User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
43 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yanlış gelen doğalgaz faturası

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yanlış gelen doğalgaz faturası

Herkese selamlar,böyle bir konu açacağım da aklıma gelmezdi. Her şeye çözüm bulduğumuz gibi umarım buna da buluruz gereken işlemleri yaptırırız.

Merkezi sistem ile ısınan bir apartmanda oturuyorum. Düğünden itibaren 1 seneyi doldurmuş bulunuyorum,illet ,cahil,sonradan görme bir apartmana denk geldik Lanet olsun.
    Ağustos ayının ısınma gider faturası olarak tarafıma 400 lirayı bulan abartılı bir rakam geldi. Bakın Sivasın soğuk kış aylarında böyle bir fatura gelmiyor bana,aidat ile birlikte 600 tl leri buluyor. Bir terslik olduğu açık.

Kayserili bir ısı pay ölçer firması yürütüyor bu işleri,aradım bir hata olduğunu söyledim. Onlar da muhakkak bir araştıralım dediler 1 haftadır dönüş yapmadılar,apartman yönetimi ile görüştüm hatta yönetici ile bire bir. Olacak şey değil ,herhalde bir yanlışlık var sayaç temizliği gerekli dediler. Senin faturan 56.64 tl ,geri kalanını 40 daireye böleriz dedi. Eyvallah dedim konu kapandı. Hatta faturayı görünce hanımla gittik tüm odalara baktık,kalorifer peteklerinin derecesini açık mı unuttuk diye yok hepsi kapalı.

Bu sabah,bahsettiğim yönetici ile yönetimden diğer bir (lavuk) kendi kendilerine karar almışlar,inceleme yok somut bir şey yok ''peteği açık unutmuştur yaaav ..'' diyip faturayı geçirmişler bana. Öpe öpe ödeyecek demek istemişler. Sabah çıldırdım yönetimde ki diğer kişinin dairesine kadar koşuyordum ki apartman görevlisiyle diğer bir komşu sakinleştirdi. Sinirlendiğim konu şu ,kendi dairene yazın ortasında böyle bir rakam gelse bir terslik olacağını düşünüyorsun;ama kuşunu bana kaldırıyorsun. Delikanlıysan,arayacaksın yüzüme karşı söyleyeceksin ,hatta anıl bey bunda bir terslik var araştıralım,çözüme kavuşturalım diyeceksin.

Neyse,para kolay kazanılmıyor. Ödenmeyecek rakamlar illa ki değil;ama kendimi neden enayi yerine koydurayım,ya da bu muameleyi neden hakedeyim ? Ablam avukat,ona danıştım o inceliyor şu an

başına buna benzer olaylar gelen arkadaşlarımız var mı ? Kıyameti kopartacağım yoksa bugün apartmanda,iş işten geçmeden haklıyken haksız yerine konulmadan bir şeyler düşünmek istiyorum.
    imzasız..

aqustic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sizinki nasıl bir sistem?
    Mesela benım oturdugum sitelerde her ayın başı giriş kata herkesin ödeyecegı bedel yazardı..Yaz aylarında ise kaloriferler kapalı oldugu için yazmıyor.Sadece kapıcı aidatı ödüyoruz.Dolaysıyla ben yazın istesem de kaloriferi açamıyorum...Vanaları açsam bile petek ısınmaz..Sizde öyle değil mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ev eski ev mi?
    Yani her radyatör üzerinde ölçüm yapan bir cihaz mı var yoksa daire girişinde tek ana bir sayaç mı var?
    Kendi hesabının ilk okuma-son okuma değerlerini kontrol et, sayacın ile karşılaştır.
    Diğer dairelerin rakamlarını öğren (genelde ilan ederler zaten), alt alta topla, fatura kadar ediyor mu bak.
    Merkezi sistemlerde faturanın %30'u dairelere, daire büyüklüğüne göre otomatik pay edilir. Yani evde ısın-ısınma ödersin. Kalan %70 kullanıma göre pay edilir.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aqustic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizinki nasıl bir sistem?
    Mesela benım oturdugum sitelerde her ayın başı giriş kata herkesin ödeyecegı bedel yazardı..Yaz aylarında ise kaloriferler kapalı oldugu için yazmıyor.Sadece kapıcı aidatı ödüyoruz.Dolaysıyla ben yazın istesem de kaloriferi açamıyorum...Vanaları açsam bile petek ısınmaz..Sizde öyle değil mi?
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ev eski ev mi?
    Yani her radyatör üzerinde ölçüm yapan bir cihaz mı var yoksa daire girişinde tek ana bir sayaç mı var?
    Kendi hesabının ilk okuma-son okuma değerlerini kontrol et, sayacın ile karşılaştır.
    Diğer dairelerin rakamlarını öğren (genelde ilan ederler zaten), alt alta topla, fatura kadar ediyor mu bak.
    Merkezi sistemlerde faturanın %30'u dairelere, daire büyüklüğüne göre otomatik pay edilir. Yani evde ısın-ısınma ödersin. Kalan %70 kullanıma göre pay edilir.
    Daire yeni 2 senelik. Diğer komşulara 30-45 tl bandında gelmiş bu ay. Bana da yaz ayına girdiğimizden beri o tutarlarda geliyordu bir sıkıntı yoktu.

Apartmanın aşağısında ki sayaçta ki rakama göre yazılıyor;ancak benim evimin içinde de var sayaç ölçer.

Ortak kullanım bedeli 22 tl gelmiş,geri kalan benim yaktığım bu kadar yakmam imkansız yani.
    imzasız..

Aranel Ciryatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Havlupan var mı? Eğer varsa açık kalmış olabilir mi?

Geçen kış sitemizde havlupan'dan çok çekti site sakinleri. Açık unutuyorlar ve devamlı içinden su geçiyor. Bildiğiniz gibi merkezi sistem olan ve saat ile ölçüm yapılan sistemlerde su geçişine göre ölçüyor sistem. Bu durumu yaşamış olabilirsiniz bence eğer saatteki veriler doğru ise.
    SimRacersTR.Net
    Türk Simülasyon Pilotlarının Buluşma Noktası

Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Aranel Ciryatan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Havlupan var mı? Eğer varsa açık kalmış olabilir mi?

Geçen kış sitemizde havlupan'dan çok çekti site sakinleri. Açık unutuyorlar ve devamlı içinden su geçiyor. Bildiğiniz gibi merkezi sistem olan ve saat ile ölçüm yapılan sistemlerde su geçişine göre ölçüyor sistem. Bu durumu yaşamış olabilirsiniz bence eğer saatteki veriler doğru ise.
    Havlupan var ama kapalı,bahsettiğin konuyu nisan ayında yaşamıştım. Çok fazla gelince işkillendim,baktım her yere sadece havlupan açıktı kapattım.. O gün bugündür normal geliyordu,ta ki ağustos faturasına kadar.
    imzasız..

muratr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    takipteyim konuyu bende çözüm bulamayanlardanım ancak bizim sitedede haziran başında kapanıyor ısınma kunlanımı ve ekimde başlıyor açılmaya bu aradaki dönemde fatura gelmiyor fakat kunlanıma açıldığı zaman kunlandığım ay az fatura daha az dogalgaz tüketimimizdede 500-600 lü rakamlar geliyor fakat ne yönetim şirketi nede avukatlarla çözüm bulamadım ve 96 daireli bir site az fatura ödeyip kimsenin hakkına girmek istemiyorum ancak bu şekilde giriyorum galiba varsa çözüm önerileri bende açığım
    ef sedan squad-
    old is cool!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı muratr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kunlanıma açıldığı zaman kunlandığım ay az
    Kullanım .
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    13.09.2019 tarihinde kesilen faturadan itibaren ,son endeks tutarı ile evin şu an güncel endeksini karşılaştırdım,arada ki fark 85 tl ..

4 gün içinde 85 liralık fatura,yine 30 günlüğe vurduğumuzda 350-400 tl arası gelecek. Bir sıkıntı olduğu belli
    imzasız..

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anıl kendi evindeki sayaçtan yaptığın hesaplamaya göre olması gereken tutarı çıkardın mı ?

Dağıtım ölçüsü ne ? Neye göre yazılmış bu rakam belli mi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anıl kendi evindeki sayaçtan yaptığın hesaplamaya göre olması gereken tutarı çıkardın mı ?

Dağıtım ölçüsü ne ? Neye göre yazılmış bu rakam belli mi ?
    aynen diyorum ya 13 eylülden bu tarihe kadar hesapladığımda bile 85 tl gözüküyor. birim fiyatı 0.37 tl

ısı ölçer firmasını aradım,sayacınızı kontrol edin bozuk mu diyor dedim bunu ben mi bileceğim.

bunlar herhalde güzel bir şikayet istiyor.
    imzasız..

halili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de site yönetimine bakıyorum.Her ay yaşadığım sıkıntı.Bizde ki sistem Şu şekilde işliyor.Dairelerde herhangi bir doğalgazla sistem yok.Soğuksu faturası İSKİ okuma yapıyor.gelen faturayı firma dairelerdeki sayaçlara göre birim fiyattan dağıtım yapılıyor.kalan bedel ortak alan bedeli olarak aidattan karşılanıyor.

Sıcaksu kullanımı ise kış döneminde şu şekilde hesaplama yapılıyor.4 kazan var 8 blok lu bir site. A-B ayrı C-D Ayrı olarak igdaş tek fatura gönderiyor.

Örnek olarak Gelen fatura 10104 TL. Bunun %30 luk kısmı A-B blok ta 110 daire var. toplam net m2 si 10221 m2. Buna göre olarak bölünüyor.dairelere net m'2 si hesaplanarak faturalandırıp dağıtılıyor.

10221m2 /3031TL: 0,265 TL birim fiyatı :94 m2 daire X 0,2965:27,87 TL sabit bedel olarak ödeniyor.Bundaki amaç kazan kullanmasanız bile sürekli yanması doğalgaz kullanımı.

0002 - Resim Yukle - Hızlı Resim

Esas kullanımı hesaplama ise 10104 TL den %30 luk kısım çıkınca kalan bakiye 7072 TL. Burda hesaplama yapılırken Kazanda yakılan gazın kwh na bakılıyor.33341 kw tüketim var.

7072/33341.00 :0,2121birim fiyatı
    Daire içerisindeki ısı sayaçı üzerinde tüketim 1228 kw olmuş.260 tl tüketim var bu dairede. gelen faturası Toplamda 280 TL

0002 - Resim Yukle - Hızlı Resim

Yazın ise mayıs ayından itibaren hesaplama daha farklı.%30 luk kısım değilde kazandaki tüketim fatura ediliyor.dairelerdeki tüketim düşük olunca kullanılan hesaplanıp fatura ediliyor.100 lira sabit 10 lira tüketim olabiliyor yani.Site deki kullanıma bağlı.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Anıl E. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynen diyorum ya 13 eylülden bu tarihe kadar hesapladığımda bile 85 tl gözüküyor. birim fiyatı 0.37 tl

ısı ölçer firmasını aradım,sayacınızı kontrol edin bozuk mu diyor dedim bunu ben mi bileceğim.

bunlar herhalde güzel bir şikayet istiyor.
    birimini bilmiyorum ama petekler full kapalı iken hele ki bu ayda (soğuk değildir diye tahmin ediyorum) günlük olarak 15 tl civarı geliyorsa kışı düşünmek istemiyorum.

yöneticiyi çağır bence, bütün petekleri kapat, evi de 1 gün terk et, ertesi gün geri gel yöneticiyle aynı saatte.

24 satte sayaçtaki değişimi ölç, ev de de olmadığın için itiraz edemez bir hata varsa.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birimini bilmiyorum ama petekler full kapalı iken hele ki bu ayda (soğuk değildir diye tahmin ediyorum) günlük olarak 15 tl civarı geliyorsa kışı düşünmek istemiyorum.

yöneticiyi çağır bence, bütün petekleri kapat, evi de 1 gün terk et, ertesi gün geri gel yöneticiyle aynı saatte.

24 satte sayaçtaki değişimi ölç, ev de de olmadığın için itiraz edemez bir hata varsa.
    yok kimsenin umrunda değil,firmayı aradım onlar da pek sallamıyor.

ablamla görüşüp savcılığa başvuracağım.
    imzasız..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Diğer fotoyu yanlış eklemişim gelen fatura şu şekilde olacaktı.
    0001 - Resim Yukle - Hızlı Resim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı halili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diğer fotoyu yanlış eklemişim gelen fatura şu şekilde olacaktı.
    0001 - Resim Yukle - Hızlı Resim
    ortak kullanım bedelinde bir sorun yok 131.00 m2 ve birim fiyatı 0.17 tl'den 22.43 tl gelmiş

ben 912.00 kwh yakmışım güya birim fiyat 0.37 tl'den
    imzasız..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim en çok karşılaştığım sorun yeni oturuyorlarsa çamaşır makinasını sıcak su musluğuna bağlamaları.2 3 ay sonra fatura yüksek diye şikayet gelince ilk sorduğum çamaşır makinanızdan çamaşır sıcakmı soğukmu çıkartıyorsunuz oluyor.Ve de hep evet sıcak çıkıyor demeleri oluyor.Buna baktıktan sonra Bence sayaç firmasını çağırın kontrol etsin.Bizde 440 daire var her dairede kesin yaşanıyor yüksek tüketim şikayeti.Sayaç ters bağlantı olabiliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Havlupan kapanınca kışın banyo nasıl isincak ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gemsazr9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Havlupan kapanınca kışın banyo nasıl isincak ?
    Yazın kapatılacak vanası veya havlupana da TRV (termostatik radyatör vanası) takılacak. Ben öyle yaptım.
    Okumadan imzalamam.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler