User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
89 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: alım gücümüz !!!

johnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı bezi londrada tanesi ,90 kuruşa alırken tl bazında :Online Food Shopping - ASDA Groceries
    türkiyede 1,44 kuruşa alıyorsunuz tl bazında: Prima Bebek Bezi Aktif Bebek 6 Beden Ekstra Large Aylık Fırsat Paketi, 102 Adet: Amazon.com.tr

et örneğini verdim yukarıda dana kıyma %20 yağlı 30 lira
    ben burada %50 yağlısını 40 liraya alıyorum

nasıl ingiltere bizden daha pahalı olabiliyor?
    benim asgari ücretim 2000 tl onun ki 13000 tl
    Dostum yanlış anlama ama bu kafa ile gidersen üzülürsün.
    Sevgiler,
    Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cümleten hayırlı cumalarınız olsun

Vergi kaçırıp cumayı kaçırmayan cemaati müslimlerede selam olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşanacak hayatı bir bütün düşünmek lazım,

Temel ihtiyaçlar bazında bakıldığında londra da tr ye göre benzer (asgari ücret diyelim) ücret kazanımında daha iyi şartlara sahip olabilir.

Ama işin içinde barınma / vergi / sigorta / sağlık gibi diğer giderler eklendiğinde işin rengi değişebilir.

Ben de en az sen kadar gitmek isteyen bir adamın ama mekan farklı amerika, belki 100+ saat orada yaşayan türklerin doğru ya da yanlış kendi pencelerinden anlattıklarını dinledim.

Fark ettiğim şu, ben burada 2+ kat asgari ücret kazanırken, geçerli bir mesleğim, geçerli bir kariyerim varken

Amerikada lyft / uber / pizza delivery yapan TR de çok ta bir vasfı olmayan adamın hayat standartlarını yakalayamıyorum, temel sıkıntı burada.

En basiti bir çift vardı basıp gitmişler kaldıkları evi burada kiralamak istesen ödeyeceğin rakam min 3000 TL bindikleri araçlar tr de min 200 bin TL.

Bu paylaşım yapan çiftin tr de bu standartları yakalaması İMKANSIZ.

Getirisini ve götürüsünü hesaplamak lazım, senin avantajın çocuğun ufak ve yanında (boşanmış değilsin) dolayısıyla eşin de bu tür bir radikal değişikliği kabul ediyorsa neden denemeyesin.

Ama benim gördüğüm bir maliyet hesaplıyorsan genelde olumsuz yönde sapmalar yaşanıyor. Bildiğim kadarıyla memursun, istifa sonrası geri dönüş yolunda açık.

Ben senin imkanlarına sahip olsam 2. defa düşünmem. Gider denerim. Olursa kalırım olmazsa dönerim.
    evet hocam konuyu benim açımdan iyi özetlemişsin teşekkür ederim
    bunun en büyük sebebi artık kendini burada güvende hissetmemek
    tabi burada da bir yaşam standartım var dostlarım var bir mesleğim var ama yarınımdan emin değilim bu işlerin sonunda beni osuruktan bir iftirayla işten atıp pasaportuma el koyabilirler sırf onlar gibi düşünmüyorum diye
    sonrasında suriyeliden farkım kalmaz..
    yani ya riske girip şansımızı deneyeceğiz ya da burada kalıp her şeye eyw çekmeyi öğreneceğiz
    bir avantajım ücretsiz izin hakkı 2. bir avantajımda geri dönüş imkanı
    artılar; buradaki meslek-düzen-komşular-arkadaşlar-maddi kazanç
    eksiler; gelecek kaygısı
    yazın gidince alıcı gözle bir bakıcam eğer karar verirsem uygun zamanda şansımı denicem, ztn 3 ay orada yaşasam belli olur ne olup ne olmayacağı baktım olmuyor arkadaşların dediği kadar zor ve değmez dönerim ne olacak ingilizcem gelişmiş olur
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı johnie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum yanlış anlama ama bu kafa ile gidersen üzülürsün.
    Sevgiler,
    sevglier hocam şu postuna yazılacak bir şey yok
    kafamı yargılayacak gücü kudreti kendinde görmen, seni özgüven açısından takdir etme sebebim

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En güzeli imkan var ise gittiğin yerde 1 aylık bir yer kirala, tr de yaşıyormuş gibi yaşa ve üzerine harcadığının bir kısmı kadar ya şu olsaydı ya bu olsaydı diye bir maliyet çıkar.

Yani atıyorum, 1000 gbp kira verdin, ailenle birlikte temel ihtiyaçlarını 500 gbp ye hallettin. 300 gbp diğer giderler. (oradaki arkadaşının aylık ortalama yakıt / elektrik gideri olsun diyelim)

Araç sigortası / sağlık giderleri içinde aylık 400 gbp eklesen, kısacası 2200 gbp kazandığında kötünün iyisi bir hayatın olur.

mesele 2200 gbp yi std olarak kazanabileceğin bir iş mevcut mu ?

Kuzen var diyorsun ama iş ekmeği bölüşmeye geldiğinde o işler değişir emin olabilirsin.

Yazığım rakamları orada uzun süreki yaşayan adamın hayat tarzına göre ortalama alarak kendine adapte edersen sağlıklı bir veri çıkar.

Diğer taraftan tr de bu ing. de bu demek çok makul değil.

Burada bir diş dolgusunu 200 tl ye yaptırırsın, orada belki 1000 pound'dur, bütünsel bakmak lazım. Dersine iyi çalışırsan olmaması için bir sebep yok bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En güzeli imkan var ise gittiğin yerde 1 aylık bir yer kirala, tr de yaşıyormuş gibi yaşa ve üzerine harcadığının bir kısmı kadar ya şu olsaydı ya bu olsaydı diye bir maliyet çıkar.

Yani atıyorum, 1000 gbp kira verdin, ailenle birlikte temel ihtiyaçlarını 500 gbp ye hallettin. 300 gbp diğer giderler. (oradaki arkadaşının aylık ortalama yakıt / elektrik gideri olsun diyelim)

Araç sigortası / sağlık giderleri içinde aylık 400 gbp eklesen, kısacası 2200 gbp kazandığında kötünün iyisi bir hayatın olur.

mesele 2200 gbp yi std olarak kazanabileceğin bir iş mevcut mu ?

Kuzen var diyorsun ama iş ekmeği bölüşmeye geldiğinde o işler değişir emin olabilirsin.

Yazığım rakamları orada uzun süreki yaşayan adamın hayat tarzına göre ortalama alarak kendine adapte edersen sağlıklı bir veri çıkar.

Diğer taraftan tr de bu ing. de bu demek çok makul değil.

Burada bir diş dolgusunu 200 tl ye yaptırırsın, orada belki 1000 pound'dur, bütünsel bakmak lazım. Dersine iyi çalışırsan olmaması için bir sebep yok bence.
    bu dediklerinin hepsini hem kuzenle hem eşimle konuştuk planımızı yaptık sadece benim çalışmamla nasıl bir hayatımız olacak onu görmeye çalışacağız o yüzden 3 haftalığına gidiyoruz
    hatta ben iş bulup çalışmayı düşünüyorum en kötü kuzenin yanında çalışırım ücret almadan ama o tarz bi işte ne kazanacağımı bilirim en azından
    mutfak alışverişi kira faturalar hepsini birebir yaşayacağız
    sonra eşimin oradaki psikolojisi ne olacak onu göreceğiz son sözü o söyleyecek onu bir şeye zorlamak istemiyorum
    sonra diyelim tamam dedik işimizi gücümüzü ayarladık ücretsiz izin alıp gidicez denicez ank antlaşmasına başvurucaz şartlara bakıcaz
    baktık olmuyor 3 ay sonra 4 ay sonra geri dönücez buradaki düzenimizi riske etmicez
    sanki ben "ingiltere dünyanın en iyi ülkesi siz niye gitmiyorsunuz salaklar" demişim gibi cevaplar alıyorum
    10 senedir ev geçindiriyorum ben sorumluluklarım ve ailem herşeyden önce geliyor öyle 2 günde karar verecek bir insan değilim belkide dönünce size ingiltereyi kötülicem daha gitmedim nereden bilebilirim ki..

tl-gbp kıyaslaması yapma sebebim benim orada geçinmemle ilgili değil alım gücüyle ilgili
    1300 pound örneği de 2 aydır orada olan başka bir memur arkadaşımla ilgili o da ücretsiz izin aldı o da şansını deniyor
    yani sizce para hesabını kıyaslamasını bilmeyecek adam mıyım?
    benim mesleğim olmuş artık para birimlerinin birbirleri ile koreleasyonu
    hele birde buradaki trade imkanım ingilterede olursa iş miş bakmam evde sadece trade ederek rahat rahat geçinirim
    ztn gidince kuzene tfse den hesap açtırıp bi future platformlarına da bakıcam

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Burada kimse birbirinin kötülüğü için yazmıyor ben buna inanıyorum, bir çoğu yazamadığı ama ya kendine ait ya etrafından gördüğü ya da ailesinden gördüğü tecrübeye dayanarak bir şeyler paylaşıyor öyle bakmak lazım.

Neticede gittiğinde şartların süper de olsa sana süper olacak sıkıntılı da olsa o sıkıntıyı sen yaşayacaksın.

Ben gördüğüm kadarıyla şartlarının elverişli olduğunu düşünüyorum, genel kanı alım gücü olarak sadece günlük ihtiyaçlara bakmamak yönünde forumda yazanlara göre, ki bende benzer düşünüyorum.

Hayırlısı diyelim. Biz istifa etsek almazlar bu bile büyük lüks..

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dil okulu için yazın Londra'ya gittim yemek konusunda çok basitimdir ( yapmadım hazır yedim ama hep en fast food tarzı olduğu için çok ucuz. )
    Ha keyfi harcamalarımı çıkıyorum ingiltere de 1300 paund ile çocuklu bir ailenin geçinmesi çok çoook zor.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

Emre911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tartışmaya kurlar üzerinden devam edilirse saçma boyutlara gider evet alım gücümüz yerlerde örneğin;
    Bi iphone xs max nedir TR fiyatı nedir TR de asgari ücret nedir ingilterede nedir TR vatandaşı kaç saat çalışır alır bunu 30 saniye düşünerek kararı verebilirsiniz.

Teknoloji dürtelemeyi bıraksam kırmızı et 42 TL, en son belçikada 5.50€ ydu. Asgari ücret 1593 Eur (google) kaç kg et alabilirsin yada kaç 1 kg et için kaç saat çalışırsın?

Başka bi örnek TR de bi asgari ücret kaç litre benzin alır? Biraz daha mantıklı oldu bence. Avrupada absürt pahalı hiçbişeye rastlamadım. 11 yıldır gider gelirim ilk gittiğimde iyi bir yerde et döner 5 eur idi hala 5 eur. Bizim reyonda düşünerek uzandığımız et peynir kaşar türevi hayvansal gıdalar orda her vatandaşın tüketebileceği fiyatlarda.

Burdaki parayla orda bişey almaya kalkarsanız pahalı gelir. Ordaki parayla burdan bişey almaya kalkarsanız ucuz gelir.
    Burda hesabı insan üzerinden yapmak lazım. Bi insan bi saatte kazandığıyla TR de ne alır oralarda ne alır. Kimse kusura bakmasın aksini iddaa etmekte özgürsünüz ama ekonomimiz kuduz. Oralarda kimse bizim ülkemizdeki gibi standart yaşamsal faaliyetlerinizi devam ettirirken aldığınız yediğiniz içtiğiniz şeylere kolum gibi vergi yüklemiyor.

blumenberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    almanyada ve hollandada 1 maaş genelde evin kirası, genel giderler, sağlık sigortası, araba sigortasına vs gider. attığınız çöpün bile parasını verirsiniz. mesela bekar olunca devlet sizden daha çok vergi kesiyor, 2800 euro maaş alan bi kişinin 1000 eurosunu devlet baştan vergi diye alıyor. londra'da daha önce bulundum bi süre diğer avrupa ülkelerine nazaran çok pahalı. ve şunu gördüm 100 euro onlarda 100 birim paraya denk geliyor yani bizim 100 TL'miz, ama harcarken çok pahalı geliyor onlara. dışarda yemek yiyemezsiniz genelde, sosyal yaşantınız kısıtlıdır. 2 kişi çalışmadan geçinmek çok zor hele cocuklu ise imkansız
    ( 🔴🔴 VETTE 🔴🔴 )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ChuckBartowsKi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dil okulu için yazın Londra'ya gittim yemek konusunda çok basitimdir ( yapmadım hazır yedim ama hep en fast food tarzı olduğu için çok ucuz. )
    Ha keyfi harcamalarımı çıkıyorum ingiltere de 1300 paund ile çocuklu bir ailenin geçinmesi çok çoook zor.
    Bunun nedenini bana açıklar mısın?
    Ben dataları vereyim haftada 7 gün 5 saat çalılıyorum
    Aylık totalde elime 1300 pound geçiyor
    Bir kasabada yaşıyorum her yer yürüme mesafesi(ki İngiltere de bir kaç büyük şehir dışında her yer kasaba)
    Ev 1 odalı flat kirası 550 pound
    Geri kalan harcamaları da trdeki yaşantımızda göre yazalım
    Bakalım ne çıkıyor ortaya

Shadow_Dancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dûnyanin genelinde sıkıntı var gardaşlar, egitimin iyi degilse zanaatin kuvvetli degilse hic bi yer kolay degil.. 7 iklimi defalarca gezmis bi kardesiniz olarak soyluyorum..
    Tango-1 never dies.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Londra'da mülk sahibi kanunlarına uygun avantajlarından faydalanmak için 1 yıla yakın kaldım

Dediğiniz rakamlara çok çok basit ve taşındığınıza değmeyecek bir hayat yaşarsınız.

O rakamlara dikkatinizi çekerim sosyal hayatınız az ya da haftasonu değil HİÇ olmaz.

Gözden çıkardığınız yaşam standartlarına değmeli bana kalırsa

Çünkü Londra gerçekten sosyal anlamda her kitlenin kendine uygun en güzel aktiviteleri bulup vizyon/yaşam kalitesini her katılımda arttırabileceği bir yer bence

Son olarak tavsiye olarak değerlendirmeyi düşünürseniz eğer

Babam kalp rahatsızlığı geçirdikten sonra fahri imkanlardan faydalanmasına rağmen Londra yerine Nice'e geçti ara sıra Istanbul/Nice sürekli gidip geliyor

Maddiyat olarak daha rahat iş olarak geneli turizm ağırlıklı ama kalite olarak düşünülürse Avrupa'nın bana kalırsa en yaşınabilir yeri bu tarz Fransa/İtalya'da başkentler yerine sahil bölgeleri de değerlendirilebilir.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bunun nedenini bana açıklar mısın?
    Ben dataları vereyim haftada 7 gün 5 saat çalılıyorum
    Aylık totalde elime 1300 pound geçiyor
    Bir kasabada yaşıyorum her yer yürüme mesafesi(ki İngiltere de bir kaç büyük şehir dışında her yer kasaba)
    Ev 1 odalı flat kirası 550 pound
    Geri kalan harcamaları da trdeki yaşantımızda göre yazalım
    Bakalım ne çıkıyor ortaya

Bak bu linkte tam merak ettiklerini alt alta toplamışlar.
    How much does it cost to live in the UK per month?

Toplam aylık maliyet 1290 pound ediyor. Bunun içinde otomobil yok, dışarıda yemek yok...vs

Özet, 1300 pound ile kenara hayal ettiğin meblağı koymak mucize ister.

gsi_club - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre911 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tartışmaya kurlar üzerinden devam edilirse saçma boyutlara gider evet alım gücümüz yerlerde örneğin;
    Bi iphone xs max nedir TR fiyatı nedir TR de asgari ücret nedir ingilterede nedir TR vatandaşı kaç saat çalışır alır bunu 30 saniye düşünerek kararı verebilirsiniz.

Teknoloji dürtelemeyi bıraksam kırmızı et 42 TL, en son belçikada 5.50€ ydu. Asgari ücret 1593 Eur (google) kaç kg et alabilirsin yada kaç 1 kg et için kaç saat çalışırsın?

Başka bi örnek TR de bi asgari ücret kaç litre benzin alır? Biraz daha mantıklı oldu bence. Avrupada absürt pahalı hiçbişeye rastlamadım. 11 yıldır gider gelirim ilk gittiğimde iyi bir yerde et döner 5 eur idi hala 5 eur. Bizim reyonda düşünerek uzandığımız et peynir kaşar türevi hayvansal gıdalar orda her vatandaşın tüketebileceği fiyatlarda.

Burdaki parayla orda bişey almaya kalkarsanız pahalı gelir. Ordaki parayla burdan bişey almaya kalkarsanız ucuz gelir.
    Burda hesabı insan üzerinden yapmak lazım. Bi insan bi saatte kazandığıyla TR de ne alır oralarda ne alır. Kimse kusura bakmasın aksini iddaa etmekte özgürsünüz ama ekonomimiz kuduz. Oralarda kimse bizim ülkemizdeki gibi standart yaşamsal faaliyetlerinizi devam ettirirken aldığınız yediğiniz içtiğiniz şeylere kolum gibi vergi yüklemiyor.
    Belcika için söylüyorum o asgari ücret 1593 euro degil 1100 euro civari ve eti de ben hicbir zaman 5.50 euroya degil en düsük etin fiyati da kasaplarda 11 euro civarindadir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı imprezaWRC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bak bu linkte tam merak ettiklerini alt alta toplamışlar.
    How much does it cost to live in the UK per month?

Toplam aylık maliyet 1290 pound ediyor. Bunun içinde otomobil yok, dışarıda yemek yok...vs

Özet, 1300 pound ile kenara hayal ettiğin meblağı koymak mucize ister.
    Bunlara kabulüm benim iddiam 1300 pounda İngiltere de bir kasabada yaşanabileceği yönünde çünkü bir arkadaşım bu meblaya yaşıyor şimdi tekrar konuştum
    Ama evet sosyal hayatı yok aracı yok lüksü yok
    Yani 1300 pound yaşayacak kadar bir ücret fazlası değil
    Ben gidersem ztn 1300 pounda gitmem en az 2000-2500 olacak ve yine kasaba hayatı olacak merkez gerçekten çok pahalı

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Shadow_Dancer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dûnyanin genelinde sıkıntı var gardaşlar, egitimin iyi degilse zanaatin kuvvetli degilse hic bi yer kolay degil.. 7 iklimi defalarca gezmis bi kardesiniz olarak soyluyorum..
    Evet cnm ..

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bunlara kabulüm benim iddiam 1300 pounda İngiltere de bir kasabada yaşanabileceği yönünde çünkü bir arkadaşım bu meblaya yaşıyor şimdi tekrar konuştum
    Ama evet sosyal hayatı yok aracı yok lüksü yok
    Yani 1300 pound yaşayacak kadar bir ücret fazlası değil
    Ben gidersem ztn 1300 pounda gitmem en az 2000-2500 olacak ve yine kasaba hayatı olacak merkez gerçekten çok pahalı
    Yaşarsın tabi ama kasaba da ne işle uğraşacaksın da o bahsettiğin meblağı kazanacaksın ? Sağlıkla ilgili bir sıkıntı olduğunda ne olacak? Çocuğun okulu ücretsiz mi? Para biriktiremedikten sonra da İngiltere'de olmanın da pek bir anlamı kalmıyor.
    Açıkçası bu hesap ile gideceksen hiç gitme.
    Gideceksen de sana haklarını verecek iyi bir firmada iş bularak git. Hiç değilse sağlık sigortan olur, sosyal hakların olur...vs
    Diğer türlü ben şu kadar kazanayım, şu kadar kenara koyayım demeler külli yalan olur.

Yine de, hakkında hayırlısı olsun, rast gelsin diyeyim.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5-6 sene önce Etiyopya'da iş yapmıştım... paralar peşin, adamlar dürüsttü... ister camiye git ister kiliseye, ister hiç bir şeye inanma kimse kimseyi yargılamıyordu, kazandığın paranın bereketi vardı... neden hep beraber bizi hiç sevmeyen istemeyen birinci!!!! dünya ülkelerine gitmek istiyoruz ki? isterseniz 'ben de sizdenim, hatta hristiyanım, Türkükle de işim olmaz!' deyin, adamlar istemiyor işte yapacak bir şey yok...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2001 yilindaki krizden sonra, vw passat 1.9tdi baaic 11milyardi. Asgari ucret ise 122milyon tl idi.
    Bolersek 90 aylik aagaei ucretle sifir vw passat 1.9tdi aliyordunuz.
    Bugun asgari ucret 2020tl. Vw passat 2.0tdi ise 340bin tl.
    Yani 168aylik asgari ucret.
    Saygilarimla.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler