User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Amerika'dan Yatırım Amaçlı Gayrimenkul Almak

Carmageddon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Amerika'dan Yatırım Amaçlı Gayrimenkul Almak

Arkadaşlar öncelikle daha önce bu şekilde ev, dükkan vs. alanlar varsa özellikle yazmalarını rica edeceğim.

Bundan birkaç ay evvel internette gördüğüm bir şirketle görüşüyorum, kurumsal diyebileceğim güvenli bir kuruma benziyor. Şu an özellikle Florida bölgesinde 1400 civarı gayrimenkulun property management işlemini gerçekleştiriyorlar.

Amerika'dan yatırım yapma sebebine gelirsek. Bir örnekle açıklayayım; 55000$'lık bir evin yaklaşık net kira getirisi(kira garanti opsiyonuyla beraber) aylık 450-500$ civarı oluyor. Şimdi Türkiye'de 60000$ yaklaşık 33000TL desek kira getirisi 1500-1700TL olur. Amerika'da aynı evden 2500-2800TL kira alıyorum. Ayrıca 2008 krizinden sonra hala ev fiyatlarının yıllık bazda yükseliş yaşadığını belirtiyor görüştüğüm insanlar.

Türkiye'de yabancı para birimlerinin bir getirisi olmadığı için Amerika'da ev alınca otomatik olarak aynı zamanda param dolarda da kalmış oluyor.

Ekstra bir bilgi daha vereyim, 4 ve üzerinde gayrimenkul sahibiyseniz property management işi yapacağım diyerek yatırım vizesine de başvurabiliyormuşsunuz.

Sonuç olarak tablo bu açıdan baktığım zaman bana çok kazançlı geliyor fakat daha önceden bu şekilde yatırım yapan birileriyle konuşabilirsem olayın negatif taraflarını daha net görmek adına biraz daha rahatlayacağım.

Şimdiden teşekkürler.

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aldigin kiranin yil sonunda gelir vergisini odemek zorundasin, evin yil sonunda emlak vergisini odemek zorundasin, xx birsey bozulsa yaptirmak zorundasin, $50k ya anca kumes alirsin, alsan bile anca issiz bi zenciye yada kacak meksikaliya kiralarsin kirani alamazsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turbo&quattro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aldigin kiranin yil sonunda gelir vergisini odemek zorundasin, evin yil sonunda emlak vergisini odemek zorundasin, xx birsey bozulsa yaptirmak zorundasin, $50k ya anca kumes alirsin, alsan bile anca issiz bi zenciye yada kacak meksikaliya kiralarsin kirani alamazsin.
    Cevabiniz icin tesekkur ederim. 50000$ ornek icin verdigim bir rakam. Ben tek konut icin 120-150k bandini dusunuyorum.

Vergiler ve bozulan seylerin onarimi Tr’de de ayni sekilde isliyor zaten. Ayrica evi almadan bir eksper tarafindan rapor hazirlandigi ve musluktan akan suyun basincini bile yazdiklarini soylediler.

Kiracinin kirayi odememesi veya evin bos kalmasi durumunu da dusunerek firmaya aylik kiradan verilecek %7 komisyon uzerinden kira garantisi aliyorum boylece kira ytti yatmadi derdim olmuyor.

TolgaUs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Carmageddon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevabiniz icin tesekkur ederim. 50000$ ornek icin verdigim bir rakam. Ben tek konut icin 120-150k bandini dusunuyorum.

Vergiler ve bozulan seylerin onarimi Tr’de de ayni sekilde isliyor zaten. Ayrica evi almadan bir eksper tarafindan rapor hazirlandigi ve musluktan akan suyun basincini bile yazdiklarini soylediler.

Kiracinin kirayi odememesi veya evin bos kalmasi durumunu da dusunerek firmaya aylik kiradan verilecek %7 komisyon uzerinden kira garantisi aliyorum boylece kira ytti yatmadi derdim olmuyor.
    Amerika'da yaşıyan biri Türkiye'den ev alsa birine komisyon karşılığı sen hallet kalan parayı bana gönder dese.
    Buradaki adam Amerikada ki yatırım sahibine sürekli o bozuldu para lazım bu bozuldu para lazım der.
    Yolma peşinde koşar sürekli. ABD de bu tarz işler olurmu bilinmez. 1. elden ilgilenmen lazım bence. İşler sarpa sarabilme ihtimali var.

srknzfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gelir ve emlak vergileri ortalama ne kadar oluyor? Eyalete göre değişiyor biliyorum fakat yaşadığınız yerden örnek verebilir misiniz mesela? Böyle bir yatırım yapsak Attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değer mi merak ediyorum gerçekten.

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Amerika'ya gitmene gerek yok. Kıbrıs'tan da bakabilirsin. Girne bölgesinde 2+1 daireler eşyalı min 400£.

ham - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Carolita1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amerika'ya gitmene gerek yok. Kıbrıs'tan da bakabilirsin. Girne bölgesinde 2+1 daireler eşyalı min 400£.
    bahsettiğiniz tarzda dairelerin fiyatları ne civarda peki

Emre İlbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ham Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bahsettiğiniz tarzda dairelerin fiyatları ne civarda peki
    Benim araştırdığım kadarıyla min. 300 bin lira, eli yüzü düzgünler 400 bin bandında, aylık ortalama 2000 lira getirisi olur gibi duruyor, emlakçıya vermem ben uğraşırım denilirse 2500 getirir, çokta mantıklı bir iş değil bence, o para çok daha farklı şekilde değerlendirilir

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı srknzfr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelir ve emlak vergileri ortalama ne kadar oluyor? Eyalete göre değişiyor biliyorum fakat yaşadığınız yerden örnek verebilir misiniz mesela? Böyle bir yatırım yapsak Attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değer mi merak ediyorum gerçekten.
    Emlak vergisi evin nerede olduguna, buyuklugune vs gore degiisyor ama eli yuzu duzgun, yasanilacak bir yerde orta sinif bir evin yillik vergisi ortalama $3000 civaridir ( bir arkadasimin evi Fort Lauderdale de penthouse, deniz manzarali fln.. yillik vergisi $49bin cik ) ama evin degeri $7-8m fln.

Kira geliri ise gelir vergisi sinifinda. Yil sonunda odeyecegin vergi o yil icinde ne kadar para kazandigina gore degiisyor. Az para kazaniyorsan %15 de olabilir , cok kwzaniyorsan %29 da olabilir. Ortasi diyelim %20. Ben maasimin yaklasik %20 sini gelir vergisi olarak oduyorum. Bu arkadas evini aylik binden kiralasa yilda eder $12k gelir. Bu gelirin yukarida yazdigim oranlarda vergisini dusun iste. En dusuk dilimden %15 desek yillik $1800 vergi eder. Yil icerisinde evde tadilat vs yapilirsa o harcanan parayi masraf olarak dusebiliyorsunuz ama herseyin tabiki belgelenmesi gerek.

Emlak vergisi + kira geliri icin yillik harcanan para yaklasik $5000 buda en iyimser Senaryolarda. Ev cash alinacagini varsayarsak sigorta yaptirmak zorunlu degil bildigim kadari ile ama mutlaka yapilmali, yangin, kasirga o bu ihtimaline karsi. Mesela Florida diyeyim, surekli kasirga fln oldugu icin evin camlarinin kasirgaya dayanikli yapilmasi gerekiyor sgorta yaptirabilmek icin o da yaklasik $15-20bin civari. Hay hay sigorta yaptirma istersen ama herhangibir dogal afette evin gitti.

Coluk cocugun fln varsa belki 30sene kredi alip evin iki uc kati fazla faiz odeyerek ev alinabilir ama yatirimlik ev almak Amerikada bana gore hic mantikli degil .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Carolita1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dairelerin ortalam fiyatı nedir?

Emlak vergisi evin nerede olduguna, buyuklugune vs gore degiisyor ama eli yuzu duzgun, yasanilacak bir yerde orta sinif bir evin yillik vergisi ortalama $3000 civaridir ( bir arkadasimin evi Fort Lauderdale de penthouse, deniz manzarali fln.. yillik vergisi $49bin cik ) ama evin degeri $7-8m fln.

Kira geliri ise gelir vergisi sinifinda. Yil sonunda odeyecegin vergi o yil icinde ne kadar para kazandigina gore degiisyor. Az para kazaniyorsan %15 de olabilir , cok kwzaniyorsan %29 da olabilir. Ortasi diyelim %20. Ben maasimin yaklasik %20 sini gelir vergisi olarak oduyorum. Bu arkadas evini aylik binden kiralasa yilda eder $12k gelir. Bu gelirin yukarida yazdigim oranlarda vergisini dusun iste. En dusuk dilimden %15 desek yillik $1800 vergi eder. Yil icerisinde evde tadilat vs yapilirsa o harcanan parayi masraf olarak dusebiliyorsunuz ama herseyin tabiki belgelenmesi gerek.

Emlak vergisi + kira geliri icin yillik harcanan para yaklasik $5000 buda en iyimser Senaryolarda. Ev cash alinacagini varsayarsak sigorta yaptirmak zorunlu degil bildigim kadari ile ama mutlaka yapilmali, yangin, kasirga o bu ihtimaline karsi. Mesela Florida diyeyim, surekli kasirga fln oldugu icin evin camlarinin kasirgaya dayanikli yapilmasi gerekiyor sgorta yaptirabilmek icin o da yaklasik $15-20bin civari. Hay hay sigorta yaptirma istersen ama herhangibir dogal afette evin gitti.

Coluk cocugun fln varsa belki 30sene kredi alip evin iki uc kati fazla faiz odeyerek ev alinabilir ama yatirimlik ev almak Amerikada bana gore hic mantikli degil .
    Doğal afet beni en çok rahatsız eden durumlardan. Florida'da sigortasız ev almak direk kayıp olur sanırım. Benim derdim dövizi bozsam birkaç yıl içinde paranın değeri aşırı düşüyor, bozmasam durduğu yerde bir getirisi yok. Kendim de inşaat sektöründe olan biri olarak, kelepir olmadığı sürece Türkiye'de gayrimenkul almak şu an hiç mantıklı değil. Kira gelirleri artık bir şey ifade etmiyor. 500 bin liralık dairenin 1400 liralara kiralandığı durumlar gördüm. Uzun sürede bu durumun düzeleceğini düşünmüyorum.

dasemert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kıbrıs'ta Girne bölgesi için merkezde 2+1 daireler genelde 70k sterlinden başlıyor.Yeni bitmiş daire ararsanız da 70-110k sterlin arası değişiyor.Girne merkeze 10-15 km mesafedeki çevre beldelerde 60k sterline bulunabilir.
    dasestar

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Dairelerin ortalam fiyatı nedir?

Doğal afet beni en çok rahatsız eden durumlardan. Florida'da sigortasız ev almak direk kayıp olur sanırım. Benim derdim dövizi bozsam birkaç yıl içinde paranın değeri aşırı düşüyor, bozmasam durduğu yerde bir getirisi yok. Kendim de inşaat sektöründe olan biri olarak, kelepir olmadığı sürece Türkiye'de gayrimenkul almak şu an hiç mantıklı değil. Kira gelirleri artık bir şey ifade etmiyor. 500 bin liralık dairenin 1400 liralara kiralandığı durumlar gördüm. Uzun sürede bu durumun düzeleceğini düşünmüyorum.
    @dasemert güzel cevap vermiş. Ben çok arkadaşımı oradan ev almaları konusunda ikna ettim. Hepsi de memnunlar. Üniversite öğrencileri olduğu sürece ev boş kalmaz.

TechTurkey M_PROJECT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Maksatiniz param erimesin 120-150 bagladigim ev kirasi ile kendi giderlerini karsilasin ise alirsiniz. Emlakciniz ile hukuki anlasma yaparsaniz da tum ev islerinin takibini adiniza yapar ama karsiliginida alir.

Amerika'nin guneyi bu tip yatirimlar icin uygun. Kuzeyde de firsatlar var yok degil. (dogu yakasi icin konusuyorum)

Avrupa'da dusunulebilinir, brexit de bir etken. Ogrenci sehirleri yatirim icin cok mantikli ama rakamlar da yuksek. Hollanda'da suan oyle bir yatirim yapmak uzereyiz. Sonuclandiginda detayli bilgi verebilirim.
    Straights are for fast cars, but turns are for fast drivers!

milksop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2010-2011 yollarında bostanda kaldığımda kiralar ciddi yüksekti. öğrenci şehri sonuçta doğu olarak oralar düşünülebilir. doğal afet yönündende daha sağlıklı bir şehir.

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yahu bono alsana dolar uzerınden.
    Hem yuksek dolar faızı alırsın,hem vergı yok.
    Maceraya gırmeye ne gerek var.

SeK23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki elimizi kolumuzu sallayarak herhangi bir eyaletten ev ya da daire satın alabiliyor muyuz ?

Bunun belli bir limiti var mıdır ?

anamur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Renault Sport

TechTurkey M_PROJECT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SeK23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki elimizi kolumuzu sallayarak herhangi bir eyaletten ev ya da daire satın alabiliyor muyuz ?

Vatandas veya green card sahibi olmayanlar icin olan vergi numarasi alip satin alma islemini yapabilirsiniz. (individual tax payer)
    Straights are for fast cars, but turns are for fast drivers!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dasemert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kıbrıs'ta Girne bölgesi için merkezde 2+1 daireler genelde 70k sterlinden başlıyor.Yeni bitmiş daire ararsanız da 70-110k sterlin arası değişiyor.Girne merkeze 10-15 km mesafedeki çevre beldelerde 60k sterline bulunabilir.
    Teşekkür ederim. Kıbrıs hiç aklımda yoktu, fiyatları bilmek iyi oldu.
    Alıntı M_PROJECT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maksatiniz param erimesin 120-150 bagladigim ev kirasi ile kendi giderlerini karsilasin ise alirsiniz. Emlakciniz ile hukuki anlasma yaparsaniz da tum ev islerinin takibini adiniza yapar ama karsiliginida alir.

Amerika'nin guneyi bu tip yatirimlar icin uygun. Kuzeyde de firsatlar var yok degil. (dogu yakasi icin konusuyorum)

Avrupa'da dusunulebilinir, brexit de bir etken. Ogrenci sehirleri yatirim icin cok mantikli ama rakamlar da yuksek. Hollanda'da suan oyle bir yatirim yapmak uzereyiz. Sonuclandiginda detayli bilgi verebilirim.
    Yatırımınızı tamamlayınca bilgilendirirseniz sevinirim, özellikle Türkiye'de yaşayıp, yurtdışına yatırım yapmış birinin yaşadığı zorluklar, negatif şeyler önemli benim için.

Alıntı milksop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2010-2011 yollarında bostanda kaldığımda kiralar ciddi yüksekti. öğrenci şehri sonuçta doğu olarak oralar düşünülebilir. doğal afet yönündende daha sağlıklı bir şehir.
    Evet Boston'ı bende çok beğeniyorum ama vergiler konusunda bir fikrim yok. Florida vergiler açısından en uygun eyaletlerden biri olarak gözüküyor.
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yahu bono alsana dolar uzerınden.
    Hem yuksek dolar faızı alırsın,hem vergı yok.
    Maceraya gırmeye ne gerek var.
    Murat abi daha önce hiç bono,tahvil almadım fakat geçenlerde bir arkadaşımda önerdi bonoyu. Araştırıyorum şu an.

Alıntı anamur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim.
    Alıntı SeK23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bildiğim kadarıyla hiçbir limit yok. Hatta uygun görülürseniz bir Amerikan bankasından krediyle ev bile alabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler