User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: TR den Avrupaya arac ile road trip ?

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

TR den Avrupaya arac ile road trip ?

Selamlar,

Bir cogunuzun takip ettigi gibi gecen ay Abd icinde 4500km lik buyuk bir road trip gerceklestirdim ve adi damagimda kaldi. Simdi bu tarz bir trini Onumuzdeki bahar gibi TR den Avrupaya planliyorum.

Sorularim,

1 > Kendi aracim babamin adina. Vekalet vs gerekiyormi yoksa direkt istedigin yere gitmi? Ayrica Kasko sartmi yoksa trafik sigortasi yeterlimi?

2 > Kiralik arac ile bu sekilde bie trip yapilabilirmi?

3 > Ehliyet vs. durumlari? Turk ehliyetim var ama kim bilir nerede.

Zaman sorunum yok.

Rota, izlenmesi gereken yollar.... Atis serbest, varmi tecrubesi olan?

Yusuf U.

Eyüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.şıkka uyarak birkaç senedir Balkan turu yapmak istiyorum ama bir türlü cesaret edemedim

Shadow_Dancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tango-1 never dies.

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Babanin sahini ile yaparsin yarin adana mersin trip.

Shadow_Dancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turbo&quattro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Babanin sahini ile yaparsin yarin adana mersin trip.
    Tabii lan yatık tempra motor Şahin S.. Biz senin gibi 4 ileri kartalcı degiliz aslanım..
    Tango-1 never dies.

EOZDAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar,

Bir cogunuzun takip ettigi gibi gecen ay Abd icinde 4500km lik buyuk bir road trip gerceklestirdim ve adi damagimda kaldi. Simdi bu tarz bir trini Onumuzdeki bahar gibi TR den Avrupaya planliyorum.

Sorularim,

1 > Kendi aracim babamin adina. Vekalet vs gerekiyormi yoksa direkt istedigin yere gitmi? Ayrica Kasko sartmi yoksa trafik sigortasi yeterlimi?

Zaman sorunum yok.

Yusuf U.
    Hoca vekalet şart yada üzerinize olacak yoksa çıkaramazsınız arabayı gümrükten bunun dışında uluslar arası sigorta gibi bir şey vardı onu yaptırmanız gerekiyor.

Bide avrupada rent yaparken Tr ehliyete 60eu gibi bir sigorta cezası uyguluyorlar, belki abd ehliyeti daha avantajlı olabilir.

Birde rotayı çıkardıktan sonra kendi hesabınızı yapıp avrupa içinden kiralamak daha cazip gelebilir, bir inceleyin isterseniz. Atıyorum; budapeşte - bratislava - viyana bir grup olur, roma - nice bir grup, barcelona bir grup, berlin - polonya bir grup, paris - amsterdam bir grup bu rotaların arasını uçarsınız indiğiniz yerde de denemek istediğiniz araçla rent yaparsınız böylece hem arada geçireceğiniz gereksiz 3-5k kmden kurtulursunuz hemde denemek istediğiniz tüm araçlarla 1000-1200km sürüş yapma fırsatınız olur.

Avrupa genelini gezdiyseniz de alplere tırmanabilirsiniz, çok güzel yollar var uygun araba olduktan sonra
    123d

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1)
    Ya babanız da sizinle gelecek araç sahibi yanınızda olacak, ya da vekaleti olacak. Yoksa gümrükten çıkış yapılmaz. Kaskoya gerek yok, sadece yurtdışına çıkmanız için araca yeşil sigorta yaptırmanız gerekiyor.

2)
    Kiralık araçla bunu yapmanız için firmanın size bu şekilde yurtdışına çıkış vekaleti vermesi gerekiyor. Buna da pek yanaşacaklarını zannetmiyorm.

3)
    Türk ehliyetinizle rahatlıkla giriş çıkış yapabilirsiniz, hiçbir sorun yaşanmıyor çıkışta. Yalnız Avrupa'da çipli ehliyetlerden gerekiyor. Orada da Amerika'da kullandığınız ehliyetinizi gösterseniz hiçbir sorun olmaz.

Şimdiden iyi eğlenceler, kesinlikle benim de yapmak istediğim şeylerden biri şahsi arabamla Avrupa turu yapıp her şehrin mimarisi önünde fotoğrafını çekmek.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1)
    Ya babanız da sizinle gelecek araç sahibi yanınızda olacak, ya da vekaleti olacak. Yoksa gümrükten çıkış yapılmaz. Kaskoya gerek yok, sadece yurtdışına çıkmanız için araca yeşil sigorta yaptırmanız gerekiyor.

2)
    Kiralık araçla bunu yapmanız için firmanın size bu şekilde yurtdışına çıkış vekaleti vermesi gerekiyor. Buna da pek yanaşacaklarını zannetmiyorm.

3)
    Türk ehliyetinizle rahatlıkla giriş çıkış yapabilirsiniz, hiçbir sorun yaşanmıyor çıkışta. Yalnız Avrupa'da çipli ehliyetlerden gerekiyor. Orada da Amerika'da kullandığınız ehliyetinizi gösterseniz hiçbir sorun olmaz.

Şimdiden iyi eğlenceler, kesinlikle benim de yapmak istediğim şeylerden biri şahsi arabamla Avrupa turu yapıp her şehrin mimarisi önünde fotoğrafını çekmek.
    tamda budur.

artı olarak bir bilgi daha paylaşayım ; halihazırda kaskonuz varsa 50-60€ gibi bir ücrete yurtdışı zeyilname ekleneniliyor.
    bu kasko size verilen değil,sizin verdiğiniz hasara karşılık ödeme yapıyor,ne olur ne olmaz bence yaptırmakta yarar var.

iyi yolculuklar
    médiocrité partout

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tura avrupadan başla bence daha az stres yaşarsın.

Araba ya senin olacak ya vekalet olacak.

Yeşil sigorta yaptırman gerekiyor

Kiralama yapacaksan km sınırına takılacaksın muhtemelen be ciddi bir teminat isteyecek rent yapan firma.

Abd pasaportun ve ehliyetin dünyanın her yerinde tr ehliywtinden daha geçerli sanırım. İlla tr ehliyeti diyorsan ehliyetini yeni olanı ile değiştirmen gerekiyor.

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @turbo&quattro abi seyahatine avrupada bir başlangıç noktası belirleyip, oradan araba kiralayıp başlamak daha mantıklı. Hatta Abd'den direkt o noktaya inip havaalanından anlaşmalı bir şirketle kiralarsan daha ekonomik şekilde çözersin.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benimde düşündüğüm şeylerden biri bu ama avrupada ülkeden ülkeye değişen hız sınırları ve radar koridorları biraz can sıkabilir. usa daki şehirler arası yollar muhtelemen daha ferah ve rahattır bu konuda.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Diger arkadaslar kuralları yazmıs zaten, ben de 2014'te yaptım avrupa turu. 6700km lik bir turdu.

Gidis rotamız Bulgaristan-Sırbistan-Macaristan-Avusturya-Almanya idi. Bulgaristan dısında konaklamalıydı. Almanya'dan gunubirlik Hollanda'ya da gidip geldik ve bir gün de ringe cıktık kendi aracımızla.

Donus rotamız Almanya-İsviçre-Liechtenstein-Avusturya-Slovenya-Hırvatistan-Sırbistan-Bulgaristan idi.

Bu rotalara Belcika-Fransa-İtalya vs de eklenebilir sure sınırı yoksa.

Hatırladıgım o zamanlar Bulgaristan yolları cok kotuydu, keske Yunanistan'dan cıksaydık dedik ama duzeltilmis cogu yer diye duydum. Sırbistan Macaristan sınırında 4-5 saat gunesin altında bekledik arabada yogunluktan. Sonrası avrupa birligi zaten direkt gecis cogu yer. Her ulkenin kendi otobanı icin sticker alınıyor, ayrıca yanlıs hatırlamıyorsam İsvicre'de sticker dısında bir de gisede ucret oduyorsun. O zamanlar bile cok para gibi gelmisti simdi nasıldır tahmin edemiyorum.

Siz zaten yurtdısında oldugunuz icin trafik kurallarına vs alısıksınızdır, bana cok garip gelmisti ilk cıktıgımda.

Bir de o zaman aldıgım benzini kenara not almısım, simdi Turkiye'den fulleyip cıkmak daha mantıklı sanırım.

Bulgaristan'a ilk girişte 100 oktan aldım litresi 2.99 leva (4.415 TL)
    Bulgaristan çıkışı 98 oktan aldım litresi 2.73 leva (4.031 TL)
    Macaristan 95 oktan litresi 453 forint (4.193 TL)
    Avusturya 95 oktan 1.57 euro (4.559 TL)
    Almanya 95 oktan 1.59 euro

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ouz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diger arkadaslar kuralları yazmıs zaten, ben de 2014'te yaptım avrupa turu. 6700km lik bir turdu.

Gidis rotamız Bulgaristan-Sırbistan-Macaristan-Avusturya-Almanya idi. Bulgaristan dısında konaklamalıydı. Almanya'dan gunubirlik Hollanda'ya da gidip geldik ve bir gün de ringe cıktık kendi aracımızla.

Donus rotamız Almanya-İsviçre-Liechtenstein-Avusturya-Slovenya-Hırvatistan-Sırbistan-Bulgaristan idi.

Bu rotalara Belcika-Fransa-İtalya vs de eklenebilir sure sınırı yoksa.

Hatırladıgım o zamanlar Bulgaristan yolları cok kotuydu, keske Yunanistan'dan cıksaydık dedik ama duzeltilmis cogu yer diye duydum. Sırbistan Macaristan sınırında 4-5 saat gunesin altında bekledik arabada yogunluktan. Sonrası avrupa birligi zaten direkt gecis cogu yer. Her ulkenin kendi otobanı icin sticker alınıyor, ayrıca yanlıs hatırlamıyorsam İsvicre'de sticker dısında bir de gisede ucret oduyorsun. O zamanlar bile cok para gibi gelmisti simdi nasıldır tahmin edemiyorum.

Siz zaten yurtdısında oldugunuz icin trafik kurallarına vs alısıksınızdır, bana cok garip gelmisti ilk cıktıgımda.

Bir de o zaman aldıgım benzini kenara not almısım, simdi Turkiye'den fulleyip cıkmak daha mantıklı sanırım.

Bulgaristan'a ilk girişte 100 oktan aldım litresi 2.99 leva (4.415 TL)
    Bulgaristan çıkışı 98 oktan aldım litresi 2.73 leva (4.031 TL)
    Macaristan 95 oktan litresi 453 forint (4.193 TL)
    Avusturya 95 oktan 1.57 euro (4.559 TL)
    Almanya 95 oktan 1.59 euro
    İsviçre buradan gidince maddi olarak çok can yakıyor. Yeme içme pahalı, kalacak yer pahalı her şey pahalı. Ben gittiğimde euro 2 liranın az üstündeydi. Kurun 7 liralara yakın olduğu bu dönemde isviçreyi anca instagramdaki fotoğraflardan, youtubedaki videolardan görürüm
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İsviçre buradan gidince maddi olarak çok can yakıyor. Yeme içme pahalı, kalacak yer pahalı her şey pahalı. Ben gittiğimde euro 2 liranın az üstündeydi. Kurun 7 liralara yakın olduğu bu dönemde isviçreyi anca instagramdaki fotoğraflardan, youtubedaki videolardan görürüm
    Evet o konuda haklısınız 2017'de Cenevre Auto Show'a gitmistim 2 gunlugune resmen ac kaldım.

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aklımda uzun suredir boyle bir gezi var geçen hafta turizm işi ile uğraşan uzun sure ülke gezen bir abim arabayı gemi ile marsilyaya gondermemi ordan türkiyeye rota çizmemi tavsiye etti kaba taslak bi goz gezdirdim efsane bir güzergah çıkıyor bi incele derim

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Polonya'nın güneyinde Wroclaw şehrinden çıkarak;

Wroclaw - Prag - Viyana - Budapeste - Bratislava - Krakow - Wroclaw

Wroclaw - Berlin - Stuttgart - Münih - Ingolstad - Dresden - Wroclaw

Wroclaw - Amsterdam - Rotterdam - Brugge - Gent - Brüksel - Köln - Dresden - Wroclaw

Rotalarını yaptım. Güney İtalya - Fransa da çok güzel rotalardan biri.
    Benim tecrübe ettiğim kadarı ile doğu avrupa da güzel ama Stuttgart - Strasbourg - Zürih - Salzburg - Münih harita üzerinde böyle bir beşgen çizerseniz içinde çok çok güzel rotalar, müthiş bir doğa ve atmosfer yer alıyor. Güney İtalya değilse bu bölgeyi tavsiye ederim.
    Yada bu bölgeden başlayıp İsviçreden geçerek Como gölüne inmek de güzel olabilir. Como gölü civarında araba kullanmadım ancak sırf yoldaki diğer araçları izlemek için gidilir..

Rota konusuna ek olarak 10.000 kmden fazla turladım kiralık araçlar ile avrupada, bir adet Tomtom navigasyon ile hiç bir ceza yemeden turlanır dönülür diyorum.
    @onursumer Fikir çok mantıklı bence de. Güney Fransa ve İtalya çok güzel sürüş rotaları..
    -Fırat

johnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar,

Sorularim,

Zaman sorunum yok.

Yusuf U.
    1- Babanızın adına ise öncelikle noterden yazı alınması gerekiyor, vekalet verip yurt dışına çıkma izni. Yurt dışı sigortası yaptırırsan abi, avantajına. Doğabilecek sıkıntıları en azından minimuma indirirsin.

2- Kiralık araç ile bu şekilde roadtrip yapamazsın, çünkü vekalet vermeleri gerek bunu da hiç bir yer yapmaz.

3- Ehliyet de önemli değil, yeni eski fark etmiyor çıkabilirsin.

4- Turing'den yurt dışına çıkmak için yeşil kart alman gerekli. Yeşil kart için vekalet gerekmiyor ama yurt dışı için kesinlikle gerekecektir.

Şirket için alıyorum ben de oradan esinlenerek yazdım.

İyi yolculuklar şimdiden,
    Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cümleten hayırlı cumalarınız olsun

Vergi kaçırıp cumayı kaçırmayan cemaati müslimlerede selam olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu seneki erken rezervasyon fiyatlarını görünce hanımla yunanistan-italya-almanya-hollanda-hırvatistan-makedonya-sırbistan-bulgaristan yapsak mı diye düşünmüyor değiliz
    rota 5000 km falan gün sıkıntımız yok 15 gün geze geze yeter diye düşünüyoruz bir dezavantajımız oğlum 2 buçuk yaşında olacak yolculukları günlük max 4 saatte falan tutmak istiyoruz ama mümkün mü bilemedik
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

EM-RE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar herşeyi yazmış ben yunanistan iquoumenitsa dan feribota binip bari de inmiştim.10 saatte yatakta uyuma fırsatı bulabiliyorsun bu şekilde sonrası arabalı olduğun için Selanik’te 1 gün takılanabililir biz 4 saat gezip yemek filan yiyip feribota yetişmiştik sonraki rota sana kalmış tamamen hangi şehirleri görmek istiyorsan biz napoli roma pissa floransa sonrası cannes Barcelona cenevre Viyana Münih Budapeşte Bulgaristan gibi gezmiştik ara yol üstü yerleri yazmıyorum tabi.Benim söyleyebileceğim İtalya’dan sonrası geçişler için kesinlikle bir kredi kartı kartı ayır benim Fransa’ya kadar sinirlerim bozulmuştu bozuk Euro aranmaktan sonrası kredi kartına geçip rahatladım dönüşte hesap yapılması daha rahat oluyor extrende kaç paraya nereden geçmişsin yazıyor.Balkanlara inene kadar bütün yollar güzel Bulgar girişinde biraz skntı oluyor ama geçilmeyecek gibi değil.Kalma yerleri için tamamen booking com,ibis otellerinin olduğu sehirlerde ibisi tercih edersen fiyat performansta başarılı oteller.Ben motorla yaptıgım için bir çok yerde ekmeğini yedim oteller otopark parası istiyor 17 dolar gibi ben itiraz edip vermedim motor olduğu için çokta üstelemediler.Aklıma gelenler bunlar sen zaten hiç bir yerde sknı yaşamazsın.Radar işine gelir isek ben hiç bir ülkede hız sınırına uymadım arkadan eve ceza gelenide duymadım.Orada yakalanırsan peşin geçiriyorlsr onu biliyorum.Her ülkenin geçiş kartı muhabbetini bende duydum sadece Bulgaristan’da o karta benzer bir kart aldım oda kapıdan geçicem pasaport kontrolüne giricem diye riske atmadım diğer ülkelerde kapı olmadığı için hiç araştırmadım bile açıkçası zaten 1 km de bir gişe parası veriyoruz dedim.Aklıma gelenler bunlar yola çıkmadan önce bende nasıl gideriz nasıl yaparız dedim ama feribottan inip Bahriye indikten sonra kafamızda büyütecek hiç birşey yokmuş dedim.Yine zaman bulsam yine giderim ama arabayla şehir içleri eziyete dönüşebilir.Motorun park problemi filan yok sonuçta.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler