User Tag List

16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Güneş Panelleri ile İlgili

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Güneş Panelleri ile İlgili

Merhabalar,

Günümüz koşulları gereği belki ihtiyacımız yok ama daha önce araştıran veya yazlığına,müstakil evine güneş paneli kurduran varmı?

Bir jel aküyü şart etmek için kaç watlık bir panel gerekebilir bilgisi olan varmı?
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

therev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü boyutuna bağlı. 1 ve ya 2 jel aküden pek fazla elektrik alamazsınız evin küçük olması lazım.

18650 pillerden battery pack yapmak hem daha fazla enerji depolamanıza yardımcı olur hem de daha kalıcı bir çözüm olur.
    Alıntı doncarlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elin oğlu mars için tarih veriyor biz halen kesicide honda yürütüyoruz.
    RUH CZT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    18650 yazınca normal kalem pil çıktı bana ufak elektrikli motorsiklet jel aküsü yeterli olur 5 metre led yaksa yeterli
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

TLH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    24 saat aktif olmayacak ise 5mlik ledi bir haftadan fazla götürüyor 105 ahlik akü, biz bağ evimizde öyle kullanıyoruz
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5 metrelik yeter bana önce güneş panelimi,yoksa aküyümü almalıyım bilemedim birbirlerini dengelemeleri lazım panel aküyü dolduracak güçte olmalı ama bu watt volt olayından hiç anlamıyorum
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sadece güneş paneli ve akü almanız yetmiyo charge controller vs almanızda gerekli. Aküyü ev elektriğinden sarj etmek daha uygun olucaktır.
    RUH CZT

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Kıbrıs gibi yılın neredeyse tamamı güneşli olan yerler için ideal. Ben oradayken arkadaşım evine yaptırmıştı. Elektrik faturasında ciddi şekilde düşüş yaşadı. Ürettiğin enerjinin tamamını kullanmaya devlet izin vermiyor orada. Belli kısmını tüketip belli kısmı saklıyor ya da devlete veriyorsun. Güzel paraya yaptırmıştı. Değdi mi yaptırdığına dediğimde hayatımda verdiğim en ekonomik karardı dedi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bana Çatalcadaki kulubemde lazım elektrik yok orada sadece panelden aküyü şart etsem yeter sonra led!i takar yakarım yada dereden 12 volt pompa ile su çekerim işimi görür
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

makif84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İzleyin faydası olur
    YouTube

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı makif84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İzleyin faydası olur
    YouTube
    Teşekkürler bendede herşey zaten bu videoyu izleyince tak etti.

YouTube
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akü ile bu iş olmaz arkadaşlar. 100A kaliteli jel akü demek saatte 5A çekersen sana 20 saatte o enerjiyi verir demek. Yok saatte 10A çekicem dersen akününn kapasitesi 90A gibi değerlere düşer o da 9 saat yeter. Gelelim diğer kısıma. 100A kaliteli jel aküden 100A çekemezsiniz. Çekerseniz akü geberir 2-3 defa daha verir sonra bi daha şarjda olmaz. %50 kapasite kullanırsanız 300-400 kez yaptırır. O nedenle firmalar gündüz kullandıkları enerjiyi panellerden alırlar gecede normal elektrik kullanırlar. Aküden 220 Almaya kalktığınız zaman Jel aküler çok çabuk geberir. O nedenle AGM kullanmak gerekir. Bir buzdolabı tek başına zaten 200A bir aküyü bitirir. 100W panel size günde full güneşte gölge almazsa 400Watt verir. Yapmanız gereken şu. Excelde evdeki tüketimleri Watt cinsinden yazın. toplamını 12ye bölün. Sonra evde kullanacağınız akü kapasitesini bulabilmek için /0,5 yapın. Bu size olması gereken akü değerini verir. İnverter kullanacaksanız 300 watt daha ekleyin. Kullanılacak panel gücüne gelirsek elde ettiğiniz tüketim değerini 4 ile çarpın. Bu değer kuzey kesimlerde marmara ve karadenizde 3.2 dir. Sonrasında alacağınız MPPT regülatörde buna göre belirlenir.
    IN BOOST WE TRUST

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı therev Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    18650 pillerden battery pack yapmak hem daha fazla enerji depolamanıza yardımcı olur hem de daha kalıcı bir çözüm olur.
    türkiyede kaliteli bir adet 18650 aşağı yukarı 30-33 tl artık maliyeti düşünün
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

sametozt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keşke akü fiyatları ve ömür durumları optimum seviyede olsa da güneş paneli kullanımı daha çok artsa.
    Maalesef güneş panelinden şu an ciddi kar elde etmek için yapmanız gereken şey , ürettiğiniz elektriği devlete satıp para kazanmanız ya da elektriğinizi bir yerden sonra sistem amorti ederek ücretsiz kullanmanızdır. Tabiki prosedürler , ödenen paralar vs. ne kadar sürede sizi kara geçireceği yapacağınız yatırımı sizin hesap etmeniz gerekir.
    Elektrik hizmeti hazır olmayan , verilemeyen ya da bağ bahçe evleri gibi yerlerde sizi idare edecek sistemler kurulabilir. Onu da günlük kaç watt elektrik kullanacağınızı , güneş olmadığında sistemin kaç gün sizi idare edecek akü kapasitesi olması gerektiğini , günlük verimli güneşlenme sürenizi ve inverter vb. kayıpları işin içine katıp hesaplamanız gerekir.
    Anladığım kadarıyla bu işlerden de pek teknik olarak anlamıyorsunuz. Profesyonel destek almanız en doğrusu olacaktır. Fakat seçiminizi iyi yapmanızı tavsiye ederim.
    Piyasada " solar " kelimesini tabelasına ekleyince her şeyi çok iyi bildiklerini zanneden firmalar var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir arkadaşımın elektrik şebekesi olmayan çiftlik evine 2016 yılında kurduk. 8 tane 250 watt panel, ilk başta 4 adet 200 Ah jel akü bağladık, sonra 8 adet 200 Ah jel aküye çıkardık, bir adet çok kaliteli demeraj akımı yüksek (markasını hatırlamıyorum) 8 kva online invertör aldık. Evdeki buzdolabı, aydınlatma, kuyudaki su pompası vs herşey çalışıyor.
    Invertör panellerden gelen akımla akü şarj işinide hallettiğinden ayrıca akü şarj kontrolü için cihaz almaya gerek kalmadı.
    Solar sistemlerin çok küçük kapasiteli olanları 12 volt ile çalışıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 2 kva sistemler 24 volt ile çalışıyor, bizim kurduğumuz 8 kva sistem 48 volt ile çalışıyor. Dolayısıyla bağladığımız 4 adet 12 volt 200 Ah aküden 48 volt 200 Ah alıyoruz seri bağlantı sebebiyle. Bundan dolayı kapasiteyi artırmak için 8 adet 200 Ah akü kullandık ki toplam kapasitemiz 400 Ah olsun.
    Jel aküler ciddi maliyet oluşturuyor. Biz aküleri Yuasa marka kullanmıştık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dediğiniz gibi bir sistemi kurmak için 30k gözden çıkarmak gerekir ki buda ciddi bir maliyet demek.Ben bahsettiğim videodaki gibi sitem kursam yeter bana onuda 1000TL yi geçmemeyi düşünüyorum.
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben çıkma laptop bataryası alıp ordan bulmaya çalışıyorum ya da kullanımış powerbank vs.
    RUH CZT

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler