User Tag List

Sayfa 3/8 İlkİlk 12345 ... SonSon
152 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Suudi Arabistan'ın VW fabrikasına Taş Koyma Durumu ?

!KO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    manisadakiler izmirde izmirliler manisada açılacak diyor bursa yan sanayi firmaları manisada arsa kapatmaya çalışıyor ortalık karışık
    nerede açılırsa açılsın bana cok yararı olacak

İlker G.

burakcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    umarım işsizliğe bir nevi çare olur
    ÜLKEMİN TOPRAĞINA GÖZ DİKENE KURŞUNDUR TEK SÖZÜM !!!

erhanarici18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gündeme çok uzağım ama
    honda fabrikası kapandı yerine volkswagen gelecek demişti bi arkadaşım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de yorum yapmak istiyorum, son 1 yıldır bu işin içinde olan biri olarak. Öncelikle TOBB ETÜ Makine Mühendisliği taptaze mezunuyum, bizde stajlar 3.5 ay ve son 2 stajımı ve bitirme projemi MAN Türkiye A.Ş.'de yaptım ki MAN'ın %75.76 lık hissesi VAG'a ait. Şöyle diyeyim, Almanlar Türkiye'den çok memnun, kararın Türkiye yönünde ilerlemesinin en büyük sebebi bu. Dünya'ya yapılan MAN otobüslerinin ihracatının %80'i falan Türkiye'den çıkıyor ve sadece Türkiye' üretiliyor MAN otobüsleri. Kamyon ve Tır Almanya'da. Otobüs için Polonya'da da üretim var başarısı %60-70 aralığında, Türkiye %95 civarlarında bir başarı gösteriyor. Şu an çalışanların çoğu Polonya'ya gönderiliyor çünkü Polonya'da üretim olarak çok kötü. Birkaç ülkede daha üretim var ama laga luga yani, boş.

Şimdi neden bizim ülke anlatıyorum?

Daha önce de bahsedilmiş, 1000 euro yu bile bulmayacak bir ücretle mühendis çalıştıracak adamlar ülkemizde, Almanya'da yaptırsa aynı işi mühendise 3000 euro maaş verecek en az.
    İşçi çalıştırma ücretleri çoğunlukla asgari ücret, tecrübelendikçe az da olsa artıyor. 300-400 euro mavi yakaya yazalım. Almanya'da 1500-2000 euro minimum desek.

Hani hesaplamadım bile ama arada çıkan rakam muazzam!

Ayrıca sen Almanya'daki adamı günde tek vardiya 13-14 saat çalıştıramazsın veya başka ülkedeki. Aslında çok çalışkan bir milletiz ama işte elin Alman'ını zengin ediyoruz. Bizde reel çalışma saatleri dünyanın çok az yerinde vardır. Mavi yakasından Beyaz yakasına, yöneticileri dahil herkes köle, para kazanıyor ama yemeye vakti yok. MAN şu an tek vardiya çalışan bir firma, vardiyaya geçmek istiyor, vardiya hesaplamalarını hep ben yaptım, verimsizlik daha başlangıçta %30 civarlarında çıkıyor ve git gide artıyor, ha iyice ilerleyince düşüyor tabi. Adamlar günde 10-15 saat çalıştırarak çok daha fazla verim elde ediyor. Cumartesi mesaiye çağırıyor, yetmezmiş gibi bir de Pazar çağırıyor. Çalışanın gıkı çıkmıyor. x1.5-x2 para alıyor mesai ücreti alıyor.

Çalışan mutlu, aslında mutsuz ama parasını kazanıyor ve kurumsal bir şirkette çalışıyor. Kurumsal şirket imajını her noktada hissettiriyor. Hediyeleri tatilleri etkinlikleri vs. olsun öyle.

Çalışanı koruyan sendikalar yok, var gibi gözüküyor ama yok. Mavi yakada Türk Metal Sendikası var, beyaz yaka için hiçbir şey yok. Metal sendikası da gördüğüm kadarıyla çok uç noktalarda devreye giriyor.

Yerli birçok tedarikçimiz var ve gerçekten çok kaliteli işler yapıyorlar. MAN otobüslerinin parçalarının çok büyük bir kısmı yerli parçalardan imal ediliyor ve sonucunda çıkan otobüsler emin olun çok kaliteli. Müşteriler çok memnun, Almanya'da çok memnun.

Sonuç, yabancı firmalar son kur uçuşlarıyla ülkemizdeki maliyetlerini iyice düşürdüler. Yerli tedarikçi sayımız oldukça fazla. Lojistik olarak oldukça iyi bir konumdayız. İnsanlarımız canla başla 3 kuruş paraya çalışıyor, aslında ülke standartlarında iyi para veriyorlar ama Almanya standartlarında bedavadan biraz fazlaya mal oluyor. Yani, MAN'ın başarısını göz önünde bulundurarak VW'in Türkiye'den başka bir yer seçmeyeceği konusunda %100 eminim diyebilirim.

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben piyasada yeni Man otobüs göremiyorum mercedes ve temsa hep

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neoplan=Man ondan görümüyor olabilirsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üretilen otobüslerin %99 u yurt dışına gidiyor, tamamen müşteri isteğine göre üretiliyor, seri üretim yok, ülkemiz insanına doğal olarak pahalı geliyor.

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ülkemizde otobüs marka tercihleri geçmişte bölgeye/iklime/arazi-yol koşullarına göre şekillenmiştir ve bir de firma değil de şahıs olarak otobüs sahibi işletmecilerin de ülkemizde ezelden beridir yıldız (Mercedes-Benz) takıntısı vardır. Bunun sebebi vaktiyle bütün sektörün yükünü çekmiş, insanlara masraf açmadan para kazandırmış olan Mercedes'in O302 modelidir, akabinde yine aynı başarı ile devam eden O303 ve O403 ile günümüzde de bu durum Travego ile hüküm sürmeye devam etmektedir. (O304 ve O404 gibi modeller birden parlayıp sönen, kayan yıldızlar olarak mazide kalmıştır). Geçmişten günümüze diğer markalar da bu takıntı karşısında zaman zaman pazarda yer bulmaya çalışmış; bana kalırsa da Mercedes-Benz ve diğerleri olarak tartışabileceğimiz en çeşitli dönem de günümüzde yaşanmaktadır. Günümüzde Pamukkale Turizm başta olmak üzere Ege bölgesinde bolca M.A.N.'ın bayrak taşıyıcı otobüsü Lion's Coach'u (Türkiye'deki eski adı ile Fortuna) veya bu otobüsün ikizi Neoplan Tourliner'ı görebilirsiniz. Evet M.A.N. için ihracat ön plandadır ancak son dönem modellerdeki başarı bence büyük ve Türkiye içerisinde de bolca satış gerçekleşmiştir. Şahıs kullanıcıları yukarıdaki sebeplerden otürü çok tercih etmez ancak firmalara sağlanan bir takım finansal çözümler neticesinde Tokat Topçam Turizm'den Kamil Koç'a, Pamukkale Turizm'den Kayseri RH Turizm'e, Artvin Ses Turizm'den Urfa Astor Turizm'e son 2-3 senede tüm Türkiye genelinde bolca M.A.N. sahibi olan firma mevcuttur bence. Bu arada Temsa da geçtiğimiz Mayıs ayında ne yazık ki Sabancı Grubu tarafından İsviçre merkezli True Value Capital Partners isimli bir şirkete satıldı, bana kalırsa önemli bir değerdi ancak anladığım kadarı ile borç büyüktü ve neticede firma el değiştirdi, memlekete hayırlı olsun. Bir miktar konu dışı olduysa kusura bakmayınız.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı etc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ülkemizde otobüs marka tercihleri geçmişte bölgeye/iklime/arazi-yol koşullarına göre şekillenmiştir ve bir de firma değil de şahıs olarak otobüs sahibi işletmecilerin de ülkemizde ezelden beridir yıldız (Mercedes-Benz) takıntısı vardır. Bunun sebebi vaktiyle bütün sektörün yükünü çekmiş, insanlara masraf açmadan para kazandırmış olan Mercedes'in O302 modelidir, akabinde yine aynı başarı ile devam eden O303 ve O403 ile günümüzde de bu durum Travego ile hüküm sürmeye devam etmektedir. (O304 ve O404 gibi modeller birden parlayıp sönen, kayan yıldızlar olarak mazide kalmıştır). Geçmişten günümüze diğer markalar da bu takıntı karşısında zaman zaman pazarda yer bulmaya çalışmış; bana kalırsa da Mercedes-Benz ve diğerleri olarak tartışabileceğimiz en çeşitli dönem de günümüzde yaşanmaktadır. Günümüzde Pamukkale Turizm başta olmak üzere Ege bölgesinde bolca M.A.N.'ın bayrak taşıyıcı otobüsü Lion's Coach'u (Türkiye'deki eski adı ile Fortuna) veya bu otobüsün ikizi Neoplan Tourliner'ı görebilirsiniz. Evet M.A.N. için ihracat ön plandadır ancak son dönem modellerdeki başarı bence büyük ve Türkiye içerisinde de bolca satış gerçekleşmiştir. Şahıs kullanıcıları yukarıdaki sebeplerden otürü çok tercih etmez ancak firmalara sağlanan bir takım finansal çözümler neticesinde Tokat Topçam Turizm'den Kamil Koç'a, Pamukkale Turizm'den Kayseri RH Turizm'e, Artvin Ses Turizm'den Urfa Astor Turizm'e son 2-3 senede tüm Türkiye genelinde bolca M.A.N. sahibi olan firma mevcuttur bence. Bu arada Temsa da geçtiğimiz Mayıs ayında ne yazık ki Sabancı Grubu tarafından İsviçre merkezli True Value Capital Partners isimli bir şirkete satıldı, bana kalırsa önemli bir değerdi ancak anladığım kadarı ile borç büyüktü ve neticede firma el değiştirdi, memlekete hayırlı olsun. Bir miktar konu dışı olduysa kusura bakmayınız.
    Borç büyüktü ama komik bir rakama satıldı, üzücü oldu. Büyümeden dolayı oluşan borcun bu kriz dönemine denk gelmesi kötü oldu. MAN ın motorları yakıtı fazlasıyla seçiyor, kötü yakıt koyulduğu an kendini korumaya alıyor. Mercedeslere ne koysan koy yürüyor, o yüzden doğu ülkelerinde MAN pek tercih edilmiyor. Sadece zengin doğu ülkeleri özel sipariş otobüsler alıyor. Bu arada MAN Mercedes’ten mevcut durumda fersah fersah üstte ama ülkemizdeki yıldız takıntısı bu kalite farkının önüne geçiyor.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski soforler MAN'dan otobus alma kamyon al, Mercedes'ten kamyon alma otobus al derlerdi; hala o algidan oturu sanirim

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hanımın aile işi nakliyat olduğu için arada bulaşıyorum ben de, bu sene yine çekici alacaklar Scania ve Mercedesten başka bir şey almıyorlar, uzun vadede amortismanlar daha başarılı diyorlar, maaşlı çalışırken şirketim MAN fabrikasına yakındı, test çekicileri ve otobüslerini devamlı görürdüm, TR de bir çok nakliye firması var ama nedense MAN filosu kuran hiç görmedim, aslında çok büyük pazar var ama tercih mi edilmiyor pahalı mı yoksa başka bir şey mi var merak ediyorum...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaslar sizin 1milyon₺’niz olsa gidip otobus alip, kahir ceker misiniz? Adam faize koysa daha cok kazanir.O yuzden tum otobusler artik temsa.Ucuz, kalite deseniz yok(rakiplere gore),A noktasindan B noktasina goturuyor.

Mercedes nerede goruyorsunuz bilmem ama benim bildigim 2016 model sonrasi travego ulkeye gelmedi bile, ben cok nadir, hatta sadece 2 kez son kasa tourismo gordum.Mercedes ne otobus sattigini dusunuyorsunuz bilmem ama oyle bir satisi yok otobuste

Aksaray Mercedes kamyon fabrikasinda staj yapmis biri olarak, tir ve kamyon icin konuşacak olursam.Ticaride Mercedes, binek aractaki renaulta benzetiyorum.Motor saglam ve az yakiyor, doldurursan rakiplerine gore fiyatida bir nebze uygun oluyor(atiyorum megane4) . Man-Scania-Volvo falan harbi yuksek kaliyor, servis agida bayagi genis oldugundan basarisi cok iyi.Renault benzetmesi kalite olarak akliniza gelmesin, satis konumu olarak gelsin.Binekteki yildiz farki gibi onde diyemeyiz.

Kisaca VW Turkiyeye gelir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hanımın aile işi nakliyat olduğu için arada bulaşıyorum ben de, bu sene yine çekici alacaklar Scania ve Mercedesten başka bir şey almıyorlar, uzun vadede amortismanlar daha başarılı diyorlar, maaşlı çalışırken şirketim MAN fabrikasına yakındı, test çekicileri ve otobüslerini devamlı görürdüm, TR de bir çok nakliye firması var ama nedense MAN filosu kuran hiç görmedim, aslında çok büyük pazar var ama tercih mi edilmiyor pahalı mı yoksa başka bir şey mi var merak ediyorum...
    şöyle bir algı var, 2 tane man tır alacağına 3 tane ford tır alıyor, yine 2 tanesini çalıştırıyor, 1 i yedekte duruyor bozulursa diye, ortalama bir tır MAN'da 80-120 bin euro, ford da 40-50 bin euro.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neyse, VW Türkiye'ye kesin gelir yani, bence çok şaşırılacak bir şey yok.

Not: MAN şu an otobüs bazında siparişlere yetişemiyor, son 2-3 yıldır üretim 2 katına çıktı diyeyim. Hala yetişemiyor. Yurt dışında talep çok fazla, özellikle Avrupa. Ortalığı kızıştaracak, tamamen bizim mühendislerin yaptığı yeni bir araç geliyor, muhtemelen yurt içinde de görmeye başlayacağız.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Arabayı satıp MAN alasım geldi.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Almanlar araplarla çalışmaz diyenlere tek sözüm Almanyanın en büyük inşaat firmalarından biri olan HUTA Suudi Arabistandaki bütün sualtı suüstü inşaatlerini yapıyor ihaleleri alıyor. Bin ladin yüzünden darbe yediler bütün paralarına el konuldu ona rağmen hala çalışıyorlar ve işlerinde iyiler. VW o nedenle düşünmeden gidebilir bu vaatlerle. Mühendisi Avrupadan götürür işçiyi Hindistandan bitti gitti. Zor değil. Bende Fransız firmasında çalışıyordum. Çalışan araplar sadece ay sonu gelip maaş alıyordu. Tek Avrupalı bendim yönetimde. Tunus ve lübnandan almışlardı yönetimi.
    IN BOOST WE TRUST

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mehmetmert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mercedes nerede goruyorsunuz bilmem ama benim bildigim 2016 model sonrasi travego ulkeye gelmedi bile, ben cok nadir, hatta sadece 2 kez son kasa tourismo gordum.Mercedes ne otobus sattigini dusunuyorsunuz bilmem ama oyle bir satisi yok otobuste
    Konu VW fabrika konusu, özür dilerim dağıtmak istemiyorum ama doğru olanı yazmak gerek. Mercedes'in otobüs fabrikası Hoşdere'de, İstanbul'da (Mercedes-Benz Türk A.Ş. Hoşdere Otobüs Fabrikası) Hem de 1967'den beri orada. Mercedes otobüsler gelmiyor yani, biz burada üretip dünyaya gönderiyoruz. 2016 yılında tanıtılan yeni nesil Travego ve 2018 yılında tanıtılan yeni nesil Tourismo modelleri bu fabrikada üretiliyor, bu güncel modellerin öncesinde de O302 ile başlayan ve onlarca farklı modelin üretildiği bir üretim serüveni mevcut. Tüm bu berbat ekonomik ortama rağmen hala ülkemizde de satılıyorlar. Travego yüksek bagaj hacminden sebep ekseriyetle doğu firmalarında tercih ediliyor. Yerel firmalar bir bir batırıldığı ve ülkedeki taşımacılık uzun süredir totalde 3 büyük firma arasında pay edildiği için bu 3 ***** firma da minimum maliyet ekseninde odaklanıp Temsa modellerini tercih etti diyebiliriz. Bunda Temsa'nın sunduğu satın alma kolaylıklarının da etkisi var. Çoğunluk ile bu sebeple ülkemizde Temsa sektöründe 2018 yılının pazar lideri oldu. Temsa fiyatına göre kalitesiz bir otobüs değildir, bu yorumunuza katılmıyorum. 70 farklı ülkeye ihracatı yapılıyor. Almanya'da bile bolca Temsa modeline rastlayabilirsiniz. Artık bir çok ülkede kendini kanıtlamış bir markadır. Bu yorumları yaparken markanın pazarda edindiği üretim ve fiyat politikasına göre düşünmek gerek. 85 bin liraya 0 km bir Dacia Sandero alabilirsiniz veya arzu ederseniz aynı paraya daha yaşlı bir Polo da alabilirsiniz...
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

SekoLive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu VW fabrika konusu, özür dilerim dağıtmak istemiyorum ama doğru olanı yazmak gerek. Mercedes'in otobüs fabrikası Hoşdere'de, İstanbul'da (Mercedes-Benz Türk A.Ş. Hoşdere Otobüs Fabrikası) Hem de 1967'den beri orada. Mercedes otobüsler gelmiyor yani, biz burada üretip dünyaya gönderiyoruz. 2016 yılında tanıtılan yeni nesil Travego ve 2018 yılında tanıtılan yeni nesil Tourismo modelleri bu fabrikada üretiliyor, bu güncel modellerin öncesinde de O302 ile başlayan ve onlarca farklı modelin üretildiği bir üretim serüveni mevcut. Tüm bu berbat ekonomik ortama rağmen hala ülkemizde de satılıyorlar. Travego yüksek bagaj hacminden sebep ekseriyetle doğu firmalarında tercih ediliyor. Yerel firmalar bir bir batırıldığı ve ülkedeki taşımacılık uzun süredir totalde 3 büyük firma arasında pay edildiği için bu 3 ***** firma da minimum maliyet ekseninde odaklanıp Temsa modellerini tercih etti diyebiliriz. Bunda Temsa'nın sunduğu satın alma kolaylıklarının da etkisi var. Çoğunluk ile bu sebeple ülkemizde Temsa sektöründe 2018 yılının pazar lideri oldu. Temsa fiyatına göre kalitesiz bir otobüs değildir, bu yorumunuza katılmıyorum. 70 farklı ülkeye ihracatı yapılıyor. Almanya'da bile bolca Temsa modeline rastlayabilirsiniz. Artık bir çok ülkede kendini kanıtlamış bir markadır. Bu yorumları yaparken markanın pazarda edindiği üretim ve fiyat politikasına göre düşünmek gerek. 85 bin liraya 0 km bir Dacia Sandero alabilirsiniz veya arzu ederseniz aynı paraya daha yaşlı bir Polo da alabilirsiniz...
    öyle güzel yazıyosun ki otobüs konusunda bi demlik çay eşliğinde saatlerce otobüs anlatsan da dinlesem seklinde okuyorum yazılarını.
    Biz Kaybettik, Cennet Kazandı. Seni Çok Özlüyoruz Kubilay YILDIZ

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gelmediden kastim ulke satis pazarini kastediyorum, geldiyse ya hic satilmadi yada hakikaten bir elin parmağını geçmez..Satis rakamlarini olan varsa paylassirsa sevinirim kac tane travego satilmis Turkiyede.Ben turizm bolgesinde olmam, surekli yollarda olmama ragmen daha gormedim, birde sari siteyi actim,orada cok otobus piyasasi olmaz ama ordada yok yeni kasasi Satisin %96-97si kesin ihracaattir Mercedesin,Trde sattiysa 200 otobus bunun cogu belediye otobusleri falandir diye dusunuyorum net rakam bulamadim ben.

Bu arada ben fiyatina gore konusmuyorum, Temsa dandiktir-Otobusun daciasidir.Dacia fiyatina gore kaliteli olabilir ama kalitesiz bir aracdir.Temsada oyle...Kimse kara kasina,kara gozune almiyor ucuz oldugu icin aliyor.

85 liraya sifir dacia sanderoda alabilirsin, Golfte alabilirsin.Dacianin kalitesiz oldugu gercegi değişmiyor, surekli uzun yol yapacaksan tabiki sifir alirsin ama tekrar ediyorum dacia ne ise otobus camiasininda daciasi Temsadir

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler