User Tag List

Sayfa 8/8 İlkİlk ... 678
152 sonuçtan 134 ile 152 arası

Konu: Suudi Arabistan'ın VW fabrikasına Taş Koyma Durumu ?

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fabrika iptal değil de erteleme diyorlar
    Türkiye yatırımı iptal edilmedi (şimdilik), ertelendi. Vw global yatırımların neredeyse hepsini (çin dışında) iptal etmiş durumda. Mevcut süreçte Volkswagen'in en önemli modeli Golf 8'in üretimi 2. kez durmuş durumda. Wolfsburg fabrikası bile sallanıyor şuan.

AB genelinde otomobil pazarları %90'lara kadar küçülmüş durumda. Geçenlerde İngilterede iki gazetecinin paylaşımı denk geldi. 16000 euroluk c3'ü 9000 euroya satıyor adamlar. 308 2.0 dizel gt line 3xxxxx euro yerine 15000 euro. Önünü göremeyen insanlara araba satmak pek kolay değil (bizim dışımızda ) Belirsizlikler bir süre daha devam edecek gibi.

Siyasi ve hukuki durumlar umurlarında bile değil. Ucuz iş gücü, AB çevre politikaları gereği emisyon limitleri yüzünden bazı ürünlerin üretimlerini dışa kaydırmak zorundalar. Türkiye sektörde en önemli üretim alanlarından biri. Mutlaka değerlendireceklerdir. Eğer finansal verileri kötüye gitmezse. Çünkü şu an pek iç açıcı değil.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siyasi ve hukuki durumlar umurlarında bile değil. Ucuz iş gücü, AB çevre politikaları gereği emisyon limitleri yüzünden bazı ürünlerin üretimlerini dışa kaydırmak zorundalar. Türkiye sektörde en önemli üretim alanlarından biri. Mutlaka değerlendireceklerdir. Eğer finansal verileri kötüye gitmezse. Çünkü şu an pek iç açıcı değil.
    Kesinlikle katılıyorum...
    Sermaye bunlara pek bakmaz, gemisi yüzer mi ona bakar. Ha ekonominin, ülkenin gidişatını incelemek, ona göre davranmak vs. bunlar tabi ki rasyonellik anlamında takip edecekleri şeylerdir.

Ancak şu "bizde ne var, ucuz işgücü harici bişey yok" söylemlerine katılmıyorum.

Bir defa bu tip şirketler AB dışında da rahat ediyor. Örneğin VW'nin Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi orada burada da tesisleri şusu busu var. Ancak gerek AB kısıtlamaları, gerek başka şartlar şunlar bunlar, onları dışa itiyor aynen de 2jz'nin dediği gibi.

Eh AB'nin hemen dışında kim var? Biz.
    Fas, Tunus, Cezayir'e mi gidecek, tercih etmez. Çin falan bambaşka pazarlar. Rusya zaten olmaz.

AB'nin "seve seve" bu tip şeylerde bize gelme durumu var. Lokasyon çok yakın, lojistik imkanları misssss, üretim kaliteli, istedikleri gibi üretim yapabiliyoruz birçok tesiste.

Kayınpeder çeşitli makine sensörleri ithalatı yapıyor, geçenlerde ana Alman firmaya bir istek gelmiş, Doğu Avrupa ülkelerinin birinden. Adamlar kayınpedere yönlendirmişler, Türkiye'deki distribütörümüzden isteyin daha çabuk gelir diye... Şaşırdım. Kayınpeder de şaşırmış, bir kaç bin Euro'luk iş ve ihracat yapmış oldu durduk yerde

Honda fabrikası da kapanacak galiba... Honda da baya bir küçülmeye gidiyor. Bakalım neler olacak.

DR059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle katılıyorum...
    Sermaye bunlara pek bakmaz, gemisi yüzer mi ona bakar. Ha ekonominin, ülkenin gidişatını incelemek, ona göre davranmak vs. bunlar tabi ki rasyonellik anlamında takip edecekleri şeylerdir.

Ancak şu "bizde ne var, ucuz işgücü harici bişey yok" söylemlerine katılmıyorum.

Bir defa bu tip şirketler AB dışında da rahat ediyor. Örneğin VW'nin Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi orada burada da tesisleri şusu busu var. Ancak gerek AB kısıtlamaları, gerek başka şartlar şunlar bunlar, onları dışa itiyor aynen de 2jz'nin dediği gibi.

Eh AB'nin hemen dışında kim var? Biz.
    Fas, Tunus, Cezayir'e mi gidecek, tercih etmez. Çin falan bambaşka pazarlar. Rusya zaten olmaz.

AB'nin "seve seve" bu tip şeylerde bize gelme durumu var. Lokasyon çok yakın, lojistik imkanları misssss, üretim kaliteli, istedikleri gibi üretim yapabiliyoruz birçok tesiste.

Kayınpeder çeşitli makine sensörleri ithalatı yapıyor, geçenlerde ana Alman firmaya bir istek gelmiş, Doğu Avrupa ülkelerinin birinden. Adamlar kayınpedere yönlendirmişler, Türkiye'deki distribütörümüzden isteyin daha çabuk gelir diye... Şaşırdım. Kayınpeder de şaşırmış, bir kaç bin Euro'luk iş ve ihracat yapmış oldu durduk yerde

Honda fabrikası da kapanacak galiba... Honda da baya bir küçülmeye gidiyor. Bakalım neler olacak.
    Çok yakın dönemden bir örnek.
    Pandemi sebebiyle Avrupa'da tedarikçiler ve Ana sanayiler durdu.
    Türkiyedeki ana sanayi ve üreticiler bu ülkelerden sonra durup, daha önce üretime başladı.
    Ne kadar az üretim kaybı, o kadar az zarar...

EnesAksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DR059 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir otomobil fabrikasında 400 tane beyaz yaka çalışan varsa, 2500-3000 arası da mavi yaka çalışan oluyor.
    Hadi mühendisi başka ülkelerden getirttin (bana teklif gelse, ciddi düşünürüm), yetişmiş mavi yaka personeli nerden bulacaksın?

Ayrıca iş fabrikayla bitiyor mu?
    Hayır...

En az 50 tane tedarikçiyle çalışacaksın.
    Bu tedarikçiler nerde? (Mısır filan deseler inanacağım da...)
    Hadi onları da çeşitli ülkelerden tedarik edeceksin. (Muazzam risk ve maliyet)

Tüm bunları göze alırsanız, evet açılabilir belki.
    Ama bana göre üstteki bu belirsizliklerin toplamı (daha yazılmamış bir sürü olasılık), Türkiye'de esen güvensiz ekonomik/siyasal ortamdan daha da güvensiz...

Bu iş için en mantıklı ülke Türkiye'dir.
    Çünkü yetişmiş bir mühendisi 1000 Euro'nun altına, yetişmiş bir mavi yakayı da 400 euro civarına başka yerde çalıştıramazsın.
    Üstelik sendika istemez, özel hak istemez. Vur kafasına çalışsın; ülkenin durumu ortada. İlk CV yollayacaklardan biri de benim...

Tedarikçiler buradalar ve yıllardır bir çoğu Türkiye'den VW'nin çeşitli fabrikalarına ürün gönderiyorlar.
    (Kütahya'daki bir üretici VW ve Audi motor fabrikaları için hortum üretmek, vs vs)

Eğer işi inada bindirmezlerse; o fabrika bu ülkeye gelir. Olur da gelmezse sebebi ülkedeki güvensiz ortam olur.
    Fakat Suudi Arabistan olasılığı bence çok uzak ihtimal.
    Gerçekten bu formu seviyorum teknik anlamda bilgi paylaşan insanıda seviyorum.
    Suudi arabistan çekse ne olabilir ki . en az nerden baksanız 3000 den fazla mühendis çalışır. 2,3 model üretirse bu sayı 3000 geçer. 2000 mühendisin çalıştığı yerde 6000 kişiden fazla üretim çalışanı olması lazım.
    Bu kadar kişinin çalıştığı fabrikada da yıllık üretim 700.000 geçer. Vw için büyük risk olup o kadar tedarikciyle çalışması lojistik anlamında zaten 1000$ teşvik eriyip gider.

EnesAksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiye yatırımı iptal edilmedi (şimdilik), ertelendi. Vw global yatırımların neredeyse hepsini (çin dışında) iptal etmiş durumda. Mevcut süreçte Volkswagen'in en önemli modeli Golf 8'in üretimi 2. kez durmuş durumda. Wolfsburg fabrikası bile sallanıyor şuan.

AB genelinde otomobil pazarları %90'lara kadar küçülmüş durumda. Geçenlerde İngilterede iki gazetecinin paylaşımı denk geldi. 16000 euroluk c3'ü 9000 euroya satıyor adamlar. 308 2.0 dizel gt line 3xxxxx euro yerine 15000 euro. Önünü göremeyen insanlara araba satmak pek kolay değil (bizim dışımızda ) Belirsizlikler bir süre daha devam edecek gibi.

evet şuan çoğu yatırımı erteledi. fakat ford la vw anlaşması hala devam ediyor. courier ve caddy arasında üretilecek ortak model devam ediyor. bunuda size paylaşayım

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EnesAksu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçekten bu formu seviyorum teknik anlamda bilgi paylaşan insanıda seviyorum.
    Suudi arabistan çekse ne olabilir ki . en az nerden baksanız 3000 den fazla mühendis çalışır. 2,3 model üretirse bu sayı 3000 geçer. 2000 mühendisin çalıştığı yerde 6000 kişiden fazla üretim çalışanı olması lazım.
    Bu kadar kişinin çalıştığı fabrikada da yıllık üretim 700.000 geçer. Vw için büyük risk olup o kadar tedarikciyle çalışması lojistik anlamında zaten 1000$ teşvik eriyip gider.
    sizce S.Arabistan bunu para kazanmak için mi yapıyor? Arabistanda yatırım yapanları zaten Arap ortakları finanse ediyor, bu Araplar için bir prestij çünkü petrolün fiyatının neredeyse varil maliyeti olduğu bir dönemde, dünyaya 'bakın işte biz daha pek çok alana yatırım yapabiliriz'i göstermeye çalışıyorlar, o sebeple kar-zarar ve yatırım maliyetlerinin olumsuz tablolarını geçin, adamlar firmaya 5 sene vergi yok, elektrik parası yok, lojistik hizmetlerin benden çalışan Arapların maaşlarının yarısını da ben karşılıyorum derse kimse bu fırsatı kaçırmaz... Araplar para harcama konusunda gözü karadır, öyle olmasa hiç bir deli Dubai'yi inşa etmezdi...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EnesAksu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet şuan çoğu yatırımı erteledi. fakat ford la vw anlaşması hala devam ediyor. courier ve caddy arasında üretilecek ortak model devam ediyor. bunuda size paylaşayım
    O kısım şöyle. Caddy - connect paylaşımı olacak. Vw amarok işini ranger'a bağlayacak ve uğraşmayacak. Ticarilerde ortak modeller geliyor. Ayrıca ford Avrupa'da kayıpta binek elektriklerde anlaşma yapmayıda düşünüyorlar. Ara modelden ziyade olan modelleri birleştirme.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    PSA ike Fiat birleşiyorsa Vag grubuda birleşir belki

Dünya tek bir çatı şirket altında markalardan oluşabilir

Mantıklıda ayrıca
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://twitter.com/eozpeynirci/stat...758767106?s=19

Vw amca fabrika kurmama kararı almış

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bizimkiler cidden yönetici değil. Sandılar ki kur yüksek ucuz işgücünden vururum. olmuyor işte öyle türkiye dediğin yer kaynayan kazan. adamların gözünde müttefikten ziyade haydut devlet gibisin. Yunanla ayrı,akdeniz ayrı,libya ayrı,suriye ayrı,ırak ayrı,erminastan ayrı sorunun var. rusya ile sürekli ortak ya da rusyaya kendini kazıklatıyorsun. Siyasi istikrar adalet sistemi çökmüş yere bedava versen kurmazlar.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

mimarsertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bilalMW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizimkiler cidden yönetici değil. Sandılar ki kur yüksek ucuz işgücünden vururum. olmuyor işte öyle türkiye dediğin yer kaynayan kazan. adamların gözünde müttefikten ziyade haydut devlet gibisin. Yunanla ayrı,akdeniz ayrı,libya ayrı,suriye ayrı,ırak ayrı,erminastan ayrı sorunun var. rusya ile sürekli ortak ya da rusyaya kendini kazıklatıyorsun. Siyasi istikrar adalet sistemi çökmüş yere bedava versen kurmazlar.
    Aynen biz kendi tasimizi kendimiz koyduk Suud`a gerek kalmadi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Maalesef kötü senaryo gerçekleşti.

VW AG 14 ay önce kurduğu şirket için tasviye sürecini başlattı. Devasa bir şirketlerin planlarının bile 1 sene gibi bir sürede tamamen değişmek zorunda kalabildiğini gördük.

Çin dışındaki tüm yatırımlar iptal edildi. Sadece Slovakya fabrikasına 500 milyonluk ek tesis yapılacak bu süreçte.

Kararla ilgili siyasi çıkarımlar yapanlar olabiliyor. Orta büyüklükte yada nispeten ufak bir yatırım ve yatırımcıdan bahsetmiyoruz korksun kaçsın. Bahsettiğimiz firma dünyanın en büyük otomobil üreticisi. Bu adamların eli masada bizim ülkemizden güçlü. Arkadındaki güç Almanya gibi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://media-exp1.licdn.com/dms/ima...Yjt1Y9C3nv0RUg

tasviye evrağıda bu.

Sözde CEO istemiş TR'ye fabrika açalım ama kurul siyasi sebepleri göstererek onay vermedi. Ciddi kayıp. Neymiş ucuz iş gücü yetmiyormuş ? Neymiş siyasi istikrar gerekliymiş ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://media-exp1.licdn.com/dms/ima...Yjt1Y9C3nv0RUg

tasviye evrağıda bu.

Sözde CEO istemiş TR'ye fabrika açalım ama kurul siyasi sebepleri göstererek onay vermedi. Ciddi kayıp. Neymiş ucuz iş gücü yetmiyormuş ? Neymiş siyasi istikrar gerekliymiş ?
    siyasi istikrardan önce abnin beklediği ama tüm "milletimizin" karşı çıktığı kavala ve demirtaşın serbest bırakılması kararı var işin içinde
    fabrika mevzusu ilk almanya gündemine düştüğünde sivil toplum örgütleri ciddi karşı çıkmıştı bu karara
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siyasi istikrardan önce abnin beklediği ama tüm "milletimizin" karşı çıktığı kavala ve demirtaşın serbest bırakılması kararı var işin içinde
    fabrika mevzusu ilk almanya gündemine düştüğünde sivil toplum örgütleri ciddi karşı çıkmıştı bu karara
    Yemin ediyorum bu ülkeyi diplomat ve bürokrat yönetmiyor. Kahveci ve onun yancı dayıları yönetiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yemin ediyorum bu ülkeyi diplomat ve bürokrat yönetmiyor. Kahveci ve onun yancı dayıları yönetiyor.
    dün demiş ya " bunlar iktidar olsa demirtaşı serbest bırakırlar" diye
    buradan demirtaşı kimin içeride tuttuğu çıkıyor ortaya
    adaleti şahısa göre uygularsan yarın sana bana bize de lazım olur
    fetöcü piçler nasıl aldılar karşılığını ama kumpasların
    bu arada özgürce yazmak çok güzel fethullah gülen bir orspu çocuğudur
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

VW AG 14 ay önce kurduğu şirket için tasviye sürecini başlattı. Devasa bir şirketlerin planlarının bile 1 sene gibi bir sürede tamamen değişmek zorunda kalabildiğini gördük.

Çin dışındaki tüm yatırımlar iptal edildi. Sadece Slovakya fabrikasına 500 milyonluk ek tesis yapılacak bu süreçte.

Kararla ilgili siyasi çıkarımlar yapanlar olabiliyor. Orta büyüklükte yada nispeten ufak bir yatırım ve yatırımcıdan bahsetmiyoruz korksun kaçsın. Bahsettiğimiz firma dünyanın en büyük otomobil üreticisi. Bu adamların eli masada bizim ülkemizden güçlü. Arkadındaki güç Almanya gibi...
    Bu kararın siyasi olduğunu düşünmüyorum. Yoksa VW ticari araç üretimi konusunda Ford Otosan ile yaptığı anlaşmayı da rafa kaldırırdı.

Kulis: Volkswagen'''in (VW) modeli Ford Otosan'''ın Kocaeli fabrikasında uretilecek

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dün rte bir otomobil firması yatırım yapacak diyordu?

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kesinlikle katılıyorum. Fabrika mevzusu için daha önce de yazmıştık.

Zaten önceki mesajına alıntı yapmışsın, sermaye hukukmuş, zartmış zurtmuş onlara bakmaz, yatırımı "fizibıl" görürse atlar, yoksa atlamaz diye..

VW bu açıklamayı zaten yaptı, yok Suriye işi, yok Osman Kavala, bunlar hikaye...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler