User Tag List

Sayfa 1/7 123 ... SonSon
117 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: pılı pırtı toplayıp yurtdışına gitmek

lancerevo8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

pılı pırtı toplayıp yurtdışına gitmek

Öncelikler selamlar herkese, Uzun zamandır kafamda bir sorun var ve artık karar verme zamanım geldi. Şuan Atatürk üniversitesinde makine mühendisliği okuyorum 2. sınıf sayılırım. Okuldan veya bölümden bir ümidim kalmadı. Makine mühendisi olarak çalışan, iş arayan arkadaşlarıma sorduğumda çok komik ücretler ve gereğinden fazla mesai yaptıklarını görüyorum. Daha önceden odtü makinedeydim ordan mezun olanlarda sorun yok geneli düzgün işlerde çalışıyorlar. Ülkedeki artan şiddet olayları geçim sıkıntılarını göz önüne aldığımda gitme fikri kafamda daha mantıklı gelmeye başladı. Şirketi olan tanıdıklarım, akrabalarım var farklı ülkelerde ( Almanya, Hollanda, Amerika gibi). Şuan bir iş bilmiyorum. 8 yaşımdan beri sanayide zaman geçiririm arabanın altından üstünden anlarım. Bilgisayar, telefon tamir edip para kazanmışlığım var fakat elde tutulur bir belgem yok. Bir çoğunuz yaş olarak benden büyüksünüz düşüncelerimin doğru mu yanlış mı olduğunu öğrenmek istiyorum. Sizler 20 yaşında olsanız gitme imkanınız olsa bırakıp gider miydiniz? yoksa üniversiteyi devam edip 2.500-3000tl için sabah 8 aksam 7 haftasonu dahil çalışır mıydınız?

kiraccemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İmkanın varsa git kardeşim.
    Trafik sigortası, kasko, dask, sağlık sigortası ve tüm sigortacılık işlemlerinizde hizmetinizdeyiz. Dm atarak iletişime geçebilirsiniz.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    durman hata
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    imkanın varsa git ama egitimini tamamlamak icin git ingilizceni ana dil yap geri gel o komik maasları sana teklif edemezler...
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En büyük avantaj genç olman. Bekar olduğundan dolayı hareket kabiliyetinin yüksek olması. Atadan bir zenginlik ya da nüfuslu bir tanıdık yoksa, bu ülkede üni mezunu olmak artık sıradan bir durum maalesef.

Benim tavsiyem okulunu ne olursa olsun bitir, imkan varsa mutlaka erasmus vb programlar ile 1-2 dönem yurt dışında oku.

Sonra bahsettiğin ailevi bağlantılarını kullanarak git kendine bir hayat kur. Bizim jenerasyonda yine bir iş bulma imkanı vardı, benle mezun olan herkes mutlaka bir yerlerde bir şeyler oldu, ama şuan bakıyorum daldan düşen elma gibi mezun veriyor fakülteler.

ülkenin durumu ***** işsizlik tarihi rekorları kırıyor, her sektör daralıyor, insanlar yakında sadece barınma ve yemek ihtiyaçlarını giderdikleri için sevinir hale gelecekler.

Kendi kuzeni iti mimarlıkta okuyor kız almanyada 1 senedir, dönecek okulu bitirecek ve staj yaptığı şirkette işe başlayacak. Asla gelip burada kalmasını istemiyorum mesela.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahmet3425 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    imkanın varsa git ama egitimini tamamlamak icin git ingilizceni ana dil yap geri gel o komik maasları sana teklif edemezler...
    Peki şöyle bakarsak. Hadi 6-7bin kazandığım bir işe girdim. ortalama bir ev 300bin olmuş, araba fiyatları ortada, bir elektronik alet almaya kalksan kaç katı fiyat ödüyorsun. Aldığım maaş ne kadar dayanabilir ki?

Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En büyük avantaj genç olman. Bekar olduğundan dolayı hareket kabiliyetinin yüksek olması. Atadan bir zenginlik ya da nüfuslu bir tanıdık yoksa, bu ülkede üni mezunu olmak artık sıradan bir durum maalesef.

Benim tavsiyem okulunu ne olursa olsun bitir, imkan varsa mutlaka erasmus vb programlar ile 1-2 dönem yurt dışında oku.

Sonra bahsettiğin ailevi bağlantılarını kullanarak git kendine bir hayat kur. Bizim jenerasyonda yine bir iş bulma imkanı vardı, benle mezun olan herkes mutlaka bir yerlerde bir şeyler oldu, ama şuan bakıyorum daldan düşen elma gibi mezun veriyor fakülteler.

ülkenin durumu ***** işsizlik tarihi rekorları kırıyor, her sektör daralıyor, insanlar yakında sadece barınma ve yemek ihtiyaçlarını giderdikleri için sevinir hale gelecekler.

Kendi kuzeni iti mimarlıkta okuyor kız almanyada 1 senedir, dönecek okulu bitirecek ve staj yaptığı şirkette işe başlayacak. Asla gelip burada kalmasını istemiyorum mesela.
    Tolga abi teşekkürler öncelikle. Tanıdık türkiyede var abi de şöyle birşey ben kendi ayaklarımın üzerinde nasıl duracağım. İyi kötü bir ev alsam 300binden aşağı değil, bir araba alayım desem en boş dizel megane 160 bin dedi renault yani burada kalmam için bir sebep bulamıyorum neden 3-4 sene daha kaybedeyim üniversite ile diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kiraccemal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İmkanın varsa git kardeşim.
    En azından okulu dondurup denemek istiyorum. İşler istediğim gibi gitmezse geri dönebileyim diye

Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    durman hata

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı lancerevo8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki şöyle bakarsak. Hadi 6-7bin kazandığım bir işe girdim. ortalama bir ev 300bin olmuş, araba fiyatları ortada, bir elektronik alet almaya kalksan kaç katı fiyat ödüyorsun. Aldığım maaş ne kadar dayanabilir ki?
    tamam da memlekettin yuzde 20 lık kısmı suan bu bahsetiğimiz paralara calısıyor ben 35 yasıma geldim bir sirkette uretim mudurlugu yapıyorum ben dahil o telafuz ettiğin paraları alamıyorum.

senin dusuncene gore bakacak olursak herkes pılını pırtını toplasın gitsin olur mu oyle sey ?

iyi bir bolum okuyorsun amenna ama su bir gercek aza kanaat etmeyen cogu bulamaz...
    Polo gti 2.43.85 best
    Octavia vRS 2.38.40 best
    Polo gti 56.8 best ''korfez''
    Octavia vRS 56.7 best ''korfez''
    SOY TÜRKİYE

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yurtdışında taksici, dönerci, bisiklet tamircisi vs olmak burada odtü mezunu mühendis olmaktan daha iyi inan bana. En baba mühendis en kurumsal firmada 4-5bin tl alıyor. En ucuz golf 170bin. Nereye kimin durumu iyi, herkes aç, kimse söylemiyor. İmkanın varsa zerre düşünme.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkama bakarsam şerefsizim kaç kurtar kendini
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

loiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üniversiteyi bitirmeden yurt dışına çıkman sana dışarda dez avantaj sağlar, ilerde şimdi burdan şikayet ettiğin gibi oradan şikayet etmeye başlarsın. Odtüden atatürkten bahsediyorsun, makine mühendisliği diyorsun, bende bir mühendis olarak her zaman kişinin kendini geliştirdiği kadar iyi bir mühendis olabileceğini düşünüyorum, ne kadar iyi bir mühendisse o kadar iyi bir iş bulabilir. Buraya diplomasız (niteliksiz işçi) olarak geldiğinde alt seviye işlerde çalışabileceksin, aldığın para yine ev kiralamana, araba almana yetecek, ancak bu sefer başka paran kalmayacak. Nitelikli olarak gelirsen hem sürekli olarak gelirin yükseliş gösterir, hem daima daha iyi şartlarda yaşama şansın olur.

Yani demem oki, gel yurt dışına. dışarı çıkmak için haklı sebeplerin var. ancak olabildiğince donanımlı gel. Önce kendini geliştir, sonra karşılığını bekle. Bahtın yolun açık olsun.

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardeş payında bı sahne vardı "sat gitsin. Sat sat dat" diye. Deseler ki gel burada pizza dagitacaksin koşa koşa giderim.
    turbocuk istiyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahmet3425 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam da memlekettin yuzde 20 lık kısmı suan bu bahsetiğimiz paralara calısıyor ben 35 yasıma geldim bir sirkette uretim mudurlugu yapıyorum ben dahil o telafuz ettiğin paraları alamıyorum.

senin dusuncene gore bakacak olursak herkes pılını pırtını toplasın gitsin olur mu oyle sey ?

iyi bir bolum okuyorsun amenna ama su bir gercek aza kanaat etmeyen cogu bulamaz...
    Yani herkesi bilemem ama şuan türkiyede hayata benim gibi yeni atılacak kişileri hiç güzel şeyler beklemiyor bundan 10 sene önce olsa evi arabayı bir şekilde alırdın ama şuan kendini zor bakıyor insanlar.

Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yurtdışında taksici, dönerci, bisiklet tamircisi vs olmak burada odtü mezunu mühendis olmaktan daha iyi inan bana. En baba mühendis en kurumsal firmada 4-5bin tl alıyor. En ucuz golf 170bin. Nereye kimin durumu iyi, herkes aç, kimse söylemiyor. İmkanın varsa zerre düşünme.
    Türkiyede işverenler çok acımasız akrabam makine mühendisi 3. senesi oluyor meslekte 2500tl ile işe başladı 3. ay zam dediler yapmadılar yılbaşında zam dediler yine yapmadılar. Hatta şunu eklediler bizzat bana söyledi 'istersen işten ayrılabilirsin 2500e çalışacak bir sürü makine mühendisi var sen olmazsan başkası gelecek zam yapamam' böyle örnekleri gördükçe içimdeki okuma isteği de kayboluyor

Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkama bakarsam şerefsizim kaç kurtar kendini
    Umarım hocam

Alıntı loiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üniversiteyi bitirmeden yurt dışına çıkman sana dışarda dez avantaj sağlar, ilerde şimdi burdan şikayet ettiğin gibi oradan şikayet etmeye başlarsın. Odtüden atatürkten bahsediyorsun, makine mühendisliği diyorsun, bende bir mühendis olarak her zaman kişinin kendini geliştirdiği kadar iyi bir mühendis olabileceğini düşünüyorum, ne kadar iyi bir mühendisse o kadar iyi bir iş bulabilir. Buraya diplomasız (niteliksiz işçi) olarak geldiğinde alt seviye işlerde çalışabileceksin, aldığın para yine ev kiralamana, araba almana yetecek, ancak bu sefer başka paran kalmayacak. Nitelikli olarak gelirsen hem sürekli olarak gelirin yükseliş gösterir, hem daima daha iyi şartlarda yaşama şansın olur.

Yani demem oki, gel yurt dışına. dışarı çıkmak için haklı sebeplerin var. ancak olabildiğince donanımlı gel. Önce kendini geliştir, sonra karşılığını bekle. Bahtın yolun açık olsun.
    Çok teşekkür ederim söyledikleriniz düşüneceğim. En çok kafama takılan durumda üniversiteyi bırakıp vasıfsız olarak gitme kısmı zaten

Alıntı pirasa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeş payında bı sahne vardı "sat gitsin. Sat sat dat" diye. Deseler ki gel burada pizza dagitacaksin koşa koşa giderim.
    hahhaah hatırlıyorum o sahneyi fakat iyice oturup düşüneyim hayatımı değiştirecek bir karar fakat bende sizin gibi düşünüyorum

Gkn55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence de okulunu bitir ve öyle git. gittiğin ülkede dilini geliştirdikten sonra git bir üniversiteye denklik al, oradaki eksik dersleri verip diplomanı tanıt. imkanların çok daha fazla olur.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buraya bağlayan şeyler olmasa giderdim. Gittiğinde orada yapacağın bir iş varsa kafası kesilmiş tavuk olup sıla hasretiyle daha da pişman olmayacaksan git.

Burada kaldığında yapacağın iş ve alacağın karşılık ile orada gideceğin yerde vereceğin emekle alacağını karşılaştır. Sen yap çıkarımını. Ama uzaktan davulun sesi hoş gelir. Ne yaparsan yap iyi araştır.
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Ben de 5 sene önce arkama bakmadan Türkiye'yi terkettim. Hiç de pişman değilim. Tr'de kazanmadığım parayı kazanıyorum. Çok şükür halim, vaktim yerinde.
    Yaşının da genç olması sebebiyle çıkabiliyorsan çık ülkeden. Hiçbirşey kaybetmezsin.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ev araba alınır bir şekilde mevzu maddiyatsa gitme, mevzu kafam rahat olsun özgür olayım, 2 laf etsem ulan acaba kim şikayet eder, 2 fikir beyan etsem silivri acaba kaç derecedir şeklinde görülmeyen ama çoğu kişinin üzerinde hissettiği baskıdan kurtulmak.

Elbette maddi kısım önemli, geçen arkadaşım 9+ senelik end. müh. 4400 brüt alıyorum dedi 7k brüte başka şirkete imza attı. 9 sene tecrübeden bahsediyorum.

Bizim gençler (seni tenzih ediyorum) kafada şöyle kuruyor, mezun olayım iyi bir şirket iyi bir maaş, + altıma yakıtı sorulmayan araç verecekler falan diye hayal aleminde yüzüyorlar.

Über antastik zeki değilseniz, ya da yaptığınız işin en iyisi fark yaratanı, değilseniz kimse size bol sıfırlı rakamlar ödemeyecek.

En basiti sen düşün tecrübesiz bir adama ne kadar maaş ödemek istersin ? Hele ki tecrübeli adamların ülkede çokça iş aradığı dönemde ?

Ben işletme mezunuyum mesela, artık ceketi assan 4 sene sonra işletme mezunu oluyor adamlar. Kıymeti yok, bu bölümü okumanın.

Ama okuyorsan da bir alana yönel oradan yürü, kendi adıma hep muhasebeydi (evet pişmanım ) 10 senedir de bu alanda hareket ediyorum, şükür iyi de bir firmada çalışıyorum, ama yine bahsettiğin rakamlar yok yani.

En basiti ist da bir ark. bir dergi'nin mali müşaviri me muhasebe müdürü aldığı para 5.5 net. İst dan bahsediyorum, bu adam her sabah yaka değiştiriyor işe gitmek için.

Başka örnek yine gebze de bir fab. da arkadaşım muh. md. alığı para 5 net + araç.

Bunlar benden max 2 yaş küçük ve mesleki tecrübesi oldukça iyi insanlar,

okulu bitirmeden gidersen bence hata edersin. Orada devam etme gibi bir durumun varsa bilemem, çok kuvvetli aile bağların yoksa burada, geride bırakamayacağın birileri yoksa git dene, türkiye bir yere gitmiyor. döner gelirsin (gelme)

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yurt dışında istediğiniz maaşları alabileceğinizi zannetmeyin lütfen cidden çok kolay bir iş değil.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

Vtec_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    7 aydir isvec te yasiyorum. Istanbul dan kalkip buralara geldim. Benim sana tek tavsiyem , en azindan okulu bitir ondan sonra yurtdisina tasin.Meslegini yapmak istemesende , En azindan elinde bir belgen olur . Gidecegin ulkeye gore degiskenlik gosterebilir fakat yurtdisinda yasamanin tek zorlugu , ingilizce yada isvecce bilsen dahi derdini tam anlatamamak. Bunun disinda pek bir zorluk yok gibi. Hersey kuralli , duzgun.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler