User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
42 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Kıdem tazminatı vergi iadesi

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kıdem tazminatı vergi iadesi

Biraz önce haberlerde çıktı mahkeme ye dava açmış olmayanlar yada açıp iptalini isteyen ler kesilen vergiyi iade alacakmis. Son 5 seneyi kapsıyor bende 5 sene içinde ayrilmistim. Şartlar vs ilgili bir şey bulamadım . Takipçisi olalım bence.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türmob'un yayınladığı kaynak.

https://www.turmob.org.tr/ebulten/me...19/44-2019.pdf

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türmob'un yayınladığı kaynak.

Saufa açılmıyor.

Ben de merak ediyorum, başvurular falan nasıl olacak diye.

Bir de sadece kıdem tazminatı mı yoksa işten ayrılan tüm tazminatları mı kapsıyor acaba

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Saufa açılmıyor.

Ben de merak ediyorum, başvurular falan nasıl olacak diye.

Bir de sadece kıdem tazminatı mı yoksa işten ayrılan tüm tazminatları mı kapsıyor acaba

linki tıkladım bende açıldı ama bir daha atıyorum, kıdem tazminatıyla ilgili sadece. Diğer tazminatları kapsamıyor.

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    23 ekimde ayrılmıştıl geçen senenin iyi sövmüştüm o zaman bu kadar vergi mi kesilir diye ne yazık kı vurmuıyor

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2014 kasımında askere gıderken kıdem almıstım
    gecen sene basında cıkarken almıstım.

Bu durumda ıkısınınde kesınlen vergılerıne yürüyebilcezmi yanı? ve bu vergılerı nasıl goruruz?

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

burkaykalyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben detaylıca araştırdım bu meseleyi. Şöyle olacağı söylendi. Henüz yapmadım. Annem için yapacağız.

- 27 Mart 2018 öncesinde işten ''Kıdem Tazminatı'' alarak ayrılan kişileri kapsıyor. Gelir Vergisi Matrahı kısmından para kesilmiş. Devlet kesmiş bunu. İade ediliyor şimdi onlar.

1- Aldığınız tazminatınızın yazılı olduğu son maaş bordrosu gerekiyor. Orada yazıyor kalem kalem. Islak imzalı ve resmi belge olduğuna emin olun dediler. Firmadan aldığınıza dair kanıt olması yeterli.
    2 - O belge ile birlikte ''Gelirler Vergisi'' hizmeti olan vergi dairesine gidiyorsunuz.

--- Annem bugün gidecek buradan sonrasını araştırdığım kadarı ile yazıyorum. Gittiğinde güncellerim yapılması gerekenleri ---

3- Dilekçe yazılıyormuş. Dilekçeden sonra para iadesi T.C. Kimlik numaranızla Ziraat Hesabınıza yatırılıyormuş.

Annemin bordrosunda yazan gelir vergisi matrahı 5.740 TL. Kesilen gelir vergisi de 890 TL. Kendinizinkini de bu oranda hesaplayabilirsiniz. 890 TL'lik tutar iade edilecek.

Volkann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar kaçırdığınız bir nokta var ,
    Burada konu olan tazminat Kıdem tazminatı değil , İkale anlaşması sonucu işçiye yapılan ödeme. Yani bu uygulama kıdem tazminatı alarak işten ayrılanlar için değil , ikale sözleşmesi yaparak ayrılanlar için geçerli.Zaten İşçilere ödenen kıdem tazminatı kural olarak gelir vergisinden muaftır. Kıdem tazminatından yalnızca damga vergisi kesilir.
    ikale anlaşmasında ise , İşten işverenle anlaşarak ayrılanlar, ikale adı verilen bir sözleşme imzalar. Bu sözleşmenin anlamı, işçi ve işverenin karşılıklı anlaşarak iş sözleşmesini sonlandırmasıdır. İkale sözleşmesinde belirlenen şartlar çerçevesinde işverenle işçi, iş sözleşmesinin sonlanması sonrası ödenecek tutarlar üzerinde anlaşır ve ödemeler belirlenir.Gelir vergisine tabidir. Yapılan gelir vergisi kesintisini iade alabilirsiniz.
    99' ZN 106 GTİ
    14' SC İBİZA CUPRA
    94' MAM 106 XSİ (TU5 SWAP)
    16' FK2 TYPE-R

koraycano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Volkann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada konu olan tazminat Kıdem tazminatı değil , İkale anlaşması sonucu işçiye yapılan ödeme. Yani bu uygulama kıdem tazminatı alarak işten ayrılanlar için değil , ikale sözleşmesi yaparak ayrılanlar için geçerli.Zaten İşçilere ödenen kıdem tazminatı kural olarak gelir vergisinden muaftır. Kıdem tazminatından yalnızca damga vergisi kesilir.
    ikale anlaşmasında ise , İşten işverenle anlaşarak ayrılanlar, ikale adı verilen bir sözleşme imzalar. Bu sözleşmenin anlamı, işçi ve işverenin karşılıklı anlaşarak iş sözleşmesini sonlandırmasıdır. İkale sözleşmesinde belirlenen şartlar çerçevesinde işverenle işçi, iş sözleşmesinin sonlanması sonrası ödenecek tutarlar üzerinde anlaşır ve ödemeler belirlenir.Gelir vergisine tabidir. Yapılan gelir vergisi kesintisini iade alabilirsiniz.
    Doğdurur. Bende 2017 senesinde zorunlu askerlik nedeni ile ayrılıp kıdem tazminatımı almıştım. Mesela benim hak edişim yok bu yasada.

Bu yasadan yararlanmak isteyen kişi şirketi ile karşılıklı anlaşacaklar yani sen mahkemeye gitme al kardeşim sana ektradan 4-5 maaş daha veriyorum vs gibilerinden olan bu kişi vergi kesintisinden dolayı iade alabilir. Buda ikale sözleşme ile olur.

Kendi araştırdığım bu yanlışım var ise düzeltin. Askerlik için olan alamıyormuş ben yani
    ~ Feel The Difference ~

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazılan söylenen vs durum çok karışık ben eski iş yerimden evrakları istedim. İş yerinin bağlı olduğu vergi dairesine başvuru yapılacak. Belli olur zaten @burkaykalyon da başvurmuş. Çünkü tv lerde vs kanun kıdem tazminatını da kapsıyor demişti.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu kaynakta yazdığımı doğruluyor , ikale veya karşılıklı sonlandırma sonucu elde edilen tazminata iade veriyorlar. dolayısıyla işveren ile aranızda ayrılırken ikale sözleşmesi yapmadıysanız sizden gelir vergisi kesemiyor. yani iade hakkıda doğmuyor.
    99' ZN 106 GTİ
    14' SC İBİZA CUPRA
    16' FK2 TYPE-R

erhanarici18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben bu dediğiniz şekilde ayrıldım; anlaşarak
    yani kıdem ihbar +bi kaç maaş bişeyler daha verdiler ve iş kazasından ötürü bir miktar daha aldım
    ama çalıştığım yerde işçi çıkartmak sendikadan ötürü zordu
    bunun için biz istifa ediyoduk anlaşarak ve tüm haklarımızı alıyoduk
    bu şartlarda kesilen vergiyi geri alabiliyormuyuz kesilen vergi sadece kıdem tazminatından mı kesiliyor
    Ve elimde imzaladığım kağıtlar bodro vs varmı yokmu bilmiyorum evi arayıp taramam lazım
    eğer yoksa bu belgeleri eski çalıştığım yer bi kopyasını vermekte problem çıkarır mı acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İstifa edip, karşı tarafla anlaşıp ayrılıp, sadece kanuni haklarını alırsan gelir vergisi yok bildiğim. Sadece Damga Vergisi Kesintisi (0.00759) var o kadar.
    Bazı şirketler kanuni alacak dışında toplu para da veriyor. Gelir vergisi bu ek para için sanırım.
    Okumadan imzalamam.....

burkaykalyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dün itibariyle vergi dairelerine bu karar henüz tebliğ edilmediği için işlem yapamadılar. Haftaya bir daha gideceğiz bakalım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı burkaykalyon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dün itibariyle vergi dairelerine bu karar henüz tebliğ edilmediği için işlem yapamadılar. Haftaya bir daha gideceğiz bakalım.
    Önce şirketten bu şekilde ayrıldığına ve ne kadar para aldığına dair kağıt alıp, şirketin bağlı olduğu VD'sine gidiyormuşsun galiba.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erhanarici18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bu dediğiniz şekilde ayrıldım; anlaşarak
    yani kıdem ihbar +bi kaç maaş bişeyler daha verdiler ve iş kazasından ötürü bir miktar daha aldım
    ama çalıştığım yerde işçi çıkartmak sendikadan ötürü zordu
    bunun için biz istifa ediyoduk anlaşarak ve tüm haklarımızı alıyoduk
    bu şartlarda kesilen vergiyi geri alabiliyormuyuz kesilen vergi sadece kıdem tazminatından mı kesiliyor
    Ve elimde imzaladığım kağıtlar bodro vs varmı yokmu bilmiyorum evi arayıp taramam lazım
    eğer yoksa bu belgeleri eski çalıştığım yer bi kopyasını vermekte problem çıkarır mı acaba
    işten çıkışınız istifa olarak yapıldıysa ve siz bu hakedişi ikale sözleşmesine istinaden aldıysanız burada gelir vergisi tahakkuk eder.çünkü istifalarda kıdem yada ihbar doğmuyor yani aldığınız hakediş ikale sözleşmesine istinaden almış olursunuz.dolayısıyla burada gelir vergisi doğar ve iadesini alabilirsiniz. kanuni olarak defter belge saklama süresi 10 yıl , bu süreyi geçmediyse işyerinizden belgelerini talep edebilir ; kanun vergi dairelerine tebliğ edilincede başvurunuzu yapabilirsiniz.
    99' ZN 106 GTİ
    14' SC İBİZA CUPRA
    16' FK2 TYPE-R

erhanarici18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    işten çıkışınız istifa olarak yapıldıysa ve siz bu hakedişi ikale sözleşmesine istinaden aldıysanız burada gelir vergisi tahakkuk eder.çünkü istifalarda kıdem yada ihbar doğmuyor yani aldığınız hakediş ikale sözleşmesine istinaden almış olursunuz.dolayısıyla burada gelir vergisi doğar ve iadesini alabilirsiniz. kanuni olarak defter belge saklama süresi 10 yıl , bu süreyi geçmediyse işyerinizden belgelerini talep edebilir ; kanun vergi dairelerine tebliğ edilincede başvurunuzu yapabilirsiniz.
    peki bir soru daha sorayım
    bugün vergi dairesine gittim henüz bi bilgi yok denildi evraklarla ilgili
    ben şimdi istifa ederek ayrıldım ama ikale mikale bilmiyorum bişeyler imzaladım diye hatırlıyorum fakat detayını bilmiyorum
    detaylı evraklar illaki iş yerinde duruyodur büyük global bi firma mutlaka vardır evraklar
    birde aldığım tazminat 5 farklı kalemde tamanından mı vergi kesilmiş olur yoksa sadece kıdem tazminatından mı
    1. kıdem tazminatı
    2. ihbar tazminatı
    3. 6 net 2 brüt maaş
    4. 10 maaş işsizlik
    5. iş sağlığı tazminatı (bu + bi durum oluştu iş kazasından ötürü)

iş yerinden ayrılmam bu şekilde oldu
    inş tamamından vergi kesilmiştir.

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar yukarıda bir arkadaş yazmış kıdem tazminatından gelir vergisi kesilmez diye bunu istinaden soruyorum ben geçen sene 23 ekim de ayrıldım 3700 TL gelir vergisi kesmişler bu olması gereken birşey mi yoksa olumsuz bir durum mu var arkasını arayayım mı ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler