User Tag List

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
125 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Yurtdışında yaşayanların önerleri ve tecrübeleri

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle bi bakıyorum da, yoksa ironi mi yaptı yahu, bak emin olamadım şimdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dieselpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçen üsküdardayım arkadaşıma gidiyorum yaşıtım 3 arkadaş..birinin kullandığı cümleye kanıt oldum. '' Millette Avrupa özentiliği var..'' muhtemelen hiç yurtdışına çıkmadı, atgözlüğünü takıp milletimizin en iyi yaptığı şeyi, konu hakkında hiçbir bilgisi tecrübesi olmadan yorum yapmaya devam ediyor..
    Ya şöyle, şu denir, eyvallah;

Dersin ki, arkadaş oralarda yaşamak zor, okulu, çocuğu, bilmemnesi, yeni bi yaşam kurmak, işte yok efendim ırkçılık, orada bizdeki Suriyeli gibi muamele görmek, toplumda saygınlık kazanıp ayak uydurmaya çalışmak zor falan filan dersin, yine anlarım.

Burada mıydı, bir arkadaş mı anlatmıştı, adam Norveç'te, o kadar modern yer, ırkçılık vs minimumda olmasına rağmen bizim gibi esmer adamlara "kara kafalar diyorlar" diyordu.

ABD bu işin uç noktası, en kıl noktası, o salak salak cahil Amerikalılar size böyle tepeden bakıp bişeyler yapmaya çalışmıyor mu, kafasına koyasım geliyor. Ama yaşam şartları olarak bak, asgari ücret de alsan, pizza da dağıtsan, buradan iyi yaşıyorsun. Bişeyleri göze alan adam gidiyor, orada öyle çalışmayı da göze alıyor. Çünkü biliyor ki hem hakkını alacak, hem insan gibi yaşayacak.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı muzurasd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    buradaki asgari ücretliden daha iyi şartlarda yaşamıyosun ama yinede oradasın .
    Adam asgari ücretin biraz üstü kazanıp sıfır civic almış leasing de olsa, kaldı ki arabanın sıfır fiyatı 18.000 USD miş, ödediği kirada 2000 usd.

Yani 9 aylık kiraya adam sıfır civic alabiliyor. Abd de asgari ücret 7.5 USD/saatmiş. Yani 30 USD ye alkollü bir yemek yemek için 4 saat çalışması lazım.

Burada ortalama alkollübir yemek 100 TL olsa bunun için neredeyse 1 gün çalışman lazım.

Hadi onu da geçtim, adamın kiraladığı aracın kirası (200 /7.5) 26,66 saatlik asgari ücrete tekabül ediyor TR de 3.000 TL alsa bu adam saat ücreti (3000/30 gün/ 7,5 saat ) o da 13.33 TL yapar, 13.33 x 26.66 = ~ 356 TL yapar, o paraya TR de vites kolunu bile kiralayamazsın sıfır civic'in.

Yorumları neye göre yapıyoruz çok merak ediyorum bazen

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aday31 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet h1 başvurusu yaptım 3 yillik vize aldim .
    Valla helal olsun, biz orda okuduk sponsor olacak bir iş veya firma bulamadık.

Umarım, GreenCard sürecinde başlar ve kurtulursun vize işinden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumların başlıktaki amacından sapmamasını rica ediyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    adam garsonluk yapıp daha kötü şartlarda diyorsun ya, TR de olsa belki onu bile bulamayacak.

İşsizlik oranı %13 olmuş ülkede, enflasyon reel olarak %30'un üzerinde, her gün kazandığın biraz daha eriyor sabit maaşlı arkadaşların.

Bazen trolleniyor muyuz diye düşünüyorum yoksa apaçık bir gerçeği bu kadar görememek çok enteresan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adam asgari ücretin biraz üstü kazanıp sıfır civic almış leasing de olsa, kaldı ki arabanın sıfır fiyatı 18.000 USD miş, ödediği kirada 2000 usd.

Yani 9 aylık kiraya adam sıfır civic alabiliyor. Abd de asgari ücret 7.5 USD/saatmiş. Yani 30 USD ye alkollü bir yemek yemek için 4 saat çalışması lazım.

Burada ortalama alkollübir yemek 100 TL olsa bunun için neredeyse 1 gün çalışman lazım.

Hadi onu da geçtim, adamın kiraladığı aracın kirası (200 /7.5) 26,66 saatlik asgari ücrete tekabül ediyor TR de 3.000 TL alsa bu adam saat ücreti (3000/30 gün/ 7,5 saat ) o da 13.33 TL yapar, 13.33 x 26.66 = ~ 356 TL yapar, o paraya TR de vites kolunu bile kiralayamazsın sıfır civic'in.

Yorumları neye göre yapıyoruz çok merak ediyorum bazen
    2000 dolar değil, 200 dolar yazmış taksitlere.
    Kaliforniya'da saatlik ücret 12-15 dolar arası, 7.5 değil.
    O arkadaşın yorumu bayağı talihsiz olmuş malesef................
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tr olarak ciddi soru şu olmalı bu çocuklar daha iyi şartlar olmadan oradan gidip garsonluk yapıp yer siliyor ama yinede orası diyor sosyal açıdan incelenmesi gereken ciddi durum olarak görüyorum
    Garsonluk kötü mü?
    Grupta barmen olan arkadaş var USA'da. Paylaşımlarını, mesajlarını görmedin galiba.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada belki yardımı dokunur, geçen günlerde yanımdaki çalışma arkadaşım "eş durumundan" Almanya'ya gitti.

Eşi burada Mercedes'te mühendis olarak çalışıyormuş, Almanya Würth'ten teklif gelmiş, vatandaş eşinden yaklaşık 2 ay önce falan gitti. Kız da geçenlerde çocuğu falan kaptı yanına gitti. İşyerinden de ücretsiz izin aldı.

Çünkü, bu süreçte yanlış bilmiyorsam şöyle bir durum gelişti; Würth demiş ki "önce seni 6 ay deneyeceğiz". Gerçi muhabbet ettiğimizde, adamı Mercedes Türkiye'den Almanya'ya teklif edip çağıran adam, 6 ay sonunda da bırakmaz. Ama yine emin olamadıkları için bazı şeyleri tam ayarlayamadılar giderken.

Örneğin ev tutmak istediler, 1 seneden aşağı kontrat yapan olmadı, çözüm olarak AirBnb'den 6 aylık ücreti peşin verip bir ev tuttular.

Çocuk ve kendisi için sanıyorum dil kursu istendi. Gitmeden onları ayarladı ve belgelerini bi yerlere gönderdi yanlış hatırlamıyorsam.

Yaklaşık 1 ay uğraştı, belgelerdi, şuydu buydu, ha gitti ha gidiyor... Aha şimdi yanım boş

Başka bir arkadaşım TÜBİTAK'tan değişik bir program buldu (ki çok söver, hayret ettim demek çıkıyormuş, torpil falan dönüyodur kesin diyordum dedi), kendisi Genel Cerrah, 1 sene ABD'ye gidip kalacak, dönüşte 2 sene burada zorunlu hizmet şartı var. Öğrendiklerini gel burada uygula falan gibi bişey olacak sanıyorum. Adam kendisini çok güzel geliştiriyor, daha önce benzer şekilde Paris'e gitti. Bunları tamamladığında CV'si coşacak, artık yurtdışına mı gider, ABD'de mi kalır, gelir burada bi özel hastanede başhekim olur, aylık güzel para mı kaldırır bilemiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2000 dolar değil, 200 dolar yazmış taksitlere.
    Kaliforniya'da saatlik ücret 12-15 dolar arası, 7.5 değil.
    O arkadaşın yorumu bayağı talihsiz olmuş malesef................
    Ben ev kirası ile kıyasladım, 9 kiraya sıfır civic alınabiliyor'u vurgulamak istedim

Konu sahibinin affına sığınıyorum, çok manasız bir yorum görünce yazmak istedim (ilk alıntım için)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alınan Dolar maaşı TL kuru ile çarpıp "eeee ne farg var Dürkiye'den anuagoym"ler burada da var demek

Akıl almıyor gerçekten.

Adam 6 ayda sıfır araba aldım diyor, asgari ücretin az fazlası ile.

Bizde 7.500 maaşlı adam 6 ayda araba alamıyor.

Dalga geçer gibi... İncelenmesi gereken ciddi durum başka da... Neyse.
    hocam hayat arabadan mi ibaret hastaneye yolu düşsünde dişçiye gitsin ceza yesin avukat tutsun ne bilim birsürü olay bi araba ucuz tamam arabada araba sadece
    Alıntı MiaMi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Köfrezde klima açık drag yapan ankaradan dönerken 290 + da motorcunun yanına gelip sigara yakan kaç kişi kaldı kardeşim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Garsonluk kötü mü?
    Grupta barmen olan arkadaş var USA'da. Paylaşımlarını, mesajlarını görmedin galiba.
    kötü demedim ama burada evini yurdunu dostunu bırakıp gitmeye değecek bir meslek değil bana göre
    Köfrezde klima açık drag yapan ankaradan dönerken 290 + da motorcunun yanına gelip sigara yakan kaç kişi kaldı kardeşim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kötü demedim ama burada evini yurdunu dostunu bırakıp gitmeye değecek bir meslek değil bana göre
    meslek için gitmiyor kimse zaten,

mesleğinin karşılığını aldığı için gidiyor,

konunun amacını yukarda belirttim, tecrübe ve öneriniz varsa buyrun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    burada yabancı şirkette çalışıyorum gitme imkanım varmı var ama buradan yaşaığım hayatı orada verdikleri para ile yaşayamam,dersenki burada ne kazanıyosun inan kötü bana göre daha iyisi olması lazım ama belli standart tutturmuşum gerçekten para bazlı değecek fark kazanacağını düşünüyorsan git
    her zman dediğim gibi hayat arabadan ibaret değil ki tamir ettirsen saatine şarj ederler oralarda. Eşin doğum yapar para çocuk okula gider para tr kafası gibi düşünme benim düşüncelerim tabiki
    yine diyorum fark çoksa git değer geçen de makina mühendisi çocuk kaçmaya çalışıyor du forumdan güzel kardeşim kaçtane tecrübeli adam var forumda bence tr herşeye rağmen daha iyi benim fikrim

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    burada yabancı şirkette çalışıyorum gitme imkanım varmı var ama buradan yaşaığım hayatı orada verdikleri para ile yaşayamam,dersenki burada ne kazanıyosun inan kötü bana göre daha iyisi olması lazım ama belli standart tutturmuşum gerçekten para bazlı değecek fark kazanacağını düşünüyorsan git
    her zman dediğim gibi hayat arabadan ibaret değil ki tamir ettirsen saatine şarj ederler oralarda. Eşin doğum yapar para çocuk okula gider para tr kafası gibi düşünme benim düşüncelerim tabiki
    yine diyorum fark çoksa git değer geçen de makina mühendisi çocuk kaçmaya çalışıyor du forumdan güzel kardeşim kaçtane tecrübeli adam var forumda bence tr herşeye rağmen daha iyi benim fikrim
    arabamı tamir ettiriyorum istanbulda işçilik alıyorlar, eşim doğum yaptığında düzgün bir hastanede olsun istiyorsam özel sağlık sigortası yaptırmam lazım para, istanbulda adam gibi eğitim veren devlet okulu 3 tane ancak bulursun özel okula gönderiyorum 70 lira yıllığı...

dolayısıyla yaşam standartlarımız ne yazık ki avrupa-amerika ile karşılaştırılabilir durumda değil.

ülke olarak en çok övünebileceğimiz ve yurtdışını gömebileceğimiz konu sağlık sistemi. Ki o da her yıl ne yazık ki kötüye gidiyor ama daha amerika seviyesine gelmesine çok var bozulmanın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Cimmeria Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabamı tamir ettiriyorum istanbulda işçilik alıyorlar, eşim doğum yaptığında düzgün bir hastanede olsun istiyorsam özel sağlık sigortası yaptırmam lazım para, istanbulda adam gibi eğitim veren devlet okulu 3 tane ancak bulursun özel okula gönderiyorum 70 lira yıllığı...

dolayısıyla yaşam standartlarımız ne yazık ki avrupa-amerika ile karşılaştırılabilir durumda değil.

ülke olarak en çok övünebileceğimiz ve yurtdışını gömebileceğimiz konu sağlık sistemi. Ki o da her yıl ne yazık ki kötüye gidiyor ama daha amerika seviyesine gelmesine çok var bozulmanın.
    objektif yorum haklı olduğun konular var abi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ha bu arada, ABD'ye gidecek doktor arkadaşın ailesi için gitmeden önce baştan sağlık sigortası istemişler, toplamı 17.000 Dolar gibi bişey yapıyor diyordu.

Hükümete çok sövse de, sağlık sistemi bizde yine iyi diyordu bunlara göre. Sigortasız bela işler orada sağlık olayı...

Başka bi arkadaş da G.Afrika'da, geçen hastaneye gittim her işlemden önce ağzıma posu dayadılar diyordu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam hayat arabadan mi ibaret hastaneye yolu düşsünde dişçiye gitsin ceza yesin avukat tutsun ne bilim birsürü olay bi araba ucuz tamam arabada araba sadece
    Şunu demek istiyorum; arabadan ibaret elbette değil de, yaşam şartlarını göstermesi bakımından bi kriter sonuçta. Buradan kötü mü, değil. Ha ben buradan kalkıp oraya benzincilik, pizzacılık yapmaya mı giderim, hayır... Bu ilk başlarda, gençken yapılacak şeyler. Şimdiki durumda ya bir ticari bişey bulmak lazım, ya da meslekle ilgili bişeyler yapıp gitmek lazım.

Yoksa burada mühendis ol 10 kaat maaş al, orada git 2.000 dolarla geçin demiyor kimse

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar buradaki olay Türkiye kötü kaka herkes gitsin değil. bana soracak olursanız gitmek isteyen hayatında farklı bir tecrübe yaşamak isteyen varsa bunu mutlaka yapsın. Kimse oturup dışarıya gitti diye vatandaşlını veya doğduğu toprağını ebediyen terk etmiyor. Bugün iş dünyası veya yaptığınız meslek neyse doğduğunuz ülkeden ibaret değil. Özellikle ben bunu diğer ülkelerde açık gördüğüm fırsatlarla daha iyi yaparım diyorsanız bence denemeizde fayda var. Hatta bizim ülkemizde karşılığının tam alınmadığı bir çok meslek sınırdan öbür tarafa geçtiğiniz takdirde en karlı meslek haline geliyor. Çalıştığınız her dakikanın kuruşu kuruşuna karşılığını alıyorsunuz. Mesainiz bittikten 2 dakika sonra bile kimse gelip şunuda bitir demiyor diyemiyor. Hatta siz sosyal hayatınızdan ödünverip yaptığınız zaman garip karşılaşılanıyorsunuz. Burada o çöpçü bu mimar, o garson gibi bir ayrım sös konusu değil. yıllardan beridir bu şehire gelirim ve hep aynı oteld ekalırım abi 7 yıldan beir barda çalışan barnen, çalışan garson aynı olurmu ? 7 yıl yok mu müdür olmak istiyen, yok mu CEO olmak isteyen elbet vardır ama benim anladığım millet zaten bir şekilde para kazanıp hayatını istediği standartlarda geçirebiliyorsa ve hobilerine zaman ayırabiliyorsa hiç yükselmek daha bişeyler kazanmak istemiyor. Son olarak, bana deserdiki abi 7 yıl sonra buraya taşınacaksın ve burada yaşayacaksın hassstr ordan derdim hiç buraya taşınacağım aklıma gelmezdi. Bunlar benim bu kısa süre içinde edindiğim kısa tecrübeler. eğer fırsatınız varsa veya denemek istiyorsanız uğraşın, beğenmezseniz yapamazsanız Türkiye kapı gibi orada bekliyor olacak.

Eğer olayın geçim kısmı ile ülkemizi karşılaştıracaksak, adamlar öylebir sistem kurmuşki ancak isteyerek ve bilerek aç kalaiblirsin. herkese her keseye göre bir hayat standardı var. Ev alışverişi yapmak pahalı değil. Okul demişsiniz, benim çocuğum yok ama olan arkadaşlarıma okul bedava. araba demişsiniz ki en çok sorulan soru. kesenize göre istediğiniz arabayı rahatlıkla alırsınız. bu iş böyle gider.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum Hakikaten Türkiyenin hizmet, bankacılık, devlet daireleri (e-Devlet), kültür, bizim insanımızın "abi yaparız" mantığı, anlamadığı konu bile olsa sana yardım etmesi gibi gibi yönlerine bakıcak olursak hakikaten iyiyiz. Buradaki bazı saçmalıkları görseniz delirirsiniz. ulan avrupanın beşiğinde ne neden mektupla ödeme emri falan dersiniz
    74 model sehpa...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler