User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
77 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Çıkmacılık Mesleği Hk.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Çıkmacılık Mesleği Hk.

Şimdi bu arkadaşlara işi düşmeyen belkide yoktur, işi düşüp memnun kalan olduğunu sanmıyorum.

En basiti ben aveo için ikitelliden bir ürün aldım şasi örnek foto gönderdim olur dedi, kargo yaptı aldık mal farklı çıktı.

İade edemedik, 250 TL için git gel de yapmak istemedik.

Bu işi kaliteli bir şekilde yapmak mümkün mü, ya da bu işle ilgili tecrübesi olan birileri var mı ?

Fikir edinmek istiyorum, hatta burada tartışalım artısı eksisi nedir ?

İşin özeti fizibilitesini yapalım, sermayedir lokasyondur, programdır vs vs gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk mesaj çok çalakalem oldu, mesela hangi marka üzerine yoğunlaşmak gerekli.

Adam gibi düzgün bir iş yeri için öneriler lazım bana. Öyle parçaları sağa sola saçalım şeklinde değil.

Raflaması yapılmış, marka model ayrımı yapılmış. Abi çamurluk süper diyip 8 olmuş bir malzeme göndermemek hedef.

Yani hem para kazanayım hem de alan adam ardımızdan sövmesin.

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben vallahi memnun kalmıştım. Camaroyu zamanında Tüv de muayneden geçirememiştim Şanzımanın oradaki Turbinin koruma kapağı yok diye kalmıştı. gidip almıştım evde takmayı denemiştim olmamıştı. abi sen gel demişlerdi gidip başka kapak verip kendileri takmışlardı. bu bahsettiğim olay tabi yıllar önceydi.
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @sultanoğlu memnuniyetsizlikten kastım, öncelikle yaklaşım bir şey soruyorsun adam anana söver gibi konuşuyor, mal alıyorsun uymuyor geri almam diyor.

Tamam parayı göndermeden malı göndersin beklentim yok, ama malın da arkasında durmak lazım. Malı çaktım geçtim kafası hakim.

Genel olarak mekanları, konuşmaları tavırlar pis, tamam bi plaza dili beklemiyoruz.

Özellikle fiyatlar genelde malın %50 si şeklinde, far 1000 lira ise 500 den aşağı alamıyorsun, bunu bir tık geliştirmek mesela.

En basit kendi aracıma plastik marşpiyel alıcam, servis 800 TL diyor, çıkmacı 500-600 bandında rakam veriyor.

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belli grup veya marka üzerinden yürümekte fayda var karışık oldumu işin içinden kimse çıkamaz. Çakal olman lazım çevrenin ve paranın olması gerektiğini söylememe gereknyok sanırım

Yetkili servislerin hurdalarını alman gerekiyor , mevcut hurdaları alan adamı nasıl ekarte edersin bilmiyorum.

Sigorta ihalelerinden nasıl araba alırsın kaça alırsın orası ayrı bir muamma , rakibin olacak sen alma ona rakip olma diye fiyatları şişirip alacak.

Polisle bol bol muhattap olacaksın çıkmacılık yapıp yolu karakola düşmemiş adam tanımıyorum.

Kaporta parçası satan bir toptancı tanıdığım var yan sanayi parça yetiştiremiyor çıkmacılara. Boyayıp orjinalmdiye sarıtıyorlar vs vs vs

Benim tecrübe ve tespitlerim bunlar.
    @Ertekin bu işi yapıyor yanılmıyorsam daha detaylı bilgi verir.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    türkiyede kimse işini layığı ile yapmaz.bu tr için değil eğitimsiz toplumlar olarak genellebilir.
    bunu geliştirmek için bu sektördekilere eğitecekde haliniz yok artık bu saatten sonra.

ama güzel sermayeniz güzel mekanınız sayesinde bu işe girseniz tekel olabilirsiniz.

misal şahsen ben çok isterim.
    takıp sökmeyi biliyorum , elimi kirletmekten çekinmem.
    avaraj üstü ingilizcemde var...

ulan sektörde tamda bana göreymiş , ortak oluyormuyuz
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @hddsheriff wv yedek parça üzerine zaten bi dükkanımız var, o konuda çevre de var diyelim.

İhaleden araç alma işi konsuunda alınan araç üzerinden az bir komisyon ödeyerek araç alma imkanımız da var. Teminat vs göstermeden yani.

Polis işi sıkıntı olmaz, giren çıkan malın evrakı, vs belli olur, diğer türlü bir işe zaten bulaşmam. (bu işteki +mız eğitimli olmak diyelim) Tuttuğun dosya sağlamsa bir şey çıkmaz oradan.

Yan sanayi parça boya orj diye sat çok rezil bir işmiş gerçekten. Şaşırmadım.

@CloudGrey sökme takma konusunda sıkıntı yok elimiz alet tutuyor.

Ben işin organizasyon ve yönetim kısmındayım. Şuan yaptığım işte de kendimce müşt. memnuniyeti için yaptığım geliştirmelerin karşılığını alıyorum mesela, bu konuda "çakalım" geçelim mantığım olmadı hiçbir zaman. Detaycı bir yapım var.

Kaliteli bir şekilde nasıl bu fikir hayata geçer onu düşünüyorum, tek başına da her şeyi görmek imkansız ortak bir fikir çıkar belki tech ailesinden.

İşin hakkını veririm o konuda bir endişem hiç olmadı.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yıllar önce e36 cabriom vardı, hardtop aldım ona zamanında 1.500 tl ye, garajda takalım dedik baktım ki arka ayakların girdiği yivler yok, hiç de olmamış... neyse şaseye bakınca donanımda yoktu, dedim ki Borusan'dan sipariş edeyim, adedi 30 tl imiş, ama gelme süresi 6 hafta, dedim ben hurdacıdan bulurum 6 haftaya yaz biter...

Ankara'da Yıldız sanayide buldum, dedim kaç para? 750 lira dedi... küfür ettim çıktım, sonra neredeyse bütün TR yi araştırdım ama bulamadım, mecburen alıcaz adamdan, ben de gidemem... o zamanki şoförümü gönderdim, aldı geldi, 'abi eleman sana selam söyledi, kır saçlı abiye selam söyle dedi' dedi...

o zaman ben de düşündüm bu işi layığıyla yapabilir miyiz diye, sonra satıcısı böyle olan sektörün alıcısını hiç düşünemedim...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanayi nin büyük çoğunluğu böyle maalesef,çıkmacılara özel değil.. Hele şimdi bu 0 km araç fiyatları uçtu hepten cozuturlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yıllar önce e36 cabriom vardı, hardtop aldım ona zamanında 1.500 tl ye, garajda takalım dedik baktım ki arka ayakların girdiği yivler yok, hiç de olmamış... neyse şaseye bakınca donanımda yoktu, dedim ki Borusan'dan sipariş edeyim, adedi 30 tl imiş, ama gelme süresi 6 hafta, dedim ben hurdacıdan bulurum 6 haftaya yaz biter...

Ankara'da Yıldız sanayide buldum, dedim kaç para? 750 lira dedi... küfür ettim çıktım, sonra neredeyse bütün TR yi araştırdım ama bulamadım, mecburen alıcaz adamdan, ben de gidemem... o zamanki şoförümü gönderdim, aldı geldi, 'abi eleman sana selam söyledi, kır saçlı abiye selam söyle dedi' dedi...

o zaman ben de düşündüm bu işi layığıyla yapabilir miyiz diye, sonra satıcısı böyle olan sektörün alıcısını hiç düşünemedim...
    kış biter olacaktı...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ghibli06 Bülent abi satıcı profili cidden kötü, işte benim çıkış noktam da bu, bir fark yaratıp oradan yürümek.

Bu işi yapan kitle genel olarak eğitimsiz, bu da müşteriye doğrudan yansıyor. Ama düşünsene güzel bir ofis yapmışsın müşteri geliyor şu parça lazım, şak gidiyorsun depodan alıp geliyorsun, atıyorum sormuş gelmiş herkes 700 demiş sen 600'e veriyorsun, bu adam seni zaten reklam eder herkese. İşin açılır, satışın artar.

ütopik bir şeyden de bahsediyor olabilirim ama bilmiyorum kafama yatıyor nedense.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @tolga_kaan_

valla ne kadar organize olup ne kadar tertipli olsanda bu iş en sonunda junkyard'a döner gibi...
    junkyardlık bu işin fıtratında var

ama tertip düzen olarak ikea tribi yapılabilir.
    sayılar , bu raf düzen vs işini çözer gibi.
    médiocrité partout

GuNeS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cam düğmesi alırsın ışığı yanmaz. Abi bunun ışığı yanmıyor? - Bir şey değil ya elektrikçi yapar iki dakikada.
    Kapı tweeteri alırsın. Abi tweeter kendisi var yuvası yok , nasıl takacam? -yuvasıda para onun. -İyide bunların ayrı ayrı satıldığı görülmemiş bir şey.-Bende gördün işte
    Adam yemin eder jantlar tertemiz sıkıntısız,alırsın.İki ay sonra disk değiştirirken arka sağda flanş görürsün. Abi bu jantların üçünün ET si aynı biri farklı? -Bir şey olmaz arkadaş M3 te 2 sene kullandı.
    C sütünü döşemesi alırsın.Satarken tırnaklar sağlam,hatasız. Abi bu döşemenin tırnakları yok? Bendekinin tırnakları yok diye aldım zaten.- Ufak bir tırnak japon la hal olur.
    Araç içi aydınlatmaları komple takım alırsın anlaşırsın. Abi arkaları gönderdin ön ışıklandırmayı göndermedin? -Ön elimde yokki sorsan söylerdim. Facebooktan yazışmayı yollarsın.-dalgınlığıma gelmiş.
    vs vs vs vs...
    Sırf bu insanlar yüzünden eski veya retro araç alamıyorum.Uğraşamıyorum artık bu tiplerle.Kimse parayı müşteri memnuniyetinden kazanmıyor , hepsi düdüklemekten kazanıyor. (Arada işini iyi yapan çıkmacılar varsa kusura bakmasınlar onlara lafım yok.)
    Okuma alışkanlığı
    olmayan toplumların
    ömrü lâklâkla geçer!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @ghibli06 Bülent abi satıcı profili cidden kötü, işte benim çıkış noktam da bu, bir fark yaratıp oradan yürümek.

Bu işi yapan kitle genel olarak eğitimsiz, bu da müşteriye doğrudan yansıyor. Ama düşünsene güzel bir ofis yapmışsın müşteri geliyor şu parça lazım, şak gidiyorsun depodan alıp geliyorsun, atıyorum sormuş gelmiş herkes 700 demiş sen 600'e veriyorsun, bu adam seni zaten reklam eder herkese. İşin açılır, satışın artar.

ütopik bir şeyden de bahsediyor olabilirim ama bilmiyorum kafama yatıyor nedense.
    Amerikada hurda araç ebadına göre 50-100 usd alınıp satılıyor... burda hurda araçların fiyatları belli, yarısı olmayan araçlara tam araba fiyatı isteniyor, bu şartlarda butük parça seçip onu satma şansı zayıf, yurtdışından ithalat serbest olsa, al butik parçaları yap güzel bir garaj mis gibi...

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çıkma işi için fazla kurumsal düşünüyosun bence.Satmak için aldığın parçanın kondisyonunu bilmiyorsun,her parçayı araba üzerinde deneme şansı sıfır.E bizim milletimizde hem aç hem kabadayı olduğu için çıkma aldığı parçadan sıfır parça kondisyonu bekleyecek.Şimdi karşında 2 seçenek var.Ya şuan piyasadaki esnafın çoğu gibi çamur yapacaksın ya da gelen her parçayı geri alıp 1 sene sonra kepenk kapatacaksın..
    Ortası bulunabilirse güzel olur devamı gelir,ama öyle ofis ortamı olsun;müşteri depodan çıkma silecek motorunu beklerken kahvesini yudumlasın vs biraz ütopik

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    malzemenin fotosunu isterim görüldü atar derim abi atmadın? 100 liralık malzemede ne fotosu alacaksan al der

koltuk döşemesi ne durumda derim kılıfın fotosunu atarın gerçek döşemeyi sorarım uğraşamam der

orijinal kaput 600 civarıyken sıfırı bana çıkmasına 500 der

malzemeler hep hatasızdır ama ne bulursanız bulun piyasada bulamazsınız derler. Sıfırını 50ye bulabildiğim malzemenin çıkması için 100 lira fiyat aldım...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @GuNeS benzer şeylerden rahatsızız işin gerçeği, burada zaten bu noktayı farklılaştırıp öne çıkmak hedef. Şimdi o malı benden alsan ben asla 2 letmem.

Mesela geçen adama çelik kapı sattık, gittik taktırdık. Adam geldi tek bahanesi "bu kapı 2300 tl lik kapı değil" dedi. Takılmış kapıyı söktüm geri aldım.

@KOSEREN bir tık fazla olabilir belki doğru diyorsun, fiziken kontrol edersin örneğin ilana sağlam tavan lambası koyup çatlak lamba göndermezsin.

En kötü bir kahve makinası koyarız ya ütopik kısmı aşarız

SinanAdalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk mesaj çok çalakalem oldu, mesela hangi marka üzerine yoğunlaşmak gerekli.

Adam gibi düzgün bir iş yeri için öneriler lazım bana. Öyle parçaları sağa sola saçalım şeklinde değil.

Raflaması yapılmış, marka model ayrımı yapılmış. Abi çamurluk süper diyip 8 olmuş bir malzeme göndermemek hedef.

Yani hem para kazanayım hem de alan adam ardımızdan sövmesin.
    Bizim ülkedeki sık kullanılan araba markasına göre stok yapacağın parçaları seçebilirsin. Her şeyden önce güzel bir depolama alanı olmalı ve bunlara lokasyon adı verilmeli. Stoklama kurallarına uygun olmalı ki bu da temizlik ve titizlik gerektirir. Belli bi nizami ölçü bireysel olarak zorlayabilir maddi olarak. Tecrübe olarak kendi havacılık sektöründeki stok ve depolama konusunda ufak bir örnek vermem gerekirse.

1) Malzemeler büyükten küçüğe doğru sıralanmış şekilde konumlandırılıyor
    2) Sık kullanılan malzemelerin ulaşımı daha kolay yerlere konuluyor
    3) Sık kullandığımız malzemeler için minimum stok seviyesi oluşturuyoruz ve belli bir seviye altına düşünce sistem bize uyarı veriyor.
    4) Elektronik malzemelerin saklandığı yerler belli bi sıcaklık seviyesinde korunuyor.
    5) Kimyasal malzeme (sealant, cleaning) gibi ürünler için soğuk saklama alanları gerekiyor.

Bunu çokça madde şeklinde sıralayabilirim. Ama gerçekten hepsi ciddi maddiyat ve alan isteyen şeyler.. Tabi bunları makul seviyeye çekmekte mümkün.
    İyilik kolay.. kötülük gayret gerektirir.Ben tembel sanılacak kadar kolaycıyım..azimle sıçan ancak sıçmış olur, taşı matkap deler..

GuNeS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her gece kondunun bahçesine 5 liralık araba sokan çıkmacı oluyor. O yüzden uğraşılmıyor
    Okuma alışkanlığı
    olmayan toplumların
    ömrü lâklâkla geçer!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler