User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
88 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Ikinci el tasit alirken 'kacinci sahibisiniz' sorusu sacmaligi

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ikinci el tasit alirken 'kacinci sahibisiniz' sorusu sacmaligi

Merhaba

Son zamanlarda bana ve cevreme yoneltilen cok sacma bir soruyu paylasmak ve bunu sorma nedenlerini sorgulamak istiyorum.

Diyelim ki bir motosiklet veya otomobil satiyoruz. Arayanlar bakanlar bir anda soruyor, siz kacinci sahibisiniz diye.

Benim bildigim ben su anda bu araci bu haliyle satiyorum. Bu kmde, bu boyada bu degisende bu hasar kaydinda ve su anki sekliyle. Bu aracin bu duruma gelene kadar kimin bindiginin ne onemi var ben gercekten anlamiyorum.

Siz diyo aracin kacinci sahibisiniz? 2.ci sahibiyim diyorum, arac eski model 2.sahibi olamazsiniz diyor.

Baska bir arac satiyoruz bu arac kiralamada mi calismis diyor. Ne bilelim biz galeriden aldik. Calismissa ne olmus ki ben soyluyorum su anda zaten sana durumunu. Gotur baktir.

Cok kisi tarafindan kullanilan arac daha mi cok yipraniyor? Tek kisi sifir alip aracin annesiyle iliskiye giren o kadar cok bebe var ki piyasada.

Eger boyle bir mevzu varsa kiralamadan cikmis hatasiz boyasiz dusuk kmdeki araclarinizi piyasadan 15 20 altina hrmen toplayayim ben.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gayet Mantıklı bir soru , 50 tane adamın altından geçmiş arabayla 2-3 kişinin el değiştirdiği araba aynı olamaz.

Bugüne kadar 30 dan fazla araba alıp sattım , %90 ikinci eldi , hepsinde bana da bu soruyu yönelttiler ben de yönelttim.

Benim için çok büyük bir kıstas değil ama yine de bilmek isterim. Ben araç alırken sahibini bile seçerim , sadece arabayı değil, ben bunda hiç bir saçmalık görmüyorum.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski arabanın az el değiştireni genelde hep daha temizdir. Uzun kullananlar genelde bakımını vs aksatmaz ama al sat yapanlar zaten satcam kalsın diyenler bazı masraflardan kaçtığı daha bakımsız olabiliyolar.

Bende sorarım her arabada. 10 kere el değişen araba gözümde daha eksidedir ne olduda 10 taneside sattı arabayı diye düşünür insan

akko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HaKo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gayet Mantıklı bir soru , 50 tane adamın altından geçmiş arabayla 2-3 kişinin el değiştirdiği araba aynı olamaz.

Bugüne kadar 30 dan fazla araba alıp sattım , %90 ikinci eldi , hepsinde bana da bu soruyu yönelttiler ben de yönelttim.

Benim için çok büyük bir kıstas değil ama yine de bilmek isterim. Ben araç alırken sahibini bile seçerim , sadece arabayı değil, ben bunda hiç bir saçmalık görmüyorum.
    Alıntı berkaym Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eski arabanın az el değiştireni genelde hep daha temizdir. Uzun kullananlar genelde bakımını vs aksatmaz ama al sat yapanlar zaten satcam kalsın diyenler bazı masraflardan kaçtığı daha bakımsız olabiliyolar.

Bende sorarım her arabada. 10 kere el değişen araba gözümde daha eksidedir ne olduda 10 taneside sattı arabayı diye düşünür insan
    Ben de aynı fikirdeyim. Ben de ikinci el araç alacaksam eğer, 30 kişi tarafından değilde mümkün olduğunca; biniciden, az el değişmiş arabalar tercihimdir.. sebeplerini arkadaşlar açıklamış.
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

https://www.instagram.com/akkosgarage/

KAAN INTERNATIONAL LOGISTICS

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hele sattığın spor arabayla Türkiyedeki profili az çok herkes biliyordur ,

Parayı bulup 6 ay binip satarımcılar, kışın başında 3 kuruş ucuza alıym hem altımda dursun hem yaza çakarımcılar, bayramdan önce alıp bayramdan sonra satanlar,

bu profil hayata kalkıp arabanın bir civatasına ellemezler, bunu zarardan sayarlar. E sonra nasıl sormayacaksın kaçıncı sahibisin , kaç sene kullandın , kaç km yaptın , kimsin necisin , kimse kusura bakmasında burası Türkiye , bu sorulara hadi lan sanane diyeninde çöpünü almam , cevap vermiyorsa zaten bilin ki alengir vardır malında, tecrübe ile sabittir.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç alırken ne zamandır sahip olunduğunu, varsa bakım-onarım geçmişini sorarım mutlaka.

İzmir'den ilan veren bir galeri var. Filo çıkması araçları alıp ilk sahibinden ayağına satıyor. Resmiyette doğru mu, doğru. Ama üzerinden kaç şirket çalışanı geçmiş belli değil. Böyleleriyle muhatap olmamak adına sahibinden araç kovalıyor insanlar. Mantıklı sorularını da cevaplayın bi zahmet.

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim için değişen-boya kadar önemli bi husus.Sezonda alayım havamı atıp satarım mantığıyla 10 el değiştirmiş arabanın bakım durumuyla uzun vadeli binilmeyi düşünen aracın bakım durumu kesinlikle aynı olamaz..Saçma bi serzeniş olmuş.

Agent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2. el bizde kullanılan bir tabirdir. Normalde karşılığı kullanılmış araçtır ve eğer bu soruyu sen kullanışmış araç alırken sormuyorsan bu senin düşünmen gereken bir durum bence.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ulan ben alırken adamın mesleğini bile soruyorum
    médiocrité partout

onn_dear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok doğru bir soru bence de. Uzun süre binecek kişi masraftan kaçınmaz, al satçı yamala zaten satacağım der. Sonuç olarak tek el kullanılmış kötü durumda olan araçlar olsa da istisnalar kaideyi bozmaz.
    History;
    1.6 GLI corolla / 1.6 IES civic / 1.4 IS civic/ 1.6 TDCI focus2 / 1.6 TDCI focus3 / 1.2 TSI Golf7 / 1.4 TSI Leon FR / Arona 1.0 EcoTSI DSG FR / 1.6TDI DSG B8 Passat

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "Boya dagındısı olanlar aramasıngg" gibi bişey olmuş..

Şu da var, 7.sahibi bile olsan, geriye dönük servis-bakım kaydı vb. titizlikle tutulmuşsa mesela, bu da keyif verici şekilde incelenip alınabilir. Ama böyle otomobil sahibi olan az tabi.

Bu durumda Türkiye şartlarında 1-2 kişi tarafından kullanılmış araçlar "doğal olarak" daha temiz intibası bırakıyor. En azından hiç bişey olmasa bile kullanan buna "bineceği" için, uzun vadeli düşünüp, bakımını, arızasını da buna göre yaptırmıştır diye düşünülüyor. Diğer türlü "haa adam bunu almış, 3-5 ay binmiş, hiç bişeyini yaptırmamış, satmış" gözüyle bakacaktır. Ki bence gayet normal. Ben de böyle düşünürüm.

Gkn55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "ben bilmiyorum, böyle aldım." tayfası karşısında ortaya çıkmış bir önlemdir. aslında satıcının aracını ne kadar tanıdığı, bakım geçmişini ve güncel durumunu ne kadar bildiğini sorgularız. ileride oluşması muhtemel problemleri minimuma indirmiş oluruz.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gkn55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "ben bilmiyorum, böyle aldım." tayfası karşısında ortaya çıkmış bir önlemdir. aslında satıcının aracını ne kadar tanıdığı, bakım geçmişini ve güncel durumunu ne kadar bildiğini sorgularız. ileride oluşması muhtemel problemleri minimuma indirmiş oluruz.
    Aynen...

Zamanında babam benzer bi soruya o samimiyetle "o kadar memnunum ki gidip sıfırını tekrar alırım" gibi bişey dedi. Karşıdaki adam da şaşırdı "e niye satıyorsunuz o zaman" diye... Ya lafın gelişi söylüyorum, ben C serisi buldum bi tane, onu almak için satıyorum, yoksa satmazdım dedi Haaa diye rahatladı adam da Adam düşündü ki bunun bi sorunu var da, biz satıp yenisini alacağız

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaçıncı sahibi olduğundan tut, ne zaman aldığına kadar soruyorum bende

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Çok el değiştirmiş bir araç almayı tercih etmem ben şahsen o yüzden sorarım. Al-Satçı eline düşmüş arabayı da almak istemem çünkü yapılması gerekenler yapılmayıp hep iteleniyor
    @XoR

Otel Yöneticisi 2. sahibinden satılık Passat.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ben kaçıncı sahibi olduğuna bakmam

Arac km modeline göre hasar temizlik ile doğru orantılı ve kelepir ise alırım.

135.000 TL tramerli araba satmış bir vatandas olarak

Şunu derim araba ucuz ise her türlü satılır

Banada sorarlar şunu söylerim arabayı begendin mi?

Evet daha ne abi o zaman kaçıncı sahibiyim

Senin kafama yatmadiysa bosver onemli değil derim

Ucuz mal her zaman satılır.

Alırken ucuza alan zarar yazmaz isterse bir tabur binsin
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Özellikle kaçıncı sahibisin diye sormam ama ne kadar zamandır kullanıyorsunuz diye sorarım. 5 yıldır aynı kişi tarafından kullanılan arabayla 6 ay önce alınan ve satılan arabadan benzer performans çıkmıyor.
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2. el arabalar konusunda akıl sağlığımızın ülke olarak yerinde olmadığını düşünüyorum
    ben daha değişen-boya-km takıntısına anlam verememişken kaçıncı sahibi olduğu inanın hiç gözümde olmuyor
    ha ben tabi uygun fiyatlı iş görecek eski arabalara biniyorum belki bundandır 18 yaşında araba alırken kaçıncı sahibi veya değişen boya takıntısı ısrarı pek anlamlı olmuyor
    soruların manasızlığı alınan mala göre değişiyor bence ama 2. el konusunda kılı kırk yardığımız kesin bu da arabaların olması gerektiğinden çok daha pahalı ve haliyle kıymetli olmasından kaynaklı olsa gerek..
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2. el arabalar konusunda akıl sağlığımızın ülke olarak yerinde olmadığını düşünüyorum
    ben daha değişen-boya-km takıntısına anlam verememişken kaçıncı sahibi olduğu inanın hiç gözümde olmuyor
    ha ben tabi uygun fiyatlı iş görecek eski arabalara biniyorum belki bundandır 18 yaşında araba alırken kaçıncı sahibi veya değişen boya takıntısı ısrarı pek anlamlı olmuyor
    soruların manasızlığı alınan mala göre değişiyor bence ama 2. el konusunda kılı kırk yardığımız kesin bu da arabaların olması gerektiğinden çok daha pahalı ve haliyle kıymetli olmasından kaynaklı olsa gerek..
    82 model mercedes aldım dizel otomatik

Adam boya varmı diye sordu pert kaydi var mi diye sordu

Sasirmiyorum bu olaylara
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler