User Tag List

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
117 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: pılı pırtı toplayıp yurtdışına gitmek

mimarsertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Duabi`deyim. 3 sene once ciktim geldim. Senin dusundugun gibi okulumu bitirmeden gelip bir yerde calismaya baslamis olsaydim, su an muhtemelen altimda Toyota Yaris ile her gun kirasi ucuz diye Sharja`a gidip geliyor olurdum.
    Ben Turkiye`den mezun oldum. Yuksek lisansa girdim ve ayni zamanda ise basladim. 3 senede yuksek lisansi bitirdim ve is tecrubesi sahibi oldum. Geldim 6 ay is aradim. Cok zorlu bir surec gecirdim. Ama butun bunlarin sonunda simdi keyfim yerinde. Guzel bir evde yasiyorum. 2 tane cok severek bindigim arabam var. Oyle kolay olmuyor. Cikip gittignde ooo hos geldin hemen sana is verelim diye bir dunya yok. Mezuniyetin olacak, yuksek lisansin olacak. Benim meslegimden konusursam Leed Green Building sertifikan olacak. PMP alacaksin. BIM sistemini cok iyi bileceksin vs. Benim butun bunlara adapte olmam 6 ay surdu. En buyuk avantajim Turkiye`de 3 yil calistim diyebilmem, yuksek lisansim var diyebilmem oldu. Oyle ITU`den ODTU`den mezun olmanin hic bir onemi yok. Burada kimse onlarin ne oldugunu bilmiyor. Okulunu bitir,ana dilin gibi Ingilizce konus. Mumkunse yanina Fransizca/Almanca ekle. Ondan sonra gorursun kapilar nasil aciliyor. Bu gun ben Fransizca biliyor olsaydim cok rahat maasimi 2`ye katlamis ve cok daha rahat sartlarda calisiyor olabilirdim.

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla bende yerinde olsam giderdim.

Ciddi bir girişimim olmasada bir şekilde arayış içindeyim şuan bile.

Üniversitedeyken yararlanabiliyorsan erasmus programlarını mutlaka dene.

Yurt dışında kendine ufakta olsa bir çevre edin. Üniversite bitince CV'de yer alan yabancı bir ülkede eğitim mutlaka faydalı olacaktır.

Senin yaşlarındayken bu vizyona sahip değildim açıkçası. Pişmanmıyım, kesinlikle pişmanım.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Marmara Endüstri Müh mezunuyum, burada yeni mezuna göre çok iyi şartlarda şatış şefi olarak çalışıyorken MBA için New York'a gittim, 1 yıl da çalışma izniyle 3 yıla yakın kaldım

Bi elim yağda bir elim balda krallar gibi hayat yaşıyordum oranın 3 bin dolarıyla buranın 20bin liralık hayatına denk geliyordu heralde, haftada 3 gece Manhattan'da çıksam ay sonu para artabiliyordu

Neyse, 2 sene dolmaya yakın baktım bu hayat benim tam istediğim şey değil, garajımda tüm rüya arabalarım olsa da onları değerli kılan aslında beraber tadını çıkardığın insanlarmış. Burada çok değişik çevrelerden arkadaşlarım var, sürekli dışarda vakit geçirmeyi severim, bir hayat arkadaşım falan olsa belki mevzu değişirdi ama istediğim gibi yerli veya yabancı bir hatun da bulamadık, buradaki hatunu da bıraktık, şimdi hala sapım, orada bi gol attım kendime ayrıca

Eğer sosyal çevrene falan çok düşkün değilsen git, maddi anlamda vasıfsız işlerle dahi çok kolay iş bulur rahat da yaşarsın. Okurken off-the-book olarak valelik yaptım, tezgahtarlık yaptım, marangoz çıraklığı yaptım vs aylık ennnn az 2000 dolar kazanıyordum.

Ama sen yine de diplomanı al git, o süreçte work and travel yap erasmus yap onlara kas. Ama okulu bitir önce.

He bu şartlarda Amerika'da kurumsal bir firmada iş bulamadım, etrafımdan ciddi kasanlar oldu yine yok Ancak atıyorum Colgate TR'de çalışıp oraya transfer olanlar oldu veya Coca Cola'da sağlam pozisyonda çalışırken Amazon'a uğraşıp girenler oldu gibi..

Şu an napıyorum dersen 2018 başında geldiğimde ekonomik şartlar kötü olduğu için kesinlikle umduğumu bulamadım, 6-7 bine başlarım derken 5 anca kazanıyorum ki ilk geldiğimde 2700'e imza atmıştım bi patron firmasında , yaşıtlarım min 7 maks 12 bandına oturdu ama istisnalar var tabii. Çok şükür halimize

Vtec_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2007 uluslararasi bankacilik ve finans mezunuyum. Buraya gelmeden once diplomamin noter tastikli ornegi ve okuldanda transkriptini alip geldim. Burdaki yetkili kuruma gonderip denkligini aldim, eksik bir dersin olursada okuman icin yardim ediliyor. Baktin yapamadin , Turkiye ye dondun en azindan mezun oldugun bir okulun olur.

Shadow_Dancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu is askerlik gibidir, herkesin hikayesi baska.. 7 iklimi 7 kere gezen bi abin olarak sana verecegim tek tavsiye, iyi bir zanaatin ya da iyi bir diploman yoksa yurtdisi kabusun olur. El yurdunda azinlik olacagina kendi yurdunda kendi capinda kral olursun.
    Tango-1 never dies.

coolvtec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yurt dışında yaşayanlardan çok değerli öneriler gelmiş.
    Henüz burada bir düzenin yoksa gidip bir denemek çok mantıklı. Aksi taktirde hep aklının bir köşesinde kalacak ve burada mutsuz olacaksın. Gidip memnun olmayıp geri dönersen beynini yiyecek soru işaretlerinden kurtulmuş olursun ve burada hayat sana daha güzel gelir. Bu her konuda böyle.
    Ama şu da var ki orada tutunmak kişiliğe göre değişir ama buradakinden çok ama çok daha zor. Burada bir şekilde aile, arkadaşlar, çevre destek oluyor Türk insanın yardımseverliğinden dolayı. Ama orada kimsenin umurunda değilsin.
    Full-Time TeacheR
    Part-Time TradeR
    Part-Time DJ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keşke 20 yaşında buradaki imkanlarıma,bağlarıma güvenmeyip basıp gitseydim.

İmkan varsa eğer hazır 1. sınıf yeni bitmiş buradaki okulu dondurup direk Almanyaya gidip üniversite okusan ? Hem parttime çalışırsın hem de dili tamamen çözmüş olursun üniversite bittiğinde.

Eğer olmuyorsa burada okulunu KESİNLİKLE bitir bölümünle alakalı becerilere ait belge topla ,gideceğin ülkenin dilinin kurslarına git alt yapısını oluştur. Yüksek lisans için git mesela Almanya'ya.

mturan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    TR'de 10k bile alsan durma. Okulu bitir, bu süreçte ingilizceni advanced yapmaya calıs ve git. Pisman olmazsın, yakın vadede burada islerin duzelmesi mucize.

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu anki aklım olsa, diploma almadan giderdim. Burada üniversite okurdum.

TR de okuduğun üniversitenin diploması, ODTÜ/Boğaziçi/Koç/Sabancı/Bilkent/İTÜ'den biri ve yazılım/mühendislik diploması değilse, tuvalet kağıdından farkı yok. Doktor avukat vs. de demiyorum sadece yazılım veya diğer mühendislikler.

Yurt dışına gitme planınız varsa TR de üniversite okumak para zaman kaybı.
    Orada duzgun unı ye kabul sıkıntı. Ha,ıyı bır lıse gecmısı vardır,yada suan unı de parşak ogrencıdır,ok.
    Yoksa zor. Sıradan unı dıploması yıne tuvalet kagıdı olucaktır.
    Fakat ortalama iş bulursa zaten ıyı kazanıcak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ailem bıraksa,saniye durmadan yapmak istediğim mümkünse dönüşü olmayan aktivite

Konu para değil,maddiyat olarak TR şartlarında iyi durumda olsam dahi artık inanılmaz sıkmaya başladı rahat değil

Örnek 25 Ağustos'ta 1 aylık plan yapmıştım iş sebebiyle onu dahi ertelemek durumunda kaldım.

Manevi olarak geride kalırsa aklının takılacağı çok şey yoksa hemen hayata geçir derim fikriini

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ChuckBartowsKi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yurt dışında istediğiniz maaşları alabileceğinizi zannetmeyin lütfen cidden çok kolay bir iş değil.
    Katılmakla beraber amerika ya göçme planları yaparken araştırdığım izlediğim onca yurt dışına göçenlerin video /yazı / blog larından edindiğim izlenim.

Burada kıymet görmeyen ve görece düşük ücret alınan işler ile orada aynı işi yaptığınızda (Örn: Pizza dağıtımı en klasik örnek olsun) elde ettiğiniz hayat standardı çok farklı.

Bir çift vardı uzun süredir takip ettiğim, 2 si de herhangi bir mezuniyet yeterliliğine sahip değil, bayan bir restaurantta alışıyor erkek de uber benzeri bir iş yapıyordu.

İzlediğim dönemdeki yaşam şartları 2 suv - havuzlu bir ev- ay sonunu düşünmeden devam eden bir yaşam.

Şimdi bakıldığında bu iki arkadaş tr şartlarında max. 6 Bin tl kazanırlar (ki düşük ihtimal) bu kazanç üzerinden gittiğimizde kira ödeseler min 1500 TL elektrik su doğalgaz vs de 800 TL desek ortalama 2300 TL aylık sabit giderleri oldu. Kalan 3700 TL ile oradaki yaşam standartlarını burada yakalamaları imkansızın ötesinde.
    Üstüne enflasyonist ortamda eriyen kazançları / artan ürün fiyatlarını eklediğimizde fotoğraf çok net.

Bu şartlarda eğitimli bir adamın göçüp kendini geliştirmesi ile elde edeceğiz kazanç ve dolayısıyla hayat standardı da yüksek olacaktır.

Şu 2 arkadaşın yaşadığı hayatı yaşamak için TR de orta direğin üst kısmında olmak lazım diye düşünüyorum.

+ adalet / ahlak / gelecek ile ilgili kaygılar da muhtemelen daha az gibi duruyor buradan bakınca.

20 li yaşların başında olup imkan da varken gitmemek tarihteki en büyük pişmanlık olur bence.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanırım yanlış anlasildi yazdigim mesaj, ben okumadan gidin orda is bulun demedim. Lise ya da üniversite 1-2. sinifsaniz yurt disinda üniversiteye geçiş yapın ordan diploma alin dedim. Orta düzey bir üniversite de olsa burada taninirligi çok daha fazla olacaktır.

Alıntı mimarsertac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Duabi`deyim. 3 sene once ciktim geldim. Senin dusundugun gibi okulumu bitirmeden gelip bir yerde calismaya baslamis olsaydim, su an muhtemelen altimda Toyota Yaris ile her gun kirasi ucuz diye Sharja`a gidip geliyor olurdum.
    Ben Turkiye`den mezun oldum. Yuksek lisansa girdim ve ayni zamanda ise basladim. 3 senede yuksek lisansi bitirdim ve is tecrubesi sahibi oldum. Geldim 6 ay is aradim. Cok zorlu bir surec gecirdim. Ama butun bunlarin sonunda simdi keyfim yerinde. Guzel bir evde yasiyorum. 2 tane cok severek bindigim arabam var. Oyle kolay olmuyor. Cikip gittignde ooo hos geldin hemen sana is verelim diye bir dunya yok. Mezuniyetin olacak, yuksek lisansin olacak. Benim meslegimden konusursam Leed Green Building sertifikan olacak. PMP alacaksin. BIM sistemini cok iyi bileceksin vs. Benim butun bunlara adapte olmam 6 ay surdu. En buyuk avantajim Turkiye`de 3 yil calistim diyebilmem, yuksek lisansim var diyebilmem oldu. Oyle ITU`den ODTU`den mezun olmanin hic bir onemi yok. Burada kimse onlarin ne oldugunu bilmiyor. Okulunu bitir,ana dilin gibi Ingilizce konus. Mumkunse yanina Fransizca/Almanca ekle. Ondan sonra gorursun kapilar nasil aciliyor. Bu gun ben Fransizca biliyor olsaydim cok rahat maasimi 2`ye katlamis ve cok daha rahat sartlarda calisiyor olabilirdim.
    Dubai ya da Arap yarimadasi ülkeleri ile bati ülkelerinin istedikleri seyler farklı.

Arkadaşın öncelikle nereye gitmek istediğine karar vermesi gerekiyor.

Sertifika olayına katılıyorum, ne yapmak istediğine karar verdikten sonra mutlaka uzmanlaşmak icin sertifika almak gerek.

lancerevo8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aşırı zengin olmak gibi bir hayalim yok kendime yetsem yeter kafasında birisiyim türkiyede sabah 8 akşam 7 çalışacağıma yurtdışında bu şartlar altında çalışırım en azından insan yerine koyulurum başıma bir olay geldiğinde gerek polisi, gerek hukuğu kullanabileceğim bir yer olur, yurtdışındaki üniversiteleri bakacağım eğer ordan devam edebiliyorsam hem çalışır hem okurum daha iyi olur benim için de. Fikirleriniz için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır,

EnesAksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı lancerevo8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikler selamlar herkese, Uzun zamandır kafamda bir sorun var ve artık karar verme zamanım geldi. Şuan Atatürk üniversitesinde makine mühendisliği okuyorum 2. sınıf sayılırım. Okuldan veya bölümden bir ümidim kalmadı. Makine mühendisi olarak çalışan, iş arayan arkadaşlarıma sorduğumda çok komik ücretler ve gereğinden fazla mesai yaptıklarını görüyorum. Daha önceden odtü makinedeydim ordan mezun olanlarda sorun yok geneli düzgün işlerde çalışıyorlar. Ülkedeki artan şiddet olayları geçim sıkıntılarını göz önüne aldığımda gitme fikri kafamda daha mantıklı gelmeye başladı. Şirketi olan tanıdıklarım, akrabalarım var farklı ülkelerde ( Almanya, Hollanda, Amerika gibi). Şuan bir iş bilmiyorum. 8 yaşımdan beri sanayide zaman geçiririm arabanın altından üstünden anlarım. Bilgisayar, telefon tamir edip para kazanmışlığım var fakat elde tutulur bir belgem yok. Bir çoğunuz yaş olarak benden büyüksünüz düşüncelerimin doğru mu yanlış mı olduğunu öğrenmek istiyorum. Sizler 20 yaşında olsanız gitme imkanınız olsa bırakıp gider miydiniz? yoksa üniversiteyi devam edip 2.500-3000tl için sabah 8 aksam 7 haftasonu dahil çalışır mıydınız?
    Bende senin gibi düşündüm. Üni hayatını geri plana çekip microsoft sertfikalarına almak için uğraştım ve aldım. Keşke okuluda aynı anda bitirseydim. maaşım daha iyi olurdu. Okulu bitir yurt dışına kaçmaya çalış. Yoksa türkiyede aklınıza gelebilecek en büyük şirketlerde görüşme yapan biri olarak çok komik rakamlar veriyorlar.

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiyede makine mühendisi olmanın teknik bilindik bir üniversite mezunu değilsen ve dayıların yoksa hiç bir mantığı yok.. Dalga geçer gibi maaş verip sizleri eşek gibi çalıştıracaklardır. En mantıklısı yurtdışına gitmek. Benimde aklımda daha önce de gittiğim kanada var. Kesinlikle gitmelisin imkanın varsa.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    7 senelik makina mühendisiyim. Ailecek makina parçaları imal ediyoruz, yıllardır bu işlerin içindeyim yani. Tecrübesi olmayan, dil bilmeyen yeni mühendisler için iş bulmak gerçekten zor.

Fakat şunu da atlamamak gerek. Kendini yetiştirmiş, iyi maaş alan, iyi koşullarda çalışan da çok insan var. Misal dayımın oğlu Konya selçuk makina mezunu, Almanyada dilini geliştirip yüksek lisans yaptı. Şu an büyük bir firmada fabrikada çalışıyor. Yaptığı sadece makinaların kurulumuyla arızasıyla vs ilgilenmek, Almanlarla görüşmeleri yürütmek. Maaşı çift hane, ikramiyesi vs cabası. Dilin yanında program da çok mühim tabi. Bir şeyler öğrenirsen eş dost desteğiyle kendin bir imalat vs de açabilirsin, illa personel olmak zorunda değilsin. Bunu da dünyanın başka yerinde bu kadar rahat yapamazsın
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaliteli makine mühendisi her zaman hakkını alır ,başka ülkede çay taşıyacağına burada arnılan adam ol
    Alıntı MiaMi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Köfrezde klima açık drag yapan ankaradan dönerken 290 + da motorcunun yanına gelip sigara yakan kaç kişi kaldı kardeşim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    14 Yaşında yurtdışında yaşamaya başlamış biri olarak kesinlikle git diyorum, para kısmına girmeyeceğim ama sosyal ve kültürel yaşantı olarak çok rahat edersin,
    Ben mecburiyetten 3 sene önce falan döndüm, tek beni tutan kendi işimi yapıyor olmam ve evli olmam, bu saatten sonra zor ama insan özlüyor

Hakkında hayırlısı olsun.

Alıntı mimarsertac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel olmuş ve şansın yaver gitmiş, direk gidip sonradan iş bulmana sevindim,
    Bekara cennettir Dubai Ben ilk gittiğim senelerde Discovery Gardens de yaşamaya başlamıştım işin nerde bilmiyorum ama konuma göre fiyatlar iyiyid ve sakin görünsede aktifdir,
    Sonra Marina Torch a taşınmıştım Barasti alışkanlığından dolayı

VW6R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Özel bir bankada bir birimin bölge sorumlusu olarak görev yapıyorum. Yaklaşık 1 sene önce bu dönemlerde baba olacağımın haberini aldığımda daha doğmamış oğlumun gelecek ve eğitim kaygısı Almanya’ya yerleşme fikrini kafama soktu. ( öncesinde kesinlikle gitme düşüncem yoktu çünkü anne ve babamın benden başka kimsesi yok.)

Eşimin ailesinin Almanya da olması ve eşimin süresiz oturumunun olması sayesinde oğlumuzu Almanya da sünyaya getirdik. Şuan 6 aylık olan beyefendi Alman kimliğini doğduğu anda eline aldı

15 günlükken onları bırakıp dönmek zorunda kaldım ve onlardan 3 ay ayrı kaldım. O sürede Almanca kursuna gittim A1 belgemi aldım, oturum için müracat ettim ve nihayet bugun oturum vizem elime ulaştı.

Eşim ve oğlumu Pazartesi günü göndermiştim. Bu hafta da müdürlerimle konuşup işten ayrılıp yanlarına gidicem.

Yaşın daha genç ve hayatın başındasın. bura da çok güzel bir işim,evim,düzenim ve ailem olmasına rağmen ben ne iş olursa yaparım yeter ki oğlum Fikri hür bir birey olsun, gelecek kaygısı yaşamadan büyüsün diye gidiyorum.

Bence ülkenin geleceğini göz önünde bulundurarak bir düşün.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler