User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
36 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Ralli şöförü olmak istiyorum ne gibi tavsiyeleriniz var?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ralli şöförü olmak istiyorum ne gibi tavsiyeleriniz var?

eğer liseyi bitirince biraz birikim ile ralli şöförü olmak istiyorum eğer bir ralli konusunda deneyimli bir abi bana iyi ve kötü yönlerini anlatır konuşur isek bu konuda daha fazla bir bilgi sahibi olur isem mutlu olurum. ne gibi zorluk olduğunu ne gibi kolaylıklar olduğunu bu sektöre başlamalımıyım çok isteyerek yapmak istediğim meslekler arasında.

RafetAraç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pist rallicisi mi olmak istiyosun offroad rallicisi mi

YAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aramızda eski ralli pilotu @Can_t Alican Topak var,sorularının cevabını yanıtlayacaktır.
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz
    05' E46Touring Titan silber

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı RafetAraç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pist rallicisi mi olmak istiyosun offroad rallicisi mi
    offroad küçük klasmanlarda yarışmak istiyorum eğer kendimi geliştirebilirsem inşallah ilerledikçe iyi biyerlere gelmek isterim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    müsait olduğu zaman umarım görür, teşekkürler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı walkom53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer liseyi bitirince biraz birikim ile ralli şöförü olmak istiyorum eğer bir ralli konusunda deneyimli bir abi bana iyi ve kötü yönlerini anlatır konuşur isek bu konuda daha fazla bir bilgi sahibi olur isem mutlu olurum. ne gibi zorluk olduğunu ne gibi kolaylıklar olduğunu bu sektöre başlamalımıyım çok isteyerek yapmak istediğim meslekler arasında.
    Yaş 29'muş, hangi lise bitiyor?
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yol yakınken bırak olma, kolaylık yok, zorluk sınırsız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Açık lise))

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hesabı 2015 de kurmuşum muhtemelen sallamışımdır kayıt olmaya çalışırkende hesabım olduğunu öğrenince yenisi ile uğraşmadım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı G.U.Z. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yol yakınken bırak olma, kolaylık yok, zorluk sınırsız
    abi her işin zorluğu vardır elbet ama ben bir kişinin altında sözlerini dinleyip onun dediklerini yapmaktansa kendi sevdiğim işimde kendi zorluklarımla yaşarım kendim mücadele ederim elbette

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi her işin zorluğu vardır elbet ama ben bir kişinin altında sözlerini dinleyip onun dediklerini yapmaktansa kendi sevdiğim işimde kendi zorluklarımla yaşarım kendim mücadele ederim elbette

böyle düşünüyorsan hiç sana göre bir iş değil Orada da co pilotun sözünden dışarı çıkamazsın
    group b ___

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Sponsor bulana kadar ciddi bütçe gereksinimin olacak, teknik ekip vs de tabii. Öncelikli olarak bu lazım.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sekizsilindir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    böyle düşünüyorsan hiç sana göre bir iş değil Orada da co pilotun sözünden dışarı çıkamazsın
    öyle demek istememiştim yani birisinin iş yerinde kölelik yapacağıma sevdiğim işte mücadele veririm hayata tutunurum daha iyi anlamında tabikide copilotu dinliyeceğim öyle şeymi olur abi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sponsor bulana kadar ciddi bütçe gereksinimin olacak, teknik ekip vs de tabii. Öncelikli olarak bu lazım.
    evet ilk başta ciddi bir bütçe lazım ama küçükten başliyacağım için teknik ekip filan ihtiyacım olmicak tabiki de 2-3 kişi olucak bana yardımları için de sponsorluk da ilerledikçe ve başarı kazandıkça gelen birşey olucak, ben bu meslekte küçükten başliyip yükselmek istiyorum, galiba sanırsam direk üst klasmanlarda yarışılmıyo zaten.

overblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ralli şöförü olayım derken servis aracı filan mı kullanacaksın? şöför onlara denir çünkü. yarışmacılara "pilot" denir. sen baştan kaybettin
    komançero garage

ACTPK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasin etiket etmiş. Ben de yazayım. Öncelikle Pist rallicisi ya da Off road rallicisi diye birşey olmaz! Tüm kuralını kaidesini bilmek zorunda değiliz. Ama bilmediğimiz şeyler hakkında yorum yapmak için yazmaya gerek yok.

Off-Road: 4 çeker araçlarla yapılan yarışlardır. Araç yapısı tamamen farklı olmakla beraber parkur daha zorludur.
    Pist: trafiğe kapalı alanda asfalt yarışlar (otokros (toprak) ve tırmanma(asfalt) hariç onları ralli klasmanında değerlendirebiliriz ancak pist kuralları geçerlidir.) genellikle plakasız ve trafiğe çıkması uygun olmayan araçlar ile yapılır Bkz: avatarımdaki clio cup aracı. Sequential şanzımanlı farları bile olmayan plakasız bir araçtır.
    Ralli: Belli bir kısmı özel etap belli bir kısmı normal etap olmak üzere etap içinde 2 kişilik ama etap dışında mekanik ekip ile beraber bayağı bir kalabalık olabilecek ekip yarışıdır. Araçlar plakalıdır. Normal etapta trafik kuralları geçerlidir. Egzozdan ceza yiyen arkadaşlarımız bile oldu. Genel olarak toprak etaplar uzun olmasından dolayı araç için kırıcıdır. Şahsi fikrim asfalttan daha güvenlidir. Asfalt'ta yol tutar ama hata telafi etmez. Toprakta her an araç kaydığı için daha temkinli gidilir. Off road ve ralli diğer yarışlara nazaran daha masraflıdır.

Anladığım kadarıyla toprak ralli yapmak istiyorsun ama sadece toprak yarışı istiyorsan otokros daha uygun olabilir. Otokrosun avantajı antrenman sırasında pisti çalışabilirsin. Parkur üzerinde değişken etken fazla olmaz. Sprint şeklinde değil tur şeklinde olduğundan alışması daha kolaydır. Ralli takip etmek istersen asfalt rallilerinde içinde olduğu bir yarış programına dahil olmak zorundasın. (sezonun tamamında yarışacağını düşünerek konuşuyorum.)
    Bu kadar bilgi sahibi insan içerisinde benim konuşmam uygun düşmez. En kestirme yol olarak Volkan Işık akademi'den bilgi alınabilir Volkan abi işin duayenidir. Ralliye ilk adım adı altında eğitimleri vardı eskiden. Muhtemelen hala devam ediyordur. Başarılar dilerim.

P.S: Eğitimden sonra yeteneğin olduğuna inanıyorsan başlangıç için yaklaşık 50.000TL kenara ayırmanı tavsiye ederim. 2010-2011'de ilk sezonumda yarışırken tüm sezon masrafları kıyaferler ve araç için yaklaşık 60.000TL harcamıştım. Şuan maliyetler 3 katına yakın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Can_t Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasin etiket etmiş. Ben de yazayım. Öncelikle Pist rallicisi ya da Off road rallicisi diye birşey olmaz! Tüm kuralını kaidesini bilmek zorunda değiliz. Ama bilmediğimiz şeyler hakkında yorum yapmak için yazmaya gerek yok.

Off-Road: 4 çeker araçlarla yapılan yarışlardır. Araç yapısı tamamen farklı olmakla beraber parkur daha zorludur.
    Pist: trafiğe kapalı alanda asfalt yarışlar (otokros (toprak) ve tırmanma(asfalt) hariç onları ralli klasmanında değerlendirebiliriz ancak pist kuralları geçerlidir.) genellikle plakasız ve trafiğe çıkması uygun olmayan araçlar ile yapılır Bkz: avatarımdaki clio cup aracı. Sequential şanzımanlı farları bile olmayan plakasız bir araçtır.
    Ralli: Belli bir kısmı özel etap belli bir kısmı normal etap olmak üzere etap içinde 2 kişilik ama etap dışında mekanik ekip ile beraber bayağı bir kalabalık olabilecek ekip yarışıdır. Araçlar plakalıdır. Normal etapta trafik kuralları geçerlidir. Egzozdan ceza yiyen arkadaşlarımız bile oldu. Genel olarak toprak etaplar uzun olmasından dolayı araç için kırıcıdır. Şahsi fikrim asfalttan daha güvenlidir. Asfalt'ta yol tutar ama hata telafi etmez. Toprakta her an araç kaydığı için daha temkinli gidilir. Off road ve ralli diğer yarışlara nazaran daha masraflıdır.

Anladığım kadarıyla toprak ralli yapmak istiyorsun ama sadece toprak yarışı istiyorsan otokros daha uygun olabilir. Otokrosun avantajı antrenman sırasında pisti çalışabilirsin. Parkur üzerinde değişken etken fazla olmaz. Sprint şeklinde değil tur şeklinde olduğundan alışması daha kolaydır. Ralli takip etmek istersen asfalt rallilerinde içinde olduğu bir yarış programına dahil olmak zorundasın. (sezonun tamamında yarışacağını düşünerek konuşuyorum.)
    Bu kadar bilgi sahibi insan içerisinde benim konuşmam uygun düşmez. En kestirme yol olarak Volkan Işık akademi'den bilgi alınabilir Volkan abi işin duayenidir. Ralliye ilk adım adı altında eğitimleri vardı eskiden. Muhtemelen hala devam ediyordur. Başarılar dilerim.

P.S: Eğitimden sonra yeteneğin olduğuna inanıyorsan başlangıç için yaklaşık 50.000TL kenara ayırmanı tavsiye ederim. 2010-2011'de ilk sezonumda yarışırken tüm sezon masrafları kıyaferler ve araç için yaklaşık 60.000TL harcamıştım. Şuan maliyetler 3 katına yakın.
    İlgin ve cevabın için teşekkür ederim. Dediklerini dikkate alacağım, benim tam olarak demeye çalıştığım ''ralli'' adı altında olan kısım veya ralli klasik. Abi belli ki sende sevdiğinden bu meslek adı altına girmişsin, bende sevdiğimden istediğimden pilot olmak istiyorum. Diyorsan bu işe girince dilediğin gibi şeyler olmuyor buralar sandığın gibi değil bana önerebileceğin bir şeyler var mıdır? Benim düşüncem kredi çekip bu işten para kazanana kadar ilerleyebilceğim kadar ilerlemek yada on yıllık paralı askerlik yapıp on yılın sonunda 60.000 lira alıp üstüne biraz birikmiş ile işe girmeyi de düşünüyorum da 30-35 yaşları ralli için çok geç mi olur? Son olarak beni ralli pilotu olmak için tevşik edebilceğin birşey varmıdır. (örnek: şu şu zamandan sonra kendini geliştirirsin muhtemelen ve iyi biyerlere gelirsin, şöyle şöyle iyi kazancın olur ve geçinmeye başlarsın)

Tekrardan ilgilendiğin için teşekkür ederim, ben direk ben ralli pilotu olucağım diye bir düşünce kurmadım kafamda benim yaklaşık 10 senedir istediğim bir tutku zamanında araştırmalarını yaptım fazla ralli hakkında ayrıntılı kaynak da yok bana göre birde sen hangi ralli kategorisinde yarışıyorsun.

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlgin ve cevabın için teşekkür ederim. Dediklerini dikkate alacağım, benim tam olarak demeye çalıştığım ''ralli'' adı altında olan kısım veya ralli klasik. Abi belli ki sende sevdiğinden bu meslek adı altına girmişsin, bende sevdiğimden istediğimden pilot olmak istiyorum. Diyorsan bu işe girince dilediğin gibi şeyler olmuyor buralar sandığın gibi değil bana önerebileceğin bir şeyler var mıdır? Benim düşüncem kredi çekip bu işten para kazanana kadar ilerleyebilceğim kadar ilerlemek yada on yıllık paralı askerlik yapıp on yılın sonunda 60.000 lira alıp üstüne biraz birikmiş ile işe girmeyi de düşünüyorum da 30-35 yaşları ralli için çok geç mi olur? Son olarak beni ralli pilotu olmak için tevşik edebilceğin birşey varmıdır. (örnek: şu şu zamandan sonra kendini geliştirirsin muhtemelen ve iyi biyerlere gelirsin, şöyle şöyle iyi kazancın olur ve geçinmeye başlarsın)

Tekrardan ilgilendiğin için teşekkür ederim, ben direk ben ralli pilotu olucağım diye bir düşünce kurmadım kafamda benim yaklaşık 10 senedir istediğim bir tutku zamanında araştırmalarını yaptım fazla ralli hakkında ayrıntılı kaynak da yok bana göre birde sen hangi ralli kategorisinde yarışıyorsun.
    Pilotluk bu ülkede meslek değildir paran varsa yaparsın gerçekten yetenekliysen takım pilotu olur bir miktar para kazanırsın.

En az maliyetle tırmanma yaparsın o da kredi çekip vs yapılacak iş değil. Arabanı alır ekipmanını tamamlarsın araban yürüdüğü sürece yarışırsın.

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)

Yanlış anlamayın ama bu işten otomobil sektöründe para kazanabilen yok tüm pilotların öz geçmişlerine bakın hepsi hali vakti yerinde insanlar sponsor sadece yarış masraflarını çıkarır ancak rallide kaza olur bir çok şey olur amortisör kırılır ancak bunları karşılar aracı taşıma vs bunlar hep masraflı işler. Kredi çekipte işe girerseniz sadece hevesini alırsın para kazanmak çok zor. Para kazananlar yokmu illaki var onlarda 14-15 yaşından beri bir şeylerin alt yapısında yetiştirilmiş insanlar veya arkalarında ciddi derecede maddi destek olan insanlar. Kredi çekip bu işe girip para kazanmayı beklemek çok zor.
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler