User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
46 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Kırmızı ışıkta arkadan çarptılar, önerilerinize ihtiyacım var

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tutanak dediğin şu araçlarda bulunan tespit tutanağı herhalde ? Onu doldurduk sonra fotoğraf çektik ondan sonra aracı servise kaldırıyoruz bu kadar ?
    Doldur, fotoları çek, karşı tarafla senin formdaki beyanların tutarlı olduğuna emin ol, anlaşmazlık varsa direk polis çağır

Her şey yolunda tatlı dille ortak yolda çözülüyorsa eğer form bitince karşılıklı ehliyet, ruhsat ve sigorta fotokopileri transferi yapın, veya onların da fotoğraflarını çekip gidin yeterli, illa fotokopiye gerek yok. Karşı taraf suçlu ise onun sigortası çok önemli. Siz suçluysanız sizin sigorta onlara lazım olabilir, yoksa çok da dert değil tutanak üzerinden sigortasına ulaşırlar bir şekilde. Siz suçluysanız sizin hasar kendi kaskonuzdan yapılacak.

Sonra borusan'a, özel servise neyse oraya arabayı bırakın, tüm evrak, foto; elde ne varsa whatsapp veya e-mail ile ustaya/danışmana gönderin ve çıkın. Çok kalabalık dönemlerde 2 gün içinde eksper gelir hasar tespiti yapar ve onaylar.

Sadece cam, ayna, far vb. tek parça değişiminde eksper onayına gerek kalmıyor öncesi/sonrası fotoğraflar çekilip sigortaya gönderiliyor servis tarafından.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre İlbi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, 3 yaş konusunu yetkili serviste söylemişti, yazmayı unutmuşum kusura bakmayın, değer kaybı vs. ile uğraşmayacağım
    Değer kaybı uğraştırıcı bir süreç değil. Bence paranızı bırakma. En azından cebinden çıkacak parayı telafi edersin. Kuzenim sigortası ve babamın arabası için halletmişti zamanında.

Kaza evrakları
    Servisin çektiği fotolar
    Km bilgisi
    Bir de bir kağıdın boşlukları dolduruyorsun o kadar.

Konu dışı bir soru:
    Kaskom var. Orj. parça ile onarım var ve yetkili servis anlaşmalı. Aynı kaza benim başıma gelse, kaskom orj parça ile yetkili serviste tamir edecek, meblayı da karşı tarafın sigortasından alacak. Ben herhangi bir ödeme yapmayacağım. Doğru mu?

Emre İlbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değer kaybı uğraştırıcı bir süreç değil. Bence paranızı bırakma. En azından cebinden çıkacak parayı telafi edersin. Kuzenim sigortası ve babamın arabası için halletmişti zamanında.

Kaza evrakları
    Servisin çektiği fotolar
    Km bilgisi
    Bir de bir kağıdın boşlukları dolduruyorsun o kadar.

Konu dışı bir soru:
    Kaskom var. Orj. parça ile onarım var ve yetkili servis anlaşmalı. Aynı kaza benim başıma gelse, kaskom orj parça ile yetkili serviste tamir edecek, meblayı da karşı tarafın sigortasından alacak. Ben herhangi bir ödeme yapmayacağım. Doğru mu?
    Abi merhaba, yorumun için teşekkür ederim, bu konuyu araştıracağım

lider-58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhabalar öncelikle geçmiş olsun

emsal olurmu bilmem bundan yaklaşık 5 yıl önce kardeşimin aracı kaza yaptı ve tutanaklara göre karşı taraf kusurlu çıktı bizde aracı bir aile dostumuza bıraktık kaporta boya işi yapıyorlar dosya açıldı eksper geldi ve üç gün sonra parçalar geldiğinde kaportacı arkadaş beni aradı yan sanayi parça gönderdiler diye bu arada aracımız 99 model toyota corolla idi

önce karşı tarfın sigorta şirketini aradım ve oradan kazanın dosya sorumlusuna aktarıldım durumu konuştum ve yan sanayi parça istemediğimi belirttim tabi bu amcam yasaların ona verdiği haktan bahsederek birazda alaycı bir şekilde orjinal parça vermeyeceğini ve isterseniz mahkeme yolu açık diyerek kibar ama alaycı bir ifade ile durumu anlattı hayır muadil parçaya itirazım yok ancak gelen parçalar gerçekten rezaletti yaklaşık yarım saat telefon görüşmesi ve sinir harbi sonuç çıkartmadı ve telefonu kapatıp sakince düşündükten sonra yetkili servisleri aramaya karar verdim

bir kaçtanesi ile görüştüm en son toyota derindereyi aradım ve durumu anlattım oradaki servis sorumlusu arkadaş burada bize hangi parçayı kullanacağımızı dikte edemezler bunun kararını biz veririz kaldıki biza yan sanayi parçayı para ile taktıramazsınız araç buraya gelecekse herkes bunu kabul etmek zorunda dedi ek olarak sadece bizim bu sigorta şirketi ile anlaşmamız yok biz onarımı tamamlar faturayı keseriz siz ödemeyi yapıp aracı teslim alırsınız yaptığınız ödemeyi sigorta şirketinden tahsil edersiniz diye bilgi aldım

bunun üzerine dosya sorumlusu arkadaşı tekrar aradım ve gönderdiği parçaları oradan almasını onarımı oradan yapmaktan vazgeçtiğimi söyledim , arkadaş önce yanlış anladı muhtemelen siz bilirsiniz alırız geriye dedi jeton sonra düştü can alıcı soru geldi , peki aracı yaptırmayacakmısınız dedim hayır yaptıracağım ancak oarada değil yetkili servis toyota derinderede yapılacak kısa bir suskunluk sonra devam ettim söktüğü civataya bile işçilik ödeyin görürüz sizi arayan mağdurla alay etmek neymiş

dosya sorumlusu durumu toparladı kendince ona bir yarım saat müsade etmemi istedi ve dönüş yapacağını söyledi

yarım saat sonra beni aradı eğer istersem aynı yerde orjinal parçalarla tamirin mümkün olacağı sadece anlaşmamız olmadığı için siz bir yetkili servisten faturalı alın parçaları biz size ödemeyi yapalım dediler

sonuç olarak onların 800 tl belirlediği parçaları biz yetkili servisten 2900 tl karşılığı aldık aracın onarımı tamamlandı ve fatura bedeli + işçilik tutarını ödediler

burada asıl tutum gittiğiniz yetkili servis naçizane tavsiyem servisi değişmeniz çünkü yetkili servislerde karar merci servisin kendisidir kimse bir şey dikte edemez onlara

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı lider-58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar öncelikle geçmiş olsun

emsal olurmu bilmem bundan yaklaşık 5 yıl önce kardeşimin aracı kaza yaptı ve tutanaklara göre karşı taraf kusurlu çıktı bizde aracı bir aile dostumuza bıraktık kaporta boya işi yapıyorlar dosya açıldı eksper geldi ve üç gün sonra parçalar geldiğinde kaportacı arkadaş beni aradı yan sanayi parça gönderdiler diye bu arada aracımız 99 model toyota corolla idi

önce karşı tarfın sigorta şirketini aradım ve oradan kazanın dosya sorumlusuna aktarıldım durumu konuştum ve yan sanayi parça istemediğimi belirttim tabi bu amcam yasaların ona verdiği haktan bahsederek birazda alaycı bir şekilde orjinal parça vermeyeceğini ve isterseniz mahkeme yolu açık diyerek kibar ama alaycı bir ifade ile durumu anlattı hayır muadil parçaya itirazım yok ancak gelen parçalar gerçekten rezaletti yaklaşık yarım saat telefon görüşmesi ve sinir harbi sonuç çıkartmadı ve telefonu kapatıp sakince düşündükten sonra yetkili servisleri aramaya karar verdim

bir kaçtanesi ile görüştüm en son toyota derindereyi aradım ve durumu anlattım oradaki servis sorumlusu arkadaş burada bize hangi parçayı kullanacağımızı dikte edemezler bunun kararını biz veririz kaldıki biza yan sanayi parçayı para ile taktıramazsınız araç buraya gelecekse herkes bunu kabul etmek zorunda dedi ek olarak sadece bizim bu sigorta şirketi ile anlaşmamız yok biz onarımı tamamlar faturayı keseriz siz ödemeyi yapıp aracı teslim alırsınız yaptığınız ödemeyi sigorta şirketinden tahsil edersiniz diye bilgi aldım

bunun üzerine dosya sorumlusu arkadaşı tekrar aradım ve gönderdiği parçaları oradan almasını onarımı oradan yapmaktan vazgeçtiğimi söyledim , arkadaş önce yanlış anladı muhtemelen siz bilirsiniz alırız geriye dedi jeton sonra düştü can alıcı soru geldi , peki aracı yaptırmayacakmısınız dedim hayır yaptıracağım ancak oarada değil yetkili servis toyota derinderede yapılacak kısa bir suskunluk sonra devam ettim söktüğü civataya bile işçilik ödeyin görürüz sizi arayan mağdurla alay etmek neymiş

dosya sorumlusu durumu toparladı kendince ona bir yarım saat müsade etmemi istedi ve dönüş yapacağını söyledi

yarım saat sonra beni aradı eğer istersem aynı yerde orjinal parçalarla tamirin mümkün olacağı sadece anlaşmamız olmadığı için siz bir yetkili servisten faturalı alın parçaları biz size ödemeyi yapalım dediler

sonuç olarak onların 800 tl belirlediği parçaları biz yetkili servisten 2900 tl karşılığı aldık aracın onarımı tamamlandı ve fatura bedeli + işçilik tutarını ödediler

burada asıl tutum gittiğiniz yetkili servis naçizane tavsiyem servisi değişmeniz çünkü yetkili servislerde karar merci servisin kendisidir kimse bir şey dikte edemez onlara
    Hocam öyle ölmez füze at

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı golgeoyunu03 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam öyle ölmez füze at

bende işe yaradı ama arkadaşın aracı servis seçimini bilemiyorum buradaki kısım bence şu yetkili servisin yan sanayi parça takmayı kabul etmesi olası değil çünkü yaptığı işe garanti vermek zorunda garantiyide ancak orjinal parçalara verebilir diye biliyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

bende işe yaradı ama arkadaşın aracı servis seçimini bilemiyorum buradaki kısım bence şu yetkili servisin yan sanayi parça takmayı kabul etmesi olası değil çünkü yaptığı işe garanti vermek zorunda garantiyide ancak orjinal parçalara verebilir diye biliyorum
    Abi merhaba, Kayseri'de tek yetkili servisi var, ve onlarda der ki; 'aracı biz orijinal parçalar ile onarırız, ancak ücreti sizden alırız, çünkü karşı tarafın sigorta şirketi ile anlaşmamız bulunmamakta, karşı tarafın sigortası aracınız 3 yaşından büyük olduğu için muadil parçayı karşılar, aradaki fark sizin cebinizden çıkmış olur, bilginiz olsun, kabul ederseniz dosyayı açabiliriz'

İtiraz edemiyor muyuz dedim, hayır yasal olarak bu şekilde dediler,

Sonra dedim ki; 'Ben biraz düşüneyim, ona göre hareket ederim', bunu söyleme sebebim, abi çok yüksek rakam çıkardılar, değişecek bir parça darbe emici bar, diyorlar ki 1400 TL, dışarıdan sorduruyorum orijinal parça 500 TL, muadil parça 240 TL, bir diğer parça geri vites lambası, serviste 310 TL, dışarıda orijinal parça 200 TL, ne yaparsam yapıyım 3000 liraya ulaşamıyorum, servisin verdiği rakam çok absürt, o yüzden dışarıda yaptırmaya karar verdim, elbetteki özel servis tanıdık, çok güvendiğim biri, yoksa paşa paşa aradaki farkı ödeyecektim, Exper halen gelmedi, o gelince orijinal parça konusunda pazarlık yapacağım, o aklımda lakin bir şey çıkmazsa da, artık razı olacağız, cebimizden çıkacak para varmış

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi merhaba, Kayseri'de tek yetkili servisi var, ve onlarda der ki; 'aracı biz orijinal parçalar ile onarırız, ancak ücreti sizden alırız, çünkü karşı tarafın sigorta şirketi ile anlaşmamız bulunmamakta, karşı tarafın sigortası aracınız 3 yaşından büyük olduğu için muadil parçayı karşılar, aradaki fark sizin cebinizden çıkmış olur, bilginiz olsun, kabul ederseniz dosyayı açabiliriz'

İtiraz edemiyor muyuz dedim, hayır yasal olarak bu şekilde dediler,

Sonra dedim ki; 'Ben biraz düşüneyim, ona göre hareket ederim', bunu söyleme sebebim, abi çok yüksek rakam çıkardılar, değişecek bir parça darbe emici bar, diyorlar ki 1400 TL, dışarıdan sorduruyorum orijinal parça 500 TL, muadil parça 240 TL, bir diğer parça geri vites lambası, serviste 310 TL, dışarıda orijinal parça 200 TL, ne yaparsam yapıyım 3000 liraya ulaşamıyorum, servisin verdiği rakam çok absürt, o yüzden dışarıda yaptırmaya karar verdim, elbetteki özel servis tanıdık, çok güvendiğim biri, yoksa paşa paşa aradaki farkı ödeyecektim, Exper halen gelmedi, o gelince orijinal parça konusunda pazarlık yapacağım, o aklımda lakin bir şey çıkmazsa da, artık razı olacağız, cebimizden çıkacak para varmış
    buradaki ince ayrıntı şu

gittiğin servis bence bu işi bilmiyor sonuçta sen aracı yetkili servise çektiğinde sigorta şirketi bu duruma servisi razı etmesi gerekir yani bunun kararını servis veriyor hangi parçanın o araç için uygun olacağına servislere çok dayatma yapamıyor sigorta şirketleri ama iş dışarda özel servis olunca istediklerini yapıyorlar hatta onların yerine karar bile veriyorlar

burada haklı olan sensin aracın daha önce kaza yapmadı ve üzerindeki parçalar orjinal ise sana bu dayatmayı yapmamaları gerekiyor özellikle yetkili servisin buna razı olması anlamsız yani yetkili servis dosyayı açar ve sigorta şirketine bu aracın masrafı bu kadar der parçaları kendi tedarik eder buna itiraz ederse sigorta şirketi itiraz eder ve seninle anlaşma yoluna gitmek zorunda yoksa servisin kestiği faturayı paşa paşa ödemek zorunda

kanunda böyle bir hakları var ancak bu kanun orjinal parça kullanımını engellemiyor özel serviste vermiyorum ben muadil veririm diyebilir çünkü parçayı sigorta şirketi tedarik ediyor ama yetkili serviste parça tedariği servise ait

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    buradaki ince ayrıntı şu

gittiğin servis bence bu işi bilmiyor sonuçta sen aracı yetkili servise çektiğinde sigorta şirketi bu duruma servisi razı etmesi gerekir yani bunun kararını servis veriyor hangi parçanın o araç için uygun olacağına servislere çok dayatma yapamıyor sigorta şirketleri ama iş dışarda özel servis olunca istediklerini yapıyorlar hatta onların yerine karar bile veriyorlar

burada haklı olan sensin aracın daha önce kaza yapmadı ve üzerindeki parçalar orjinal ise sana bu dayatmayı yapmamaları gerekiyor özellikle yetkili servisin buna razı olması anlamsız yani yetkili servis dosyayı açar ve sigorta şirketine bu aracın masrafı bu kadar der parçaları kendi tedarik eder buna itiraz ederse sigorta şirketi itiraz eder ve seninle anlaşma yoluna gitmek zorunda yoksa servisin kestiği faturayı paşa paşa ödemek zorunda

kanunda böyle bir hakları var ancak bu kanun orjinal parça kullanımını engellemiyor özel serviste vermiyorum ben muadil veririm diyebilir çünkü parçayı sigorta şirketi tedarik ediyor ama yetkili serviste parça tedariği servise ait
    Abi ben seni anlıyorumda, sende beni anla, servis diyor ki; 'bizim o sigorta şirketi ile anlaşmamız yok, sen paramızı ödemeyi kabul edersen, aracın yapımına başlayabiliriz'

Kısacası, onlar tamir edecek, parayı ben ödeyeceğim, daha sonra karşı taraftan paranın ne kadarı bana ödenirse, aradaki fark benden çıkmış olacak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi ben seni anlıyorumda, sende beni anla, servis diyor ki; 'bizim o sigorta şirketi ile anlaşmamız yok, sen paramızı ödemeyi kabul edersen, aracın yapımına başlayabiliriz'

Kısacası, onlar tamir edecek, parayı ben ödeyeceğim, daha sonra karşı taraftan paranın ne kadarı bana ödenirse, aradaki fark benden çıkmış olacak
    ben seni anlıyorum kardeşim benim açımdan sorun yok

sana anlatamadığım sigorta kesilen fatura bedelinin aksi belirtilmedikçe tamamını ödemek zorunda.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben seni anlıyorum kardeşim benim açımdan sorun yok

sana anlatamadığım sigorta kesilen fatura bedelinin aksi belirtilmedikçe tamamını ödemek zorunda.
    İşte arkadaş da diyor ki "sigorta, araç 3 yaşından büyükse orijinal parça parası ödemek zorunda değil" diye bir bilgi almış

Bu madde "aksi belirtilmedikçe" dediğiniz aksi durumlardan biri midir yoksa yok sayılabilir mi?

Açıp geçmişten günümüze poliçelerimi okuyacağım şimdi

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun. Sırf bu yüzden bile kasko yaptırılır valla. Ufak tefek şeyler yaşadım tutanağımı tuttum gittim yetkili servise kaskomla işlem başlattım hem süreçte hızlı yürüyor hem kafa rahat kasko karşı tarafın sigortasından hertürlü parayı alıyor zaten

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşte arkadaş da diyor ki "sigorta, araç 3 yaşından büyükse orijinal parça parası ödemek zorunda değil" diye bir bilgi almış

Bu madde "aksi belirtilmedikçe" dediğiniz aksi durumlardan biri midir yoksa yok sayılabilir mi?

peki parçanın yan sanayisi yoksa ?
    megane cc'ye arkadan koydular diyelim , nerden bulucaklar yan sanayi bagajı , orjinali bile bulamazlar..
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Tamam hocam aynı noktadasınız. Olay burada şu. Özel serviste işçiliğe 500 TL verecekken, yetkili serviste bu rakam 2500 TL olacak. Balata spreyine bile 30 TL yazacaklar. Sigorta ise orjinal parçaları senden benden ucuza alabiliyor. Bakacak diyecek ki 2000 TL fazladan işçiliğe vermektense, 1000 TL fazla orjinal parçaya verip özel serviste yaptırtabilirim diyecek.

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tutanak dediğin şu araçlarda bulunan tespit tutanağı herhalde ? Onu doldurduk sonra fotoğraf çektik ondan sonra aracı servise kaldırıyoruz bu kadar ?
    Evet ondan sonra arabayı servise götürüp ordakilere bilgi veriyorsunuz ben servise fotoğrafları vb bırakmıştım bir kopyasını ona göre ordada sisteme giriş yaptılardı. Karşı tarafa dikkat edilmesi gerekiyor tutanağa imza atmadan önce dikkatlice okuyun ufak kelime oyunu yapıp sizi suçlu çıkarabiliyorlar. Babam yolu konturol edip dönerken aksi istikametten gelen şahıs babama vurdu suçu kabulendi hata bende vb ama babam kafasını vurduğu için acele ile doktora gidicektik yazdıklarını okumadan imza attık bizi suçlu gibi göstermiş durumumuzdan faydalanarak. Eğer anlaşamazsanız direk polisi çağırın olay yerinde. Allah korusun olay anında arabayı kıpırdatmadan mutlaka 4-5 açıdan fotoğrafını çekin.
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ben ilk yazımda detaylı anlattım üstad durumu emsal verdiğim braderin aracı kaza tarihinde yaklaşık 15 yaşındaydı aynı dayatma ile karşılaştım yetkili servis eğer siz haklıysanız kestiği faturayı karşı taraftan net olarak alır yada yan sanayi parça takmaya razı olur ben onu anlatmaya çalıştım.

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O kadar arabaların içindeyiz ama bir o kadar da kaza durumlarında ne yapacağımızı bilmiyoruz.
    Aslında ayrı bir başlık açmak gerek kaza yapan arkadaşların destek alması için.
    Sigorta işi askerlik gibi, mantık yürütmeyin
    Bu işin kanunu kuralı var

Karayolları Motorlu Araclar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları

Trafik sigorta genel şartları bu şekilde.

Postlara cevap vereyim aklım yettiğince.
    @Yiğit G.
    Öncelikle römorklara sığmayacak kadar billurlu değilseniz Borusan trafikten dosya açmaz. Yani kaskonuz yoksa aracı muhtemelen kapıdan almayacaktır.
    Arkadaşların dediği gibi, anlaşmalı tutanak düzenlenmesine mani bir hal yok ise anlaşmalı tutanak düzenlersiniz. Evrak paylaşımında bulunun (trafik poliçesi, ruhsat, ehliyet) ve mutlaka olay yeri fotoğraflarını çekin. Yaralanma, taraflardan birinin ehliyetinin olmaması veya yürürlükte trafik poliçesi bulunmaması durumunda tuttuğunuz anlaşmalı tutanak geçersiz olacaktır. Böyle durumlarda polis çağırmalısınız. Araçlardan hariç (atıyorum dükkan tabelası) bir şeye zarar gelirse yine polis çağırmak durumundasınız.
    @EREN34
    Doğru
    @CloudGrey
    Öncelikle parçanın düzeltilmesi denenir, mümkün değil ise yan sanayi veya çıkma olarak temini denenir, ondan da sonuç alınamaz ise orj. parça alabilirsiniz.

Genel bilgi olarak yazayım, değer kaybı zor bir süreç değil. Düşünüldüğü gibi avukat, mahkeme vs. gerektirmiyor. Sigorta eksperine değer kaybı raporu yazdırarak, kazada kusurlu bulunan aracın trafik poliçesi hangi sigorta şirketinden ise ona başvurmanız gerekiyor. Değer kaybı raporu için ödediğiniz ücreti dahi talep ediyor olacaksınız.
    Destek isteyene yardımcı olabilirim.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı delyyy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O kadar arabaların içindeyiz ama bir o kadar da kaza durumlarında ne yapacağımızı bilmiyoruz.
    Aslında ayrı bir başlık açmak gerek kaza yapan arkadaşların destek alması için.
    Sigorta işi askerlik gibi, mantık yürütmeyin
    Bu işin kanunu kuralı var

Karayolları Motorlu Araclar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları

Trafik sigorta genel şartları bu şekilde.

Postlara cevap vereyim aklım yettiğince.
    @Yiğit G.
    Öncelikle römorklara sığmayacak kadar billurlu değilseniz Borusan trafikten dosya açmaz. Yani kaskonuz yoksa aracı muhtemelen kapıdan almayacaktır.
    Arkadaşların dediği gibi, anlaşmalı tutanak düzenlenmesine mani bir hal yok ise anlaşmalı tutanak düzenlersiniz. Evrak paylaşımında bulunun (trafik poliçesi, ruhsat, ehliyet) ve mutlaka olay yeri fotoğraflarını çekin. Yaralanma, taraflardan birinin ehliyetinin olmaması veya yürürlükte trafik poliçesi bulunmaması durumunda tuttuğunuz anlaşmalı tutanak geçersiz olacaktır. Böyle durumlarda polis çağırmalısınız. Araçlardan hariç (atıyorum dükkan tabelası) bir şeye zarar gelirse yine polis çağırmak durumundasınız.
    @EREN34
    Doğru
    @CloudGrey
    Öncelikle parçanın düzeltilmesi denenir, mümkün değil ise yan sanayi veya çıkma olarak temini denenir, ondan da sonuç alınamaz ise orj. parça alabilirsiniz.

Genel bilgi olarak yazayım, değer kaybı zor bir süreç değil. Düşünüldüğü gibi avukat, mahkeme vs. gerektirmiyor. Sigorta eksperine değer kaybı raporu yazdırarak, kazada kusurlu bulunan aracın trafik poliçesi hangi sigorta şirketinden ise ona başvurmanız gerekiyor. Değer kaybı raporu için ödediğiniz ücreti dahi talep ediyor olacaksınız.
    Destek isteyene yardımcı olabilirim.
    Dediniz ya borusana trafik ile dosya actiramazsınız. %100 haklısın borusan ile anlaşma yok karşı tarafın. Kendi kaskomdan aracın onarımına başlatıp,kasko diğer aracın sigortasına rücu edebiliyor mu? Bu x serviste olabilir.
    Bunun dışında karşı tarafın ehliyeti vs yok ise polis tutanağı nasıl tutuyor yani ben aracımı kaskom yok ise nasıl yaptıracağım?

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @delyyy

Bilgi için teşekkürler. Kazada kusur tamamen karşı tarafta ise kaskom servise ödediği ücretin tamamını karşı tarafın sigortasından alacağından hasarsızlık da bozulmaz sanırım değil mi?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler