User Tag List

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
89 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: alım gücümüz !!!

CVK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı blumenberg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    almanyada ve hollandada 1 maaş genelde evin kirası, genel giderler, sağlık sigortası, araba sigortasına vs gider. attığınız çöpün bile parasını verirsiniz. mesela bekar olunca devlet sizden daha çok vergi kesiyor, 2800 euro maaş alan bi kişinin 1000 eurosunu devlet baştan vergi diye alıyor. londra'da daha önce bulundum bi süre diğer avrupa ülkelerine nazaran çok pahalı. ve şunu gördüm 100 euro onlarda 100 birim paraya denk geliyor yani bizim 100 TL'miz, ama harcarken çok pahalı geliyor onlara. dışarda yemek yiyemezsiniz genelde, sosyal yaşantınız kısıtlıdır. 2 kişi çalışmadan geçinmek çok zor hele cocuklu ise imkansız
    Sosyal yaşantı kısıtlı değil para değerli. 1 euro indirim olunca herifler rafları kopartıyor burda alışveriş yaparken. 100 € hesap gelmesi için neler neler yemek lazım o ayrı konu. Öyle bir hesapla 5-6 kişi yemek yer restoranda.

Emre911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gsi_club Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belcika için söylüyorum o asgari ücret 1593 euro degil 1100 euro civari ve eti de ben hicbir zaman 5.50 euroya degil en düsük etin fiyati da kasaplarda 11 euro civarindadir.
    Evet asgari ücreti parantez içinde google verisi olarak belirttim. Akrabalarımın çoğu işveren ve bugün başlayan adam 1400€ ile başlıyor. Gerek şantiye gerek masa başı. Hadi 1100 olsun yine mal/saatlik ücret hesabında çok geri olduğumuz gerçeğini değiştirmez. Et içinse 3 ay öncesi için konuşuyorum şehir Verviers/Liege yanlış hatırlayım 1-2 eur sapsın kesinlikle 10 eur üstü görmedim antrikot 9.90 dı ki gittiğimde ucuz diye afedersiniz görmemiş gibi kırmızı ete yapışıyorum

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    B(ki İngiltere de bir kaç büyük şehir dışında her yer kasaba)
    Yapma etme babacım gözünün yağını yiyim.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Dağhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Siz direkt olarak Londra / İngiltere olarak başlamışsınız konuya ancak ben daha genel ve global olarak yorumlamak istiyorum bunu farklı bir bakışla.
    Türkiye'de son 6 yıldır özellikle de son 1,5-2 yıldır alım gücü neredeyse yerlerde sürünür hale gelmiş durumda. Teknoloji, akaryakıt, otomotiv bir yana tarım ve hayvancılığı da kendi ellerimizle bitirip gıda maddelerinde dahi ithalata bağımlı olmuş hale geldiğimiz için, dövizin yükselmesiyle memleket yaşanmaz hale geldi. Bu konuda farklı düşünen yoktur çok azdır sanırım. Ve hayatı yaşamayı seven çoğu insan da elbette bir B planı düşünüyordur.

Ancak burada şöyle bir şey var, yurt dışına yerleşme kararı alırken çok çok dikkatli olmak gerekiyor. Öncelikle psikolojik olarak bu kararı almaya hazırsanız kendinizi yalnızca bir
    ülkeye şartlamamanızı öneririm hele hele bu ülke İngiltere ise. Hem ekonomik hem de sosyolojik anlamda tüm verileri enine boyuna düşünmek ve acele karar vermemek şart.
    Her ne kadar İngiltere'ye gitmemiş de olsam çoğumuzun çevresinde İngiltere'ye adım atmış ve tecrübe sahibi kişiler olmuştur ki İngiltere hakikaten İskandinav ülkeleri ve İsviçte Lüksemburg ikilisinden sonra Avrupa'nın pahalılıkta başı çeken ülkesi sanırım. Öncelikle kurları TL'ye çevirmeden yerel para birimiyle kazanılacak ve yerel para birimiyle harcanacak şeylerin hesabını iyi yapmak gerek.
    Şu anda Türkiye'de global bir firmada çalışıp o firma aracılığıyla yurt dışında çalışmayacaksanız, sizi hatrı sayılır bir süre rahatça yaşatacak banka hesabınız yok ise nereye giderseniz gidin ilk aylarınızda oldukça zorlanacağınızı düşünüyorum. Bu yalnızca İngiltere de değil çoğu ülke için geçerli. Farklı bir kültür, tanımadığınız insanlar vsvs.

Birçok kişi zaten belirtmiş ancak en doğrusu burada teorik olarak ölçüp tartıp yerleşmeyi düşündüğünüz ülkeye, çok büyük adımlar atmadan önce, turist olarak gidip yerli gibi yaşamak gerekiyor. Hem hayat pahalılığını yerinde tartabilmek hem de insanlarla olan diyaloğunuzu test edebilmek adına. Şöyle bir örnek vermek isterim, 2016 yılı sonlarında 3 aylığına Boston / ABD'ye dil okuluna gittim. O zamanlar dolar 3 seviyelerindeydi ancak orada yaşadığım 3 ay boyunca hiçbir zaman doları TL'ye çevirerek hareket etmedim. Yerel dinamikleri anlamaya çalıştım. Turist gibi harcadım, evimde yemek yapmayıp hep hazır yedim, hiçbir şeyden ferahat etmedim fırsat buldukça farklı eyaletleri gezdim ve günün sonunda konaklama hariç günlük 45-50 USD bütçeyi hiç aşamadım. Gerçekten tutumlu yaşasaydım da günlük 10-15 USD bütçeyle çok rahat yaşardım ki yaşayan arkadaşlarım da vardı. Konaklama için ise 700-750 USD'ye ev arkadaşıyla birlikte çok rahat yaşanabilirdi. Bahsettiğim eyalet California, New York kadar pahalı olmasa da ABD'nin en pahalı 5 eyaletinden biri. İnsanlarını ise çok sevmiştim, sosyal hayatta rahatça diyalog kurabileceğime inanmıştım, iş hayatında ise bulunduğum dil okulunda çalışan insanların birbirleriyle olan iş ilişkilerine ve çalışma şartlarına dikkat etmiştim. Türkiye'ye geri dönüş yaparken de Boston benim için yaşanabilir bir yer olarak aklımda yer edinmişti mesela.

Diyeceğim şudur ki; burada alternatifleri değerlendirmeden, sonrasında kararınızı verip orada birkaç ay geçirmeden temelli büyük adımlar atmayın derim. Son olarak youtube'da kanada geyikleri diye bir sayfa var, iki arkadaş Kanada'ya yerleştikten sonra Kanada'ya dair pozitif ve negatif tüm tecrübelerini aktarıyorlar bu kanalda. Her ülkenin kendi dinamikleri de olsa yurt dışında yaşama hakkında bakış açısı genişletebilecek şeyler paylaşıyorlar, izlemenizi öneririm. Hayırlısı olsun şimdiden.
    psn: DAGHAN26

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gidersem mecburi gitmeyeceğim
    baktım olmuyor çıkar gelirim "bir dönem ingilterede bir kaç ay yaşamıştım" diye anlatırım çok önemli değil geri dönememe takıntım yok hava durumunun kapalı olması bile etken bence dönmeyi düşünmek için
    ha baktım 3 ay yaşadık alıştık 5 ay oldu sıkıntı yok 6 ay oldu yasal prosedürleri hallettik gelirimiz fena değil yaşamımız iyi gelmem
    bakarsın 2 sene sonra sıkılır gelirim o da çok önemli değil kendimi kasmıyorum
    ama konuyu açarken anlatmak istediğim şeyleri anlatamadığımı görüyorum
    parayı tlye çevirmeyi neden bu kadar büyüttünüz ben anlamadım ben burada 5000 kazanıyorum orada 13000 kazanacağım demiyorum ki arkadaşlar
    parayı tlye çevirdim çünkü oradaki market alışverişinin tl ile yapıldığında bile buradan daha ucuz olduğuna dikkat çekmek istedim
    yoksa kiralar buranın en az 5 katı ama bir asgari ücretli burada kira ödeyerek ev geçindiremezken orada bunu her gün et yiyerek yapabilir çünkü alım gücü iyi
    ben şunu iddia ediyorum; emek/kazanç/yaşam kıyaslaması yaparsak tr ingiltereden çok daha pahalı bir ülke
    konunun özeti budur benim gözümde
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

NakkaSss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Şu işleri bir toparlayayım bende ankara anlaşması ile gitmeyi düşünüyorum. Bakalım nasıl olacak.
    Tufan has no limits.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankara Anlaşması ile giden var mı aramızda ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı +soner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ankara Anlaşması ile giden var mı aramızda ?
    benim tanıdıklarım var

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim tanıdıklarım var
    Ne iş yapıyorlar ? Ne durumdalar? Bende şu sıralar ank anlaşmasını araştırıyorum.

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En azından gider londra derbisini izleriz

nedir bu ankara antlaşması ingiltere vizesi ?
    imzasız..

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı Anıl E. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En azından gider londra derbisini izleriz

nedir bu ankara antlaşması ingiltere vizesi ?
    Ankara Antlaşması & İngiltere Vatandaşlığı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı +soner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne iş yapıyorlar ? Ne durumdalar? Bende şu sıralar ank anlaşmasını araştırıyorum.
    market çalıştırıyorlar
    ısrarla beni çağırıyorlar
    çok memnunlar iyi ki diyorlar ve bu market çalıştıran çocuk normalde avukat

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    market çalıştırıyorlar
    ısrarla beni çağırıyorlar
    çok memnunlar iyi ki diyorlar ve bu market çalıştıran çocuk normalde avukat
    2. Marketi mi açacaksın, geçen de yazdım adamın rızkına ortak olunca kuzenlik falan kalmaz ortada.

Ne iş yapabileceğin belli mi ? Ya da farklı lokasyonda bir yer daha açıp başına falan mı geçeceksin?

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Bu arada Londra hakkında bilgi vereyim,

Ailemin evi Kingston'da. Muhit olarak iyi bir muhittir, orta ve orta üst aileler oturur. Teyzemin sölediği bu sene hiç olmadığı kadar dükkanın boşaldığı, indirimlerin arka arkaya gelmesine rağmen insanların alışveriş yapmadığı eskiden dolu olan dükkanların boş boş durduğu oldu. Orada da durumlar bu Brexit muhabbetlerinden sonra biraz değişti. Gireceğiniz iş kolunda dikkatli olun.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2. Marketi mi açacaksın, geçen de yazdım adamın rızkına ortak olunca kuzenlik falan kalmaz ortada.

Ne iş yapabileceğin belli mi ? Ya da farklı lokasyonda bir yer daha açıp başına falan mı geçeceksin?
    benim kafamda hiç bir şey net değil henüz
    gel gümüş işi yapalım burada kar marjımız çok yüksek diyen arkadaşta var
    kuzen de benimle çalış beraber kebap işi yapalım diyor gillinghamda
    ben önce bir gidip 3 hafta bakıcam sonra niyetim sermaye bağlamadan her an dönecek şekilde bir iş bulmak
    baktık sıkıntı yaşamıyoruz ileride iş kurarım hemen atlamam..

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en güzeli, ortak işi sıkıntı net söylüyorum, şuan çıkmaya çalıştığım bir ortaklık var, batsa da kafam rahat olsa moduna girdim o derece.

He herkesle aynı olmaz ama illa bir sorun çıkıyor, o işi iyi düşün.

Hayırlısı olsun, gidersen de haberimiz olsun ilk ağızdan takip edelim, semavi gibi bir konu açarın artık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en güzeli, ortak işi sıkıntı net söylüyorum, şuan çıkmaya çalıştığım bir ortaklık var, batsa da kafam rahat olsa moduna girdim o derece.

He herkesle aynı olmaz ama illa bir sorun çıkıyor, o işi iyi düşün.

Hayırlısı olsun, gidersen de haberimiz olsun ilk ağızdan takip edelim, semavi gibi bir konu açarın artık.
    aynen ülkede herkes bir şekilde kaçmak istiyor eğer gidersem güncel bilgilendirme çekerim

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @rebelh ,
    Konunun başında takılınan noktaları geçiyorum ben, Polonya'da 1 yıl kadar yaşadım üniversitenin son yılında. Bu süreçte 10 ülkeye defalarca gittim, nerede nasıl yaşanıyor araştırdım ve tecrübe ettim.
    Okul sonrası işim de 3 yıldır gıda ihracatı - satış pazarlama kısmındayım, yani farklı ülkeler oralardaki yaşam şekilleri, koşulları ilgi alanım.

Bir çok avrupa ülkesi, kanada, avustralya, amerika, rusya vs gider.

Eğitimli olduğu bir alan, bu alanda da kendini iyi geliştirmiş ve yeni dillere/kültürlere açık her insan için dünyanın bir çok ülkesi ne yazık ki içinde bulunduğumuz ülkeden daha iyi bir hayat sunuyor.

Normal şartlarda çoğu göçmen türk, türklere karşı ön yargının daha az olduğu yada başka bir deyişle yabancıya daha açık kültürlere öncelik veriyor.
    Bu durumda tercih Avustralya / Kanada ağırlıklı oluyor genelde.

Sizin durum başka çünkü orada tanıdıklarınız ve bağlantınız varken hiç bir bağınız olmayan başka bir ülkeyi denemek 2. bir seçenek gibi duruyor.

Ben fikrinizi destekliyorum, gitmeyi deneyin. Çoğu ülke bizden daha bereketli, açıklanan istatistikler varken hala işte et ucuz da şu pahalı, bu ucuz da bak şu kol gibi girer gibi yaklaşımlar bence bir şey ifade etmiyor.

X yerde kazanan insan X yerin giderleri ile satın alma gücü hesaplanıyor, Türkiye'deki için Türkiye'nin giderleri ile hesaplanıyor. O listedeki her ülke, türkiyeden iyi şartları bulunduruyor.

Avrupa'da vergi kesiliyormuş maaştan; bizde kesilmiyor mu ?

Bordrolu çalışan herkes parası eline kesilmeden çoktan ödüyor o vergiyi. Hatta bir de şu durum devreye giriyor.

Traş olduğunuz berber, Vergi Kaçırıyor. Gelirini doğru beyan etmiyor. Denetlenmiyor.
    Alışveriş yaptığınız bakkal, Dişinizi yaptırdığınız dişçi, yemek yediğiniz lokanta vs vs vs bordrolu olmayan her tür insan gelirini doğru beyan etmiyor. Kaç fiş az kesebilirse kar sayıyor.
    Bununla da bitmiyor, evine yaptığı harcamayı gider yazıyor.
    Araba alıp biniyor, masraflarını gider yazıyor.
    Yakıt alıyor gider yazıyor.

Ülkenin bir kesimi bu durumda yaşıyor, bir kısım bordrolu enayi de peşin peşin vergisi kesilip yaşamına devam ediyor.

Dışarıda adalet var, eşitlik var..

Ha bir de, huzur var ya. Eşiniz gece 3 te sokağa çıksa, arkasından bakmanız gerekmeyecek bir yerde yaşamak ne kadar ilginç olurdu. Toplu taşıma kullanmasın, taciz edilmesin diye huzursuz olmamak..
    Ben en yüksek oranlı katolik ülkelerden biri olan tutucu Polonya'da, 50.000 nüfuslu yerde yaşadım.
    Ten rengi esmer, saç siyah; sakal hiç kesilmiyor. Yani tam anlamıyla bir yabancıyım.

Bir dükkana giriyorum, yüzler gülüyor. Günaydın diyorsun tutmayan bir telaffuzla, yine yüzler gülüyor.
    Kapıyı açacaksın çıkmak için, karşıdan gelen kişi üstünden geçmeyi denemek yerine kapıyı açıp tutuyor.

Anlattıkça çok uzun gider, özeti dışarısı güzel. Şart müsaitse denemek iyidir. Yılın yarısı güneşsiz geçecekmiş, günde 3 saat aydınlık gerisi loş olacakmış. Alışıyorsun.
    + ları var - leri var, hayat görüşü ve vizyonla ilgili şeyler gerisi biraz..
    -Fırat

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @rebeloghy
    yorum için teşekkür ederim hocam yazı uzun diye alıntılamadım
    aynı düşünüyorum biz ekonomik olarak baktık burada(ki bence hala trden daha iyi kesinlikle) ama işin birde huzur-saplık-gelecek boyutu var
    2 ay önce giden arkadaşım hem kendisi hem eşi memur ama adam orada bri restoranda yardımcı olarak çalışmayı kabulleniyor
    çünkü burada bir gelecek yok muhalifiz biliniyoruz eywallahımız yok birilerinin 2 aptal yorumuna hem işimizden hem hayatımızdan hemde pasaportumuzdan olma imkanımız var
    hazır fırsat ve imkan varken bir gidip bakmak ağır basıyor

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler