User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
89 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: alım gücümüz !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

alım gücümüz !!!

daha önce otomobil üzerinden alım gücümüzü artıştığımız konu oldu
    ben otomobilin temel ihtiyaç olamaması/arz faktörü/kullanım maliyeti gibi konulardan dolayı tartışılması sağlıklı olmayan bir mal olduğunu düşünüyorum
    ama gelelim ki gıda öyle değil, herkesin kullandığı günlük temel ihtiyaçları baz alarak nasıl bir alım gücüne sahip olduğumuzu daha net kıyaslayabiliriz
    linkini verdiğim market ingiltereye ait bir market ; Online Food Shopping - ASDA Groceries

buraya girerek göreceğimiz en net şey; daha çok çalıştığımız, daha az kazandığımız ve daha pahalıya aldığımız..
    %20 yağlı bir dana kıymayı tl fiyatıyla 30 liraya alabiliyoruz :Online Food Shopping - ASDA Groceries
    seçimden önce 26 tlye tekabül ediyordu aslında ama seçim inadından tl %10dan fala değer kaybettiği için güncel olarak 30 lira

***** kalıcı olarak olmasa da artık en azından şansımı denemek için ingiltereye gitme kararı verdim borcum harcım kalmadı kafam rahat çocuk biraz daha büyüdü birde kuzenim de taşındı yalnız kalmayacağız
    benden 2 ay önce giden arkadaşım akşam 6-11 arası haftalık 300 pounda iş bulmuş aylık 1300 civarı yapıyor benim gideceğim yerde ev kiraları 550-700 civarında kirayı düştükten sonra bana 600 pound kalıyor
    mutfak masrafımın aynı hatta daha düşük olacağını düşünürsek 600*8=4800 tl civarı nakitim olur 200 pound mutfağa harcarsam 400 pound cebime kalıyor yani 3200 lira bir memur maaşı neredeyse
    biz burada 2 kişi günde 10 saat çalışarak bu parayı arttıramıyoruz..

burada değinmek istediğim bir nokta da işin sağlık boyutu; biz trde diğer ülkelerin kabul etmediği gıdaları tüketiyoruz kanserde ve obezitede top5te olduğumuzu biliyorum demansta ise açık ara dünya lideriyiz
    ne yaparsak yapalım sağlıklı besine ulaşmamız çok zor ve bunun sıkıntısını ileride daha belirgin hissedeceğiz
    bu da ingiltere ve türkiyedeki magnum classic ile ilgili link :Magnum Classic “İngiltere versiyonu” – GIDA DEDEKTİFİ
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    TL kazanmayacağın için yaptığın hesap yanlış. Ki İngiltere'de çocuk dahil 400 pound'un yeteceğini düşünüyorsan çok büyük hata yapıyorsun demektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Carolita1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    TL kazanmayacağın için yaptığın hesap yanlış. Ki İngiltere'de çocuk dahil 400 pound'un yeteceğini düşünüyorsan çok büyük hata yapıyorsun demektir.
    mutfak dışında bir masrafım yok?
    kira elektrik su gaz mutfak
    bunlara harcayacağım tutarın 900 pound olduğunu düşünüyorum geriye de 400 pound kalıyor
    günde 5 saat çalışıyorum londra merkezde değilim londraya 60 milde bir kasabadayım yol masrafım yok iş yürüme mesafesinde..

tabiki benim planlarım farklı ben kendi işimi kurabilirim bu yaz gidip bakacağım iyice bir ne yapabilirim diye ama 2 ay önce giden arkadaşım bu şekilde yaşıyor onu referans aldım
    ve birde konunu da gelmek istediğim nokta alım gücü..

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son 3 yıldır kaçıp gitme planı yapıyorum.
    ingiltere bu planların en zoru. hele londra dahada zoru.
    (-ki ingilizcem advance seviyelerinde)

nasıl orda kalmayı düşünüyorsunuz onuda merak ettim ? ankara ant. falanmı ?
    médiocrité partout

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Benim ailemin bir kısmı Londrada yaşıyor 30 senedir. Yaptığın hesap malesef fazlasıyla yanlış. Ot gibi yaşarım diyorsan ben sana TR'de de biriktiririm o parayı sorun yok.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son 3 yıldır kaçıp gitme planı yapıyorum.
    ingiltere bu planların en zoru. hele londra dahada zoru.
    (-ki ingilizcem advance seviyelerinde)

nasıl orda kalmayı düşünüyorsunuz onuda merak ettim ? ankara ant. falanmı ?
    yazın 3 haftalığına gidip bakıcaz ailecek eğer imkanlar geir7gider dengesi kafamızdaki gibi tutarsa ankara antlaşmasına başvurabiliriz
    Alıntı MuMBar35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim ailemin bir kısmı Londrada yaşıyor 30 senedir. Yaptığın hesap malesef fazlasıyla yanlış. Ot gibi yaşarım diyorsan ben sana TR'de de biriktiririm o parayı sorun yok.
    biz burdada ztn ot gibi yaşıyoruz
    en büyük sosyal aktivitemiz arkadaşlarla bira içip sohbet etmek ya da halı saha maçları
    bn burda da kira barınma ve gıda dışında pek harcama yapmıyorum
    hesaplarımdaki yanlış kısmı anlatabilirseniz benim için de iyi olur boşuna hayaller kurmam en azından
    ama bir şey dikkatinizden kaçmasın 1300 pound 1 kişinin günde 5 saat çalışması üzerine kurulu 2 kişi çalışsa ve ya bir iş ortaklığı olsa falan çok net haftalık 500-600 pound kazanılıyor
    mesela kuzenim ısrarla gel sana kebap van açalım diyor gidip bakıcam o işte de günde 5 saat falan çalışıyorsun ama kazancının 500-600den aşağı olmadığını iddia ediyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Bu işin planını çok iyi yapman lazım. Ben de 4 senedir yurtdışındayım. Öyle ha deyince işyeri açılmıyor / ya da yaşamak için ülke değiştireyim olmuyor. + olarak vizeli gideceksin, orada kalman için sınırlı günün olacak. Çalışma izin başvurusu olmadan ne kadar kalabilirsin bilmiyorum. Bazı ülkeler 90 gün süre veriyor. İngiltere belki bu konuda daha az süre verebilir ki Avrupadaki en katı kuralların uygulandığı ülke.

Alım gücü olayı da kişiye göre değişiklik gösterecektir. 400 pound İngiltere şartlarında çok da yeteceğini sanmıyorum ama belli de olmaz. Yazdığın giderleri çıkardıktan sonra sana kalan kılçıksız para.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Demek istediğim de aynen bu. İnsanlar Türkiye sınırını çıktıktan sonra işlerinin çok kolay olduğunu sanıyor ama işte öyle değil. Davulun sesi insanlara uzaktan hoş geliyor.

Benim şu an yaşadağım yere de hep Türkler gelmek istiyor. Bi akıllı bizim millet ya. İşyeri açayım, ev alıp vatandaşlık alayım, nasıl olsa AB'ye girecek diye düşünüyor ama o işler öyle kolay değil. Herkes geldiği gibi geri dönüyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazın 3 haftalığına gidip bakıcaz ailecek eğer imkanlar geir7gider dengesi kafamızdaki gibi tutarsa ankara antlaşmasına başvurabiliriz

biz burdada ztn ot gibi yaşıyoruz
    en büyük sosyal aktivitemiz arkadaşlarla bira içip sohbet etmek ya da halı saha maçları
    bn burda da kira barınma ve gıda dışında pek harcama yapmıyorum
    hesaplarımdaki yanlış kısmı anlatabilirseniz benim için de iyi olur boşuna hayaller kurmam en azından
    ama bir şey dikkatinizden kaçmasın 1300 pound 1 kişinin günde 5 saat çalışması üzerine kurulu 2 kişi çalışsa ve ya bir iş ortaklığı olsa falan çok net haftalık 500-600 pound kazanılıyor
    mesela kuzenim ısrarla gel sana kebap van açalım diyor gidip bakıcam o işte de günde 5 saat falan çalışıyorsun ama kazancının 500-600den aşağı olmadığını iddia ediyor
    Valla hocam sen kuzenini bırak, bir git tatil gibi kaç para çıkıyor cebinden göre gel İhtiyaçlarını gidermek için toplu taşımaya binmen gerekecek. Toplu taşıma günlük-haftalık-aylık kartların fiyatlarına bak tren fiyatlarına bak, telefon / internet fiyatlarına bak hesabını öle yap bir de. Normal bir şekilde yaşayabilirsin basit olarak ok, ama gittim hemen para biriktirdim moduna giremesin onu anlatmaya çalışıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu işin planını çok iyi yapman lazım. Ben de 4 senedir yurtdışındayım. Öyle ha deyince işyeri açılmıyor / ya da yaşamak için ülke değiştireyim olmuyor. + olarak vizeli gideceksin, orada kalman için sınırlı günün olacak. Çalışma izin başvurusu olmadan ne kadar kalabilirsin bilmiyorum. Bazı ülkeler 90 gün süre veriyor. İngiltere belki bu konuda daha az süre verebilir ki Avrupadaki en katı kuralların uygulandığı ülke.

Alım gücü olayı da kişiye göre değişiklik gösterecektir. 400 pound İngiltere şartlarında çok da yeteceğini sanmıyorum ama belli de olmaz. Yazdığın giderleri çıkardıktan sonra sana kalan kılçıksız para.
    yani bu işin ucu açık 3 haftalık ziyaretde yine yaşamayı düşündüğüm kasabada kalacağım hergün londra merkezi gezme şansımız olmayacak özellikle orada yaşarsak ne yaparız nasıl geçiniriz masrafımız ne olur buna değer mi gibi şeyleri gözlemleyeceğiz bir süre kuzenimde kalıp(evleri 3+1) kira masrafımı 400e düşebilirim kendisinin marketi var belki onunla çalışırım belki bir kısmına ortak olurum belki ingilterede trade etmeye devam ederim
    gidip görmeden net bir şey diyemeyeceğim konuyu açmamdaki ana sebep devlet derstekleriyle beraber 1600pound(13000tl) asgari ücret alan bir ingiliz ile 2000 tl alan bir türkün yaşam standartlarını kıyaslamak
    bir türk ortalama 700 lira kira verse ve 1000 tllik alışveriş yapsa eline 300 tl kalıyor
    bir ingiliz 700 pund kira verse ve 1600(200pound) tllik alışveriş yapsa eline 700 pound(5600tl) para kalıyor..

b.arica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşım şuan Cambridge'de ve bir lokantada günde 12 saat kadar çalışıyor.1150 pound kazanıyor aylık. Kira fatura ve yemek parası vermiyor. 800 pound Tr'Ye ailesine gönderiyor. Tek gideri 4'lü paket birası ve o da 4.50 pound 70'lik Jack Daniels almış 22.78 pound. Fakat en büyük artısı kira fatura ve yemek derdinin olmayışı. Herşey çok ucuz orada yani ilk ağızdan duyduklarım bunlar. Ankara antlaşmasında sektöre göre aylık faturalı net gelir göstermeniz lazım ve yine sektöre göre baz alınan rakamlar var. Örneğin bir fotoğraçının 3000 pound aylık faturalandırılmış gelirinin olması gerekli oturumunun yenilenmesi için. Bunu da kız arkadasımın arkadası eşiyle oraya yerleşti fotoğraf stüdyosu açtılar ondan öğrendim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla hocam sen kuzenini bırak, bir git tatil gibi kaç para çıkıyor cebinden göre gel İhtiyaçlarını gidermek için toplu taşımaya binmen gerekecek. Toplu taşıma günlük-haftalık-aylık kartların fiyatlarına bak tren fiyatlarına bak, telefon / internet fiyatlarına bak hesabını öle yap bir de. Normal bir şekilde yaşayabilirsin basit olarak ok, ama gittim hemen para biriktirdim moduna giremesin onu anlatmaya çalışıyorum.
    hocam farkındayım bunların ama konu benim ingiltereye gitmem değil aslında
    ben ufaktan market fiyatlarına bakarken geçen ki konu üzerine alım gücüne yönelik bir konu açmak istedim ama ingiltere planını da şin içine katınca biraz karışıklık oldu bence
    buradan oraya göme kısmını geçelim bir ingilterede doğan ile bir türkiyede doğanın nasıl hayat yaşadıklarını konuşalım
    sadece şu son 1 ayda %10 fakirleştik birilerinin rantı için
    nasıl olur da ingilteredeki vatandan eti bizden daha ucuza alabilir kafam almıyor nasıl bu kadar kötü olabiliriz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    daha önce otomobil üzerinden alım gücümüzü artıştığımız konu oldu
    ben otomobilin temel ihtiyaç olamaması/arz faktörü/kullanım maliyeti gibi konulardan dolayı tartışılması sağlıklı olmayan bir mal olduğunu düşünüyorum
    ama gelelim ki gıda öyle değil, herkesin kullandığı günlük temel ihtiyaçları baz alarak nasıl bir alım gücüne sahip olduğumuzu daha net kıyaslayabiliriz
    linkini verdiğim market ingiltereye ait bir market ; Online Food Shopping - ASDA Groceries

buraya girerek göreceğimiz en net şey; daha çok çalıştığımız, daha az kazandığımız ve daha pahalıya aldığımız..
    %20 yağlı bir dana kıymayı tl fiyatıyla 30 liraya alabiliyoruz :Online Food Shopping - ASDA Groceries
    seçimden önce 26 tlye tekabül ediyordu aslında ama seçim inadından tl %10dan fala değer kaybettiği için güncel olarak 30 lira

burada değinmek istediğim bir nokta da işin sağlık boyutu; biz trde diğer ülkelerin kabul etmediği gıdaları tüketiyoruz kanserde ve obezitede top5te olduğumuzu biliyorum demansta ise açık ara dünya lideriyiz
    ne yaparsak yapalım sağlıklı besine ulaşmamız çok zor ve bunun sıkıntısını ileride daha belirgin hissedeceğiz
    bu da ingiltere ve türkiyedeki magnum classic ile ilgili link :Magnum Classic “İngiltere versiyonu” – GIDA DEDEKTİFİ
    kusuruma bakmayın konuyu anlatış biçimim hesapladığım gibi olmadı 1 paragrafı silersek daha net anlaşılır bence
    adminlerden de ricam ilk posttaki 3. paragrafı silim postu bu şekilde güncellemeleri olacaktır..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı b.arica Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım şuan Cambridge'de ve bir lokantada günde 12 saat kadar çalışıyor.1150 pound kazanıyor aylık. Kira fatura ve yemek parası vermiyor. 800 pound Tr'Ye ailesine gönderiyor. Tek gideri 4'lü paket birası ve o da 4.50 pound 70'lik Jack Daniels almış 22.78 pound. Fakat en büyük artısı kira fatura ve yemek derdinin olmayışı. Herşey çok ucuz orada yani ilk ağızdan duyduklarım bunlar. Ankara antlaşmasında sektöre göre aylık faturalı net gelir göstermeniz lazım ve yine sektöre göre baz alınan rakamlar var. Örneğin bir fotoğraçının 3000 pound aylık faturalandırılmış gelirinin olması gerekli oturumunun yenilenmesi için. Bunu da kız arkadasımın arkadası eşiyle oraya yerleşti fotoğraf stüdyosu açtılar ondan öğrendim.
    İçki ve sigara ile gider kıyaslaması ne güzelmiş. İngiltere ve herşey çok ucuz kavramı siyah ile beyaz kadar zıt. Her Türk yurtışına bu kıyaslama ile gidiyor. @rebelh Mumbar güzel yazmış. Sen ilk önce cebine para koy. Birkaç hafta tatile git, orada yaşayacakmış gibi harcamanı yap. Bak bakalım yetecek mi sana.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İçki ve sigara ile gider kıyaslaması ne güzelmiş. İngiltere ve herşey çok ucuz kavramı siyah ile beyaz kadar zıt. Her Türk yurtışına bu kıyaslama ile gidiyor. @rebelh Mumbar güzel yazmış. Sen ilk önce cebine para koy. Birkaç hafta tatile git, orada yaşayacakmış gibi harcamanı yap. Bak bakalım yetecek mi sana.
    hocam trde 1 hafta tatil yapınca 2 maaş harcıyorum ben(yol parası ve otel sadece)
    tatille orada yaşamayı nasıl kıyaslayabilirim sence?
    bence en iyi sabit giderler üzerinden kıyaslarım onlarda nedir? kira-gıda-barınma-ulaşım

johnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı b.arica Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaş 800p yollayıp kira, yeme içmeye vermediği için her şey ucuz geliyor olabilir mi?
    Arkadaşlar. londra’dan bahsediyoruz dünyanın en pahalı şehirlerinden birinden..
    Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cümleten hayırlı cumalarınız olsun

Vergi kaçırıp cumayı kaçırmayan cemaati müslimlerede selam olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Valla ben en son gittiğimde tatile, akşam yemeği için marketten alışveriş yaptım ki yaptığım yer de "Sainsbury" öle pahalı bir yer değil, Türkiyede iki kişilik aylık mutfak parası verdim Gerisini siz hesap edin.

Kuzenim İngilterenin en iyi üniversitelerinden birisinden mühendis olarak mezun oldu, stajları ve şansı sayesinde yine Londrada üst düzey bir inşaat şirketinde çalışmaya başladı 1 senedir çalışıyor, İngiliz vatandaşı zaten kiraya ayrıca çıkamıyor... Nasıl yaşadığınızla alakalı herşey.

b.arica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O sadece tek örnek tabi ki onları baz almıyoruz. Fakat anlattığına göre aldığı bir çok şey Tr şartlarına göre çok daha uygun. Alım gücü olarak her şekilde bizden üstünler çokta tartışmaya gerek olduğunu düşünmüyorum bu konu da.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Online Food Shopping - ASDA Groceries
    buraya tekrar market linkini bırakıyorum
    buradan ete süte sebzeye bebek bezine deterjana bakliyata diş fıçasına şampuana ne kadar ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz
    evet londra dünyanın en pahalı kenti benim şu an da akarada yaşadığım evin londra merkezdeki muadili en azından 1500 pound(12000tlr) civarı bir kiradır
    ama aynı zamanda aynı londrada 2010 model bir astra 2500 pound :Vauxhall/Opel Astra 1.6 ( 115ps ) 2010MY SRi years mot new shape | in Swanley, Kent | Gumtree

ben konuyu ısrarla maaş/temel harcamalar kısmına çekmek istiyorum ne araba fiyatları ne de ev kiraları bize kıyaslamada sağlıklı sonuçlar vermiyor

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler