçirir bilirmisiniz, hangi nöbete ne şekilde müdahale edilir bilirmisiniz. Epilepsi rahatsızlığı olup da nöbet geçiren akrabalardan bahsedilmiş, epilepsinin 1 türü hariç diğer türleri ilaca cevap verir. ilaçla kanda ki ilaç seviyesini gereken düzeyde tutarsanız nöbet geçirmezsiniz. sizin ve benim gibi gayet normal bir hayat sürerler.
    Bunları bildikten sonra epilepsi rahatsızlığı olan adamın sağlığını korumaya kalkın.

Alıntı CafCaf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    niye kullanamıyormuş diyenler ne tribe girmiş anlamadım adam Allah yaşatmasın derken o hastalığı yaşayan adamın sağlığını koruyor diğer adamda trip atıyor

mehmet6r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Epilepsi hastalığı çok çeşitli yani her bünyede aynı hastalık aynı etkiyi göstermiyor. Kimi hasta ömür boyu bir kez nöbet geçirebilir kimi her gün geçirebilir. Hatta teyzem elli küsür yaşında epilepsi hastası ama ömründe bir defa bile kriz geçirmemiş. Keza en ufak kardeşim 2 yaşından 8 yaşına kadar sayılamayacak kadar çok nöbet geçirdi ama bu nöbetler sadece uykusunda gerçekleşti. Demek istediğim her epilepsi hastası araba kullanmamalı diye birşey yok. Zaten eeg testlerinde nöbet riskini belirlenebiliyor. Ehliyet almak için sağlık raporu gerekiyor ve eğer raporu alacağı hekim hastanın hastalık geçmişine bakıp epilepsin var rapor vermem diyebilir veya norolojiye sevk edebilir. Allah şifa versin.
    MR.EVO53

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ukalalık olarak ele almayın; epilepsi hastası olan teyzeniz büyük olasılıkla nöbet geçiriyordur ama bu geçirdiği nöbetler etkilemeyecek kadar hızlı sürede oluyordur. Teyzeniz de bunu farketmiyor olabilir. Sadece bir düşünce benmkisi

Alıntı mehmet6r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Epilepsi hastalığı çok çeşitli yani her bünyede aynı hastalık aynı etkiyi göstermiyor. Kimi hasta ömür boyu bir kez nöbet geçirebilir kimi her gün geçirebilir. Hatta teyzem elli küsür yaşında epilepsi hastası ama ömründe bir defa bile kriz geçirmemiş. Keza en ufak kardeşim 2 yaşından 8 yaşına kadar sayılamayacak kadar çok nöbet geçirdi ama bu nöbetler sadece uykusunda gerçekleşti. Demek istediğim her epilepsi hastası araba kullanmamalı diye birşey yok. Zaten eeg testlerinde nöbet riskini belirlenebiliyor. Ehliyet almak için sağlık raporu gerekiyor ve eğer raporu alacağı hekim hastanın hastalık geçmişine bakıp epilepsin var rapor vermem diyebilir veya norolojiye sevk edebilir. Allah şifa versin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dayı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ukalalık olarak ele almayın; epilepsi hastası olan teyzeniz büyük olasılıkla nöbet geçiriyordur ama bu geçirdiği nöbetler etkilemeyecek kadar hızlı sürede oluyordur. Teyzeniz de bunu farketmiyor olabilir. Sadece bir düşünce benmkisi
    Est. dediğiniz gibi olabilir veya kullandığı ilaç nöbetleri baskılıyor da olabilir. Dediğiniz şekilde hızlı ve onu etkilemeyecek şekilde olması da çok muhtemel çünkü hastalığın teşhisi yaşına göre yeni sayılabilir bir zamanda gerçekleşti.
    MR.EVO53

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir cümlenizi düzelteyim. epilepsi rahatsızlığı çok çeşitli doğru fakat bildiğim kadarı ile aynı tür epilepsiler her bünyede aynı etkiyi gösteriyor. Kimi hasta ömür boyu sadece bir kere kimi her gün geçirebilir ama bu kendini etkileyen epilepsi türüne vs kullandığı ilaca bağlıdır. Yoksa bünyeye bağlı değildir, diye biliyorum.

Mesela bir örnek vereyim; epilepsi rahatsızlığı olan bir kişi ilaç alırken, tansiyon ilacı kullanmaya başlarsa mutlaka tekrar doktorla görüşüp ilaç dozunu artırmak zorundadır. Bunu yapmaz ise ilaç kullansa bile nöbet geçirir. sonra bilmeyenler der ki ilaç kullanırken bile nöbet geçirdi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eyvallah ilk postta ilaç kullandığını yazmamıştınız, ilaç kullanıyorsa tabii ki baskılıyordur

Est. dediğiniz gibi olabilir veya kullandığı ilaç nöbetleri baskılıyor da olabilir. Dediğiniz şekilde hızlı ve onu etkilemeyecek şekilde olması da çok muhtemel çünkü hastalığın teşhisi yaşına göre yeni sayılabilir bir zamanda gerçekleşti.

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi kullanamaz diyeceğim ama, şeker hastaları da araç kullanıyor, kalp hastaları da araç kullanıyor, gerekli ilaçları kullanınca onlar da kullanabilir bence.

Kalp ve şeker hastalarını niye örnek verdi derseniz, şeker hastalarının şekeri düşüp bilinçlerini kaybediyorlar, düşmeye yakında ağresif hızlı ve dikkatsiz araç kullanıyorlar, babamdan biliyorum, 10 yıl önce ben küçükken 1 kere düştü evin yolunu yarım saatte zor bulduk Allah kimseye göstermesin.

Kalp hastaları da direksiyonda kalp krizi geçirebilir, gerçi bizde geçirebiliriz, hangimizin garantisi var ki?
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen kalp krizi veya şeker düşmesinde olduğu gibi, epilepsi de de nöbet gelmeden 2-3 dakika önce -rahatsızlık sahibi kişi bilinçli ise ve rahatsızlığın farkındaysa- nöbet ön uyarılarını algılar ve önlemini alabilir.

Alıntı 300E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi kullanamaz diyeceğim ama, şeker hastaları da araç kullanıyor, kalp hastaları da araç kullanıyor, gerekli ilaçları kullanınca onlar da kullanabilir

Kalp ve şeker hastalarını niye örnek verdi derseniz, şeker hastalarının şekeri düşüp bilinçlerini kaybediyorlar, düşmeye yakında ağresif hızlı ve dikkatsiz araç kullanıyorlar, babamdan biliyorum, 10 yıl önce ben küçükken 1 kere düştü evin yolunu yarım saatte zor bulduk Allah kimseye göstermesin.

Kalp hastaları da direksiyonda kalp krizi geçirebilir, gerçi bizde geçirebiliriz, hangimizin garantisi var ki?

Eren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 300E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi kullanamaz diyeceğim ama, şeker hastaları da araç kullanıyor, kalp hastaları da araç kullanıyor, gerekli ilaçları kullanınca onlar da kullanabilir bence.

dediğiniz doğru sakın okuan epilepsi hastalarının moralini bozmak istemem ama epilepsi hepsinden daha tehlikeli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir cümlenizi düzelteyim. epilepsi rahatsızlığı çok çeşitli doğru fakat bildiğim kadarı ile aynı tür epilepsiler her bünyede aynı etkiyi gösteriyor. Kimi hasta ömür boyu sadece bir kere kimi her gün geçirebilir ama bu kendini etkileyen epilepsi türüne vs kullandığı ilaca bağlıdır. Yoksa bünyeye bağlı değildir, diye biliyorum.

Mesela bir örnek vereyim; epilepsi rahatsızlığı olan bir kişi ilaç alırken, tansiyon ilacı kullanmaya başlarsa mutlaka tekrar doktorla görüşüp ilaç dozunu artırmak zorundadır. Bunu yapmaz ise ilaç kullansa bile nöbet geçirir. sonra bilmeyenler der ki ilaç kullanırken bile nöbet geçirdi.
    Tam anlatamamışım, hastalığın adının aynı olmasını kastetmiştim. Her epilepsi hastasısın aynı kefeye konmamasının gerektiğini vurgulamak istedim. Zaten cümleye çok çeşitli bir hastalık olduğu ile başlamışım ama yanlış anlaşılmaya müsait yazmışım affola. Verdiğiniz örnek tam isabet, hatta ilaç değil herhangi bir gündelik gıda bile nöbeti tetikleyebilir diye biliyorum.
    MR.EVO53

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Önceki sayfa da da yazdım ve yazdığım için eleştirildim. Sizin gibi düşünmüyorum. Epilepsi rahatsızlığı epilepsi hastalarının da kabul edeceği veya onaylayacağı üzere ilaçla baskı altında tutulabilir ve ömrü boyunca bir kere bile nöbet geçirmeyebilir. Fakat bazı hastalıkların hiç bir şekilde ilaca tepki vermediği ve ölümle sonuçlandığını biliyoruz.

yukarıda veya bir önce ki sayfa da bir arkadaşın dediğini tekrarlayacağım. Epilepsi deyince bir tek ağzından köpük çıkararak yerde vücudu kasılmış hastayı gözünüzün önüne getirmeyin. Nasıl kanserin çeşitleri varsa epilepsi de 6 ana tür ve her türün altında 4-5 çeşidi olan bir hastalıktır.
    Ve bunların 1 i veya 2si haricinde ilacı kabul ederler. 2015 yılında 125bin kişi epilepsiden ölmüştür- bilinen/tesbit edilen- acaba kanser ve kalp krizinden kaç kişi ölmüştür. 2012 yılında kanserin sebep olduğu ölüm sayısı -bilinen/tesbit edilen- 8milyon200bin dir

Alıntı Eren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dediğiniz doğru sakın okuan epilepsi hastalarının moralini bozmak istemem ama epilepsi hepsinden daha tehlikeli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dediğim gibi kişisel sebeplerle 82 den beri bu konuyu araştırıyorum. Amerika ya da gittim bu konu hakkında bilgi almak için, zamanın da GATA ya da girdim. Mesela epilepsi rahatsızlığı direk askerden muaftır, epilepsi hastası olduğunu belirtirse GATA da kontrole tabii tutulur. bu kontrollerin en önemlisi eeg çekilirken 1 karış mesafeden hastanın yüzüne flaş patlatılır sürekli, böylece rahatsızlık atak yaptırılır. Bunu gördüğümde doktora fotoğraf makinesinin flaşı veya diskolarda ki ışıklarında aynı etkiyi yapabileceğini söylemiştim. Nörolog da evet haklısınız demişti.
    AMa hep aynı şeyi söylüyorum; ilaçlarını düzgün aldığı müddetçe sizin benim gibi rahat bir yaşam sürer.

Tam anlatamamışım, hastalığın adının aynı olmasını kastetmiştim. Her epilepsi hastasısın aynı kefeye konmamasının gerektiğini vurgulamak istedim. Zaten cümleye çok çeşitli bir hastalık olduğu ile başlamışım ama yanlış anlaşılmaya müsait yazmışım affola. Verdiğiniz örnek tam isabet, hatta ilaç değil herhangi bir gündelik gıda bile nöbeti tetikleyebilir diye biliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesaj kutunuz dolu olduğu için mesaj atamıyorum, tel numarasını mesaj atabilirmisiniz ?

Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hastalık teşhisi devam eden birisi

Empati kurarak ehliyet verseler bile araç kullanmamalı

Başka insanların hayatlarını karatmamalı

Eğer iyileşmiş ve kriz geçirmeyecekse alması araç kullanması için bir neden yok

Hastayım ama ehliyet veriyorlar araç kullanırım diyen

Benim gözümde kasten adam öldürmeye teşebbüs eden bencil bir adamdır

Allah kimseye böyle bir hastalıkla imtihan etmesin

Bu hastalığı olan arkadaşlar varsada eğer iyi ve güzel insanlarsada allah kurtulmalarını nasip etsin

By_Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dediğim gibi kişisel sebeplerle 82 den beri bu konuyu araştırıyorum. Amerika ya da gittim bu konu hakkında bilgi almak için, zamanın da GATA ya da girdim. Mesela epilepsi rahatsızlığı direk askerden muaftır, epilepsi hastası olduğunu belirtirse GATA da kontrole tabii tutulur. bu kontrollerin en önemlisi eeg çekilirken 1 karış mesafeden hastanın yüzüne flaş patlatılır sürekli, böylece rahatsızlık atak yaptırılır. Bunu gördüğümde doktora fotoğraf makinesinin flaşı veya diskolarda ki ışıklarında aynı etkiyi yapabileceğini söylemiştim. Nörolog da evet haklısınız demişti.
    AMa hep aynı şeyi söylüyorum; ilaçlarını düzgün aldığı müddetçe sizin benim gibi rahat bir yaşam sürer.
    Mesleğimle alakalı kullandığımız bazı flaşörler (alarm/uyarı maksatlı ışık kaynağı) bu tarz hastalıklar düşünülerek senkron yanması sağlanmış. Senkron ışık frekansları çok fazla nöbet tetikleme yapmıyor, ama asenkron rastgele yanan kaynaklar daha hızlı tetikliyor. Disko ışıkları gibi araç kullanımı ile alakalı olarak ağaçlı bir yolda ağaç yaprakları yada ağaçların arasından sızan ışığın direk hastaya gelmesi (hareket halinde kesik kesik geldiği için) nöbeti tetikleyebiliyor. Gece yolculuklarında karşıdan gelen araç ışıkları, orta bariyerden hareket halinde kesik kesik ışık gelmesi yine nöbeti tetikleyebiliyor.

Yeğenimde epilepsi hastası idi. 5-6 yıllık bir tedavi sürecinden sonra çok şükür normale döndü. Son yıllarda hiçbir hastalık belirtisi görmedik şükür. Hastalara da şifa diliyorum.
    Peugeot 406 sport pack 2.0 16v. It isn't stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç farları mantıklı bir düşünce fakat direk göz bebeklerine vurmadığı için tetiklemiyor, direk göz bebeklerine vuran flaş uyarıyı beyne yollayarak atağı tetikliyor, diye düşünüyorum.

Alıntı By_Engin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesleğimle alakalı kullandığımız bazı flaşörler (alarm/uyarı maksatlı ışık kaynağı) bu tarz hastalıklar düşünülerek senkron yanması sağlanmış. Senkron ışık frekansları çok fazla nöbet tetikleme yapmıyor, ama asenkron rastgele yanan kaynaklar daha hızlı tetikliyor. Disko ışıkları gibi araç kullanımı ile alakalı olarak ağaçlı bir yolda ağaç yaprakları yada ağaçların arasından sızan ışığın direk hastaya gelmesi (hareket halinde kesik kesik geldiği için) nöbeti tetikleyebiliyor. Gece yolculuklarında karşıdan gelen araç ışıkları, orta bariyerden hareket halinde kesik kesik ışık gelmesi yine nöbeti tetikleyebiliyor.

Yeğenimde epilepsi hastası idi. 5-6 yıllık bir tedavi sürecinden sonra çok şükür normale döndü. Son yıllarda hiçbir hastalık belirtisi görmedik şükür. Hastalara da şifa diliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    edit olmadığı için unuttuğum atladığım konuyu burdan yazayım.

bu flaşörler patlarken direk bakarsanız tetikliyor, başınızı aşağı eğin veya arkanızı dönün etki etmez.

yeğeninize de geçmiş olsun.

Alıntı By_Engin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

By_Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    edit olmadığı için unuttuğum atladığım konuyu burdan yazayım.

bu flaşörler patlarken direk bakarsanız tetikliyor, başınızı aşağı eğin veya arkanızı dönün etki etmez.

yeğeninize de geçmiş olsun.
    Teşekkür ederim.

Yangın algılama ve söndürme sistemleri yapıyoruz, 10 yıldır branş olarak elektrik-elektroniğin bu dalındayım. Yönetmelik standartları gereği mesafe olarak belirli aralıklarla siren/flaşör kullanmanız gerekiyor. Bahsettiğim sistemdeki flaşörler (marka belirtmeyim) fotoğraf makinesi flaşı gibi (içerisindeki Led değil, flaşta kullanılan gaz deşarjlı ampül) 185 candela ışık şiddeti var. Doğrudan gözünüze vurmasa bile görmemek mümkün değil. Başını eğdiğinde tetiklermi bilmiyorum elbette. Yalnızca mesleğimle ilgili olarak bu ürünlerin hastalığı tetiklememesi için tasarımda bu konuya önem verilip senkron yandığını biliyorum.
    Peugeot 406 sport pack 2.0 16v. It isn't stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öküzler ehliyet alıyorsa epilepsi hastaları hayli hayli alır.
    YamahA Xmax 250 ABS

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler