User Tag List

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
117 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: pılı pırtı toplayıp yurtdışına gitmek

gokberkeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İçini iyice karartmak istemem ama bir iki cümle de ben edeyim.2017 Haziran ayında otomotiv mühendisi unvanımı aldım,başladım iş aramaya bir kaç yerle görüştüm herkes dedi ki senin askerliğin yok,yap gel tekrar görüşelim.Kısa dönem askerliğimi yaptım 2018 Mayıs ayında geldim.Tekrar başladım iş aramaya 1 2 ay geçti döviz rekor kırdı,o oldu bu oldu,referans torpil derken hala kendi işimi bulamadım.Ümidim de kalmadı.Eğer yurtdışı imkanın varsa okulunu bitir,gitmeye bak.
    16000 RPM

Emre-Dylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keşke o kadar kolay olsa gitmek, amacım heves kırmak değil ama çok zorladım hala zorluyorum da. Maalum TC vatandaşıyız diye adamlar vize vermiyor, ülke de sadece yaşam değil her şey zor...
    AC/DC Back In Black
    1968 Mercury Cougar GT-E 427 390Hp

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeğenimle aynı yaştasın o da itü metalurji okuyor şu an valla mezun olsun yurtdışına gitmesi için elimden ne geliyorsa yapacağım. Ben yandım yeğenim kendini kurtarsın bari.

optimus_prime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardesim kusura bakma ama artik bu konu surekli acildikca sinir olmaya basladim, kendin de yazmissin ulkedeki makina muhendislerinin durumunu

bence arkana bile bakma amerikada almanyada tanidigin varsa, hayati koparan biriysen eger bir sekilde yolunu bulursun gece oku gunduz calis gerekirse

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cesaret isteyen bir iş ülkeden ayrılmak ben de sık sık düşünüyorum hatta konu açmışlığım da var ama şundan eminim ki 20 yaşımdaki cesarete sahip değilim artık özellikle evlilik ve çocuk sonrası insanın risk iştahı iyice daralıyor sorumlulukları artıyor
    20 yaşında olsaydım okulu bitirir bu sürede de dil kasar giderdim diploma sana daha yüksek bir saygınlık kazandıracaktır hatta kendi mesleğin ile ilgili daha fazla araştırma yapman da faydan olacaktır iş açısından
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İmkanın varsa kesinlikle git ve geri gelme.
    İmkanın yoksa da git.
    Her türlü git bence.
    Gitmelisin.
    Ben gittim, mal gibi geri geldim, çok pişmanım.
    Asgari ücretin biraz üstüne öğretmenlik yapıyorum, işimden hiç memnun değilim çoğu insan gibi ancak mecburum.
    Yurtdışına gittiğimde sadece part time iş ile ev kiramı ve ufak masraflarımı ödeyebiliyordum, aradaki farkı sen düşün.

lancerevo8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ChuckBartowsKi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yurt dışında istediğiniz maaşları alabileceğinizi zannetmeyin lütfen cidden çok kolay bir iş değil.
    tek sorun maaş değil ki, sokağa çıktığımda en basitinden arabamı çekecek yer bulamıyorum acaba led farlarım çalınır mı acaba biri gelir zevkine anahtarı takıp çizer mi? yani maaş değil toplumuzun son halini gördükçe burada kalma fikri mantıklı gelmiyor tek sorun üniversite

Alıntı gokberkeren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçini iyice karartmak istemem ama bir iki cümle de ben edeyim.2017 Haziran ayında otomotiv mühendisi unvanımı aldım,başladım iş aramaya bir kaç yerle görüştüm herkes dedi ki senin askerliğin yok,yap gel tekrar görüşelim.Kısa dönem askerliğimi yaptım 2018 Mayıs ayında geldim.Tekrar başladım iş aramaya 1 2 ay geçti döviz rekor kırdı,o oldu bu oldu,referans torpil derken hala kendi işimi bulamadım.Ümidim de kalmadı.Eğer yurtdışı imkanın varsa okulunu bitir,gitmeye bak.
    Hocam umarım iş bulabilirsiniz. Otomotiv yazmayı çok düşündüm fakat cesaret edememiştim içimde kaldı ilgimi çeken bir bölümdü

Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cesaret isteyen bir iş ülkeden ayrılmak ben de sık sık düşünüyorum hatta konu açmışlığım da var ama şundan eminim ki 20 yaşımdaki cesarete sahip değilim artık özellikle evlilik ve çocuk sonrası insanın risk iştahı iyice daralıyor sorumlulukları artıyor
    20 yaşında olsaydım okulu bitirir bu sürede de dil kasar giderdim diploma sana daha yüksek bir saygınlık kazandıracaktır hatta kendi mesleğin ile ilgili daha fazla araştırma yapman da faydan olacaktır iş açısından
    kesinlikle cesaret gerektiyor. Okul konusunda en büyük sorunum içimden artık kitabı açıp ders yapmak gelmiyor. Odtude makine okurken böyle oldum ve okuldan atıldım şimdi Atatürk ünideyim ve yine benzer psikolojiye büründüm okul bitmiyor sürekli uzuyor sonsuz bir döngüde gibi

Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İmkanın varsa kesinlikle git ve geri gelme.
    İmkanın yoksa da git.
    Her türlü git bence.
    Gitmelisin.
    Ben gittim, mal gibi geri geldim, çok pişmanım.
    Asgari ücretin biraz üstüne öğretmenlik yapıyorum, işimden hiç memnun değilim çoğu insan gibi ancak mecburum.
    Yurtdışına gittiğimde sadece part time iş ile ev kiramı ve ufak masraflarımı ödeyebiliyordum, aradaki farkı sen düşün.
    Kararımı verdim gibi birşey abi yarın tanıdıklarla konuşmadan evrak işlerini araştıracağım. Umarım bir aksilik çıkmaz.

Konuya cevap veren herkese teşekkürler. Sanırım okulu dondurup gideceğim 3-4 ay en azından deneyeyim diyorum. Baktım düzen tutturamıyorum gelir üniversiteye devam ederim sanırım en mantıklı olanı bu olacak

bkaraca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çoluk yok çocuk yok bas git olmadı geri dönersin . Ben evli çocukluyum. 1 ay sonra yurtdışına gidiyorum . Ev çalışma iznim vs herşeyim hazır. Dünya artık çok küçük 50-60 sene evvel millet Almanya'ya gitmiş çalışmaya . Dil yok , bırak şehir dışını çoğu köyünden çıkmamış. Bu kadar stres yapana kadar git dene. Ne kaybedersin ? Sana söyleyeyim geciktirdiğin her gün daha da zor olur .

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herşeyden önce okulunu bitirdiğinde yapacağın meslekten memnunsan okulunu bitir. Bitirdiğinde meslektaşın olarak söylüyorum.

Yurtdışında yaşamı görmek istiyorsan Erasmus yap, Work&Travel yap, anlatılan gibi mi gerçektende kendi gözlerinle gör. Bodoslama okul bırakılıp gidilmez.

İşin kalma tarafını düşünürken, Odtüden Atatürk'e geçiş konusunu anlamadım ama neyse, mezun olduğunda 'referansın ' var mı? Hangi sektörde ne iş yapmak istiyorsun vs bunları biraz netleştir kafanda.

Şehir konusu çok önemli meslek hayatında, Bir mühendisin İstanbulda 3000Tl maaş alması ile Erzurumda, Giresunda vs 3000 Tl maaş alması çok farklı şeyler. O yüzden kıyaslamalarında dikkatli ol, her iş sadece maaş için yapılmaz artçıl sebepleri de göz önünde bulundur. (Kariyere olacak faydası, aile, tecrübe vs)

Şu şartlar altında eğitimini tamamlamadan gitmenin doğru seçim olmadığına inanmakla birlikte,

3 yıllık proje&bakım (0'dan yeni üretim tesisleri kurulumu) tecrübesi bulunan bir makine mühendisi olarak, Ankara antlaşması, greencard gibi bütün gidiş yollarını bir fiil araştırdığımı da belirteyim

İşin özü, gittikten sonra dönmen gerekirse yapabileceğin bir mesleğin olsun, öyle git..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herşeyden önce okulunu bitirdiğinde yapacağın meslekten memnunsan okulunu bitir. Bitirdiğinde meslektaşın olarak söylüyorum.

Yurtdışında yaşamı görmek istiyorsan Erasmus yap, Work&Travel yap, anlatılan gibi mi gerçektende kendi gözlerinle gör. Bodoslama okul bırakılıp gidilmez.

İşin kalma tarafını düşünürken, Odtüden Atatürk'e geçiş konusunu anlamadım ama neyse, mezun olduğunda 'referansın ' var mı? Hangi sektörde ne iş yapmak istiyorsun vs bunları biraz netleştir kafanda.

Şehir konusu çok önemli meslek hayatında, Bir mühendisin İstanbulda 3000Tl maaş alması ile Erzurumda, Giresunda vs 3000 Tl maaş alması çok farklı şeyler. O yüzden kıyaslamalarında dikkatli ol, her iş sadece maaş için yapılmaz artçıl sebepleri de göz önünde bulundur. (Kariyere olacak faydası, aile, tecrübe vs)

Şu şartlar altında eğitimini tamamlamadan gitmenin doğru seçim olmadığına inanmakla birlikte,

3 yıllık proje&bakım (0'dan yeni üretim tesisleri kurulumu) tecrübesi bulunan bir makine mühendisi olarak, Ankara antlaşması, greencard gibi bütün gidiş yollarını bir fiil araştırdığımı da belirteyim

İşin özü, gittikten sonra dönmen gerekirse yapabileceğin bir mesleğin olsun, öyle git..
    Abi odtüde 2 sene hazırlıktan kaldım sebebi ortama ayak uydurdum okulu boşladım. 2 senenin sonunda okuldan şutladılar beni mecbur kaldım daha doğrusu. Bölümü gerçekten seviyordum. Daha hazırlıkta deli gibi solid autocad kullanıyordum. Giresunda öyle kendimi geliştirebileceğim bir yer yok eğer devam edeceksem okula doğuş otoda vs tanıdıklarımız var onlarla iletişime geçip stajı falan oralarda yapmayı düşünüyorum. Yurtdışında defalarca bulundum hollanda da kaldım bir süre ve bana uygun olduğuna inandım.

TolgaUs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha 20 yaşındasın kardeşim. Kanın kaynıyo. Hard düşünüyosun. Her zaman önceliğin okul olmalı.
    Okulunu bitir elinde diploman olsun. Sonra ülke değiştir.
    Kafasına esip s*kerler böyle ülkeyi diyenlerin çoğu g*tüne baka baka geri geldi bu ülkeye.
    Dışarıda yaşamak oldukça zor. En basiti İstanbula ayak uyduruyosun. Burdan tatile Antalya ya gitsen bile 7. gün de istanbulu özlüyorsun.
    Bide işin "el ne der" kısmı var. Cesaret gösterip ülkeni değiştirsen daha sonra geri gelsen, arkadaşların başlıcak başaramadı edemedi bilmem ne konuşup duracaklar.
    Önce okulunu bitir ki orada başaramazsan buraya geldiğin de rahat bi iş bulabilesin.

Diğer bi konu millet 2000-2500 bandın da maaş alırken bile ev sahibi olabiliyor.
    Yeterki birikim yapmasını öğrenebil. Fevri hareket yapma zararlı çıkan yine sen olursun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tarz konulari gorunce o kadar uzuluyorum ki

Ulkeyi oyle bir duruma getirdiler herkes kacip kurtulayim derdine dusmus, ya surda su ulkeye ne yaparim, nasil fayda saglarim diye dusunenlerin sayisi devede pire..

Eyy turk gencligi, birinci vazifesini tamamen unutmus...

Memleketi bu hale getirenlerin allah bin belasini versin. Amin!
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dıplomanı al ve gıt....

Ferhat_V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 sene daha okulu bitirmeyle uğraşma..direk git staj yardımcı eleman kalfa ne olabiliyorsan ol ama yurtdışında ol..

bende kardeşimi göndercem kısmetse almanya ya..kazandığı okula başlatmadık bu sene türkiyede okusanda aynı okumasanda..

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gidip gitmemek için bir çok sebep var ama benim aklıma başka bir şey takıldı, dediğimi yanlış anlama ama Odtü'nün hazırlığını 2 senede geçemeyip yurtdışına gidip çalışmayı nasıl hayal ediyorsun?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gidip gitmemek için bir çok sebep var ama benim aklıma başka bir şey takıldı, dediğimi yanlış anlama ama Odtü'nün hazırlığını 2 senede geçemeyip yurtdışına gidip çalışmayı nasıl hayal ediyorsun?
    Hayır neden yanlış anlayayım haklısınız sormakta. Durumlar biraz karışıktı okula zaman ayıramadım doğru düzgün şansızlıklar üst üste geldi ve böyle bir sonuç ortaya çıktı. İngilizcem fena değildir yani

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim hayattaki en buyuk pismanliklarimdan biridir 20 yasinda ayagima ksdsr gelen olma ihtimali yuzde bi milyon olan ingiltereye gitmemek. Bi bes sene daha ugrastiktan sonra ki o zamanlar durumlar cok daha guzeldi cok ugrasarak kendime Amerika firsati yarattim 25de . Yas 38 olacak, inanilmaz mutluyum . Imkanin varsa bir dakika bile durma .

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben gittim. 2013 yılında gittim. Durumlar bugünkü kadar kötü de değildi. Biraz istemeyerek gittim, ailenin hafif baskı-hafif önerileriyle.

Okul bitmişti, 23 yaşında iş güç yok varsa yoksa araba topluyordum. Bir iki düzgün iş görüşmesinde askerlik olmadığı için almamışlardı. Aslında kaybedecek bir şey yokken gitmek en kolayı. Kimleri görüyorum, 45-50 yaşlarında 2-3 çocukla beraber gelip kariyerine baştan başlamayı göze alıp gelenleri gördükçe, doğru zamanda gitmişim diyorum.

Şimdi her gün dua ediyorum kayınpederimin ileri görüşlü olması sayesinde bugün TR de yaşayabileceğim hayat standardının 3x-4x üzerinde koşullardayım.

Burada forumdan tanışıp Toronto'ya ya da başka şehirlerde öğrenci/çalışan olarak gelen tanıştığım insanlar da var. Ana-babadan kalma TR de sizi bekleyen hazır düzeniniz yoksa dönmeyin diyorum, çünkü tanıdığım ve dönenlerin hepsi pişman.

Özlüyor muyum? Evet ama insanını değil (sözüm meclisten dışarı), 10 sene öncesine göre ahlak, hoşgörü vs. herşey bitmiş durumda. Düzgün kalabilenler ise kurtulmaya bakıyor.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dıplomanı al ve gıt....
    Şu anki aklım olsa, diploma almadan giderdim. Burada üniversite okurdum.

TR de okuduğun üniversitenin diploması, ODTÜ/Boğaziçi/Koç/Sabancı/Bilkent/İTÜ'den biri ve yazılım/mühendislik diploması değilse, tuvalet kağıdından farkı yok. Doktor avukat vs. de demiyorum sadece yazılım veya diğer mühendislikler.

Yurt dışına gitme planınız varsa TR de üniversite okumak para zaman kaybı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler