User Tag List

Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345
82 sonuçtan 77 ile 82 arası

Konu: BMC'nin yeni askeri pickupı

kado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kamyon veya tırlarında kullandıkları motorlardan olabilir.
    ‎kızlar uzadıkça çirkinleşiyor; kız dediğin 1.60 - 1.75 olacak. 1.85 kız mı olur ya. he bu arada 1.45 de olmaz, o ne lan öle iddaa oranı gibi..

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    BMC, kamyon / çekici / otobüs / askeri araç grubunda Amerikan markası Cummins'in 4.5 litre hacimden başlayan ve 8.9 litre hacime kadar uzanan motorlarını kullanıyor. Ayrıca en son çıkan Tuğra marka ağır vasıta aracının da sadece çekici modellerinde (TGR1846) olmak üzere Iveco'nun da zaman zaman bazı çekici modellerinde kullandığı İtalyan markası olan FPT firmasının Cursor serisi motorunu kullanıyor. Bu ünite ise 11.1 litre.

Pic-up ile ilgili yazıya bakılınca 3.8 litre olarak bahsedilen bir hacim söz konusu. Cummins'in aynı hacimde olan bazı ticari motorları var ama bunlar da max. 190 hp güç ve max. 900 nm civarı tork üretebilen üniteler.

Zaten verilen değerlere bakınca insana bir gülme geliyor, 3.8 litre, 280 hp ve 2800 nm tork çok fazla yanyana gelebilecek değerler değil. Eğer ki ortada tamamen bambaşka bir markaya ait özel üretilmiş aşırı verimli ve aşırı beslemeli bir motor yoksa muhtemelen yazım hatası söz konusudur diye düşünüyorum. Ya hacim hatalı yazılıyor ya da tork değeri. Ford'un Amerika'daki "Heavy Duty" ve hatta "Super Duty" ağır koşul Pick-up'larından yola çıkacak olursak bu serinin en büyük ağabeyleri F650 ve F750'lerde 6.7 litre V8 turbodizel motorlar mevcut ve bu hacim karşısında alınan değerler max 330 hp güç - max 950 nm tork. Bir de daha eski olan 6.8 litre V10 362hp - 620 nm tork üreten daha verimsiz bir ünite var.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı etc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BMC, kamyon / çekici / otobüs / askeri araç grubunda Amerikan markası Cummins'in 4.5 litre hacimden başlayan ve 8.9 litre hacime kadar uzanan motorlarını kullanıyor. Ayrıca en son çıkan Tuğra marka ağır vasıta aracının da sadece çekici modellerinde (TGR1846) olmak üzere Iveco'nun da zaman zaman bazı çekici modellerinde kullandığı İtalyan markası olan FPT firmasının Cursor serisi motorunu kullanıyor. Bu ünite ise 11.1 litre.

Pic-up ile ilgili yazıya bakılınca 3.8 litre olarak bahsedilen bir hacim söz konusu. Cummins'in aynı hacimde olan bazı ticari motorları var ama bunlar da max. 190 hp güç ve max. 900 nm civarı tork üretebilen üniteler.

Zaten verilen değerlere bakınca insana bir gülme geliyor, 3.8 litre, 280 hp ve 2800 nm tork çok fazla yanyana gelebilecek değerler değil. Eğer ki ortada tamamen bambaşka bir markaya ait özel üretilmiş aşırı verimli ve aşırı beslemeli bir motor yoksa muhtemelen yazım hatası söz konusudur diye düşünüyorum. Ya hacim hatalı yazılıyor ya da tork değeri. Ford'un Amerika'daki "Heavy Duty" ve hatta "Super Duty" ağır koşul Pick-up'larından yola çıkacak olursak bu serinin en büyük ağabeyleri F650 ve F750'lerde 6.7 litre V8 turbodizel motorlar mevcut ve bu hacim karşısında alınan değerler max 330 hp güç - max 950 nm tork. Bir de daha eski olan 6.8 litre V10 362hp - 620 nm tork üreten daha verimsiz bir ünite var.
    Nokta konulmuş. Fazla söze gerek yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    CBŞK nın aracı kullanması esnasında çekilen videoda motorun 4500 cc dizel olduğu söylendi. Araştırmalarda 3000 ve 3500 le bu iş olur mu diye bakılacakmış.

Bu durumda @etc nin belirttiği üzere Cummins'in 4.5 litre hacimli motoru kullanılıyor olabilir.

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dün tesadüfen aşağıdaki videoda aracın sesini duyma şansım oldu. Sese bakarsak şimdilik kaputun altında BMC'nin NeoCity şehir otobüslerinde de kullandığı 4.5 litrelik Cummins motoru var gibi. Ama bu motor idareten koyulmuş anlaşılan, ileride BMC kendi motorunu üretmeyi ve bu araçta da o motoru kullanmayı planlıyormuş. Ne diyeyim, inşallah lafta kalmaz bunlar...

Merak edenler için aracın az buçuk detaylı incelemesi;

YouTube

Videoyu izlerken şaşıp da kaldığım bir görüntüyü aşağıya ekliyorum. Kasanın kapağındaki amortisörlerin anlatımı esnasında oradaki işçiliğe, boyaya bakınca ben bu araca puanımı verdim bile... Konsept demek, yapabileceğinin en kusursuz ve çekici olanını yapmaya çalışmak demektir. Sonrasında seri üretime geçirdiğin araç o konseptin yanında sönük kalır. O nasıl bir sac, o nasıl bir boya işçiliği Allah aşkına!

Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "Ben Türk olmaktan mutluluk duymam üzülürüm"
    "... Sonra Kürt realitesi var ama desinler ki ne mutlu Türküm diyene. Ya niye desinler! Ben Türk değilim, ben Arabım."

Ethem Sancak (BMC'nin patronu)

Şirket hissesinin %49.9 u Katar'a ait, %25 i Ethem Sancak'a ait.

Şimdi bu şirketin Amerikan motoru kullanarak bir şaseye iki çelik sacı kaynatıp içine de Çin'den ithal android ekran takarak, teröristler arkasına uçaksavar atıp kullansın diye ürettiği bu pick-up nasıl yerli ve milli oluyor biri açıklasın lütfen.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler