User Tag List

Sayfa 1/9 123 ... SonSon
166 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Vintage Audio Bahane, 90'lar Şahane !!!

coyote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Smile Vintage Audio Bahane, 90'lar Şahane !!!

Eğer benim gibi, 90'lar denilince, ilk aklınıza hot hatch'ler geliyorsa, muhtemelen ikinci aklınıza gelen de "tesisat" mevzularıdır.

O yıllarda caddeciliğin yarısı, bindiğiniz otomobilse, diğer yarısı da, otomobilinizdeki müzik tesisatıydı. Bana birisi 90'lar Türkiyesindeki otomobil kültürünü 2 kelimeyle özetle dese, "Tesisatlı Şahin" derim. Bakın, özet bile yarı yarıya.

O zamanlar şimdiki gibi, araç dashboard'una gömülü head unitler, fabrikasyon Bose'ler, Harman Kardon'lar olmadığı için, aracınıza yapacağınız "tesisatın" tek sınırı, cebinizdeki para ve hayal gücünüzdü. Bunların her ikisinin de aynı anda mevcut olduğu arkadaşların, sadece müzik sistemleri değil, genelde otomobilleri de düzgün oluyordu. Çoğunlukla da, araçlarında müzik sistemi olduğunu görmüyordunuz bile, "duyuyordunuz".

Ama asıl "efsaneler", maaşlı çalışıp, hayal gücü sınır tanımayan tayfa arasından çıkıyordu. Bu camiadaki genel görüş, "ne kadar çok kolon, o kadar iyi tesisat" şeklinde olduğu için, fenni ilimlerin müsade ettiği sınırlar dahilinde, Şahin'ini kolonla dolduran bu arkadaşlar, oradan soluğu Kartal'da alıyordu, İlçe olan değil, araba olan.

O yıllarda, ses sistemi mevzularına bakışı kısaca özetledikten sonra, montaj işlerinin nasıl yürüdüğünden bahsetmemek olmaz.

Şimdi liseliler bilmez bir kere o yıllarda "teypçi" kavramı vardı. Öyle az buz da değil, yan yana bir kaç tanesini bile bir arada görmeniz mümkündü. Hatta bilenler bilir, Fenerbahçe stadına giderken, orada bunların sokağı bile vardı. Bu arada yanlış anlaşılma olmasın, teypçiler nicelik olarak çok olabilirler ama, nitelik olarak çoğunda durum pek iç açıcı değildi. Genelde manzara, camekan içinde (camekan önemli) daha önce montajı yapılmış iki üç teybin, hoparlörün, alarmın boş kutusu, bir kaç ikinci el teyp (muhtemelen bozuk), muhtelif teyp kafaları (muhtemelen çalıntı), 1 çift oval kolon (tizler yanık, en iyi ihtimal sarılmış), 2 tane de boş teyp kızağı şeklinde olurdu. Bu arkadaşların tezgahında ne hikmetse hep bir tane de sökük halde bir teyp dururdu. Muhtemelen, o dükkanın ticari hayatı boyunca da kalırdı o teyp orada.

Şimdi yukarıda sözü geçen "kızak", genç arkadaşlar tarafından tam anlaşılamamış olabilir. Arkadaşlar, eskiden arabadaki teypler çalınmasın diye, kimi teypler kızaklı yapılırdı. Böyle akşam eve giderken, şimdinin laptop çantası gibi, tutardınız teybin kulpunu, giderdiniz evinize. Hatta öyle şimdiki gibi, kafeye filan gidince masaya cep telefonu, araba anahtarı değil, anıyla şanıyla (kulbuyla) teybi koyardınız. (Konuyu dağıtmayayım ama, bu gözler masada kızaklı teyp ile yanında Dancall Logic'i gördü zamanında)

Şimdi yazarken birden aklıma geldi; bir de "İtalyan kızak" kavramı vardı ki, anlatırsam, henüz orjinal kızaklı teyp kavramını kafasında canlandıramamış genç dimağlara yazık olacak. O yüzden genç arkadaşlar siz burayı okumadan geçin, sözüm 90'lı yıllarda caddede, sahilde beraber direksiyon salladığımız yoldaşlara Arkadaşlar, şimdi google görsellerde "İtalyan Kızak" diye arattım, sadece, delikanlıya yakışmayacak kıyafetler içinde karda kayan adam resimleri çıktı. Normal teypleri, kızaklı hale getirmek için, sonradan yapılan kızaklara İtalyan Kızak demiyor muyduk, yanlış mı hatırlıyorum?

Evet nerede kalmıştık? Tamam, malzeme temin konusuna da açıklık getirip, konuyu bağlayayım. Şimdi gerekli para bir şekilde denkleştirildi ise, gidilecek yer belliydi, Tahtakale. Vapurdan indiniz, Mısır Çarşısı'nın içinden geçtiniz, 100 metre yürüdünüz yürümediniz ki birden kendinizi, envai çeşit teybin, hoparlörün, anfinin kutularının arasında bulurdunuz. Özellikle kutu diyorum, çünkü o tezgahlarda, birbirlerine koli bantı ile tutturulmuş boş Pioneer kutularından başka birşey olmazdı. O dar sokaktaki tezgahlar sadece, oradaki pasajların içindeki dükkanların seyyar vitriniydi aslında. Asıl mal bu dükkanlarda olurdu. Tezgahtaki elemanlar, sizin gerçek alıcı olduğunuza kanaat getirise, "gel benle" derler, o önde siz arkada, dükkanın yolunu tutardınız.

Dükkanlar ayrı alemdi. Genelde, sattığı cihaz hakkında en ufak bir bilgisi olmayan dükkan sahipleri, size yalan yanlış birşeyler anlatırlardı. Buralarda pazarlıklar çok sıkı geçerdi. Eğer ilgilendiğiniz cihaz için, bulabildiğiniz her yerden fiyat almadıysanız, kazık yeme ihtimaliniz %150 civarındaydı.

Son olarak, birazdan paylaşacak olduğum, "Katalog" olayına da değinip yazıyı bitiriyorum. Şimdilerde olduğu gibi, dükkanlarda müşteriler alsın diye yığınla kataloglar yoktu o zamanlar. Zaten Türkçe katalog filan da 90'ların ikinci yarısından itibaren başlamıştır. (Elimdeki ilk Türkçe katalog 96 Pioneer kataloğudur). Esnaf mal aldığı zaman, atıyorum 20 parça cihaz çekti mesela, yanında 1 tane de katalog alabilirdi. O tek katalog da tezgah altında durur, ciddi müşteri geldi mi çıkarılıp oradan gösterilirdi.

Neyse, konu eskiler olunca lafı çok uzattım. Forumda daha önce açılmış, vintage Pioneer konusunu görünce, elimdeki, 90'lara ait ses sistemlerinin kataloglarından oluşan mütevazi kolleksiyonu paylaşmak geldi aklıma. Kolleksiyonun büyük bölümü, bir taşınma sırasında kaybolmuş olsa da, eğer başlayacaksa, kalanlar da eskilerden muhabbet başlatmaya yeter.

Ben en bilindik markanın, en bilindik modellerinin olduğu yıl ile başlangıcı yapıp, fırsat buldukça ekleme yapacağım. Asıl amacım, katalog bahanesiyle, benim gibi 70'li yıllarda dünyaya gelmiş ve gençliğinde bu işlere merak sarmış, şimdinin eski tüfeklerinin, belki biraz da eskiye özlemle paylaşacakları eski anektodlarını dinlemek.

Hadi bakalım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi konu Pioneer, yıl da 91/92 olunca, bir çoğunuz konunun nereye varacağını anlamıştır. Buyrun:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında genç yaşlı tüm meraklılarının aşina olduğu 6985 ile başladım ama, peki bunlar farklı bir yıldan mı sanki:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En çıtır tesisatı yapacağız dedik diyelim, ortada 301F, yanlarında 6985'ler, torpido köşelerinde TS-S20...E bunlara amfi de lazım:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teybi unutmuş değilim, özellikle en sona sakladım. Şimdi orada konu biraz karışık. O yıllarda hayallerimi süsleyen teyp aslında buydu:

Gel gör ki, o zamanlar yollarda, bu teypten daha ucuz araba bile vardı . Bu teybin canlısını bir kez görmüştüm, Sahrayıcedit BP'nin sahibine ait E36'nın üzerinde (Arabadan emin olamıyorum ama M900'ü unutmam mümkün değil)

İşte M900'den sonra gelen ve biz ölümlüler tarafından daha alınabilir olanı ise buydu:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O zamanlar sahip olduğum 301F'in instruction manual'ını da paylaşıp bu günlük noktayı koyayım. İlerde bir garajım olursa, kesme ölçülerinin olduğu tarafı çerçeveletip duvarına asacağım

Yıla dikkat...

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel bir yazı olmuş. Devamını bekliyorum. Ellerinize sağlık.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

Gökhan Kavuştu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Güzel konu, devamını bekliyoruz
    GKGARAGE

Instagram | Spotify | Flickr

arabasızadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel yazı eline sağlık.
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aklımda 90's en akılda kalan çevremizdeki abilerimiz bindiği peugeot 306 gti (siyah), pioneer 6985 (tesisat) ve Enigma - Sadeness

O zamanlar çok beğenirdim hastasıydım yere basık king dragon air filter

Seat IBIZA FR

aqustic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eskiden masaya iphone 7s yerine pioneer teyibin ön kafası konulurdu...
    Pioneer teyiplerin kumandası şimdiki teyiplerin kumandasi gibi hafif ve led kontrol kumandası gibi değildi.
    Eski kasa doğanların arka pandizotun sağ ve sol köşelerinde pandizot üstü pioneer hoparlörler olurdu

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı coyote Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi konu Pioneer, yıl da 91/92 olunca, bir çoğunuz konunun nereye varacağını anlamıştır. Buyrun:

Vay be,93-96 universıte yıllarına yolladın benı.
    205 gti-gsi ve corolla. Bu hoparlorlerden koymustum. Amfi sanırım kenwood idi.
    Gercı yasın 33 yazıyor,sanırım senle 10 yıl fark bar ama senınde bılıyor olman guzel.
    Hatta soyle bır anektod vereyım,sayısal loto ilk cıkmıstı,belkı 2 yada 3.hafta cekılısı olabılır,5 bılmıstım ve aracıma 2 hoparlor,teybı degıstım ve ankara da No Name vardı,orada arkadaslarıma 1 gece ısmarlamıstım.
    Nerelere goturdun benı be,offf....

osmanaydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ağlamaktan okuyamadım üstad.
    Eline sağlık.

Ankara'da tesisat kültürü vardı, ama İstanbul'un onda biri kadardı.
    Ben, 1997-2000 yılları arasında İstanbul'da ikamet ettiğimden yazdıklarının çoğuna hakim biriyim.
    Teşekkürler.
    Düz adam___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gercı yasın 33 yazıyor,sanırım senle 10 yıl fark bar ama senınde bılıyor olman guzel.
    Hatta soyle bır anektod vereyım,sayısal loto ilk cıkmıstı,belkı 2 yada 3.hafta cekılısı olabılır,5 bılmıstım ve aracıma 2 hoparlor,teybı degıstım ve ankara da No Name vardı,orada arkadaslarıma 1 gece ısmarlamıstım.
    Forum bana kıyak geçmiş galiba, keşke 33 olsam Yaş 44

O yıllarda kısa süre de olsa, benim de bir 1.9 GTI'ım olmuştu, hemide vernikli siyah

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı coyote Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Forum bana kıyak geçmiş galiba, keşke 33 olsam Yaş 44

O yıllarda kısa süre de olsa, benim de bir 1.9 GTI'ım olmuştu, hemide vernikli siyah
    O görülen mesaj sayısı yahu, yaş değil

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O görülen mesaj sayısı yahu, yaş değil
    Durum şimdi anlaşıldı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aklımda 90's en akılda kalan çevremizdeki abilerimiz bindiği peugeot 306 gti (siyah), pioneer 6985 (tesisat) ve Enigma - Sadeness

Sadeness zaten tesisatçıların milli marşı gibiydi, bir tek dinlerken hazır ola geçmiyorduk o kadar

Utku85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Şu yazdıkların boşu boşuna insanı masrafa sokar, bak sayende işimi gücümü bıraktım 306 Gti ilanlarına bakıyorum
    Drehmoment ist wichtig

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler