User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
63 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Kaza Sonrası Kiralık Araç Davası

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Az araştırma yaptım ve gözüm çok korktu eğer tutanakta hata tamamen bendedir yazarsanız yani suçu tamamen kabul ederseniz vurduğunuz aracı kullanan şahsın insanlığına kalıyorsunuz ne yazıkki. Araç kiralama bedelini alabiliyor ayrıca bu araç ticari araç ise çalışamadığı gün kadarki parasınıda talep edebilir ve ayrıca değer kaybı davasıda açma hakkı varmış siz bence karşı tarafla kötü olmadan ve uyandırmadan bunu ödeyin yoksa dava uzarsa hem masrafı artıcak hemde karşı tarafın avukatı değer kaybı davasıda açabilir. Buda hepimize ders olsun insanlık yapmayalım tamamen suç bendedir yazmayalım yoksa sonucu kötü oluyormuş. Çok suistimal edilicek durum heran gibi rente car bayiğine kdv si ödeme şartıyla istediği kadar fatura alabilir bu durumda napıcaklar çok merak ediyorum. Fiyata itiraz edebiliceğini sanmıyorum örneğin ben istesem maksimum 110 liraya araç kiralayabiliyorum ki oda her rente cardan 200 tl iyi bir para fazlaca yazılmış gibi bir tutar ancak itiraz etsemde bunu kanıtlayamam çok açık yasalar.
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaş karşı tarafın avukatı galiba ve bu kadar saçma ve garip bi dille yazılmış argüman görmedim desem yeridir. Çok basit net falan...

Değer kaybı davaları da böyle böyle çıkmıştı "icat" gibi, bu da böyle olacak galiba

Kazada belirli süre araçsız kalmış diyorsunuz da, trafik veya kasko asli kusuru nereye verdi, sigortalar bunu nasıl değerlendirdi, buna da bi bakmak lazım.
    Belirli süre araçsız kaldı da adam taksicilik mi yapıyordu, gelirine engel mi olundu? Araç ticari araç olsa neyse, bence o noktada bunu karıştırıyorsunuz.

Aklımızda olsun da dava falan vermeyelim

Bence diğer tarafın böyle kıçtan uydurma fatura ile kazanma ihtimali 0. Çok basit ve net...

Bir defa zaten kendisi yazmış, ama kendisi ile çelişmiş, farkında değil.
    1.400 TL'lik fatura için en az 2-3 kaat avukata para verecek bilmemne, kazanma ihtimali de yok, ne anlamı kaldı.

İkame araç da bi zorunluluk değil, kaskonun verdiği bir "hizmet"tir aslında.

Arabanızı sanayiye götürüp sağını solunu yaptırırken "usta 2 gün beklettin arabamı, ikame araba ver, araba kiralicam öde" diyor musunuz? Veya diyebiliyor musunuz? Dediğinizde 21-22 anahtar mı geliyor kafanıza yoksa kriko mu?

İtirazınızı yapın devam edin... Bence hiç bişey çıkmayacak.
    Karşıda da buna akıl veren bu zihniyette bi avukat arkadaş var belli ki. İnanmışlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aklıma "Amniyotik Bant" nedeniyle hamileliği sonlandırılan kadın haberi geldi.
    Avukat ve medya birlikte atlamışlar olaya ama sonra bunu yayımlayanlar özür dilemek zorunda kaldı
    Sosyal medyada falan da "doktor düşmanı avukat" diye takılıyolar

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Geçmiş olsun Yasin çok sinir bozucu bir durum. Ben de bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Araç kiralama yerine belediye otobüsü de kullanabilirdi ya da günlüğü 1000 liraya özel şoförlü araç da kiralayabilirdi. Ucu çok açık çok saçma yav

Kaza yapınca çamura yatalım, alttan girelim üstten çıkalım her şeye itiraz edelim, karaktersiz olalım?? Resmen buna sevk ediyorlar insanları. Nerde emeksiz, haksız kazanç var; bizim insanımız anında orda maşallah.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu dönemde birine iyilik yapmak, iyi davranmak bilemiyorum Altan...
    Benzer olay başımıza geldi. Kadın vurdu suçlu %100. Kocasıyla telefonla görüştü yeni evli belli tipinden. Sonra çok acelem var çok önemli kartım bu adresim bu dedi. Bizde tamam hanımefendi akşam iletişime geçer tutanağı doldururuz zaten sigorta halleder sizlik bir şey yok dedik. Gerisi klasik hikaye telefonlara bakmama kabul etmeme. En sonunda insanlıktan çıkıp adresini basınca paşa paşa suçu üstlerine aldılar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı altugkocer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun Yasin çok sinir bozucu bir durum. Ben de bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Araç kiralama yerine belediye otobüsü de kullanabilirdi ya da günlüğü 1000 liraya özel şoförlü araç da kiralayabilirdi. Ucu çok açık çok saçma yav

Kaza yapınca çamura yatalım, alttan girelim üstten çıkalım her şeye itiraz edelim, karaktersiz olalım?? Resmen buna sevk ediyorlar insanları. Nerde emeksiz, haksız kazanç var; bizim insanımız anında orda maşallah.
    Kesinlikle katılıyorum. Buna böyle vatandaşlar da çanak tutuyor ya işte, ifrit oluyorum.

Forum AVM'de zamanında babamlar bir sürü para verdi dükkan açacağız, hıyarlar çat diye son anda baktılar kıçlarına girecek, AVM'yi "Outlet" haline getirdiler. Bizimkiler de itiraz edip sözleşmeyi feshetti. Bu hıyarlar 100.000 TL'lik dava açtılar.

Avukat sıkmış da sıkmış, efendim inşaat bizim dükkana göre yapılmışmış, yok tesisat ona göre bilmemne olmuşmuş, hayal kurmuş resmen. İnşaat standart, bizimkiler 2 dükkan birleştirmiş, aradaki dandik duvar yıkılmış, tesisat standart.

Fotoğraflarla kanıtlandı, oradan bi girdi bunlara...

İkincisi, bizimkiler "outlet malımız yok, sözleşmeyi buna göre imzalamadık, avm'nin "nev'ini" değiştiriyosun, sözleşmeye aykırı" diyor. Yine "inanan" avukat diyor ki "basiretli tüccar olacaktınız, kriz var ona göre davranın, bunu öngörmeniz gerekirdi" gibi malca bi açıklama geliyor. Bizimkiler de diyor ki, "madem öyle, siz de basiretsizlik yapmayıp bu zamanda açmayacaktınız"

Hakim'e bir de benim fikrimle "Hususi diye satılıp Ticari muamelesi yapılmaya çalışılan Doblo" örneği verince baya hoşuna gitmiş, Hakim bi güzel fırçalamış arkadaşı... Hususi Doblo satıyorsun, sonra diyorsun ki biz bunu sana sormadan Ticari yaptık, köprüden geçemezsin, hız limitlerin farklı... Oldu canım...

Benzer şekilde bilmemkaç yılında Babamın şirkette bi salak çalışıyor, istifa mı ediyor, babamlar mı çıkarıyor neyse, bizimkiler diyor ki "şu gün gel, oturup tazminatını şunu bunu hesaplayalım, hakkın neyse vereceğiz". Tamam diyor kız, sonra ses çıkmıyor. Bizimkiler arıyor ne oldu niye gelmedin falan, kız "avukatımla görüşün" diyor. Ya ne gerek var avukata biz sana hakkını vereceğiz zaten falan, yok nuh diyor peygamber demiyor hıyar. 10 senedir uğraşıyor, babayı alacak, davayı da kaybedecek Ama yine mal avukatın birine uymuş, birileri gaza getirmiş belli ki. Onda da Hakim'den güzel bi fırça yenildi.

Çünkü çalışma tarihleri parça parça olan arkadaş için avukat, ilk giriş ve son çıkış arasında hiç boşluk yokmuş gibi hesap edip, babamların hesabına itiraz ediyordu. SGK vb belgelerle bu tarihler çok basit ve net bi şekilde belgelendi. Babam da davaya kendisi gitti, "valla dedi bunlar ne yapmaya çalışıyolar anlamadım ama biz bu tarihlere zaten itiraz etmiyoruz, hakkı neyse onu vermeyi teklif etmiştik" demiş gülerek. Hakim dönmüş "ne yapıyosunuz siz mal mısınız" demiş. Ama temyiz şu bu, hala uğraşıyor gerizekalı karı. Davayı çoktan kazandık da, arkadaş hem bunun hem de tazminatından kaç bin TL'nin dava masrafları ve hesap kitap bilmeyen avukata gideceğinin farkında değil.

Bende örnek çok

Ha ne diyorduk, evet altugkocer'in dediği gibi, nerede emeksiz haksız kazanç var, insanımız orada.
    Yedirmezler. Yemezler.

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel memleketim ne ara biz birbirimizi dürter hale geldik acıyorum halimize yazık insanlığa
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim motosikletli bi arkadasıma kırmızı ısıkta beklerken arkadan bir arac geldi carptı motosiklette ciddi hasar olustu 2 hafta serviste kaldı. valla guzel memleket bileydik bizde 2 haftalıgına bi motor kiralayıp faturasını carpan adama gönderirdik
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

wiesmann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tutanaga “orta seriti ihlal ederek a aracinin kapilarina carptim” yazmisiz. Benim tek hatam bu oldu. Cagiracaktim polisi...
    i'm not a monster i'm just ahead of the curve..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wiesmann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tutanaga “orta seriti ihlal ederek a aracinin kapilarina carptim” yazmisiz. Benim tek hatam bu oldu. Cagiracaktim polisi...
    bence siz hatalı değilsiniz, dogru olanı yapmıssınız ama bu demek değildir ki karsı tarafın keyfi masrafını karsılyacaksınız. ''zorunlu trafik sigortası'' adı uzerinde ''kaza'' bilerek ve isteyerek yapılmış bir fiil yok ortada.

kasko bu yuzden var ben sizin yerinizde olsam itiraz eder zırnık odemem.
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Trafik sigortasinda karsi tarafın arac kiralama bedelini karsilama klozu bulunmuyor. Bu ulkede zorunlu olan trafik sigortası kasko degil. genelde deger kaybi davalari acilirken icine konuluyor bu kiralik arac bedeli. Ama kimisi tutturur kimisi tutturmaz olayin akisina gore degisir. Hadi bi varsayimla haksisiz diyelim belkide hasar 1 günde yapilabilecek bir sey benden 6 gunluk kiralama bedeli isteniyor yada gitti 2 ust segment arac kiraladi vs vs simdi ne kadar adil olur bu durum? En azindan bir bedel odenecekse adil olarak odenmeli. Ha bu ulkede hak arama pahalı avukata verecegime oder kurtulurum derseniz o baska bir konu olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dqn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trafik sigortasinda karsi tarafın arac kiralama bedelini karsilama klozu bulunmuyor. Bu ulkede zorunlu olan trafik sigortası kasko degil. genelde deger kaybi davalari acilirken icine konuluyor bu kiralik arac bedeli. Ama kimisi tutturur kimisi tutturmaz olayin akisina gore degisir. Hadi bi varsayimla haksisiz diyelim belkide hasar 1 günde yapilabilecek bir sey benden 6 gunluk kiralama bedeli isteniyor yada gitti 2 ust segment arac kiraladi vs vs simdi ne kadar adil olur bu durum? En azindan bir bedel odenecekse adil olarak odenmeli. Ha bu ulkede hak arama pahalı avukata verecegime oder kurtulurum derseniz o baska bir konu olur.
    Bana "araç kiralama" ile "kiralık araç"ın uğradığı zarar karışmış gibi geldi burada...

Bildiğim kadarıyla davalara söz konusu olan durum "kiralık araç"ın karıştığı bir kazada, "ben bu aracı senin yüzünden 6 gün kiralayamadım, günlük kirası da bu kadardı, al sana ceza" denilebilir.

Ama burada durum farklı. Arkadaşların dediği gibi, arabası hasara uğrayıp tamire giden adam otobüse de binebilir, taksiye de, uçağa da, metroya da. İlla araba mı kiralaman lazım? Böyle bişey yok bence...

E iyi, ben hergün Ankara'ya gidip geliyodum desin, benzin faturalarını da eklesin, o akıllarına gelmemiş bak. Herhalde "çakılır, o kadar da belli etmeyelim" diye düşündüler

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı dqn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden bedel ödeniyor yahu çok saçma. O zaman ben de işe giderken aracı yavaş kullanıp işe gecikmeme sebep olan minibüs şoförüne dava açayım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada kaskonun verdiği ikame araç da bir zorunluluk değil, "hizmet". Pazarlama yani... Aha bakın ikame araç veriyoruz falan gibi. İstemese vermeyebilir.

O yüzden kaskosu olmayan da gidip ben kiralayayım, kasko yok ama karşı taraf ödesin, gibi bi zihniyet olmaz, olamaz. Bu bi hakmış gibi lanse edilemez bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana "araç kiralama" ile "kiralık araç"ın uğradığı zarar karışmış gibi geldi burada...

Bildiğim kadarıyla davalara söz konusu olan durum "kiralık araç"ın karıştığı bir kazada, "ben bu aracı senin yüzünden 6 gün kiralayamadım, günlük kirası da bu kadardı, al sana ceza" denilebilir.

Ama burada durum farklı. Arkadaşların dediği gibi, arabası hasara uğrayıp tamire giden adam otobüse de binebilir, taksiye de, uçağa da, metroya da. İlla araba mı kiralaman lazım? Böyle bişey yok bence...

E iyi, ben hergün Ankara'ya gidip geliyodum desin, benzin faturalarını da eklesin, o akıllarına gelmemiş bak. Herhalde "çakılır, o kadar da belli etmeyelim" diye düşündüler
    Google aramasında evet direk öyle çıkıyor, kiralık araba otobüs taksi bunların boşta kaldığı gün kazanacağı ücretler istenebiliyor.Bu olayın bunlarla bir alakası yok zaten.

Alıntı altugkocer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden bedel ödeniyor yahu çok saçma. O zaman ben de işe giderken aracı yavaş kullanıp işe gecikmeme sebep olan minibüs şoförüne dava açayım.
    Bence de saçma..Dediğim gibi varsayım yaptım.En kötü halde bile ödenmemesi gereken bir para bence.Demek istediğim oydu.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    avukat arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Bizim trafik sigortamız zaten bu işe yaramıyor mu? sadece kazayı mı karşılıyor? karşı tarafın tüm masraflarını trafik sigortamızın ödemesi gerekmiyor mu? çok mu hayalperestim
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    he bu arada, kaza durumunda araç kiralamaya karşı değilim ama bu trafik sigortası bir işe yaramalı. yani normalde insanlar araçsız kalınca zaten yerine ikame araç verilmeli, sen benim araçsız kalmama sebep olduğunda araç kiralaman lazım ancak bunu sen değil sigorta yapmalı diye düşünüyorum.

yani sigorta karşı tarafı madur etme diye zorunlu. karşı taraf mağdur olduktan sonra arabasını tamir etse ne yazar. hatta değer kaybını bile suçlu olan tarafın trafik sigortası ödemeli. sonuçta sigorta şirketi senden seneye daha fazla para alacak bu kaza yüzünden. bari bir işe yaramalı.

bunlar tamamen benim fikirlerim, yani hayal etmekte mi ücretli spor gazetesi :=)
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Trafik sigortaları 29 bin lira ile sınırlıydı en son, kaskoların ise imm değeri genelde 100.000TL oluyor.Kusurunuza oranla bu bedelden düşülüyor. Ben hep kaskonun imm(ihtiyarı mali mesuliyet) sini 500.000TL yaptırırım. Tedbirli olmakta fayda var.

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Ormanci valla siz yazmasanız ben yazacaktım, arkadaş karşı tarafın avukatı gibi yahu işin oluru nedir bilgi verseniz ya biraz.. kaybedersiniz aşağı, kaybedersiniz yukarı. Başka bir şey okuyamadım.

Birde bu bahsi geçen sadece ticari vs. araçlarda aracın gelir kaybı vs. gibi bir dava açabilsin. Değer kaybı emin olmamakla birlikte belirli bir yaş aralığında ki araçlarda açılabiliyor, o mantıklı ancak onuda karşı tarafın sigortasından, kaskosundan vs. alıyor diye biliyorum.

Hazır bu konunun üzerine çok iyi denk geldi şirkette şöyle bir mail ;

"Resmi bir araç ile kaza yapan aracımız olursa kendi aralarında tuttukları rapor geçersizdir. Mutlaka polis yada kolluk kuvvetlerinin Rapor tutması şarttır. Ayrıca bizim araç resmî bir araca çarptığında ( belediye otobüsü , emniyet aracı vb. ) veya taksi vs. hakkımızda ilamsız icra takibi başlatılabilir. Yani ilgili resmî aracın kullanılamaması ikame araç bedeli vb. gibi nedenlerden dolayı. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında bilgi vermenizi rica ederim."

Bu konuya uyarladığım da ortada herhangi bir resmi araç yok,ticari araç yok.. En başta da söylediğim gibi, memlekette günde kaç bin tane kaza oluyor bu kadar kolay para tahsil edilse valla herkese icra giderdi. Fatura zaten fiyasko.

Ek olarak bu faturadan çok kıllandım, karşıyı arayıp aracın teslim formunu, plakasını vs öğrenmeyi denediniz mi ?

Her şeyi geçtim kesinlikle ödemezdim , sonuna kadar giderdim zaten ha diyince çözülecek bir durumu yok. Mahkeme bu arabanın plakasını ister, teslim formunu ister, "KABİS" kaydı yapılmış mı ister. Hele ki, KABİS kaydı yapılmadıysa o işletmeye çok ciddi cezaları var. Eğer bu kayıt yapılmadıysa zaten işletme size dökülür şayet varsa bir sahte evrak vs gibi durum. Yürüyeceğiniz çok fazla yol var, konuyla ilgili çok fazla ayrıntı veremiyorum ama denetlenmesi ve sorgulanması gereken bir çok durum var mahkeme de.
    ABO TRADING
    STR

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler