User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
77 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Çıkmacılık Mesleği Hk.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ertekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çıkmacılık işi yapmak isteyen bence önce bir çıkmacıda en az 2 sene çalışsın.. Şimdi sizin bir parçya ihtiyacınız oluyor ve çıkmacıyla muhattap oluyorsunuz ama bir çıkmacı günde minimum 90-100 müşteriyle telefonda veya yüz yüze muhattap oluyor ve şöyle söyliym emin olun o çıkmacı size çakal çukal geliyorsa tecrübe ettiği çakal müşteriler yüzündendir. Anlatabileceğim yüzlerce örnek var belki ama bir iki tüyo vereyim:
    Mesela ben asla kaporta parçasını detaylı fotoğraf yollamadan kargo etmem ve geri iade de almam. sebebi ise benden alınan kaporta parçalarıyla kaportacının arabayı düzeltirken hiza ölçü alması sonrasında geri yollaması yada benden aldığı kapıyı kaputu değilde yerine bu hasarlı diyip benim olmayan kendi haarlı parçasını yolladığını yada yolladığım kapının bu olmadı diyip menteşelerini alıp öyle geri yolladığını çok yaşadım. ayrıca elektronik parçayı da geri almam. adama yollarsın taktırdığı elektirikci bozar içini açar takarken kırar sonra kırık diye geri yollar. bunu da çok yaşadım.
    Çıkmacılık çok zor bir iş, hem fiziki hem sinir sistemi hem de psikolojik olarak çok yıpratan bir meslek. stres küpü olarak yaşarsınız. adam gecenin 3 ünde arar abi acil efsane kasa tamponu lazım ama çok acil der. lan gecenin 3 ünde sana tamponumu ışınlıym zaten her markanın bir efsane kasası var. adam arar türkce bilmez gurban sende toyota kapii varmiii der. hangi toyota hangi model hangi kapı öğrenene kadar sinirin gerilir, tabi o esnada bir elinde tampon çatı katından inmeye çalışırsın. adam arar hani bana 6 sene önce verdiğin abs beyni varya o işte bozuldu der. şu varmı der yok abi dersin neden yok der. çıkma parça alır sıfırı 1000 lira sen 300 e yollarsın abi bu tamponın sağ tarafında parmak kadar çizik var der. polisse telefonda illaki ben polis memuru ahmet mehmet der sanki polis olunca en temizini en uygun fiyata en hızlı şekilde alma hakkı doğuyor. dükkanda tek kalmış ürünü alır teşekkür eder tebrik dua derken 5 gün sonra bi sebeple geri vermek ister e abi 10 kişi sordu yok dedik ürün de de bir kusur yok geri iade almam diyince getirme beni oraya der küfreder bide gelir dayak yer insanı yorar.
    manyağın bin i 1 para.
    bunların yaşattığı stresi tabiki düzgün insan çekecek değil ama nasıl çıkmacı hakkında bir ön yargı varsa her çıkmacının da her müşteriye bir ön yargısı oluyor muhakkak. Bir arabada kaç kalem parça var sayısını bilmem ama bir markada kaç model var hepsinin toplam kaç kalem parçası var düşünülecek olursa bir çıkmacının doğru dürüst işi öğrenmesi yıllar alır ve hiç bir aman da profesörü olamaz.
    Bazen yanlış fiyat verilebilir de çünkü her parçanın sıfır fiyatını bilemez. örneğin ben 50 liraya vites topuzu satmıştım sıfırı 354 liraymış. bilsem 150 isterdim. bir turbo koruma ısı kalkanına da 70 lira istemiştim sıfırı da 100 liraymış 50 demem gerekirdi adam sıfırı 100 lira abi diyince 10 dk sonra ara ben bir bakıym dedim sordum öğrendim 40 istedim. yani yanlışlıklar olabilir normaldir. insanına göre de değişir. ben bir bmw çıkmacısı biliyorum gidin parça sorun tecavüze uğrıycağınızı sanarsınız ama adam büyük ve çoğu yok olan parça onda var yani kuyruğu dik, tavrı yanlış ama karakteri bozuk yapacak bişey yok. çoğu bıkkın bunalık ama devam ediyor.
    Hangi markaya bakıyorsun abi

erdem325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. calisilacak marka/markalar ve o marka/markalarin modelleri belirlenmeli, bu kural bu isi yapmak icin en onemli kural bana gore, cunki belirlediginiz marka ve modeller sizin ayni zamanda potansiyel musteri profilinizi belirleyecek.

2. hurda/parca/arac temini, bu da devamlilik acisindan cok onemli, cunki bu isi cok ciddi sermayeli ve stoklu yapan insanlar mevcut, bu kisilerle alimlarda karsilasmak yorucu olabilir.

3. bulundugunuz sehirde cikma parca isi yapan esnaflarin birbirleriyle olan hemserilik durumlari, amaaan banane diyebilirsiniz ama gun gelir karsinizda herbiri ayri duzenbaz olsa da inanamayacaginiz sekilde birbirine baglanmis ve tek agizdan sizin fiyatlarinizi kirar sekilde fiyat veren esnaf grubuyla karsilasabilirsiniz.

4. stok ve alim kontrolu, bu da ayni parcadan elinizde yuzlerce olmasina ya da aranan parcalarin elinizde bulunmamasina (musteriye yok cekmek) neden olabilir. burasi bana gore isin kar etmek konusundaki en onemli kismi.

5. mekan duzenliligi, bu da dukkana giren insanda ilk izlenim ve goruse sebep bana gore. psikopat derecede duzenli olmak karsi tarafta fiyatin cok yuksek olacagi ve kesinlikle baska yerlere de bakmaliyim dusuncesine sebep olabilir, ayrica asiri duzensizlik ve pis ortam da alacagi parcanin saglamligi ya da kondisyonu hakkinda olumsuz dusuncelere neden olabilir.

6. mekan lokasyonu, onlarca cikmaci bir yerde toplanmissa ve sizin dukaniniz cok farkli bir noktadaysa bu da is kaybi sebebi. sizi hic tanimasa bile o bolgede parca ararken size de ugramasina sebep olacak bir lokasyon olmali, yoksa is sadece es-dost ve sanal alem uzerinden ilerler maalesef.

7. buzdaginin gorunmeyen kismi olan sanal ticaret kismi ise asil onemli kar noktalarindan birisi, cunki ozellikle dogudan vs parca alan cok insan var, onlar da gelip gormek ister elbet ama mesafeler cok uuzn, bu nedenle musteriye gorsel anlamda satilacak malin sergilenmesi onemli.

8. barzo musteri profili, bu calistiginiz marka ve modele gore degisiklik gosterse de en ust seviye markalarin bile inanilmaz barzo musterisi olur, 99luk tesbih is gorur

9. hurdacinin hurdasi, bu da hep benim dikatimi ceken bir husustur, gercekten ise yaramayan parcalarin dukkanda yer isgal edip kirliligi ile ugrasmaktansa parcalari dogru guruplayip (plastik-nylon-aluminyum-pik-demir-bakir vs vs gibi) satmak gerek.

not: yalnizca kisisel dusuncelerimdir, sadece oturup ben bu isi yapacak olsam nelere dikkat ederdim acaba diye bir dusuncenin eseridir
    If you have no LAG, you have no turbo..

Ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hangi markaya bakıyorsun abi
    Ben bir kaç yıldır Güvenlik amiri ve koruma olarak çalışıyorum. öncesinde 10 yıla yakın çıkma parça ve hurdacılık yaptım. Bizim dükkanımız Renault du ama Fiat, WV gurubu ve PSA gurubu da yoğun çalıştım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tüm yazılanları okudum, @Ertekin isimli kullanıcı bu işi daha önce yaptığı için en doğru bilgileri vermiş, diğer bazı yazanların fikirleri ancak plaza ofislerinde uygulanır.
    Kısadan bir iki de ben yazayım.
    1) Çıkmacılık işi para işidir. Aslında her işi para işidir ama çıkmacılıkta 100 lira sermayenle 500 lira iş yapamazsın, çek, senet vs adı geçmez. Çünkü malı alırken para bir yana mal bir yanadır, hatta paranın bir kısmını almadan önce verirsin. Satarkende para ve mal bir yana konur. Veresiye yoktur.
    2) Neyi ne ile satacağını iyi bilmen gerekir.
    3) Emniyetin devamlı takibinde olursun.
    4) Sigortaların iadelerini toplayarak başlayabilirsin. Sigortalar iadelerini bir yıl için ihale ile satar. Yani yılın bir zamanında 1 yıl süreli olarak örneğin İstanbul iadesini ihale ile bir rakama satar. Bunu biri alır ve sonra o kişi marka ve bölge bazında bir yıl için tekrar satar. Sen çıkmacı olarak gidersin örneğin Renault binek araç için Anadolu sigortanın, İstanbul Anadolu yakası iade parçalarını toplama hakkını o kişiden alırsın. O kişi gelen iade e-postalarını sana iletir ve gider parçayı alırsın. 1 yıl için o ihaleyi kaça alacağı kazancın için çok önemli ve kritiktir. Çünkü o ihaleyi başta alanda sonra satanda işini çok iyi bilen biridir.
    5) Çok sabırlı olman gerekir. Yeni parça işi gibi değildir. Çünkü karşında parçayı almaya gelen müşteriye göre senin 100 lira istediğin parçanın sana maliyeti 1 liradır ve senden o düşünceyle alış veriş yapmak ister.

Yazacak çok şey var ama buraya sığdırmak çok zor. Daha önce söylendiği gibi bir çıkmacıda en az iki yıl çalışman gerekecektir. Ancak birçok çıkmacı işe adam alırken çok seçici davranır. Seçici derken parçayı iyi bilme ve iş tecrübesini söylemiyorum, kriterler başka.

Birden çok markayı yapmak çok büyük para, yer, bilgi, kaynak ve güvenilir eleman gerektirir. Sen bu işe başlarken değil çok marka, bir markanın belirli bir modeli ve yıl aralığı ile başlaman gerek. Bunun için bile en az günümüz şartlarına 500.000 TL sadece parça için sermaye gerekir.

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @semavi, abi senle bir tanışıklığımız olmasa da tavrıdan mı tarzından mı bilmem sana karşı büyük sempatim var. Amerika konusunda biraz sohbet etmiştik hatırlarsın.

Yurt dışındaki mantık ile bakmak burada çok sağlıklı görünmedi bana. Orada araç a to b için bir gereç. Burada aptalca da olsa statü sembolü / zenginlik göstergesi / bazılarının kendini tatmin etme biçimi, onlarca şekilde adlandırabiliriz esasında.

İşin kilit noktası dediğin kısımda benzer durumda gibiyiz, sen akademisyenken gittin orada hayalideki işi yapıyorsun, şimdi biz sana tamirci desek alınır mısın ?

Bence umurunda olmaz, olmamalı da. Çünkü 1 sevdiğin bir iş, 2 hayatını idame ettirmek için bir şeyler yapman lazım.

Ben artık beyaz yakalı olmaktan sıkıldım, zaten kolumda bir altın bilezik var her daim iş bulurum. Ama ofiste otur smmm olarak ay sonunu bekle maaşı al tatmin etmiyor beni artık.

Çevrede de görüyoruz (insanları küçümsemek için söylemiyorum tabi ki) ama yeterlilikleri benim 3 te 1'im olmayan adamlar neler yapıyor.

Yani ticaret kolay değil bir yanım ticaretin içinde zaten, diğer yanım beyaz yakalı. Nasip işi, böyle içte bir his gelir ya olm işte bak senin zamanın geliyor, benzer hissiyat içindeyim.

Benim de title la falan işim yok, sabah takım giyip ofiste takılırken, akşam gidip mutfak modülü topladığım çok oldu. Elimi kirletmekten korkmam ben, iş benimse yaparım.

Burası da bu iş için fikir alınacak en güzel yer.
    Yurt disi ornegi ile Turkiye'ye fikir vermek icin yazmadim aslinda...

Turkiye de sanirim en buyuk iki sorundan bir tanesi mal temini...

Turkiye'de bu isi yapan arkadaslarinda, onlardan mal alanlarinda Allah yardimcisi olsun. Zira mal temini zor, urunler degerli ve boyle olunca da kavgasida fazla oluyor... BUrada hararet yapmis, sanziman bozulmus arabayi 100-150 dolardan baslayan fiyatlarla aliyorsun cogu zaman...

Tamircilik, cikmacilik, geri donusum vs gibi meslekler Turkiye icin hala 'degersiz' gorunuyor... Maalesef statu hala onemli... Ben suan hobimi is olarak yaptigim icin mutluluguma bakarim. Onun keyfi ayri...

Bende buraya geldigimde birisi ile Junkyard isine girecektim. 1milyon250bin dolarlik bir yer vardi... Arkadas yatirim yapacakti ama sonra baska bir isi secti.
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu sayesinde çıkmacılara karşı bakış açım değişti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Hayal edilen şekilde; düzenli, tertipli, uygun fiyatlı yapmak Türkiye sınırları içerisinde ütopya'dan öteye gidemez. Olmaz, olamaz, yapılamaz. Hem Türkiyede hem yurtdışında çıkmacı (hurdacı) tanıyorum.
    Bütün forumun bildiği gibi Jaguar ile uğraşıyoruz ki biz yurtdışından sıfır parça ithal ettiğimiz halde bazı kritik sıfırı pahalı olan ürünleri de elimizde çıkma olarak tutuyoruz ki çıkma parçadan nefret ederim. Özellikle beni çıkma parça için arayan olduğu zaman direkt çıkmacının numarasını veririm ki normalde parçacılar çıkmacı ile konuşur fiyat alır üzerine kar koyar müşteriye söyler. Ben onu bile yapmıyorum bak öyle nefret ediyorum.

Ve bu işi yapacak olan kişi tam anlamıyla vicdansız ve çingene olması gerekiyor. Nedenleri ve karşılaştığım olayları anlatayım.

1- Arabanın marka modelini bile bilmeyen adamlar muhattap olursun. Yanlış parça söyler onunla uğraşırsın.
    2- Arabasında ki arızayı bulmak için senden parça ister. Arızayı bulur daha ucuza başka yerden almak için uğraşır.
    3- Toplu şekilde mala pazarlık yapar sonra bi parça iade etmek ister kağıda yazdığın fiyattan almanı ister.
    4- Borusan ve Doğuş'a gidince pazarlık etmeyen kredi kartını uzatan tipler gelir 'abi arabayı zaten satıcam' diye ağlar dakikalarca pazarlık yaparsın. Çıkma buji isteyen gördü bu gözler peh aq
    5- Tamircilerle ayrı uğraşırsın. Sende ki parçaya muhakkak *** atar.

Bu kadar moral bozduysam aşağıda eğer yapılacaksa dikkat edilmesi gerekenleri söylüyorum.

1- Hangi marka araç ile uğraşılacaksa muhakkak o markanın parça kataloğu ve liste fiyatlarına sahip olmak gerekiyor ve varsa büyük toptancıların ekranına sahip olup yan sanayi fiyatlarına da bakmak gerekir.
    2- Bir arabanın en küçük parçası bile satılabilme ihtimali var. Çıkma hava filtresi de buna dahil
    3- Servis hizmeti olmak zorunda. Adam gece gelir farı kırıktır değiştirmenizi isteyebilir. Hatta bakım yapan çıkmacı var.
    4- İnsafsız olmak zorundasınız. Elinizde ki parça her zaman bebekler bebeyi olmalı ve kes, biç, kaynat ile yerine uyduramayacağınız parça olmamalı.
    ---- story mode ----
    Babamla çıkmacıya gitmiştik (bu arada babam çıkmacıyla 20 yıllık arkadaş) XJ kasa Jaguar için tampon nikelajı istedi birisi ki elimde sıfır yoktu. Hazır çıkmacıdayken soralım dedik. İki tane nikelaj çıkardı bunu burdan keseriz şunu şurdan keseriz uydururuz dedi. Yan sanayisi 400TL'ye sattığım şeyi de orjinal bu diye 500TL istedi.
    Şimdi kendi aracımıza sağ elektrikli koltuk hediye edecek aynı çıkmacı babam beni yollamıyor en haşat alt mekanizmayı bana verir diye. Kendisi gidip kendisi seçicek. Düşün 20 yıllık arkadaşının oğluna bile yaparlar bunu
    ---- story mode ----
    5- Yapılan markaya bağlı olarak yurtdışından araç ve parça getirmek elzem olabilir. Çalıştığım marka için konuşayım yurtdışından araba getirip kesen (arabayı parçalara ayırıp şaseyi toprağa gömmek), yurtdışından araba getirip evrakla Tr plaka yapan ve yurtdışından kaçak yolla tır dolusu parça getiren tanıdıklarım var.
    6- İstediğin kadar prensip sahibi ol o telefon 7/24 açık olmak zorunda. Ben yedek parça işi için ayrı cep telefonu aldım ve 4 yıldır akşam 6 ve pazar günleri telefonu kapatıyorum. Ben onları nasıl pazar günü bana para göndermesi için aramıyorsam onlarda beni arayamaz mantığındayım ama babamın telefon hep açık ki benim yaptığımı yapan %1 ya vardır ya yoktur.

Daha yazarım da yoruldum. Şu aşağıda ki linkte kankim Andy var. Onun gibi ilan açıp sahibinden ve diğer sitelere ilan açmak sana + puan kazandırır. Aşağıda ki linkte bulunan bütün fiyatlar jaguar liste fiyatlarının yaklaşık %50 ila %70 daha düşüğüne denk geliyor ki Jaguar bazı ürünlerin fiyatını düşürünce kankim de düşürüyor. Geçen sene iki tane far istedim adam farları XK8'in koltuk süngerine sarıp yollamıştı. Ben bir tane egr soğutucu isterken iki tane yollamışlığı bile var. İyi adamdır Andy kankim yapmak istediğin herşey bu kankim de mevcut bi ebay sayfasını incele

Auto Reserve UK Jaguar Parts Store | eBay Stores

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Unutmadan işin olmazsa olmazı parçayı bilmek.
    Hemen örneklendireyim
    Elimde S-Type 2000 model kalorifer musluğu var müşteri 2.7 dizel için sordu katalogdan baktım parça numarası uyuşmuyor. Devreye babam girdi. 2000 model'in kalorifer musluğu ile 2.7 dizel 'in kalorifer muslukları aynıymış sadece bağlantı parçası farklıymış ki onu da 2.7'nin eskisini kullanabilirmiş. Bana kalsa ben yok dicekken babam bilgisini konuşturdu. Müşteriye izah edince parçayı sattık. Bağlantı parçası dediğim şeyi de mavi renk ile gösterdim. Bu tarz trickleri de bilmek gerekiyor. Parça numaraları parçalar bire bir aynı ise aynı olur ama bu tarz ufak değişiklikler varsa parça numarası da farklı oluyor. Bunu da tecrübe ederek öğrenmiştim mesela.

VETTE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiç kimse iÈ™ yeri açmayla ilgili prosedürden bahsetmemiÈ™.Bildiğim kadarıyla bölgesel ihtiyaç doğrultusunda yeni geri dönüÈ™üm tesisi sertifikası veriliyor ve bu sertifika olmadan trafikten hurdaya çıkarma iÈ™lemi ve çıkma parça satıÈ™ı yapamıyorsunuz.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @B16 ve diğer arkadaşlar çok değerli bilgiler vermiş, hepsine teşekkür ediyorum.

Öncelikle benim asla yasal olmayan bir işle iştigalim olmaz, bu işin doğası bu ise bu işi de kafadan siler atarız hemen.

Sonrasında müşteri portföyü konusunda yaşanacak sıkıntılar illaki olacak ama bu diğer sektörlerde her şey dört dörtlük demek olmuyor.

Son tüketiciyle uğraşan her sektörde benzer durumlar var.

Bu kadar bilgiden sonra çıkmacıların neden bu kadar tavizsiz olduklarını da az çok anlamış oldum. Adam senin malını ayar için / arıza tespiti için alıyorsa bu onun terbiyesizliğidir. Bunu ayrıştırmak sanırım mesleki tecrübe ister ya da ayrıştıramazsın o kısımla ilgili fikrim yok.

Düşünülen grup wv üzerine yani sadece wv grubu hatta belki de bu grunun içinde sınırlı bir model a-z çalışılabilir.

Buradaki avntaj bu işi amcaoğluyla yapma planı, bu adam 25 senedir parça işinin içinde, b16 nın bahsettiği trikleri bilen birisi.

Mesela birisi audi a6 için bir parça istemiş adam diyor ki a6 olarak bulamazsa transporter'ın ki birebir aynısı. Bu noktada avantajımız var.

Diğer konu halihazırda sıfır yedek parça satışı yaptığımız için bir çok toptancının ekranı açık ve wv harici bir çok aracın parçasın / diaramına ulaşmamız mümkün.

Diğer bir avantaj (bu şahsi kanaatim) adam geldi polo 6r far istedi 1000 tl dedin (rakamı atıyorum) çok para dedi, hemen abi çıkması var düşünürsen 400 TL dedin. Bir noktada müşteri de gelir. Hatırı sayılır bir parçacı çevresini de ekliyorum buna böyle düşününce işe sıfırdan başlamış olmuyorum aslında.

Fiziki şartları sağlayaca, program kullanacak, tasnif işlerini çözecek birikim zaten bende mevcut.

Araç üzerinden parça satmak yerine şasi ile bu iş çözülebilir, çok teknik parçalar için (beyin vs gibi) farklı bir sistem geliştirilebilir.

Okuduklarım tabi ki korkutucu, ama zihnimde bu işi komunlandırdığım yer ve planladığım yapış biçimi mevcutlardan farklı olduğu için zaman içinde farklılaşıp öne çıkar gibi geliyor.

Bakalım olgunlaşsın biraz daha, güzel fikirler ve tecrübeler geliyor.

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yedek parça işi yapsaydım zorunda kalmadıkça çıkma parça satmazdım. İlk nedeni, sıfır parçanın satılabilirliğini azaltması. Kendi ekmeğine taş koymayacaksın. İkincisi de sorun çıkma ihtimali. Geri dönüşler sıkıntılı olur her daim; ki meslek erbapları ayrıntısını yazmış.

İlla bu işi yapacağım diyorsanız belli bir markanın belli bir modeliyle başlayabilirsiniz bence. Spesifik işler başarılı olur genelde. Farzı misal; Golf parçacısı olmak. mk1'den 7'ye kadar tüm seriyi bulunduracaksınız. Başka araç olmayacak. Arada kazalı araçları toplayıp satarsınız. Yine de iyi bütçe gerekir tabii.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı arda35;8543231[B Nickli Üyeden Alıntı
    ]Yedek parça işi yapsaydım zorunda kalmadıkça çıkma parça satmazdım[/B]. İlk nedeni, sıfır parçanın satılabilirliğini azaltması. Kendi ekmeğine taş koymayacaksın. İkincisi de sorun çıkma ihtimali. Geri dönüşler sıkıntılı olur her daim; ki meslek erbapları ayrıntısını yazmış.

İlla bu işi yapacağım diyorsanız belli bir markanın belli bir modeliyle başlayabilirsiniz bence. Spesifik işler başarılı olur genelde. Farzı misal; Golf parçacısı olmak. mk1'den 7'ye kadar tüm seriyi bulunduracaksınız. Başka araç olmayacak. Arada kazalı araçları toplayıp satarsınız. Yine de iyi bütçe gerekir tabii.
    X-Type westageler arzılanıyor ve parça ayrı olarak satılmıyor. Westgate için, komple turbo geçen sene on üç bin tl civarındaydı şimdi yirmi bin tl olmuştur. Mesela westgate elimde tutuyorum çünkü kimsenin o paralar komple turbo almayacağını biliyorum. Aynı şey fan beyni içinde geçerli. Beyin ayrı satılmıyor ve arızalanıyor komple fan davlumbazı almak gerekiyor ki beş bin tl civarı fiyatı var. Bu tarz parçaları biz tutuyoruz. Motor beyni çöken araçlar için sıfır motor beyni elimde yok ama çıkma olarak mesela bunu da sıfır beyne sadece distribütör'ün diagnostic cihazı online olarak yazılım atabiliyor ama çıkma beyne crackli makineler de yazılım atabiliyor. Örnekler çoğaltılabilir.

ErkanCanS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1973 ten beri aynı işi yapan ; 4 muhasebe personeli , 6 depo personeli , 3000 m2 depolama alanı , 26 ustanın olduğu serviste biz çıkma işinden vazgeçtik. Sanayi işinde ne kadar kurumsal olursanız olun tüketici sizin motivasyonunuzu düşürecek , bir yerden sonra street fighter çevireceksiniz dükkanda.

Dipnot : Sanayide müşteriye kahve yerine kavurmalı pide ısmarlarsanız müşterileri daha mutlu edersiniz
    DÜNYADA İKİ BİLİNMEYEN VARDIR.BİRİ KUTUPLAR , DİĞERİ TÜRKLER.. Albert Sorel

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çıkma işi çok enteresan gerçekten de.İzmir için konuşayım.Bir vw parçacısına gittik.Sıfır ürünler satan.Bunun sıfırı yok ama çıkmasını şu arkadaşta bulursun dedi.Gittik konuştuk parça numarasından sorgu yaptı ve aldık.Mis gibi alışveriş.
    Başka bir dükkanda dayımın işi oldu. (Ford focus mk2) Adamla konuştuk.Anlaştık.Aks lazım dedik.Çıkma ucuz olur,alırız bineriz bir süre dedik.Sıfırı 400 lira civarı bize 600 dedi.Söyledik böyle böyle diye.Benimki orjinal diyor.Bizim söylediğimizde orjinal dedi.Aldım sıfır parçayı koydum masaya.Bu güzel değil diyor.Bir de saçımı çek,silgi at kaka de kardeşim.
    Çıkmacılıkla alakalı şöyle durumlarda var.Çalarak bu işi yapan insanlar var.Adama bu parçanın çıkması var mı diyorsun.Yok da buluruz diyor.Kardeşim 2010-2011 model aracın kaza yapacağını önceden bilip,ona göre mi sipariş alıyorsun.Enteresan şeyler oluyor.Bir hurdacıda bisiklet gördüm.Sıfır gibi.Bunun klasik gibi olanı bulunur mu dedim.Yarın getireyim dedi.Bir getirdi.Sıfır bildiğin.50 TL verdim aldım.Hala biniyorum.Çalıntıysa bizde girdik günahına,değilse acayip hesaplı oldu...

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kavurmalı pide yaklaşımı güzel oldu cidden

Bazı noktalarda sistemi değiştirmek gerçekten olmuyor, bir personelim var mesela adamla 5 defa konuştum geç kalma konusunda.

Ki mesaiyi 8.30 dan 9 a aldım geç kalmasın diye. Adam bu gün yine 9.30 da geldi işe. Çıkma parça işi de sanırım böyle,tüm yazılanları okuduktan sonra kafamda imgelenen durum bu oldu.

Gerçi şunu da es geçmemek lazım, bana sorsalar şimdi mali müşavir olur musun bir daha diye, asla derim.

tonla sınava gir, tonla metin oku, her gün yeni bir mevzuat yayınlansın iş yükün 1 tık daha artsın. Kendi mobilya ustama verdiğim ücretin 1 tık fazlasını kazanayım, değer mi ? değmez.

Okumuş olmanın avantajları yadsınamaz ama el becerisi olan ve biraz da zeki olan adamın okumasına gerek yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benimde diyeceğim bu hayattaki en zor şey cahil insana laf anlatmaktır,sende o kafadaysan tencere kapak misali oluyorda, diğer türlü yaşlanır gidersin.(iyi müşteri kitlesi olan yerler illaki vardır)

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kim yaparsa yapsın şu temsili ilan fiyatı olayını bıraksın bence. Hem satıcı hem alıcı için zaman yükü..
    Instagram: mutusgarage

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mutu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kim yaparsa yapsın şu temsili ilan fiyatı olayını bıraksın bence. Hem satıcı hem alıcı için zaman yükü..
    Arayanın üslubuna göre fiyat değişir

CafCaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çıkma parça ile alakalı değil ama sektör kolu aynı olduğu için anlatıyorum; ben otomotiv sektörüne girmeden önce seninkine benzer hayaller kurardım müşterim viskisini(çayını tabiki) yudumlarken aracı yapılsın vs.. kalieli iş, hakettiği para profesyonel servis formatında olsun dedik sonra zamanla kulağımın arkası kalmayınca bu millete hakmış dedim çok uzatmayım en basit örneği ben butik göçük onarım işi yapıyorum günde 1,2 araç alıyorum müşteri gelir fiyat ve zaman bilgisi alır şartlarda anlaşırız abi sabah 9 da araba sende der kartımı alır randevusunu yazarım sonra biri daha gelir onada saat 1 e randevusunu veririm gönderirim ki bizim sektörde gelip te arabasını direk bırakan çok nadir hep ertesi gün getirir, ertesi gün olur ne gelen var ne giden ararım müşteriyi cenazem var saat 1 olur öbürüde gelmez ya çocuk hasstalandı falan filan halbuki 50 lira ucuz başka yer bulmuştur orayla anlaşmıştır banada bilgi vermez ben o gün boş geçirrim yada 1 iş yaparım, şimdi kim gelirse yarına çağrıyorum 5 kişiden 3 ü geliyor yapıyorum 5 i de gelirse yoğunluk var yarına anca çıkar diyorum, ee ben efendilik yaptım anlamadı kimse şimdi bende işin çakallığını yapıyorum yani esnafı müşteri çakal olmaya zorluyor. ki ben günde max 5 kişiyle muhattap oluyorum çıkmacı 100 150 kişi çontayı yakıyordur adam ne yapsın, memlekette herkes dolandırıcı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler