User Tag List

Sayfa 5/7 İlkİlk ... 34567 SonSon
125 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: Yurtdışında yaşayanların önerleri ve tecrübeleri

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kuzen güzel konu açmışsın ben de kısaca paylaşayım düşüncelerimi.

2015-2016 döneminde Erasmus öğrencisi olarak 1 yıl Polonya'nın güneyinde Legnica şehrinde yaşadım. Bu süreçte Çek Cumhuriyeti - Macaristan - Avusturya - Almanya - İtalya - Fransa - Hollanda - Belçika bol bol gezip dolaşma imkanım oldu.

Siz saygılı - düzgün - iyi niyetli - kibar (yani olması gereken şekilde) bir insan olduğunuzda %90+ katolik ve ağır dindar Polonya'da esmer ten renginiz siyah saçınız sakalınızla bile en ufak bir sorun yaşamadan mutlu mesut geçinebiliyorsunuz. Elbette Avrupa'da yerleşik Türk toplulukları en kötü şekilde tanıtıyor kültürümüzü ve bunun ön yargıları kimi yerlerde karşınıza çıkabiliyor. Ama bu yargıları kısa süre içinde kırmak dediğim gibi sizin elinizde.

Kanıtlanmış verileri, kafasını penceresinden dışarı uzatmamış kişilerle tartışıp bir yere varamayacağınız kesin.

Çok alakasız saçma bir ülkeye gitmedikçe, her yerde bizden iyi satın alma gücünüz ve emek karşılığı bir hayatınız olur. Kimi yer daha pahalı, kimi ülkede fırsatlar daha çok, kimi ülke göçmene daha açık vs vs ama her türlü daha huzurlu bir hayat var.

Araba endeksli düşünmeyin denmiş, tartışmadan - kavgadan - düzen bozan cahil ahmaklarla uğraşmaktan ve aynı döngüyü tekrarlamaktan bahsediyor muyuz ? Kurala uyduğunuz halde uymayan bir sığırla tartışmadığınız koca bir yıl düşünün. Bunlardan bahsedelim mi ?
    Ya da eşinize laf atılmadan, marslı gibi bakılmadan gezebilmekten ?

Yurt dışında yaşayıp şikayet eden burası daha iyi diyen kişi çok yüksek ihtimalle medeni yaşamın gereklilikleri ile problem yaşayan güruha mensuptur.
    -Fırat

lancerevo8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dieselpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    davetiye işini bugün hallettim,

diğer ıvır zıvırları da halledip önümüzdeki hafta vize başvurusunda buluncam inşallah
    abi selam, yeşil pasaport var bende ve gideceğim ülkeye vizesiz daha önce seyahat ettim davetiye falan işlerini yaptıktan sonra vizeye başvurmama gerek var mı hiç bilgin var mı bu konuda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı lancerevo8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi selam, yeşil pasaport var bende ve gideceğim ülkeye vizesiz daha önce seyahat ettim davetiye falan işlerini yaptıktan sonra vizeye başvurmama gerek var mı hiç bilgin var mı bu konuda
    Her ülkenin prosedürü farklı ne yazık ki, gittiğin ülkenin konsolosluk sayfasına baktın mı hiç

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dün bilet alıyım dedim tarihleri kesinleştirmiştim,

pasaportun tarihi bitmek üzereymiş , biraz daha ertelendi gidiş tarihi...

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir diğer güncel konuda yazmıştım burada da bulunsun madem,

Marmara Endüstri Müh mezunuyum, burada yeni mezuna göre çok iyi şartlarda şatış şefi olarak çalışıyorken MBA için New York'a gittim, 1 yıl da çalışma izniyle 3 yıla yakın kaldım

Bi elim yağda bir elim balda krallar gibi hayat yaşıyordum oranın 3 bin dolarıyla buranın 20bin liralık hayatına denk geliyordu heralde, haftada 3 gece Manhattan'da çıksam ay sonu para artabiliyordu

Neyse, 2 sene dolmaya yakın baktım bu hayat benim tam istediğim şey değil, garajımda tüm rüya arabalarım olsa da onları değerli kılan aslında beraber tadını çıkardığın insanlarmış. Burada çok değişik çevrelerden arkadaşlarım var, sürekli dışarda vakit geçirmeyi severim, bir hayat arkadaşım falan olsa belki mevzu değişirdi ama istediğim gibi yerli veya yabancı bir hatun da bulamadık, buradaki hatunu da bıraktık, şimdi hala sapım, orada bi gol attım kendime ayrıca

Eğer sosyal çevrene falan çok düşkün değilsen git, maddi anlamda vasıfsız işlerle dahi çok kolay iş bulur rahat da yaşarsın. Okurken off-the-book olarak valelik yaptım, tezgahtarlık yaptım, marangoz çıraklığı yaptım vs aylık ennnn az 2000 dolar kazanıyordum.

Ama sen yine de diplomanı al git, o süreçte work and travel yap erasmus yap onlara kas. Ama okulu bitir önce.

He bu şartlarda Amerika'da kurumsal bir firmada iş bulamadım, etrafımdan ciddi kasanlar oldu yine yok Ancak atıyorum Colgate TR'de çalışıp oraya transfer olanlar oldu veya Coca Cola'da sağlam pozisyonda çalışırken Amazon'a uğraşıp girenler oldu gibi..

Şu an napıyorum dersen 2018 başında geldiğimde ekonomik şartlar kötü olduğu için kesinlikle umduğumu bulamadım, 6-7 bine başlarım derken 5 anca kazanıyorum ki ilk geldiğimde 2700'e imza atmıştım bi patron firmasında , yaşıtlarım min 7 maks 12 bandına oturdu ama istisnalar var tabii. Çok şükür halimize

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir diğer güncel konuda yazmıştım burada da bulunsun madem,
    Garajımda rüya arabalarım vardı demişsiniz hangi arabaları almıştınız orada mahsuru yoksa merak ettim.

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rx-7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Garajımda rüya arabalarım vardı demişsiniz hangi arabaları almıştınız orada mahsuru yoksa merak ettim.
    rüya arabalarım vardı dememiş, garajımda rüya arabalarım olsa da tadını çıkaracak arkadaşlar olmazsa anlamı yokmuş demiş.

Yani yazar burda diyor ki, en kral arabaları alsam da tadını çıkaracak arkadaşlar bulamadım, istediğim gibi bir hatun da bulamayınca tek başına takılmak tad vermedi döndüm ülkeye

Yabancı ülkede sıfırdan sosyal çevre oluşturmak gerçekten zor iş, Türkiye'de çok sosyal çevreniz varsa gittiğinizde belli bir çevre kurana kadar çok mutsuz olabilirsiniz gerçekten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu cümle sanırım;

garajımda tüm rüya arabalarım olsa da
    Benim hayalim E46 M3'tü zaten, E46 330ci cabrio ile başlayıp yanında Evoque kullandığım bir garajım da oldu, yaptığım iş dolayısıyla da M, AMG ve S serilerinin hepsiyle haşır neşir oluyordum. Bimmerfest tarzı etkinliklere katılım, otoban gazlamaları vs hepsine katıldım ama gün sonunda burada istanbul park pist günlerine Polo'mla katıldığımda aldığım hazzı almadığımı gördüm

Demek istediğim bu, yoksa exotic koleksiyonum olmadı yani

Ferhat_V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    beyler istanbuldan cebine ufak bir miktar doları koyup türkiye de her şeyi silip unutup..doğru düzgün dil de bilmeden amerikada yapılır mı ? sıfırdan hayat kurmaktan bahsediyorum..
    sosyal çevre filan dert etmeden sadece amerikada yaşamak için gitmeyi düşünen birine tavsiyeniz var mı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ferhat_V Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    beyler istanbuldan cebine ufak bir miktar doları koyup türkiye de her şeyi silip unutup..doğru düzgün dil de bilmeden amerikada yapılır mı ? sıfırdan hayat kurmaktan bahsediyorum..
    sosyal çevre filan dert etmeden sadece amerikada yaşamak için gitmeyi düşünen birine tavsiyeniz var mı ?
    Bu şekilde amerikaya nasıl girebileceksin ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dieselpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu şekilde amerikaya nasıl girebileceksin ?
    vize bilet filan harici..hayat kurmak için gitmek isteyene başka neye gerek var ki ?

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vize olduktan sonra yapilir tabiki.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu cümle sanırım;

Benim hayalim E46 M3'tü zaten, E46 330ci cabrio ile başlayıp yanında Evoque kullandığım bir garajım da oldu, yaptığım iş dolayısıyla da M, AMG ve S serilerinin hepsiyle haşır neşir oluyordum. Bimmerfest tarzı etkinliklere katılım, otoban gazlamaları vs hepsine katıldım ama gün sonunda burada istanbul park pist günlerine Polo'mla katıldığımda aldığım hazzı almadığımı gördüm

Demek istediğim bu, yoksa exotic koleksiyonum olmadı yani
    Anladım,o şekilde diyorsunuz M ler her memlekette iyi para diyorlar tabi orada çok daha temizleri vardır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turbo&quattro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen bence de gidilir hiç sorun olmaz, "20 yıldır buradayım, gavurun tek kelimesini öğrenmedim!!" diyen insan gördü bu gözler New Jersey'e git Paterson bölgesine, Türk mahallesinde yaşarsın iş de bulursun, dili de zamanla öğrenirsin. Aç kalmazsın bi süre sonra ilticaya falan başvurursun öyle sürer gider

Anladım,o şekilde diyorsunuz M ler her memlekette iyi para diyorlar tabi orada çok daha temizleri vardır.
    Hayır aslında M çok ucuz, çünkü asıl macera aldıktan sonra başlıyor. 10'a E46 M3, 20'ye E92 M3, yine 20'ye E60 M5-M6 alabiliyorsun ama, ama...

En basitinden marş motoru çıkması $50 ama sökmesi takması $200 verdim parça bedava ama elinden gelmeyen bir mevzu olduğundan işçiliğe çok bayılıyorsun

street edge diye amerikan yapımı dedikleri orada yaygın bir coilover aldım 0 olarak $300'a, montaj + rot ayarına $600 istediler en uygun. 2 gün evde uğraştım kendim taktım sonunda

Bu iş avrupada da böyle amerikada da. elinden iş gelen bassın gitsin bir şekilde tutunur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen bence de gidilir hiç sorun olmaz, "20 yıldır buradayım, gavurun tek kelimesini öğrenmedim!!" diyen insan gördü bu gözler New Jersey'e git Paterson bölgesine, Türk mahallesinde yaşarsın iş de bulursun, dili de zamanla öğrenirsin. Aç kalmazsın bi süre sonra ilticaya falan başvurursun öyle sürer gider

Hayır aslında M çok ucuz, çünkü asıl macera aldıktan sonra başlıyor. 10'a E46 M3, 20'ye E92 M3, yine 20'ye E60 M5-M6 alabiliyorsun ama, ama...

En basitinden marş motoru çıkması $50 ama sökmesi takması $200 verdim parça bedava ama elinden gelmeyen bir mevzu olduğundan işçiliğe çok bayılıyorsun

street edge diye amerikan yapımı dedikleri orada yaygın bir coilover aldım 0 olarak $300'a, montaj + rot ayarına $600 istediler en uygun. 2 gün evde uğraştım kendim taktım sonunda

Bu iş avrupada da böyle amerikada da. elinden iş gelen bassın gitsin bir şekilde tutunur
    Aslında birim para olarak bakıldığı zaman coilover montajını tr de de 350-400 den aşşağı yapmazlar sanırım orada parça fiyatına göre yüksek olunca göze büyüyordur bir de burda ustalık öğrenip gitmek lazım oraya o zaman

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turbo&quattro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

yani başka ülkelerden Türkiyeye gelip bir şekilde tutunabilen insanlar olduğuna göre bizimde amerika da aynı şekilde yaşayabilmemiz lazım..ciddi şekilde gitmek istiyorum ama orda ne tanıdık var ne tecrübem..yani gittiğim gün sokaktayım direk
    orda yaşayım beni biraz idare edicek birini bulsam direk giderim pek iş de seçmem sıkıntısız keyif olmuyor sonuçta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yani başka ülkelerden Türkiyeye gelip bir şekilde tutunabilen insanlar olduğuna göre bizimde amerika da aynı şekilde yaşayabilmemiz lazım..ciddi şekilde gitmek istiyorum ama orda ne tanıdık var ne tecrübem..yani gittiğim gün sokaktayım direk
    orda yaşayım beni biraz idare edicek birini bulsam direk giderim pek iş de seçmem sıkıntısız keyif olmuyor sonuçta
    İş İlanları - İş Verenler | USAilan.com – Amerika seri ilanlar – Amerika'nın Turkce ilan sitesi

Bu ve benzeri 1 site daha vardı sanki

Gir bak konuş ayarla bas git, işin de evin de hazır olsun

VW6R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Saat 23 itibari ile Türkiye’ye veda ediyorum. Umarım herkesin gönlünden geçenler gerçek olur..
    07 DCS 35 2011 Polo 6R 1.2 TDI
    07 DDR 89 2012 Polo 6R 1.4
    07 DBT 98 2013 Polo 6R 1.4
    07 DDZ 05 2014 Polo 6R 1.2 TSI
    07 DJJ 87 2017 TIGUAN 1.4 TSI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VW6R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Saat 23 itibari ile Türkiye’ye veda ediyorum. Umarım herkesin gönlünden geçenler gerçek olur..
    nereye ?

almanya amerika ise şimdiden hayırlı olsun gelecek günlerinde başarılar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler