User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
23 sonuçtan 20 ile 23 arası

Konu: Kosgeb hibe desteği kullanmak

burkaykalyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Esnaf kooperatifi kredi verdi işletmeler kendini geliştirsin kalifiye işletmeler olsun diye. Bizim millet gitti arabalarını değiştirdi faizi normal taşıt kredisinden düşük olduğu için.

Kosgeb'te bundan 6-7 sene evvel sorgusuz sualsiz harcama yapmaya gerek kalmadan 27 Bin TL hibe verdi. Millet kredi kartı borçlarını kapattı onunla.

Kosgeb şu anki haliyle bile büyük nimet bizim millet için yani. En iyisini yapıyorlar.

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bilim sanayi müsteşarı teknoloji firmalarını gezip ağızından sular aka aka bu işleri projelendirelim bu işlerde çok para olur firma sahibinle görüşüp kredi başvurusu yaptırın derlerken . parayı da babasının hayrına vermiyor. sevgilisi kızı oğlu kimi varsa o firmada işe girme şartı var. verdiği parayı onlara veriyor. durum bu iken krediyi kim alır kim almaz kararı siz verin.
    devasa bir cnc torna. dorseli bir tırdan büyük. üzerinde bir tabela ....... hibe desteği ile alınmıştır. yazıyor. fakat hiç çalıştırılmamış. bu makinayı alan hiç mi iş yapmıyor. bu işlerde para alanları görünce çok meşakkatli bir uğraş ve sabır gösterdiklerini zannediyorum. yada görev aşkı ile çalışan bir danışmana denk gelmişler.
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mkerim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilim sanayi müsteşarı teknoloji firmalarını gezip ağızından sular aka aka bu işleri projelendirelim bu işlerde çok para olur firma sahibinle görüşüp kredi başvurusu yaptırın derlerken . parayı da babasının hayrına vermiyor. sevgilisi kızı oğlu kimi varsa o firmada işe girme şartı var. verdiği parayı onlara veriyor. durum bu iken krediyi kim alır kim almaz kararı siz verin.
    devasa bir cnc torna. dorseli bir tırdan büyük. üzerinde bir tabela ....... hibe desteği ile alınmıştır. yazıyor. fakat hiç çalıştırılmamış. bu makinayı alan hiç mi iş yapmıyor. bu işlerde para alanları görünce çok meşakkatli bir uğraş ve sabır gösterdiklerini zannediyorum. yada görev aşkı ile çalışan bir danışmana denk gelmişler.
    Danışmanlık bir iş yok abi, adamlar maillere bile dönmüyorlar.

Sağdan soldan araştırarak ederek resmen tırnaklarımla kazıyarak aldım ben parayı.

Basit bir örnek vereyim bu hiç bir yerde yazmıyor,

firma kurulduktan 1 sene sonra başvuru yaptık biz. 2017 de faturası olan klima için kuruluşta makina desteğine başvuralım dedik,

aa kusura bakmayın fatura tarihi üzerinden 1 yıl geçtiyse onu kullanamıyorsunuz dediler. Böylece 20+ bin TL lik giderimiz kabul görmedi.

Makina alayım diyorsun, adam proforma istiyor, ekliyorsun projene onaylıyor.

Ama 20+ kdv (%18) bir makinaya %60 dan 12.000 TL hibe veriyor, 11.600 TL sen ödüyorsun sözde.

Ama sen makinayı al kdv yi öde, para transferini bankadan yap dekontu yükle sonra ben geleyim kontrol edeyim parayı öyle vereyim diyor.

Tamam bu bir noktada kontrol sağlıyor ama ben destek olarak alacağım 12 yi bulamadığım için makinayı alamamıştım mesela.

Bir de banka üzerinden gönderdiğinde firmalar fiyatlarda yukarı yönlü tavır sergiliyor, bu ta ticaretin ayıbı ülkemizdeki.

Burak53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha önce bu desteği almış biri olarak özetleyeyim. (Kasım 2016'da aldım, sistem değişti ise bilemem)

Öncelikle KOSGEB'e başvurup, girişimci sertifikası alman gerekiyor. Benim zamanımda çok sıra vardı. Her neyse.. Bu eğitimi alıp, sertifika almaya hak kazandıktan sonra iş yerini açabilirsin.
    Bu noktadan itibaren iki seçeneğin var;

Fakat bu seçeneklerin şekillenme kısmı iş planını hazırlama esnasında belli oluyor. Mesela paran varsa git iş yerini aç, bütün demirbaşını al, bütün giderlerinin ödemesini belgele. Banka havale/eft ya da firma sahibine ait şahsi kredi kartı ile ödeme yap. (çünkü yeni açılmış bir firmanın ticari kredi kartı en az 1 sene olmayacaktır zaten) İş planında sana kendinle ve yapacağın işle alakalı cevaplaman gereken soruların olduğu bir tablo verecekler. Sektörle alakalı bilgilerini, maliyet muhasebeni, alacağın önlemleri, şirketin kısa, orta ve uzun vadede ne durumda olacağına kadar kapsamlı bir bilgi istiyorlar.

Diyelim ki hiç paran yok; Bu şartlarda böyle bir işe kalkışman zaten beyhude bir girişim olur ama onun da ilerleyişi şu şekilde; Demirbaşlarını alacağın firmalardan ürünlere ait proforma fatura alıyorsun. Yani firmaya diyorsun ki; sen bu proforma faturayı bana şu tarihe kadar geçerlidir şeklinde kes, ben bu faturaları kurula sunacağım, iş planım onaylanırsa senden alacağım.

Bu kısım çok zor. Yani hem o şekilde satış yapacak ve firman için gerekli olan ürünlerin makinaların satıldığı bir tacir bulman zor hem de cepte para yokken bu işleri kovalamak.

Detaylı olarak telefonda da bilgi verebilirim ama KOSGEB'in bakış açısı şu;

Sen normal şartlarda işini açabilecek, ben olmasam da işini sürdürebilecek bir hazırlık ve yapılanmanın içinde misin? Planın, programın var mı? Nasıl bir istihdam yaratacaksın?

Bu soruların cevabı üzerinde duruyor KOSGEB. Çünkü sana 50 Bin TL para verecek adamlar. Bu sadece destek. Teşvik amaçlı. Yoksa kimse kimseye al sana 50 Bin TL git kendine iş aç demez.

Bir de zamanında KOSGEB'i çok dolandırmışlar. Suistimal edilmiş yardımlar.

Yine giden bizim paramızmış aslında..
    https://www.instagram.com/rr_ek_project/
    inananlar mutludur, şüphe edenler ise bilgili.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler