User Tag List

Sayfa 49/66 İlkİlk ... 39474849505159 ... SonSon
1237 sonuçtan 913 ile 931 arası

Konu: Bedelli Askerlik 2018

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aybarsdnr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayirli ve gecmis olsun dostum. Baska arkadaslardan da rica etmistik sagolsunlar yazdilar. Sen de musait zamaninda biraz detay yazarsan sevinirim. 16 subatta gidicem ben de burdur a.
    Hocam kesinlikle antibiyotik dahil ilaç götürün,çantanıza koymayın. Üstünüz aranmıyor girerken, mont cebinde sokun.
    Bedellilere kesinlikle dokunulmuyor, anında ceza alıyor uzun dönemler.
    Asteğmenler çok ilgili, hiç sıkmadılar. Spor bile isteyen yaptı ancak askerlik beklemek üzerine kurulu. Tek kişi atmye gidecek diye 160 kişi gidip onu bekliyoruz.
    Kantinler rezalet, hiç Bi zaman istediğinizi bulamıyorsunuz. Giderken haki renk boyunluk eldiven bere götürün, ordan alırım falan demeyin. Bitiyor. 15 gün sonra alabilen bile oldu.
    Revirde milletin ilaçları kaybettiler, çok sıkıntı çekenler oldu. Aşı vurulunca istirahat var 2 gün, ama bu demek oluyor ki hasta olur da doktor istirahat verirse askerlik direk uzuyor. Revire giden ağır hastalara doktor" bişeyiniz yok canım nolacak" diyip dandik Bi ağrı kesiciyle bile yolladığı oldu. Sağlık konusu büyük problem, herşey çok eski ve tozlu. Koğuşlar rezalet, mıntıka yapılınca tuvalete sürülen fırçayla iyice tozu dumana katıyorlar. Havalandırma yetersiz, zaten cam açtırmayan rahatsız arkadaşlar da mevcut.
    Kahve makinesi koydular çalıştığını 2 kere gördüm. Kantinde yiyecek yetersiz.
    Yemekler fena değil ama ciddi yağlı. Nerdeyse hergün et çıkıyor, kalori açısından aşırı yüksek. Kahvaltı Acaip dandik, 2 gün önce dalga geçer gibi sadece 5 zeytin verdiler.
    Sayko komutanlar da var, onlar milleti yerde süründürürken biz kenarda oturuyorduk. Şans işi tamamen. Hasta olmamak imkansız diyebilirim. Sanırım ciğerin birini orda bıraktım. Zatürree ve bronşit teşhisiyle hastaneye sevk edilenler oldu. Astım vs de vardı.
    Mantığı nizamiye de bırakıp girerseniz rahat edersiniz. Yoksa size de benim gibi çok aşırı uzun gelir. Merak ettiğiniz varsa cevaplarım.

BERKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Adıyaman il jandarmada yapan yokmu abiler nasıldır soğukmu 3.ayda gideceğim internetde de hiç bilgi yok

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AşkınS. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    14 aralıkta bitti askerliğim,hala hastayım. Abartmıyorum. Öksürük yeni yeni geçiyor 3 kez doktora gittim.
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burdurdan bugun terhis oldum, tek kelimeyle rezalet. 10 gündür ağır hastayım. Yılbaşında biri firar etti, gecenin Bi köründe içtima aldılar, herkes hasta oldu. Koğuşlarda tozdan mikroptan geçilmiyor. Sıcak su bulmak imkansız, kantinlerde malzeme yok.
    Alıntı Onurkk06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim 15 aralıkta bitti hastalığım yeni yeni geçiyor ciğerlerim ağzımdan çıkacaktı yeminle
    Alıntı aybarsdnr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayirli ve gecmis olsun dostum. Baska arkadaslardan da rica etmistik sagolsunlar yazdilar. Sen de musait zamaninda biraz detay yazarsan sevinirim. 16 subatta gidicem ben de burdur a.
    Hocam kesinlikle antibiyotik dahil ilaç götürün,çantanıza koymayın. Üstünüz aranmıyor girerken, mont cebinde sokun.
    Asteğmenler çok ilgili, hiç sıkmadılar. Spor bile isteyen yaptı ancak askerlik beklemek üzerine kurulu. Tek kişi atmye gidecek diye 160 kişi gidip onu bekliyoruz.
    Kantinler rezalet, hiç Bi zaman istediğinizi bulamıyorsunuz. Giderken haki renk boyunluk eldiven bere götürün, ordan alırım falan demeyin. Bitiyor. 15 gün sonra alabilen bile oldu.
    Revirde milletin ilaçları kaybettiler, çok sıkıntı çekenler oldu. Aşı vurulunca istirahat var 2 gün, ama bu demek oluyor ki hasta olur da doktor istirahat verirse askerlik direk uzuyor. Revire giden ağır hastalara doktor" bişeyiniz yok canım nolacak" diyip dandik Bi ağrı kesiciyle bile yolladığı oldu. Sağlık konusu büyük problem, herşey çok eski ve tozlu. Koğuşlar rezalet, mıntıka yapılınca tuvalete sürülen fırçayla iyice tozu dumana katıyorlar. Havalandırma yetersiz, zaten cam açtırmayan rahatsız arkadaşlar da mevcut.
    Yemekler fena değil ama ciddi yağlı. Nerdeyse hergün et çıkıyor, kalori açısından aşırı yüksek. Kahvaltı Acaip dandik, 2 gün önce dalga geçer gibi sadece 5 zeytin verdiler.
    Sayko komutanlar da var, onlar milleti yerde süründürürken biz kenarda oturuyorduk. Şans işi tamamen. Hasta olmamak imkansız diyebilirim. Sanırım ciğerin birini orda bıraktım. Zatürree ve bronşit teşhisiyle hastaneye sevk edilenler oldu. Astım vs de vardı.
    Mantığı nizamiye de bırakıp girerseniz rahat edersiniz. Yoksa size de benim gibi çok aşırı uzun gelir. Merak ettiğiniz varsa cevaplarım.
    Bende 11 Ocak Cuma günü Burdurdan terhis oldum. Forumdan bazı arkadaşlar ile birlikteydik orada yukarıda detayları yazmışlar zaten. Bende biraz olan biteni yeni gideceklere anlatayım.

İlk gün yoğun olur diye öğleden sonra 3 gibi nizamiye kapısından giriş yaptık. Yanım da akıllı telefon götürdüm girişte x raydan geçti bavul fakat asker farketmedi ben girdim arkamdan gelen arkadaşımın telefonunu almadılar orada bir tanıdığına bıraktı. İlk girdik kantin de bekledik. Direk Askercell satan çakallar vardı Turkcell elemanları direk sizi durdurup soruyorlar tuşlu telefon kullanıyor musunuz diye. Evet diyorsun doğal olarak kendi hattınız yasak mecbur almak zorundasınız falan diyorlar. Orada komutanlar olmasına rağmen herhangi bir şekilde onlara karışmıyorlar. Sonuç olarak kesinlikle almak zorunda değilsiniz sorulduğunda telefon kullanmayacağım deyip direk geçin durmayın yanlarında. Girerken hangi bölük hangi taburda olduğunuz önceden belliydi birlikte gittiğimiz arkadaşlarımızla aynı yere düşemedik. Bizi toplayıp evrak işlerinin olduğu yerlere götürdüler topluca. Bir takım evrak imza ev adresi tel numarası vs vs şeylerden sonra giyinmeye götürdüler ki o kadar karışıklık olan bir yer cidden sorundu. Direk size beden boy soruyorlar alışveriş sepetine hepsini atıyorlar sonra giyiniyorsunuz. Elinizde sivil eşyalarınız bavul derken koğuşlara gidiyorsunuz o mesafede ciddi anlamda zorlananlar oldu. Eşya düşürdüler taşıyamadılar vs vs. Koğuşlara yerleştik bavullar sivil eşya deposuna indirdik. Akşam yemeğine gittik oradan dersahane dedikleri böyle sınıf gibi yere götürdüler. Orada manga numarası mangan ve yeni arkadaşlarının kimler olduğunu öğreniyorsun. 20 kişilik mangalara ayırdılar. Ben 2.Tabur 6.Bölükteydim. Bizim bölük komutanı izinli olduğu için baya zorlandık üvey evlat gibi uzak eğitim alanları yada getir götür işlerini hep 6. bölük yaptı. Genel olarak koğuşlar berbattı tozlu uyumak çok zor horlayanlar çok var. Wcler berbattı hijyen sıfır. Duşlar da sıcak su büyük sıkıntı sabah 5 te kalkıp gidersen var onun dışında bölük bölük duş haftasını gününü beklemek zorundasın. Sabah kahvaltıları hiç anlatmayım 3 tane zeytin ekmek çay recel yada bal böyle saçma bir kahvaltı olayı görmedim. Öğlen ve akşam yemeklerini genel olarak iyiydi. Asteğmenler ve çavuşlar iyidi herhangi bir ezme söz konusu değil iyi sabrettiler bazı kişilere. Arkadaşın dediği gibi yılbaşı gecesi eleman firar etti. Tabur iştimaya çıkardılar bizi soğukta herkes hasta oldu. İlk 1 hafta hasta olmam böyle atlatırım diyorsunuz ama birisinden bir başlıyor tüm askeriyeye yayılıyor ben 1 hafta sonunda grip oldum ateşim çıktı acile gittim iğne vuruldum. Hala da hastayım boğaz ağrısı burun tıkanıklığı ve yoğun öksürük çekiyorum. Sürekli yürüyorsunuz ve bekliyorsunuz bazen sinirleniyorsunuz ama alışınca gülmeye başlıyorsunuz. Öyle ağır eğitimler yok fakat hava çok soğuk zaman zaman kapalı yerlere gönderdiler bizleri asteğmenlerle muhabbet ettik. Genel olarak Burdur emekli şehri küçük bir yer askeriye olmasa herhalde adı sanı duyulmazmış fakat genel anlamda şartlar pek iyi değil gidecek arkadaşlar yanına muhakak antibiyotuk,soğuk algınlığı hağı,boğaz gargarası muhakak alsın ihtiyacınız olacak. Kafasına soru takılanlar istediği zaman sorabilir..Herkese şimdiden hayırlı teskereler..
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

BaDCaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Arkadaşlar amacım kesinlikle kimseyi eleştirmek değil ya da yargılamak ancak kahvaltılar rezalet yazmışsınız. Asker ocağında 5 yıldızlı açık büfe kahvaltı mı bekliyordunuz ? Hastalık konusunu anlarım daha çok ilgilenilmesi gerekiyor. Ancak yediğiniz bir yemekte bir eğitim sayılır ne bulduysanız..

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapmis biri olarak cevap vermej istiyorum.Oglen ve aksam yemeklerinde basiyorlar tatliyi , sekeri, findigi, yagli yagli yiyecekleri

Sabah ise yemin ediyorum kibrit kutusu kadar peynir,5-6 tane zeytin , kucucuk kapali kutuda bal recel...vs ne varsa.Yahu aksam yemegi hic vermesin ama bana kahvalti versin, sabahin 05:30nda kalkmisin 07:00da yemege gitmisin.Ogle yemegi 12:30 da ve kalktigindan itibaren 7 saat olmus yedigin tek sey ufacik peynir-5.6 tanede zeytin.Vallahi ben ilk 2 gun bayilacak gibi oluyordum oglene dogru.Sonra popkek-cikolata zirt pirt kantinden doldurdum ogleni oyle yapiyordun

Kimse acik bufe kahvalti beklemiyor, diyorum ya gerekirse bana aksam yemegi vermesede olurdu ama kahvalti onemli ya, kilolu bir insan falanda degilim ama harbi insan kahvalti yapamayinca mal gibi oluyir.Boyle duzensiz bir beslenme olamaz.Sabah hicbir sey yok, oglen gidiyorsun adam gokten yagmus gibi kocaman kepce pilav koyuyoe , nohutu basiyor , 7-8 tane kemal pasa koyuyor...vs ama sabah ? Vallahi cok kotuydu, dunynin en sagliksiz beslenmesiyle 19 gunde 3 kilo verdim ben.Neyse umarım anlatabilmisimdir kimsenin 5 yildizli acik bufe beklentisi yok , olmaz yemek durumlar sartlar olmaz yenilmez anlarimda oglen ve aksam hayvan gibi kalori basarken sabah resmen hicbir sey yok

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En güzel yanı bitmesiydi

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    @Mehmetmert sebebi WC ye çıkmasınlar diye bence, tecrübelere göre de bu şekilde yorumladık biz Mamak 7B Mu.Ac.Er ler olarak
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BaDCaT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar amacım kesinlikle kimseyi eleştirmek değil ya da yargılamak ancak kahvaltılar rezalet yazmışsınız. Asker ocağında 5 yıldızlı açık büfe kahvaltı mı bekliyordunuz ? Hastalık konusunu anlarım daha çok ilgilenilmesi gerekiyor. Ancak yediğiniz bir yemekte bir eğitim sayılır ne bulduysanız..
    Hocam kendi adıma cevap vereyim, kimse Van kahvaltısı beklemiyor. Ancak öğünler arası acaip dengesizlik var. Akşam pilav kavurma vs gibi aşırı yağlı besinler varken sabah kahvaltıda sadece zeytin olması tuhaf geldi kendi adıma. Şımarıklık veya beğenmemezlik olarak algılamayın, sağlık açısından söylüyorum. Hasta olmak için aşırı müsait bir ortam çünkü.

BaDCaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı Mehmetmert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapmis biri olarak cevap vermej istiyorum.Oglen ve aksam yemeklerinde basiyorlar tatliyi , sekeri, findigi, yagli yagli yiyecekleri

Sabah ise yemin ediyorum kibrit kutusu kadar peynir,5-6 tane zeytin , kucucuk kapali kutuda bal recel...vs ne varsa.Yahu aksam yemegi hic vermesin ama bana kahvalti versin, sabahin 05:30nda kalkmisin 07:00da yemege gitmisin.Ogle yemegi 12:30 da ve kalktigindan itibaren 7 saat olmus yedigin tek sey ufacik peynir-5.6 tanede zeytin.Vallahi ben ilk 2 gun bayilacak gibi oluyordum oglene dogru.Sonra popkek-cikolata zirt pirt kantinden doldurdum ogleni oyle yapiyordun

Kimse acik bufe kahvalti beklemiyor, diyorum ya gerekirse bana aksam yemegi vermesede olurdu ama kahvalti onemli ya, kilolu bir insan falanda degilim ama harbi insan kahvalti yapamayinca mal gibi oluyir.Boyle duzensiz bir beslenme olamaz.Sabah hicbir sey yok, oglen gidiyorsun adam gokten yagmus gibi kocaman kepce pilav koyuyoe , nohutu basiyor , 7-8 tane kemal pasa koyuyor...vs ama sabah ? Vallahi cok kotuydu, dunynin en sagliksiz beslenmesiyle 19 gunde 3 kilo verdim ben.Neyse umarım anlatabilmisimdir kimsenin 5 yildizli acik bufe beklentisi yok , olmaz yemek durumlar sartlar olmaz yenilmez anlarimda oglen ve aksam hayvan gibi kalori basarken sabah resmen hicbir sey yok
    Bunun bilimsel açıklamasını yapabilirim. Neden sorusuna cevap olacaktır.

İnsan vücudu sabah geceden gelen bir açlık ile uyanır. Bu nedenle insülin düşüktür yani kan şekeri düşüktür. Bu da sağlıklı bir bireyde yağ yakımı demektir. Eğer siz kahvaltı yaparaktan karbonhidrat alırsanız özellikle yüksek miktarda. Kandaki şeker miktarı bir anda peak seviyeye ulaşır bu da insanda tembeliiğe ve yorgunluğa neden olur. Kaslara laktik asit dolmaya başlar ve kan mideye hücum eder. Hatta bu nedenle öğün sonrası spor yapılması sakıncalıdır en az 2.5-3 saat bekleyin derler. Sabah sizelere yüksek kalorili bir kahvaltı verirlerse kimse hareket edemeyecek duruma gelecektir. Aslında yapılan şey sağlıklı bir birey için doğru bir harekettir.

Ek olarak sonra ki öğünlerde yüksek kalorili yiyecekler ise günlük kalori ihtiyacını karşılamak için elzemdir. Özellikle sabah sporundan sonra hem yağ yakmış oluyorsunuz hemde kaslarınızı beslemiş oluyorsunuz. Evet tad olarak veya yemeğin içinde kullanılan kaynağın kalitesini tartışabiliriz. Malesef zehirlenen askerleri haberlerde duyduk. Bu konuda hassas olunması gerekiyor. Ancak diyet planı konusunda mutlaka bir uzman tarafından hazırlanıyordur.

Aşağıda bu konuya referans olarak bir konuşma paylaşıyorum.

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tezkere hayirli olsun.

Bize surekli kayisili meyve suyu, kayisili recel, kayisi hosafi vs. kayisili ne varsa dayadilar. Hala ayni sekilde devam mi?

Birde rahatim demissin, Mesut komutanin bolugunde miydin? Aztek olarak kim vardi basinizda kral ferdi mi?
    "Korkmadık, savaştık"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tezkere hayirli olsun.

Bize surekli kayisili meyve suyu, kayisili recel, kayisi hosafi vs. kayisili ne varsa dayadilar. Hala ayni sekilde devam mi?

Birde rahatim demissin, Mesut komutanin bolugunde miydin? Aztek olarak kim vardi basinizda kral ferdi mi?
    Biz de hiç kayısı yoktu Çilek ve pekmez vardı 2-3 gün. Yılbaşından sonra çokokrem vermeye başladılar bazı günler
    Ben 1. tabur 3. bölükteydim, aztek Ömerdi bizim. Çooook düzgün ve iyi niyetli bir insan. Hiç yormadı bile bizi

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BaDCaT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunun bilimsel açıklamasını yapabilirim. Neden sorusuna cevap olacaktır.

İnsan vücudu sabah geceden gelen bir açlık ile uyanır. Bu nedenle insülin düşüktür yani kan şekeri düşüktür. Bu da sağlıklı bir bireyde yağ yakımı demektir. Eğer siz kahvaltı yaparaktan karbonhidrat alırsanız özellikle yüksek miktarda. Kandaki şeker miktarı bir anda peak seviyeye ulaşır bu da insanda tembeliiğe ve yorgunluğa neden olur. Kaslara laktik asit dolmaya başlar ve kan mideye hücum eder. Hatta bu nedenle öğün sonrası spor yapılması sakıncalıdır en az 2.5-3 saat bekleyin derler. Sabah sizelere yüksek kalorili bir kahvaltı verirlerse kimse hareket edemeyecek duruma gelecektir. Aslında yapılan şey sağlıklı bir birey için doğru bir harekettir.

Ek olarak sonra ki öğünlerde yüksek kalorili yiyecekler ise günlük kalori ihtiyacını karşılamak için elzemdir. Özellikle sabah sporundan sonra hem yağ yakmış oluyorsunuz hemde kaslarınızı beslemiş oluyorsunuz. Evet tad olarak veya yemeğin içinde kullanılan kaynağın kalitesini tartışabiliriz. Malesef zehirlenen askerleri haberlerde duyduk. Bu konuda hassas olunması gerekiyor. Ancak diyet planı konusunda mutlaka bir uzman tarafından hazırlanıyordur.

Aşağıda bu konuya referans olarak bir konuşma paylaşıyorum.

1-Videoyu izledim , bilimsel açıklamasına bakarsak askeriyede kahvaltı verilmemesi lazım.

2-Adam ne diyor , kahvaltı yaparsam öğlen 11 gibi acıkmaya başlıyorum diyor.Sen askerde dahada erken kalkıyorsun , ve yukarıda dediğim gibi bayılacak gibi oluyordum öğlene doğru

3-Zaten verdiği kahvaltıda bir protein falan yok ki , sabah alıyorsun karbonhidratı.Balla mı , arada verdiği fındık ezmesiylemi , reçelle mi ? Yada yanında yediğin ekmekle mi ? O zaman hiç kahvaltıyada gitmeyelim

4-Yıllardır adam akıllı kahvaltı yaparım , kahvaltı yaptığım için hareket edemeyecek hale hiç gelmedim

5-O zaman kilo sorunu olacak arkadaşlarada burdan kilo vermeyi söyleyelim.

-Sabah kalkıyorsunuz , minicik bir peynir/kaşar + 4-5 tane zeytin, yanınada minik bir bal.
    -Öğlen kocaman 1.5 pirinç pilavı , 1.5 kuru fasulye , 6-7 tane kemal paşa tatlısı ve herhangi bir çorba.
    -Akşam yemeğindede full patates yemeği , 1.5 makarna , herhangi bir çorba + olarak herhangi bir kutuda meyve suyu.

Sizin dediğinize göre yada burada kilo vermeyi anlatan göbekli amcaya göre kahvaltı yapmamak gerekiyor.TSK'da kahvaltı var , kahvaltıyı az yapın demiyor hiç yapmayın diyor.

Neyse uzatmayacağım cevapta vermeyeceğim yazarsanız , kimse açık büfe yemek beklemiyor zaten askeriyeden.Ben o lafınıza göre yazdım , askerdeysin açık büfe yemek mi bekliyorsun bla bla bla...Askeriyede ki olay şundan ibaret , bunlara günlük atıyorum 3000 kalori vermem lazım , hıı kaloriyi tutturamadık.Basın abi o zaman fındığı...Basın abi o zaman bisküviyi , basın abi o zaman tatlıyı...vs

Jön Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün kütahya hava er eğitim komutanlığından terhis oldum.Soğuk harici ağır sorun yaşamadım. Yemekler yataklar duş olanakları bulunduğum ortama göre gayet iyiydi.
    #eksikpazar

Emre İlbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    19.01.2019 tarihinde 15. Piyade Eğitim Tugayı (Amasya) terhis oldum, 1 günlük idari izinle 18'inde bıraktılar,

12. Alay 2. Tabur 2. Bölük askerliğimi yaptığım yer,

Genel Bilgiler

Kamuflaj dağıtımını rastgele yaptılar. Pantolon, gömlek, parka vs. üzerinize aşırı büyük olmadıysa yada küçük olmadıysa hiç ses etmeyin, sayılı gün idare ediliyor,

Pantolon, gömlek yazlık gibiydi, kep yazlıktı, Amasya'nın soğuk havasına göre değildi, parka'nın içerisinde polar yelek olmasa, oda iş görmez,

Botları vermeden önce deneme yaptırıyorlar, sivilde şu numarayı giyiniyorum, ondan 1 numara büyük alıyım gibi bir hataya düşmeyin, ben 40 numara giyiniyorum, botu denedim 42 numara tam oldu, başımızda çavuş vardı, 1 numara büyük al dedi, "komutanım ayağımda kışlık çorap var" dedim, "olsun sen yinede büyük al dedi" 43 aldım, iyi ki öyle yapmışım, yeri geldi aşırı soğuklarda 3 çorap giydim, hiç sorun yaşatmadı, sivil numarasına göre alanlar, çok sorun yaşadı, sonradan eski botlar ile değiştirenler oldu,

Tabanlık mutlaka alın, botların altı kötü, çok soğuk çekiyor, 3 çorapla bile ayağımın üşüdüğü günler oldu, jel tabanlık almıştım, ancak eşşolusu ayak numarama göre vermemiş, bende nasıl olsa numaraya göredir diye bakmadım, çünkü 40 numara ver demiştim, orada kesecek makas vs bulamayınca kullanamadım,

Girişte sözde muayene yapıyorlar, doktorun yanına giriyorsunuz, size hastalığınızın olup olmadığını, düzenli kullandığınız ilaç vs. var mı onları soruyor, diz, bel, sırt, boyun vs. ne sorununuz varsa mutlaka söyleyin,

Revir doktorları genelde hiç sallamıyor, kafasını çevirip size bakmıyor bile, ancak doktorsanız yada doktor yakını iseniz, o zaman sizinle bayağı ilgileniyorlar, bir diğer konu, yalan söyleyip istirahat alan çok kişi gördüm,

Oraya gelen herkesi eğitimli, kültürlü insanlar olarak görmeyin, parayı veren herkesin geldiğini unutmayın, elbetteki çoğu iyi insanlardı, en azından bizim bölük öyleydi,

Telefon ve hat konularıyla alakalı, Amasya'ya gidecek arkadaşlar özelden yazın, takım komutanları aynı bizler gibi, haliyle sanal dünyayı takip ediyorlar, biri dedi ki; "Sosyal medyada yazmış, 'arkadaşlar akşamdan tıraş olun, sabah çok sıra oluyor' kendi hata yapmış, başkalarını da hataya teşvik ediyor, eğer benim nöbetimde denk gelirse, yakarım!" durum böyle arkadaşlar, yazdığınız her şeye dikkat edin, kelimelerinizi özenle seçin,

Hırsızlık hiç olmadı, ancak bazı leylalar aynı marka ve renk telefona sahip oldukları için, şarj esnasında karıştırmış, kaç defa komutanlar uyardı, öyle farkına vardılar sanırım, çünkü bir kaç gün sonra uyarılar kesildi,

Detaylı arama yapıldı, sanırım uyuşturucu madde araması idi, bu aramayı uzun dönem, kısa dönem ve kadrolu askerler yaptı, aramadan sonra bazı kişiler sigaralarının alındığını söylemiş, arama yapanlar biz almadık demiş, olayı hırsızlığa bağladılar, bir iki gün bu sebepten koğuşlar kilitlendi falan ancak o güne kadar hiç kimse dolabımdan şu alınmış, bu alınmış dememişti, zaten sonrasında da hiç bir olay olmadı, yada biz duymadık, kaldı ki; 15 bin para verip gelen adam, 10 liralık sigaraya tenezzül edecek değildir diye düşünüyorum,

Bizim Bölüğe Özel Durumlar

Koğuşların Durumları

Tek kelime ile berbat haldeler, rutubet had safhadaydı, sabahtan akşama kadar camlar açıktı ancak yinede fayda etmiyordu, 24 saat açık dursa yine fayda etmezdi, nefes almak bayağı sorunluydu,

60 kişiydik, çoğu öksürüyordu, zaten nefes alamadığımız koğuşta, iyice soluksuz kalıyorduk,

Koğuşlar çok soğuktu, başlarda bayağı sorun oldu, bölük komutanına sürekli şikayet edildi, adam en son dedi ki; "arkadaşlar yakıt istihkakımız sınırlı, çoğunu sizin için harcarsak, sizden sonraki celplere kalmaz, bu sebeple belli saatlerde kazanı yakabiliyoruz" cidden öyleydi, bizim koğuşa girdiğimiz saatte yanıyordu, muhtemelen gece falan kapatılıyordu, tabii ilk bir kaç günden sonra alıştık, çünkü dışarı aşırı soğuktu ve koğuşta kalorifer hiç yanmıyorken bile içerisi bize aşırı sıcak geliyordu,

Dolapların durumu iyi değildi, kimi zor kapanıyor, kimi kendi kendine açılıyor, kiminin kapağı düşüyor falan filan, koğuş kapımız bozuktu, 3-4 defa sözde yapıldı,

Yorgan, yastık ve yataklar kötü durumdaydı, yorgan ve yastık yüzü olmasa, o pislikte uyumak imkansız, gerçi yorgan yastık yüzü ve çarşafların iyi yıkanıp yıkanmadığı da meçhul, çok takmamak lazım, sayılı gün deyip geçiverin,

Kapı dibine ve cam dibine denk gelenler en sorunlu olanlardı, çünkü anlayışsız herifin biri gelir adam uyurken camı açar, o soğukta uyuyan kişi perişan olur, elleri arkalarına yetişmez, kapıyı açık bırakırlar, koridordan buz gibi soğuk gelir, orada yatan adam donma tehlikesi yaşar,

Yat içtiması alınır, ışıklar hemen söndürülmez, yüksek sesle sohbet eden mi ararsın, telefonla konuşan mı ararsın, uyumak epey zor hale gelir, başlarda uyuyamıyordum ancak 3-4 gün sonra ona da alıştım, bu arada normalde yat içtimasından sonra ışıkların söndürülmesi zorunlu lakin nöbetçi subayların bazıları umursamıyordu, haliyle askerlerde takmıyordu,

Ranzanın altına denk gelecekler için; kuytu köşe bir yer, ışık pek yok o yüzden rahatsız etmiyor, kafanız rahat oluyor, ancak aşırı alçak, bu sebeple kafasını, elini, kolunu sürekli birileri çarptı, hatta bir kişi elini kestirdi, bayağı derindi, ayrıca ayaklarınızı uzatıp sırtınızı yaslayıp oturamıyorsunuz çünkü başınız çarpıyor,

Ranzanın üstüne denk gelecekler için; Ben üst taraftaydım, kafa kol vs çarpma sorunu yok, her yeri görebiliyor, takip edebiliyorsunuz, haliyle sizde kabak gibi ortadasınız inmesi çıkması biraz sorunlu, çünkü alttaki arkadaşınız uyuyorsa ayağınızı basacak yer bulamıyorsunuz,

Ranzalar küçük, hem enine hemde boyuna, benim gibi geniş yatakta uyuyanlar başlarda zorlanabilir, ayrıca boyu uzun olan arkadaşlar sığamadı, iki büklüm yatan arkadaşım vardı, boyu 193,

Yemekhane

Öğlen ve akşam yemeğine toplamda 2 defa mecburen gitmek zorunda kaldım, çünkü henüz hiç bir yeri bilmiyordum ve bizim bölük Tugayın en sonundaydı, içerisinde et olan yemekler vardı, et inanılmaz bayattı, yemekler lezzetsizdi, bazı arkadaşlar; "490 kişiye yemek yapıyorlar, ne bekliyorsunuz" vs deseler de, malzemenin en kalitesizini kullanıp, ortaya hiç bir lezzeti olmayan bir cisim çıkartmanın neyini savundular anlayamadım, ilerde bu kişilerin fikrinin değiştiğini de anlatacağım,

Kahvaltı; kahvaltı denilir mi inanın bilmiyorum, ufacık paketlerde, krem peynir, sürülebilir kakaolu krema, bal, tereyağı, tahin pekmez, gibi şeyler verdiler, tabii hepsini aynı gün değil, bir gün bal tereyağı, öbür gün tahin pekmez vs. şeklinde, çay diye çamur içirdiler, 4-5 defa mecburen içtim, çünkü sıcak bişey bulamıyorduk,

Etrafı keşfettikten sonra öğle ve akşam yemeklerim şöyle oldu; tost, ekmek arası köfte, hamburger, pide, lahmacun, pizza, adana kebap vs. ben huzura ermiştim ancak ona da laf ettiler, "böyle gitmez, midene yazık" dediler, ne sebepten yazık dedim? sıcak yemek yemeliymişim, bunlarda sıcak dedim, sıvı şeyler tüketmeliymişim, herşeyden anlayan, herşeye yorum yapan insanlar her yerde vardır, orada da gelip buldular, ben sallamadım açıkçası sıvı ihtiyacımı su ve meyve suyu ile giderdim, sindirim ile alakalı hiç sorun yaşamadım, yemekhaneden yiyenlerin bazıları sorun yaşadı,

Gel zaman git zaman, yemekhane patlamaya başladı, bir gün arkadaşlardan birinin yemeğinden metal bir cisim çıktı, başka bir gün başkasının yemeğinden up uzun kıl çıktı, başka bir gün çay kazanının altlığında biriken pis suyu geri kazana döktüklerini görenler oldu vs. vs. derken bana laf edenler, yemekhanenin yolunu unuttular, bu arada "bir insan bu kadar berbat çay demleyemez" diye düşünürdüm hep, çamur gibi olmasının sebebini de öğrenmiş olduk, 4-5 defa içtim demiştim, neden o kadar çok içtin diye kendime kızdım sonradan, çünkü tabldot ve çatal kaşıklar doğru düzgün yıkanmıyordu, pis kalıyordu hep, onu bildiğim halde neden 4-5 defa çay içtim, sanırım yokluk insana her şeyi yaptırıyor, başka bir açıklaması olamaz,

Bölük Etrafı

Çok ters bir zaman da gittik, yeni yıla denk geldik, ihale yeni yapılmış, bölüğün önünde yer alan ufak kantin açılmamış, ne zaman açılacağı belirsiz (son hafta açıldı), otomatlar doğru düzgün çalışmıyor, çay kahve otomatları hiç çalışmıyor, sıcak içeceğe hasret kaldık, gelmeden 3-4 gün önce çalışır hale geldi sanırım, ilk haftadan sonra bölük komutanının talimatıyla, sıcak su getirmeye başladılar, 2 termos geliyordu, şanslıysan yarım bardak su alabiliyordun, çayın varsa içebiliyordun, su kısa sürede bitiyordu, kapışana kalmıyordu,

Bölük içtima alanı mucurlu, sebebini hep merak ediyordum, yemin töreni alanına prova için gidince anladım, ora tamamen asfalt idi, her defasında ayak tabanlarımız aşırı şekilde ağrıdı,

Günlük Rutinler

Sabah uyan, ben erken uyanıyordum 4:45'te, tuvalet ve tıraş işlerimi rahat rahat hallediyordum, sular aşırı soğuk,

6:00'da kahvaltı, 7:00 içtima alanında toplanma vakti, pazartesi 1. takımın tuvalet ve lavabo temizlik günü, toplam 5 takım var, sırayla devam ediyordu, koğuş temizliği ve koridor temizliği ekiplerinin seçilmesi, sonrasında mıntıka timeee, 8:00 tekrar içtima alanında toplanış, dirsek temas aralığı hizaya geeeelllll, 5 say çök, eksik çıkarsa sıçt.k demektir, eksikler bulunana kadar bekliyoruz, sayı tam çıktı ve kapanış,

Öğle yemeğinden önce tekrar içtima, öğle yemeğinden sonra yine içtima, akşam yemeğinden önce içtima, yemekten sonra içtima var ancak nöbetçi subayın inisiyatifin de (genelde olmadı çok şükür), ve final yat içtiması, yat içtiması yatak başında oluyor, lakin eksik varsa dışarı çıkartıyor, eksik tamamlanana kadar dışarıdasınız,

Eğitimler

İlk hafta biraz kastılar, sürekli yürüyüş, sol sağ, 1 2, 3 4, yürüyüş kararı say, yürüyüş kararı artık o an ki komutana bağlı, canı ne isterse onu saydırıyor, uzun dönem erlerden biri, kısaca veledin biri, bize bir keresinde saçma sapan bişey söyletmişti, tabii ben söylememiştim, yine yürüyüş kararı olarak marşlar var, onları da söylettiler, ilk haftanın sonunda sesim kısılmıştı, çapraz bağlarımı zedelemiştim, çünkü sivilde aşırı hareketsizim, ofis çalışanıyım, benim gibi olanlar gitmeden 1 ay önce spora başlasın,

Yine ilk hafta, sağa dön, sola dön, geriye dön, tekmil ver, üstlere karşı nasıl davranmalıyız gibi şeyleri öğrettiler, kısa dönem, uzun dönem bütün erler sizin üstünüz, oda er bende er'im diye düşünmeyin, bedelliler en altta, bebeye şebeye bile komutanım çekeceksiniz, yoksa gidip takım komutanlarına şikayet ediyorlar, sonrasın da bütün bölük azar işitiyor,

İkinci hafta şanslıydık, şiddetli yağmur sebebiyle yarım gün, aşırı soğuk sebebiyle 2 gün içeri girdik, eğitimler iptal oldu, öylesine saçma bir durum var ki, yağmurda önce ıslandık, bayağı bir zaman geçtikten sonra içeri almayı akıl ettiler, parkalar su geçirmese muhtemelen yine almazlardı, aşırı soğuk dediğim günlerde de, saat 9:00 - 9:30 gibi içeri aldılar, bir keresinde silahları aldırdılar, eğitim alanına gittik, bir kaç satır yazı okundu, bölük içtima alanına geri döndük, silahları bıraktık, koğuşlara girdik, zannedersin hava 9:00 gibi bir anda soğudu, sabah 6:00'dan beri donma tehlikesi yaşayan biz değiliz, her neyse öğlen 12:00'ye kadar ayaklarımız halen ısınamamıştı, buda böyle bir anımdır,

Mekanik nişancılık ve atış eğitimi aldık, lakin yeterli bilgi ve eğitim verdiklerine inanmıyorum, G3'ün boyutları, ağırlığı vs anlatıldı, şarjör nasıl takılır, nezaretçi kimdir nedir, ne işi yapar gibi bilgiler anlatılmadı, az çok kafası çalışanların hemen anlayabileceği şeyler ancak en başta da dediğim gibi, herkes okumuş etmiş, kültürlü değil, bazıları sudan çıkmış balık gibiydi, durum böyle olunca, bölük komutanı biraz sinirlendi, onun tepkisi takım komutanlarına yansıdı, takım komutanları da manga komutanlarına sinirlendi, onlarda atış yapacak olanları azarladı (arada takım komutanları da doğrudan azarladı), bahçıvan şoföre şoför aşçıya aşçı uşağa sonra hepsi uşağa durumu yaşandı, neyse ki kazasız belasız atış talimini atlattık,

Son hafta tören hazırlığıyla geçti, çapraz bağlarda yaşadığım sorun sebebiyle tören takımına katılamadım, kapalı bir yerde yemin ettik, hazır konu açılmışken oraya da değineyim,

Tören takımının başında takım komutanları vardı, tören alanın da ise daha üst rütbeliler varmış, yarbay, albay vs. gibi, durum böyle olunca coşkulu ve güzel zaman geçirmişler, bizim başımıza uzun dönem yada kısa dönem er'lerden birini verdiler, manga komutanı diye, dombili anca ego tatmini yapmaya çalıştı, bir kaç kişi söylenmiş, onuda gidip takım komutanına şikayet etmiş, azar işittik durduk yere, kısacası çoluğun çocuğun elinde maskara olduk, dizlerim sağlam olsa kesinlikle tören takımına katılırdım, çıkış süresi çok bişey fark etmiyor, törenlerin bitiş süresi 20 dakika falan fark etti, biz erken bitirdik, biz erken bitirdik diyorum ama tören alanı ile bizim bölüğün arası uzak, haliyle gelişte geçen sürede var, hemen hemen aynıda bitmiş olabilir, terhis olma süresini etkileyen en önemli konu, kamuflajları ve botları teslim etme süreniz, botları sıfır gibi teslim etmenizi istiyorlar, onun temizliği bayağı zaman alıyor, elinizi ne kadar çabuk tutarsanız, o kadar erken çıkarsınız, çünkü siz zaman kaybettikçe, teslim etmek için bekleyeceğiniz sıradaki insan sayısı hızla artıyor, 11:30 gibi benim bütün işlerim bitmişti,

Banyo Konusu

Salı ve cuma zorunlu banyo günü, onun dışında her sabah 5:00-6:00 arası ihtiyaç banyosu mevcut, bizim duşlar bölüğün dışarısındaydı, aynı anda 86 kişi duş alabiliyordu, her takıma ortalama 20 dakika süre veriyorlardı, sanırım sadece bir defa sıcak su kesildi, onda da elektrikler gitmişti, bu olay bizim takıma denk gelmedi,

Genel Değerlendirme

Şansıma takım komutanımız çok iyiydi, bu sebeple aşırı zorlamadı, genelde rahat geçti, soğuk hava ve sürekli bir yerlerde bişeyler için bekliyor olmak en büyük sorunumuzdu, mantıksızlık hat safhada ancak kısa süre sonra sorgulamayı bırakıp kabullendim ve rahatladım, hatta ikinci haftaydı sanırım, takım komutanlarından biri; "arkadaşlar bazıları gelip, 'komutanım şunu şöyle yapalım' vs gibi şeyler söylediler, biz bilmiyor muyuz, düşünmüyor muyuz zannediyorsunuz? Nizamiyeden içeriye girerken beyninizi çıkarıp kenara koyacaksınız, mantık aramayacaksınız, ne söyleniyorsa onu yapacaksınız, mantığın bittiği yerde askerlik başlar" dedi, dediğim gibi ben zaten çok önceden görüp kabullenmiş, zevk almaya çalışıyordum 7 8 kişilik arkadaş grubumuz vardı, böyle bir ekip olmasak inanın zaman geçmek bilmezdi, şöyle ki, dünyanın işini yapmışız, saat kaç diyorsun halen sabah 8:00, zaman geçmek bilmiyor, bizim tayfa sayesinde, zaman biraz daha hızlı geçti.

Sayılı gün gelip geçiyor, hiç bir şeyi kafanıza takmayın, kimseyle takışmayın, sivilde olsa sopa yiyecek çok insan var, lakin görmezden gelin, aşırı sabırlı olun, çünkü her yerde sabıra ihtiyacınız olacak, hiç bir şeyi sorgulamayın, keyfini çıkarmaya bakın

Neler Götürmeliyim

Asla gidipte askeri malzeme satan soygunculara para vermeyin, ne boxer nede atlet kimsenin umrunda olmadı, sadece gömleğin düğmesi açıkken yeşil renk dışında bişey görünmesini istemiyorlar,

Bere, boyunluk ve eldiven mutlaka yeşil renk ve türevleri olsun, bazı komutanlarımız siyah renk için birşey demedi lakin bazıları yeşil dışındakileri çıkarttırdı, o soğukta çıkarmak istemezsiniz, ilk bir kaç gün bize boyunluk, bere, eldiven yasak, emir gelmedi diye taktırmadılar, o ara çoğu kişi şifayı kaptı, yazlık kep ile dolaştırdılar, sonradan serbest bırakıldı,

Boyuna asmalık cüzdan şart, rengi falan önemli değil,

Islak mendil, hayat kurtardı, botu sadece 2 defa boyadım, onun dışında ıslak mendille sildim, ayrıca 2 gün sular kesildi, orada da bayağı iş gördü, aklıma gelmişken sular sabah uyandığım saatte akıyor oluyordu, ben tuvalet ve tıraş işlerimi hallediyordum, 30 dakika sonra araki bulasın

Rulo havlu kağıt, 300 yapraklı olandan götürdüm, 5 tane tuvalet kağıdı götürdüm, 10'lu selpak götürdüm, bunlarda çok işime yaradı,

Bot boyası kesin alın, botu teslim ederken tabanına kadar boyamanızı istiyorlar,

2 tane kilit aldım ama hiç kullanmadım, daha önceden de dediğim gibi, kimse kimsenin malına yan gözle bakmadı, tedbir amaçlı alınabilir,

Kışın gidecekler için; termal içlik mutlaka şart, decathlon'da güzel ürünler var, alt içliği gideceğiniz yerin hava durumuna göre birden fazla götürebilirsiniz, kalın kışlık çorap alın, renginin önemi yok,

Terlik mutlaka alın, hayat kurtarıyor, bazıları getirmemişti, eğitimin ardından her yere o rahatsız botlarla gitmek can sıkıcı,

Bazıları spor ayakkabı götür dedi ama ben götürmedim, hiçte ihtiyaç duymadım, çünkü gittiğim yer pek müsait değildi, kışlık ayakkabım yanımdaydı, o işimi gördü fazlasıyla,

Kulak tıkacı alın, atıştan önce dağıtıyorlar ama çoğu kullanılmış oluyor, elalemin tıkacını kullanmak istemezsiniz,

Pamuk götürün, ben unutmuşum ancak yan ranzamdaki arkadaş getirmişti, gece uyurken bayağı iş görüyor, sesi azaltıyor,

Boğaz pastili mutlaka alın, çok bağırtıyorlar, ses gidiyor,

Yanınıza ilaç alın ama yakalanırsanız sıkıntı bilginiz olsun,

Ben yanımda 8-10 tane poşet götürdüm, kıyafetlerimi onların içine doldurup dolaba öyle yerleştirdim, ayrıca kirliler içinde işime yaradı,

Bunlar dışında klasik şeyler, tıraş bıçağı, köpüğü, diş fırçası, macunu vs...

Kışın gidecekler, sakın boxer, atlet sayısını abartmayın, elemanın biri 20'şer tane getirmiş, takım komutanı şok geçirdi, "3 ay eğitim gördüm ben bile bu kadar boxer, atlet almadım" dedi bu sebeple abartmayın, gideceğiniz yerin hava durumuna göre hareket edin,

Aklıma gelenler bunlar, sorunuz olursa burdan yada özelden yazabilirsiniz

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @emreİlbi aynı yerde askerlik yapmışız hatta aynı tabur aynı bölük.Benim gittiğim zamandaki komutanlar çok iyiydi. Hala daha görüştüğüm arkadaş olduklarım bile var.Ama gerçekten içimizde bile bölücülük yapmak isteyen 3 kişi + bir çok arıza adam vardı. Başta bana çok zor geldi. Sonra biz de alıştık tahminen 3-5 gün. Eğer komutanlarım aynı kişiler olacaksa uzun dönem bile askerlik yapabilirdim. Yemekler çok güzeldi.Ben hiç yemek seçmediğim için bende sıkıntı olmadı. Bu arada o g3 ne güzel silahmış arkadaş. Kulaklık takmayıp keyfini sürmüştüm atışta.

Emre İlbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı immortalboss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @emreİlbi aynı yerde askerlik yapmışız hatta aynı tabur aynı bölük.Benim gittiğim zamandaki komutanlar çok iyiydi. Hala daha görüştüğüm arkadaş olduklarım bile var.Ama gerçekten içimizde bile bölücülük yapmak isteyen 3 kişi + bir çok arıza adam vardı. Başta bana çok zor geldi. Sonra biz de alıştık tahminen 3-5 gün. Eğer komutanlarım aynı kişiler olacaksa uzun dönem bile askerlik yapabilirdim. Yemekler çok güzeldi.Ben hiç yemek seçmediğim için bende sıkıntı olmadı. Bu arada o g3 ne güzel silahmış arkadaş. Kulaklık takmayıp keyfini sürmüştüm atışta.
    Selamlar, bizim takım komutanının ismi Zeki idi, birde Harun komutan vardı, ikisiyle bende görüşmeye devam ediyorum, çok iyi insanlar

fitne fesat tipler ne yazık ki her yerde var, bizde de vardı, ayrıca okuma yazma bilmeyen bile vardı, 49 yaşında amca bile vardı,

benim için yemek konusu biraz sorunlu

G3'ün sesi güzel, lakin 4 defa nezaretçilik yapınca, aynı anda 30 kişi ateş edince, kulak falan kalmıyor, o yüzden kulaklık takmak zorunda kaldım

snan1910 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @emreilbi 21 güne çok iyi yazı olmuş elinize sağlık

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle biraz bakındımda yazılara hep şikayet üzerine şeyler ama bunların hiçbirinin bedelli olmakla alakası yok hangi acemi birliğine giderseniz gidin şartlar hep kötüdür istisnalar belki olabilir tam 358 gün askerlik yaptım o kadar askerle muhattap oldum acemi birliğinde rahat eden hasta olmayan görmedim ben girdim 2.günü hasta oldum son 7 gün öksürmekten uyuyamadım dağıtım kullandım usta birliğime gittiğimde hala öksürüyordum sesim kısıktı 1 ay da anca kendime geldim Yani kısacası yanlışta anlaşılmasın kimseyi eleştirmiyorum ama bedelli yapıp 21 gün içinde şikayet etmek hiç hoş değil

Benim tek şikayetim gelibolu gibi biyerde nöbete kompozit başlık ak47 ve 4 şarjör halinde 120 tane mühimmatla gitmekti nizamiye nöbetlerini çelik yelekle tutuyoduk ve yelek 8 kiloydu

3 gün önce terhis oldum ve çıkarken ağladım bi devrem vardı beraber girdik 327 gün beraber yiyip içtik güldük eğlendik aynı gün çıktık asker arkadaşlığı dedikleri gibi cidden farklı oluyomuş

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kayseri talas da bedelli yapan var mı acaba? yorumları alsak..?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler