User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Kira ve evin satılması durumu

aqustic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kira ve evin satılması durumu

8 ay önce sıfır bir eve geçtim.Ev ısınmıyordu bir türlü.Sonrasında daha iyi bir ev buldum ve önceki ev sahibimle anlaşarak magdur etmeyerek evden çıktık..Yeni geçtigim evde ev hipotekliymiş.Burda da 4 ay sonra evin sahibinin iflas etmesi,eve bankanın haciz koyması ve hacizin kaldırılması için evin başkasına satılma durumu gerekçesiyle geçen hafta 11 haziranda emlakçım beni arıyor.Evi boşaltmam isteniyor.Taşınma masraflarımı vs karşılayacaklarını söylüyor.Ben de tamam deyip birkaç gün sonra tekrar emlakçımı arayıp 1 ay sonra çıkacagımı söyleyip yan binada bir ay sonra boşalacak bir ev buluyorum.Yeni tutacagım evin sahibine 100 lira kapora da verdim..
    Fakat bu sefer de dün şimdiki oturduğum evin sahibi beni arayıp evi boşaltmam konusunda biraz acele etmemi,evi devredecegi kişinin anlayışsız biri oldugunu ,ve evden çıkmadıgım sürece yeni sahibinin ona ödeme yapmayacagını falan söyledi.Bu benim sorunum değil dedim.
    Şimdi benim yasal olarak çıkma sürem nedir?İhtarname falan da gelmedi.1 yıllık sözleşmem var.6 ay mıdır?

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Satıldıktan sonra ihtar çekmesi halinde 1 ay süre oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Satıldıktan sonra ihtar çekmesi halinde 1 ay süre oluyor
    yanlışınız olması lazım
    satılmış olsa bile eski sözleşme hükümleri geçerlidir
    benim bildiğim sözleşme süresi dolmadan kiracının çıkabilmesi için ev sahibinin eve kendisinin oturacağına dair bir tebligatla kiracıdan boşaltmasını istemesi gerek
    bunun da süresi 6 ay falan gibi bir süre olmalı ya da sözleşme bitimine 2 ay kala şözleşmeyi yenilemeyeceğini noter vasıtasıyla bildirmesi gerek
    kiracı çıkmak istemezse mahkemeler falan derken 1-2 yıl oturabiliyor aslında

ilk post için: sizi bağlayan bir şey yok 1 ay sonra çıkın evden beklemek zorunda tatsızlık çıkartırsa da emniyete haber verin şikayetçi olun
    sonuçta içinde kiracı varken bir ev satın alıyor eski sözleşme aynen geçerli kalır sadece taraf değişmiş kabul edilir
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende rebelh’in yazdigi sekilde diye biliyorum. Eski kontratiniz hala gecerli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasal prosedür şu şekilde işliyor, evi satın aldıktan sonra 1 ay içinde evi boşaltmanız için ihtar çekmesi gerekiyor. Ardından size 6 ay süre vermek zorunda. 6 ay sonunda çıkmazsanız tahliye davası açar ve sizi çıkarır.

Aktardıklarınızdan yola çıkarsak zaten tutarsızlıklar mevcut.
    Birincisi eve banka haciz koyduysa artık o evi şu andaki ev sahibinin herhangi birine satması yada tapusunu devretmesi mümkün değil. Artı o eve banka haciz koymuş olsa emlakcı aracılığıyla sizden evi boşaltmanızı istemez ve taşınma masraflarınızı ödemez. Banka size doğrudan hukuk servisi aracılığıyla evi boşaltmanızı isteyen bir ihtar yollar.

Yazdıklarınızdan anlaşılan ev sahibi öyle yada böyle evi kendi satıyor ve sizden evi hemen boşaltmanız içim emlakcıyla birlikte birşeyler kurguluyor. Aslına bakarsanız evi bir ay sonra boşaltacağını taahhüt eden ve bunun için kanıt sunan (yan blıktaki boşalacak daire ve o dairenin ev sahibiyle anlaşıp kapora vermiş olmanız) bir kiracıyı hiçbir şekilde zorlamaması gerekir.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sözleşmen varsa yasal haklarımı kullanacağım de.

Seve seve ihtar çeksin. O arada ev bulup çıkarsın zaten. Taşınma masraflarını ta talep et mutlaka.

aqustic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar teşekkürler.Hiç başıma gelmedigi için bilmiyordum.Biraz rahatladım.Ben birazda ayı doldurup masraflarımı kurtarma derdindeyim..Çünkü bu ay 14ünde ödemem kirayı da ödemedim.
    mbulurun dedigi gibi birşeyler var...Ev sahibi evi yakın bir arkadaşına satıyor.Alacak kişi de "kiracı evi boşaltsın ödemeni öyle yapayım" diyor.Bunu bana kapıcı söyledi geçenlerde.Böylece alacagı para ile borcunu hafifletecek ama ben ona göre ayarlamışım düzenimi.Zorlukda çıkarmıyorum ama daha 9 gün oldu... 9 günde ben nasıl bulayım

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun, aynı durum birebir başıma geldi, oturduğum ev ev sahibinin iflas etmesi sebebiyle sıkıntıya girdi, eve gelen banka experleri, haciz kağıtları vs baya sıkıntı çektik, bizim derdimiz 1 senelik kirayı peşin ödemiştik yani çıkma şansımız yoktu... mahkemeden kirayı kendilerine yatırmam için bir kaç banka kağıt gönderdi, itirazda bulunmamıza rağmen mahkemeye çıktık, mahkemede 1 yıllık ücreti peşin yatırdığımızı ispatlamak zorunda kaldık... ben kontrat süremin sonuna kadar oturdum, size de aksi bir tebligat gelmezse kontrat sürenizin sonuna kadar oturma hakkınız saklıdır, size demişler ya, taşınma vs biz karşılayalım, karşılıklı fesih yapın çıkış gününü yazın ve de tazminatınızı almadan da imzalamayın, sakın ola ki lafla bir iş yapmayın...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kiracı kirasını ödüyorsa her zaman haklıdır. Kendim oturucam dese bile min. 3 yıl sürer mahkeme.

Siz masraflarınızı karşılanacağını söylemişsiniz. Bu hakkı normal şartlarda mahkeme ile talep etmeniz maddi manevi yorar. Sizde alacağınızı alamazsınız öyle şıp diye.

En güzeli orta yolu bulup anlaşın. Anlaşma tarafında olduğunuzu belirtin karşı tarafa. Sonuçta masraflarınızı karşılayacağını söylemiş. Tabi gerçekten karşınacaksa masraflar.

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun, aynı durum birebir başıma geldi, oturduğum ev ev sahibinin iflas etmesi sebebiyle sıkıntıya girdi, eve gelen banka experleri, haciz kağıtları vs baya sıkıntı çektik, bizim derdimiz 1 senelik kirayı peşin ödemiştik yani çıkma şansımız yoktu... mahkemeden kirayı kendilerine yatırmam için bir kaç banka kağıt gönderdi, itirazda bulunmamıza rağmen mahkemeye çıktık, mahkemede 1 yıllık ücreti peşin yatırdığımızı ispatlamak zorunda kaldık... ben kontrat süremin sonuna kadar oturdum, size de aksi bir tebligat gelmezse kontrat sürenizin sonuna kadar oturma hakkınız saklıdır, size demişler ya, taşınma vs biz karşılayalım, karşılıklı fesih yapın çıkış gününü yazın ve de tazminatınızı almadan da imzalamayın, sakın ola ki lafla bir iş yapmayın...
    Eksperi kabul etmek zorunda değilsiniz. Evi göstermek için karşılıklı mutabakat sağlanması icap ediyor. Eksperin de canına minnet olur, dışarıdan çekim yapıp geçer.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı arda35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eksperi kabul etmek zorunda değilsiniz. Evi göstermek için karşılıklı mutabakat sağlanması icap ediyor. Eksperin de canına minnet olur, dışarıdan çekim yapıp geçer.
    Hocam haklarımızı biliyorduk ama haftada 3-4 kere gelmeye başladılar, adam nasıl becerdiyse aynı evi 4-5 bankaya ipoteklemis, biz adama evi satın alalım seni dertten kurtaralım dedik, ozaman işin durumu netleşti, eşimin iyice midesi bulandı, kontrat biter bitmez çıktık, 1 sene sonra karı koca mahkemeye ifadeye cagrildik kirayı nasıl odedigimize dair...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler