User Tag List

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
63 sonuçtan 58 ile 63 arası

Konu: Kaza Sonrası Kiralık Araç Davası

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hakan308 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Ormanci

İşin bu anlamdaki hukuki yorumu/karşılığı beni ilgilendirmez.

Diyorsun ama konu sahibi hukuki bilgi istiyor. Bende diyorumki icra takibine itiraz etme itirazın iptali davası açarlarsa kaybedersin COK AÇIK NET(çok açık net yazmama takılanlar için tekrar ve büyük harflerle yazıyorum)

Kusurlu taraf karşı tarafa verdiği zararı tazmin etmekle yükümlüdür. Kimse kusursuz iken karşı tarafın aracına verdiği zararı giderirken araçsız kalmak zorunda değil.

Kaza yaptıysanız karşı tarafın aracına verdiğiniz zararı ve değer kaybını varsa trafik sigortanız, şayet yoksa araç sahibi ve sürücü karşılamak zorundadır. Kusursuz taraf aracının tamiri sırasında kendisine emsal araç kiralayıp sizden talep edebilir, dava yolu ile alabilir.
    Ben de diyorum ki, mantığın yanlışlığı şurada;

Kasko bunu bir "pazarlama", "hizmet" olarak veriyor. Bu durumda kaskolar da kaza sonrası servise gelip tamir yapılan araçlar için verdiği "ikame" araç için faturayı düzenleyip "kusurlu" tarafa çakıyor olması lazım.

Bu iş "yasal" veya "doğru" olsaydı, bugüne kadar çoktan çakmışlardı sağa sola. Bu anlamda bir yanlışlık var demeye çalışıyorum.

Yukarıda konuştuk, arabasız kalmak zorunda değil ama aman efendim araç kiralayayım çakayım karşı tarafa demek de doğru değil. Otobüs var, taksi var, arabayı bakım veya bir tamir, parça değişimi vs. için servise bırakınca insanlar ne yapıyor peki? Arabasız kalmak zorunda değilim, hemen araba kiralayayım... Kime fatura edeceğiz.

Kusurlu kişi zaten arabaya hasar vermişse hasarı ödüyor bir şekilde, ya cepten, ya kaskodan. Başka ne yapsın? Vah adam arabasız kaldı bilmemne olmadı, vah adam arabasız kaldı trene yetişemedi onu da fatura et, vah adam markete gidemedi, eve servis yaptı onu da fatura et... Yok mu bunu "sebepsiz/haksız zenginleşme" veya "hayatın olağan akışına ters" falan diye yorumlayacak hukukçu

Bu "değer kaybı" olayı da zaten çingeneler sayesinde çıktı. Bu da yeni icat galiba, tekrar yazıyorum. Niye, 100TL vekaletle halledelim diye. Kaza yapanı hukuk büroları arıyor hemen. Bize vekalet verin değer kaybı bilmemnesi yapalım...

Ben olsam ödemem, itiraz eder iyi bi avukat bulmaya çalışırım gerekirse. Karşı taraf uğraşsın dursun anasını satayım.
    Neyse, inşallah başıma gelmez de haksız çıkmam, ne diyeyim... Halen çok ters geliyor bana, süper saçma bişey.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de diyorum ki, mantığın yanlışlığı şurada;

Kasko bunu bir "pazarlama", "hizmet" olarak veriyor. Bu durumda kaskolar da kaza sonrası servise gelip tamir yapılan araçlar için verdiği "ikame" araç için faturayı düzenleyip "kusurlu" tarafa çakıyor olması lazım.

Bu iş "yasal" veya "doğru" olsaydı, bugüne kadar çoktan çakmışlardı sağa sola. Bu anlamda bir yanlışlık var demeye çalışıyorum.

Yukarıda konuştuk, arabasız kalmak zorunda değil ama aman efendim araç kiralayayım çakayım karşı tarafa demek de doğru değil. Otobüs var, taksi var, arabayı bakım veya bir tamir, parça değişimi vs. için servise bırakınca insanlar ne yapıyor peki? Arabasız kalmak zorunda değilim, hemen araba kiralayayım... Kime fatura edeceğiz.

Kusurlu kişi zaten arabaya hasar vermişse hasarı ödüyor bir şekilde, ya cepten, ya kaskodan. Başka ne yapsın? Vah adam arabasız kaldı bilmemne olmadı, vah adam arabasız kaldı trene yetişemedi onu da fatura et, vah adam markete gidemedi, eve servis yaptı onu da fatura et... Yok mu bunu "sebepsiz/haksız zenginleşme" veya "hayatın olağan akışına ters" falan diye yorumlayacak hukukçu

Bu "değer kaybı" olayı da zaten çingeneler sayesinde çıktı. Bu da yeni icat galiba, tekrar yazıyorum. Niye, 100TL vekaletle halledelim diye. Kaza yapanı hukuk büroları arıyor hemen. Bize vekalet verin değer kaybı bilmemnesi yapalım...

Ben olsam ödemem, itiraz eder iyi bi avukat bulmaya çalışırım gerekirse. Karşı taraf uğraşsın dursun anasını satayım.
    Neyse, inşallah başıma gelmez de haksız çıkmam, ne diyeyim... Halen çok ters geliyor bana, süper saçma bişey.
    Yorumlarınızdan hiç kaskolu araç kullanmamış veya tedbirli sürüşünüz/şansınız sayesinde imkanlarından faydalanma tecrübeniz olmamış diye çıkarımda bulundum. Öncelikle kasko ve trafik sigortasının farklı mevzular olduğunu belirtmekte fayda var. Bold yazdığım kısımdaki yanlış kullanım gibi.

Kasko tamamen keyfidir, kendi kusurunuz sonucu KENDİ ARACINIZDA oluşan hasarlara karşı cebinizi korur. Ben mesela gittim bir ticari minibüsün ağzına kırdım, arka köşeden çarptı, ben suçluydum, kaskomdan benim aracımın masrafını aldım, benim sigorta poliçemi kesen firma da minibüsün hasarını karşıladı. Bu örnekte karşı tarafla çok seviyeli bir diyalogumuz oldu, minibüs bilmem kaç saat veya gün yattı diye bir taleple gelmediler, 1 yıl oldu.

Diğer yandan evet ben aracımı yetkili servise götürdüğümde ikame araç alıyorum, VW veya Mercedes fark etmeksizin yetkili servislerden talepte bulununca müsaitlik dahilinde yardımcı oluyorlar. Hasar durumlarındaysa kaskomdan 7 güne kadar kiralık arabayı kapıma teslim şeklinde alıp kapımdan iade şeklinde geri veriyorum.

Eğer ben başkasını benim öküzlüğüm/dikkatsizliğim sebebiyle kendi aracından mahrum edeceksem adam isterse araç kiralama bedelini benden talep etmekte özgürdür, neden benim ihmalimin cezasını başkası da çeksin? Polo'ya vurduğumda gidip BMW kiralamasına sessiz de kalmam tabii ki. Annemin çok güzel bir duası vardır bu konulara cuk oturur; "Allah iyi insanlarla karşılaştırsın."

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    edit: Yetkili servise bakım için gittiğimde bakım süresi boyunca ücretsiz ikame araç veriyorlar. Anlaşılan zamanda aracım hazır olduğu halde iade etmezsem de günlüğü xx TL olarak fatura ederiz diye belirtiyorlar.

Hasar durumunda aracı nerede yaptırdığımın önemi yok, dosya açılıyor ve talebim üzerine kaskonun kiralık aracı geliyor.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam çok güzel yazmışsın eyvallah, katılıyorum. Benim durum ikincisi oldu, bugüne kadar çok şükür gerek olmadı böyle şeylere O yüzden işin "çakallık" kısımlarını da bilmiyorum, karşı tarafın yapabileceği, hakkı olduğu şeyleri ama önceki mesajımda da örnek verdiğim gibi iş biraz "içindekinin sıcak olduğunu söylemediniz"e gelmeye başladı. İtirazım ukalalığım ondan

Adı üzerinde, "kaza" bu. Kasko dedim ama yanlış yazdım evet. Kusurlu adam zaten bi şekilde hasarı ödeyerek, bişeyler yaparak durumu telafi etmeye çalışıyor. Ben değer kaybı da çakayım, bilmemne de yapayım, fatura da edeyim yaklaşımı artık benim nazarımda "iyi niyet" kurallarının dışına çıkıyor. "Faydalanma"ya girmeye başlıyor diye yorumluyorum.

Bu arada çalıştığım kurumdaki otomotivle ilgili bir Komite'de şöyle bi muhabbet olmuştu, doğruluk payını bilmiyorum, bizdeki bu değer kaybı davalarından ve "kazalı, hasar kayıtlı" araçların değerinin düşmesi gibi konulardan açılmıştı... Adam yurtdışında hasarlı kapıyı değiştirirse araç değer kaybetmiyor, aksine değer kazanıyor, çünkü parça yenilenmiş oluyor, bizdeyse aaaaaaa gapı değişmiş, olmaz, muamelesi görüyor demişlerdi. Gerçekten sigorta ve değerleme nezdinde böyle bi durum var mı bilemiyorum ama bu iş bana garip geliyor. Kabullenemedim

Kaskodan ikame araç almak farklı, yukarıda da yazdım, o bi "hizmet". Hukuki bi hak değil. Eh biz de doğal olarak kullanıyoruz, en doğal hakkımız adam bize bu hakkı verdiyse.

Son cümlenize katılıyorum, amin inşallah, benim de kayınpederin ve babamın hep söylediği şeydir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karşı tarafın hasarını trafik sigortam karşılamaya yetmediği anda kaskom öder. yani kasko bir tek benim aracımı ödemez karşı tarafında hasarını ödeyerek cebimi korur.

ikame araç ise her defasında 7 gün olmak kaydı ile 3 kere uzatma hakkı var. yani toplam 21 gün. ama bu poliçe den poliçeye farklılık gösterir.

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorumlarınızdan hiç kaskolu araç kullanmamış veya tedbirli sürüşünüz/şansınız sayesinde imkanlarından faydalanma tecrübeniz olmamış diye çıkarımda bulundum. Öncelikle kasko ve trafik sigortasının farklı mevzular olduğunu belirtmekte fayda var. Bold yazdığım kısımdaki yanlış kullanım gibi.

Kasko tamamen keyfidir, kendi kusurunuz sonucu KENDİ ARACINIZDA oluşan hasarlara karşı cebinizi korur. Ben mesela gittim bir ticari minibüsün ağzına kırdım, arka köşeden çarptı, ben suçluydum, kaskomdan benim aracımın masrafını aldım, benim sigorta poliçemi kesen firma da minibüsün hasarını karşıladı. Bu örnekte karşı tarafla çok seviyeli bir diyalogumuz oldu, minibüs bilmem kaç saat veya gün yattı diye bir taleple gelmediler, 1 yıl oldu.

Diğer yandan evet ben aracımı yetkili servise götürdüğümde ikame araç alıyorum, VW veya Mercedes fark etmeksizin yetkili servislerden talepte bulununca müsaitlik dahilinde yardımcı oluyorlar. Hasar durumlarındaysa kaskomdan 7 güne kadar kiralık arabayı kapıma teslim şeklinde alıp kapımdan iade şeklinde geri veriyorum.

Eğer ben başkasını benim öküzlüğüm/dikkatsizliğim sebebiyle kendi aracından mahrum edeceksem adam isterse araç kiralama bedelini benden talep etmekte özgürdür, neden benim ihmalimin cezasını başkası da çeksin? Polo'ya vurduğumda gidip BMW kiralamasına sessiz de kalmam tabii ki. Annemin çok güzel bir duası vardır bu konulara cuk oturur; "Allah iyi insanlarla karşılaştırsın."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ülkede kansızlık şerefsizlik diz boyu.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler