User Tag List

Sayfa 50/66 İlkİlk ... 40484950515260 ... SonSon
1237 sonuçtan 932 ile 950 arası

Konu: Bedelli Askerlik 2018

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı .::EmrE::. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kayseri talas da bedelli yapan var mı acaba? yorumları alsak..?
    +1 Yav bize akıl verecek yok mu
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

aRSLaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Samsun'da yaptım. İnternette gitmeden önce gerekli bilgiyi bulamadım. Nisan ayında gidecek arkadaşlar için yazayım. Hazırlıklı olsunlar. Koğuşlarda 350 kişi aynı yerde uyuyorsun. Dolayısıyla hem duşta hem de tuvaletlerde çok ciddi hijyen problemi mevcut. Kantin fiyatları bakkal ayarında, sigarasız kalmazsınız ama çeşit problemi var. Kantindekiler biraz şımarık, fazla tartışmaya girmeyin değmez. Olabildiğince işinizi görmeye bakın. En kötü bazı onbaşı ve çavuşlar yardımcı oluyor. Yemekhaneler özel şirkette olması sebebiyle çok kötü değil, orta seviyede. Ranzalar çok sıkışık ve alçak. Alışana kadar kafayı 3-5 kere vuruyorsun.

Ola ki Çavuş Eğitim Birliğine düşerseniz geçmiş olsun. Eğitim oldukça sıkı ve akşam 6'ya kadar koğuşa girip yatmana izin vermiyorlar ama her sistemde olduğu gibi askeriyede de avantajınıza çevirebileceğiniz açıklar mevcut. Son 3-5 gün kalorifer sistemi arızalı olduğundan çalışmıyordu. Pazar günü de dahil olmak üzere yürüyüş yapılıyor. Ne olacak ki diye düşünenler için yazayım. Son hafta artık isyan ve kavgalar başlamıştı. Bere, boyunluk yasak, saatlerce ayakta bekle. En ufak bir aksaklığı bile size takım ve bölük halinde yüklemeleri, insanı oldukça geriyor. İspatı olmayan varsayımla ortaya çıkan muhabbetin hesabını herkesten sorar gibi geçen konuşmalar. İlaç temini için ben ücreti çarşıya çıkanlardan almalarını istedim. Hem nurofen, hem parol istedim. Oldukça işimi gördü. Koğuş nöbeti bir kez gece 2-4 geldi. Sonrasında toparlanması zor olsa da rahat geçiyor. Girişte arama yapılıyor ama yoğun olduğu için aşırı bir arama yapılamıyor. İsteyen istediğini doğru yerlere saklayarak sokabilir ama kısa süre için gereksiz risk almak bana göre.

Uzun dönem olup geçmişte yeterince ezilmiş kadrolar olacaktır. Size de yapmaya çalışabilirler. Fazla atarlanmadan kendinizi yedirmeyin, az biraz sesiniz çıksın. Hep askerliğinizi uzatırım diye tehdit ediyorlar ama işlem yapılan bir ya da iki kişi duydum. Geneli tehdit ve göz korkutmaca. İlk gittiğinizde ben nereye düştüm, burası tımarhane diye sorgulayacaksınız. Sonrasında, insanın alışamayacağı durum yok. Hele yoğun ve yorgun kafayla gidiyorsan çok güzel yer. Kafayı fazla çalıştırmana gerek yok. Sola dön sağa dön, yürü, dur. Makine mantığı, sorgulama uygula. Askerliği seven adamı bile askerlikten soğutacak olaylar oluyor.

Haftaiçi sabah kalk 5, koğuş çıkışı 6, 6:15 içtima toplanması 7de kahvaltıdasın. 07:40 gene toplan. 08:30'a kadar rütbelileri bekle. Sonra eğitim. 12:15 gene öğlen içtiması 12:45 gibi yemeğe gir. 13:40 tekrar toplan. Öğleden sonra eğitimi. 17:15 akşam yemeği öncesi toplan, 18:00'a kadar bekle. Hava şartları olumsuz olduğu için bize bir kere akşam eğitimi yaptırdılar. 21:00 tekrar koğuşta toplan 21:40 gibi sayım içtima biter. 22:00 yatış. Saatler 15 dakika ileri geri değişebiliyor. Samsun Çavuş Eğitim Bölüğü için sistem bu şekildeydi.

Bazı kişilerin dolaplarından eşyalar kayboldu. Dolabınızda az sayıda eşya olmasın ve askerlik şartlarında değerli sayılabilecek eşyaları ortalıkta ya da dolabı açar açmaz görülebilecek yerlere koymayın biraz arkalara saklayın. Bu sayede benim başıma gelmedi. Sadece 2 adet iç çamaşırı kaybettim. Onları da en öne koymuştum, fazla aldığım için de gözden çıkarmıştım. Yanınıza en aşağı 10 adet selpak alın. Kantinde satılanlar kalitesiz.

Duş saati sabah 5-6, akşam 8-9 arası. 930 kişi aynı yerde duş aldığı için size tanınan süre 15 dk. Ya da ılık suyla duş almayı göze alanlar son yarım saat gidiyordu. Her bölüğün haftada bir gün zorunlu duş günü oluyor. Çavuş eğitim Pazartesi 3-5 arasıydı

Emre İlbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı .::EmrE::. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kayseri talas da bedelli yapan var mı acaba? yorumları alsak..?
    Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    +1 Yav bize akıl verecek yok mu
    Arkadaşlardan birinin arkadaşı da o esnada Kayseri'deydi, bizden 1 hafta sonra teslim olmuş, 2.gün silah vermişler, silahlı eğitimlere başlamışlar, sakal ve saç kontrolü yapmışlar, sakal her gün kontrol edilmiş,

bunlar benim yorumum; G3 tam olarak 4 kilo 250 gram, sabahtan akşama omuzda olunca biraz yoruyor, ayrıca gideceğiniz yer zincidere komando tugayı ise diğer yerlere göre biraz zorlanabilirsiniz, kışın gidecekler -10 15 derecelere hazırlıklı olun

HondatugraL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İskenderunda yaptım bende geleli 2 hafta oluyor gidecekler varsa bol yatışlar. Ülke sınırları içinde en rahat yer.
    DR. OWL

DenizKaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HondatugraL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İskenderunda yaptım bende geleli 2 hafta oluyor gidecekler varsa bol yatışlar. Ülke sınırları içinde en rahat yer.
    Gerçekten mi
    Ben de Haziranda iskenderundayım. Umarım dediğin gibidir.

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    25' inde İzmir-Gaziemir' den terhis oldum, gidecek olanları bilgilendirebilirim.

Abartıldığı kadar zor geçmedi, rahattım, kasmadılar. 15.000 TL verip askeriyeyi satın aldığını düşünen insanlarda olmasa keşke ülkemde.

CaNeR44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende duydum iskenderun çok rahatmış diye ben erzincanda yaptım dondum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DenizKaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçekten mi
    Ben de Haziranda iskenderundayım. Umarım dediğin gibidir.
    Girişte eşyaları aldık boluklere dağıltılcaktık beklerken asker 4.bolukte olan var mı dedi el kaldırdık 5-6 kişi ulan ne şanslı adamsınız İskenderundasınız bide 4. bölüğe düşmüşünüz dediydi. Yerleştikten sonra can sıkıntısı çektik genel olarak alayın tamamı yağmur yağdımı içeri alınıyor yemeğe kadar içtima yok yatın dıolardı yada korıdorda bişeyler anlatıolardı Keşke kağıt falan getireydık dedık acaip sıkıldıydık ya kesin götür ama sakla girişte albılırler yasak. Gerçi valiz çok dolu açarsan kapanmaz dedim bakmadılar bıle benımkine telefonuda soktuydum
    DR. OWL

emir91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CaNeR44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende duydum iskenderun çok rahatmış diye ben erzincanda yaptım dondum
    Hocam erzincan nasıldı bende nisan başı gidicem pek gidenlerin yorumuna denk gelmedim

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçtiğimiz cuma Çanakkale Gelibolu 18.mknz Tug.'dan terhis oldum.

Sürgün bölgesi dediler, doğru fakat bedelli tabur komutanları gayet iyiydi. ilk gelen bedelli grubundaydık, o yüzden sistem ve planlamayı oturtmaya çalıştılar.

3 bölükten oluşuyorduk ve yaklaşık 280-290 kişiydik.

asteğmenler takım komutanı, ve yanlarında kısa dönem er çavuşlar vardı.
    hem çavuşlar hem komutanlar gayet arkadaş canlısıydı, hatta çavuşlarla akşamları ve haftasonları baya muhabbetli geçti. herkez size yardımcı olmaya çalışıyor, kimse eziyet etme niyetinde değil. İmkanlar kısıtlı o yüzden herşeyi düzeltmelerini beklemeyin.

Ocak ayı soğuktu, kaloriferler akşamları yandığı için binalarda soğuktu. o yüzden hazırlıklı olun, polar pijama veya eşofman takımı çok işinize yarar. polar boyunluğumu yastığın üzerine koyup öyle kafamı koydum, yatakların içi buzdolabı gibi oluyor.

tuvalet banyo vs. 5 yıldızlı otel değil, mükemmel şeyler beklemeyin. su vardı çok nadir kesildi. sıcak su, sabahları 5-6 arası, ve akşamları 7-9 arası oluyor. ayrıca 5-5:30 arasına bedelliler için de sıcak su verdiler. her hafta iki kere duş aldım. hızlı davranmazsanız ılık veya soğuk su kalabilir.

nevresimler yıkanmıştı, bazılarında çok leke vardı ama benim yattığım yeni gibiydi.

yemekler özel şirket tarafından askeriyenin yemekhanesinde yapılıyor. yemekhaneyi gördüm temizdi. eminim istanbulda bir çoğu restoranın mutfağı çok daha pistir.
    lezzet olarak herşeyin tadı aynı, çorbasını kesin içtim, eğer yemek hoşuma gitmediyse gazinodan döner aldım. aç kalmazsınız.

tıraş, botların temizliği önemli, giderken bere almayın orda kantinden alın kamufulaj ile uyumlu, dışarıdan gelenler çok sırıtıyor.
    bere takmak zorunlu, kep hava güzelse takılıyor. boyunluk problem değil, yüzbaşı vs. gelirse indirin gözükmesin diyorlar.

biz girdiğimizde eski küçük dolaplar vardı, kara kara düşünüyordum nasıl sığacak eşyalar diye. 3. gün yeni dolap geldi. 3 katı büyüklüğünde gayet kullanışlı. bütün eşyalarımı fazlası ile aldı. tabi taşıma işi bize kaldı.

sivil eşya deposu hergün açıldı. bizden birisi sorumlu idi arkadaş sağolsun her akşam açtı bekledi başında.

kantinde baya malzeme var herşeyi götürmenize gerek yok, belirli saatlerde sıra olmuyor rahat rahat alırsınız ihtiyaçları.

bazıları çok büyük beklentiler ile gelmiş, ortamı görünce dumur oldu. baya morali bozulan vardı. şimdiden kendinizi hazırlayın. ortam mükemmel değil, soğuk insanı yoruyor. kalabalık ile yaşamanın getirdiği zorluklar var. fakat sabredin 3 hafta hızlı geçer. kimse ile tartışmayın, uyarın baktınız tartışıyor dönüp gidin cevap vermeyin. yoksa sizde suçlu olursunuz. gidecekler var ise özelden yazsın çok daha detaylı bilgi paylaşırım.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankara mamak gidip de anlatacak yok mu

CaNeR44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emir91 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam erzincan nasıldı bende nisan başı gidicem pek gidenlerin yorumuna denk gelmedim
    usta asker yok kadro dışında rahat onlarda iyi davranıyorlar 2300 tane bedelli olucak tugayda yemekler gayet güzeldi korkmana gerek yok çavuşlar komutanlar yok askerliğiniz uzar bilmem ne ağır bi suç işlemediğin müddetçe herkesi yollama peşindeler playstation salonları atari langırt var sinema salonu var başka özel merak ettiğin birşey varsa sorabilirsin

Burak K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim de haziranda iskenderun, giderken kitap falan götüreyim bari sıkıntıdan patlarız
    Alıntı ygtkrmdnz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya kabarırsa

snan1910 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ankara mamak gidip de anlatacak yok mu
    Arkadaşım orda şuan, rahat olduğunu söyledi, öğlenleri uyuyorlarmış hatta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Burak K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de haziranda iskenderun, giderken kitap falan götüreyim bari sıkıntıdan patlarız
    valla yağmurlu zamana denk geldiğimiz için habıre yatıştayık biz sizde de umarım sıcaktan falan yatırırlar
    DR. OWL

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snan1910 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım orda şuan, rahat olduğunu söyledi, öğlenleri uyuyorlarmış hatta
    Öğlen uykusu olmazsa olmazım benim zaten tşk

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    25 Ocak itibari ile Balıkesir/Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Kom. terhis olmuş bulunmaktayım. Sorusu olan, buraya gidecek olan var ise her türlü yardımcı olurum.

TayfunS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    25 ocak kütahya hava er eğitimden teskereyi aldım sorusu olana yardımcı olurum. Bi arkadaşım amasyaya gidecek bilgi verebilecek varsa sevinirim.
    TB4BSA

TayfunS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Jön Türk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün kütahya hava er eğitim komutanlığından terhis oldum.Soğuk harici ağır sorun yaşamadım. Yemekler yataklar duş olanakları bulunduğum ortama göre gayet iyiydi.

13. Bölükteydim
    TB4BSA

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler