User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
63 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Kaza Sonrası Kiralık Araç Davası

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    avukat arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Bizim trafik sigortamız zaten bu işe yaramıyor mu? sadece kazayı mı karşılıyor? karşı tarafın tüm masraflarını trafik sigortamızın ödemesi gerekmiyor mu? çok mu hayalperestim
    Kazayı karşılar oda karşı tarafın kimi zaman tamamını karşılamayabilir bellir bir hasar miktarı var ama kirayı kesinlikle karşılamaz. Kaskoların bazılarıda ikame araç için ek şartlıdır her kasko vermez önceden sorulması lazım ve ikame aracında belli bir süresi var benim poliçemde aracım ile aynı sınıfta bir ikame araç vermek zorunda ama kaskonun bir süresi vardı o süreye kadar aracım yapılmazsa kasko ikame arac hizmeti sona eriyor atıyorum 1 ay parça beklicem sadece 2 hafta gibi ikame araç olucak kasko poliçemde bu şekilde yazılmış sizin poliçeyi bilmem. Kalanına hatam yoksa araç kiralayıp dava açabilirim karşı tarafın ödemesi için. Tabi bu konu biraz farklı kişi hiç bir yere danışmadan direk sıradan bir yerden fatura alıp ödeme bekliyor bu durum farklı biraz
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana "araç kiralama" ile "kiralık araç"ın uğradığı zarar karışmış gibi geldi burada...

Bildiğim kadarıyla davalara söz konusu olan durum "kiralık araç"ın karıştığı bir kazada, "ben bu aracı senin yüzünden 6 gün kiralayamadım, günlük kirası da bu kadardı, al sana ceza" denilebilir.

Ama burada durum farklı. Arkadaşların dediği gibi, arabası hasara uğrayıp tamire giden adam otobüse de binebilir, taksiye de, uçağa da, metroya da. İlla araba mı kiralaman lazım? Böyle bişey yok bence...

E iyi, ben hergün Ankara'ya gidip geliyodum desin, benzin faturalarını da eklesin, o akıllarına gelmemiş bak. Herhalde "çakılır, o kadar da belli etmeyelim" diye düşündüler
    Avukat siteleri vb oldukça fazla var burdan araştırıldığı zaman eğer hatasız iseniz araç kiralayıp fatura bedelini alabilirsiniz bir çok dava var kazanılmış vb internette az araştırılınca çıkıyor birde ayrıca eğer araç ticari bir araçsa çalışamadığı gün kadar parada talep edebiliyor burda farklı bir hak yani ikisi aynı şey değil. Ama konu sahibinin durumu biraz farklı avukatla görüşmesi iyi olur. Ne araç kiralamış vb falan birde kiralama tarihi ekspertizin suç bulma tarihinden hemen sonra olması lazım bence yasalar neder bu konuda bilmemde doğrusu odur. Anında kiraladıysa ödemeyebilir onu fatura beni pek tatmin etmedi her kiralamacı esnaftan kolayca alınabilir.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mert_can 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama konu sahibinin durumu biraz farklı avukatla görüşmesi iyi olur.
    valla iş avukata kalırsa gider öderim daha iyi bende olsam. sonuçta bırak davayı, savcılık soruşturması durumundaki bir dosyanın asgari avukatlık ücreti bile buradaki faturadan daha fazla zaten
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    valla iş avukata kalırsa gider öderim daha iyi bende olsam. sonuçta bırak davayı, savcılık soruşturması durumundaki bir dosyanın asgari avukatlık ücreti bile buradaki faturadan daha fazla zaten
    Beni tek korkutan taraf karşı taraf biraz cazgır sanırım değer kaybı davası açma hakkı varmı o korkutur yoksa ben itiraz ederdim buna eğer değer kaybı açarsa 5 binden kaçarken 15 binden olma ihtimali olur beni tek korkutan o eğer hakkı yoksa bu dava uzar gider fatura çok detaysız kesilmiş ne kiraladı belli değil buna itiraz edilirse bu iş karışırki karşı uzar gider eğer dava kazanıldığı zaman davayı açan kişi öder tüm uzayan avukat işlerini ayrıca bu sefer ona avukat tuttum diye ayrı dava açılabilir Ama işte değer kaybı olayı var iyi bir avukata danışılıp değer kaybı sorulması gerekir yoksa bu faturaya itiraz edilir çok rahat bir şey çıkmaz bence Bizede ders olsun hatalyım yazmam vallah ben geçmiş olsun konu sahibine
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

wiesmann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olay insana sigortayi neden yaptiriyorum neleri kapsiyor sorularini sorduyor.

@ozoozo: olay aksami ve sonraki aksam arandik aleni sekilde arac kiralama parasi istediler. İkinci konusmayi esim yapti bayan muhattapimiz dengesiz oldugu icin “odemiyorsaniz insan degilsiniz” demis bu konusmayi belgeleyebilsem direkt hakaret davasi acicam ama telefon konusmasi olarak kaldi olay

@Ormanci: dedigin gibi arac kiralik olabilir cunku trafik bayam calistigi sirketten soforle ruhsat trafik sigortasi istetti. Biraz davranislarinda gariplik vardi
    i'm not a monster i'm just ahead of the curve..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    *ruhsattaki ismin soyadi ve kazayi yapanin soyadi tutmuyor. Bana kucuk bir sirketin isimden kiraladigi arac gibi geldi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mert_can 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beni tek korkutan taraf karşı taraf biraz cazgır sanırım değer kaybı davası açma hakkı varmı o korkutur yoksa ben itiraz ederdim buna eğer değer kaybı açarsa 5 binden kaçarken 15 binden olma ihtimali olur beni tek korkutan o eğer hakkı yoksa bu dava uzar gider fatura çok detaysız kesilmiş ne kiraladı belli değil buna itiraz edilirse bu iş karışırki karşı uzar gider eğer dava kazanıldığı zaman davayı açan kişi öder tüm uzayan avukat işlerini ayrıca bu sefer ona avukat tuttum diye ayrı dava açılabilir Ama işte değer kaybı olayı var iyi bir avukata danışılıp değer kaybı sorulması gerekir yoksa bu faturaya itiraz edilir çok rahat bir şey çıkmaz bence Bizede ders olsun hatalyım yazmam vallah ben geçmiş olsun konu sahibine
    Dun trafik sigortama sorgulattim deger kaybi icin basvuru yapilmis.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı wiesmann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sigorta ödücekse bu faturaya itiraz edin bence abi detaysızca kesilmiş dava açtıysa detaylı bir fatura göstermesi gerekirdi 2 sene önce babamda kaza yaptı karşı taraf başka arabaya vurmamak için bize vurdu ama ifadesini değiştirdi kamera kaydı olmadığı için biz haksız çıktık tali yolmuş o zaman çok araştırmıştım bu yüzden biraz bilgiliyim tekrar geçmiş olsun.
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wiesmann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fena ölücüler he yedirmem kuruşumu diyorlar
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Burda iyilik yapiyoruz karsi tarafin avukati olduk iyimi....

Avukat olmayan ormanci nickli arkadas konusuyor anca siz ona guvenin itiraz edin 1 sene sonra 1800u 5000 olarak odeyin.

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fena ölücüler he yedirmem kuruşumu diyorlar
    Donanım Haber üyesi sanırım karşı taraf
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

chevelle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ''kesin kaybedersiniz, hemen ödeyin'' vb yazıları görünce şaşırdım. Benim bildiğim kadarıyla zorunlu trafik sigortasının amacı zaten kazada kusuru olmayan tarafın mağduriyet yaşamamasıdır. Karşı tarafın hasarı sizin sigortanızdan karşılanır. Araba kiralayıp bunun bedelini istemek saçma. Bu araç ticari değil ki, neye istinaden araç kiralayıp faturasını size yolluyorlar. Fatura dediysek de, elle çiziktirilmiş işte. KDV + fatura bedelinin %20si kadar da sana veriyim diyip her rent a car'cıdan fatura alalım o zaman. Bence itiraz edin

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Karşı taraf

Kucağıma düştü öldürmeden bırakmam modundalar

Resmen her deliğe sokuyorlar

Herkes böyle olsa sigortalar 1 seneyi göremezdi sanırım

Batarlardı direk
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı chevelle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ''kesin kaybedersiniz, hemen ödeyin'' vb yazıları görünce şaşırdım. Benim bildiğim kadarıyla zorunlu trafik sigortasının amacı zaten kazada kusuru olmayan tarafın mağduriyet yaşamamasıdır. Karşı tarafın hasarı sizin sigortanızdan karşılanır. Araba kiralayıp bunun bedelini istemek saçma. Bu araç ticari değil ki, neye istinaden araç kiralayıp faturasını size yolluyorlar. Fatura dediysek de, elle çiziktirilmiş işte. KDV + fatura bedelinin %20si kadar da sana veriyim diyip her rent a car'cıdan fatura alalım o zaman. Bence itiraz edin
    Arabasız kaldığı için günlük ulaşım masrafı adı altında talep edilebiliyor

Ticari olsaydı artı günlük gelirde eklenirdi.
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kasko bile ikame aracı serviste kaldığı gün kadar karşılamıyor. Bizimki ikame vermiyor mesela.

Kaskonun ikame verme amacı pazarlama amaçlı bir hizmettir. Ortada bir zorunluluk yoktur.

Bu zorunlu olsa zorunlu trafik sigortasının karşılaması gerekmez miydi zaten?

Dikkatimi çeken ilk sayfada verilen faturada (araç marka model, ek hizmetler) ayrıntılar neden bulunmuyor?
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Emrecan-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 300E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Donanım Haber üyesi sanırım karşı taraf
    Gece gece iyi güldüm
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkesin parmağı tetikte

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de hatalı olmadığım bir durumdan kaza yapsam, kaza yapılan taraftan böyle bir talepte bulunurdum.

Haksız bir durum yok tarafımca. Kasko ile bir tutmayın, karşı tarafa rücü edilecek bir ceza bu. sigortanın hizmeti değil.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendimi mağdurun yerine koyduğumda talebi haksız bulmuyorum ama böyle bir fatura yerine gel kardeşim arabayı beraber kiralayalım gör, ödemezsen yine ödeme ama ben sana dava açarım bu sebepten diyerek şeffaf oynardım. Bu konudaki talepte bir üçkağıt kokusu var faturaya bakarsak.

Benim hiç suçum yokken elim-ayağım olmuş aracımdan mahrum edecekse bir zahmet araç ihtiyacıma da yardımcı olacak. He bunu keşke suçlu tarafın sigortası karşılasa da şahıslar muhatap olmasa daha temiz olur.

Kendi kendime bir yere vurduğumda mağdur olmamak için kasko yaptırıyorum zaten, ikame araçlı poliçem olur hep, o da gerçi max 7 gün ücretsiz temin ediyor sonra kira istiyor ama çok şükür daha uzun süreli bir ihtiyacım olmadı.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hakan308 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burda iyilik yapiyoruz karsi tarafin avukati olduk iyimi....

Avukat olmayan ormanci nickli arkadas konusuyor anca siz ona guvenin itiraz edin 1 sene sonra 1800u 5000 olarak odeyin.
    Ben severim öyle, benzinci değilim konuşurum, avukat değilim konuşurum.

Bu forumda kimse konuşamaz fikir belirtemez fikir sahibi olamaz mesleği olmadığı işler için

Yukarıda örnekleri yazdım, ne avukatlar gördük bugüne kadar.

Uygulamanın yanlışlığı ve saçmalığı açık. Buna emsal teşkil eden, kabul edilmiş davalar olabilir. İşin bu anlamdaki hukuki yorumu/karşılığı beni ilgilendirmez. Bazı davalarda bakış açıları normal vatandaşa göre farklı olabiliyor, farklı bir sistematik işleyebiliyor. Bunu açıklasanız daha iyiydi ama kimisi böyle tercih ediyor, benim lafları cımbızlayıp bi yere odaklanıyor, ne yapalım. Ayrıca "olmaz, ödeyeceksiniz, çok açık, net" diye olaya girerseniz ben de başka avukat gösteririm tam aksini açıklayan.

Çok şükür bizde davalar Amerika'daki gibi "ben daha 1dk önce hazırlanmış kahveyi aldım ama bardağın üzerinde 'içindeki sıcaktır' yazmıyordu, mahdanılds bana 5 milyon dolar versin" dediğinde haklı bulunmuyor. Ama abidik gubidik uygulamalar da olmuyor değil. Eğer böyle dandik hazırlanmış bi faturayla böyle bi kazada bunu kabul eden hakim varsa, vay haline.

Örneğin şunu beklerdik, arkadaş tutanağa hatalıyım suçluyum yazmış ama bu geçerli midir? Yani sigorta veya bunu araştıran kişi demiyor mu suç adamda değil diğer tarafta diye. Ben herşeyi kabul ediyorum denildi mi bitiyor mu olay. Bunları falan açıklamak daha iyiydi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Ormanci

İşin bu anlamdaki hukuki yorumu/karşılığı beni ilgilendirmez.

Diyorsun ama konu sahibi hukuki bilgi istiyor. Bende diyorumki icra takibine itiraz etme itirazın iptali davası açarlarsa kaybedersin COK AÇIK NET(çok açık net yazmama takılanlar için tekrar ve büyük harflerle yazıyorum)

Kusurlu taraf karşı tarafa verdiği zararı tazmin etmekle yükümlüdür. Kimse kusursuz iken karşı tarafın aracına verdiği zararı giderirken araçsız kalmak zorunda değil.

Kaza yaptıysanız karşı tarafın aracına verdiğiniz zararı ve değer kaybını varsa trafik sigortanız, şayet yoksa araç sahibi ve sürücü karşılamak zorundadır. Kusursuz taraf aracının tamiri sırasında kendisine emsal araç kiralayıp sizden talep edebilir, dava yolu ile alabilir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler