User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
52 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Sifir araç kredi faizleri satiþlari nasil etkiler tartiþalim mi ?

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sifir araç kredi faizleri satiþlari nasil etkiler tartiþalim mi ?

Son dk haberi olarak gördüm, 18-36 ay arası faziler 0,49 ile 0.69 arası olacakmış.

Anlaşmalı markalar da yazıyor linkte.

Satışlara nasıl etkisi olur sizce ?

Bence artıracağı aşikar ama neden devlet ötv yi düşürüp satışları artırmıyor,

Salt araç satışı olarak görmemek lazım, bir araç satıldığında bayi çalışanından sigortacısına, servisinden aksesuarcısına kadar geniş bir yelpazeye ekmek kapısı doğuyor.

Umarım bir gün adil bir vergi sistemi olur araçlar üzerinde.

Son dakika... Kamu bankalarından taşıt kredisi kampanyası - Sondakika Ekonomi Haberleri

Son dakika: Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank otomobil kredi faizlerini duşurdu! - Son Dakika Ekonomi Haberleri

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devlet ötvyi düşürse vergi geliri kaybeder
    bu şekilde kamu bankalarından piyasayı fonlayınca gelir kalemindeki ötv tutacak ama kamu bankları zarar yazacak
    onları da her şekilde yine vergilerimizle finanse edecekler ama bütçede her şey yerli yerinde görünecek
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

dirk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Binek Araçlar: Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais

Ticari Araçlar: Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa

Hareket elbet olacaktır. ama herkes ötv indirimi bekliyor. gelir gelmez bilmem ama araç fiyatlarını yükselten tek şey yüksek vergiler.
    Aquila non captat muscas!

b16vtecturbo#gizlituning #hondateam#cilacılaranlamaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0,49 yıllıkta %6.04e geliyor
    hissedilen enflasyonun %15 olduğu yerde kamu bankaları bedava para dağıtıyor
    araç alacak olanlar kaçırmasın muhtemelen fabrika muhabbetinden dolayı vw grubunu sokarlar işin içine

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otomotivciler kurtuluşu burada gördü, çok eleştirdim bunu.

"Tüketicinin finansmana ulaşımının kolaylaştırılması" cümlesi ile söylediler.

Neden eleştirdim, saçma sapan bi fikir. Tamamen kendilerini kurtarma amaçlı. Devlet vergiyi düşürmüyorsa bari finansmana ulaşımı kolaylaştırın dediler.

İyi de, finansmana ulaşımda sıkıntı yok ki, adam şimdi 30 bin TL alıp faizle 60 bin TL ödeyecekse, bu kampanyalar ile atıyorum 40 bin TL ödeyecek. Ama krediyi zaten uzun vadeyle almaya çalışacak, çünkü 30-50-70 bin TL'lik krediyi ayda 1.000 TL şeklinde ödemek isteyecek. Eh bu durumda da ne kadar faiz ödediği çoğu tüketici için çok problem değil. Adam o anda onu almak istiyor çünkü.

Otomotivciler de bunu bildiğinden, efendim finansmana ulaşım kolaylaştırılsın...

Ulan 80 bin TL'lik SUV olmuş 180 bin... Sen eksi faizle bile kredi versen ne olur vermesen ne olur...

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    VW group girmezse olmaz. Muhtemelen yerli üretim yapan markaları desteklemişler Manisada fabrika olaydı hemen VW de girerdi işin içine.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaybetmiyor.

Otomotivciler bunun da hesabını yaptı. Hurda indirimi muhabbetinden önce sundular, artırmaya çalışmak yerine %25 indirim yapsanız ortam düzelecek, siz de şu kadar vergi geliri elde edeceksiniz, aksi halde satışlar %50 düşecek, vergi geliriniz de düşecek, bu kadar olacak dediler.

Aynen de böyle oldu.

Ama sanıyorum ihracat iyi çıksın diye özellikle bir boğazlama durumu var Otomotivde. Umurlarında değil kaç tane araç satılmış satılmamış, otomotivciler batmış batmamış, bayiler kapatmış falan.

ERK_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu sadece Türkiyede üretilen araçlar ile ilgili olduğu için büyük bir etkisi olmayacaktır bu durumun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu şekilde kamu bankalarından piyasayı fonlayınca gelir kalemindeki ötv tutacak ama kamu bankları zarar yazacak
    onları da her şekilde yine vergilerimizle finanse edecekler ama bütçede her şey yerli yerinde görünecek
    Aslında doğru değil, nasıl ki vergi artışı paralelinde vergi gelir artışını da aynı oranda artırmıyor, ötv düşüşü bir açıdan gelir kaybı görülse de satış adedinin artmasına bağlı olarak vergi geliri kümüle de artış gösterebilir. Ki bence gösterir de.

Devlet gelir elde etmeli tabiki ama araç satışının yukarıda da yazdığım üzere çok farklı alanlara dolaylı yoldan katkısı var. Sırf bu yüzden bile bunu deneyebilir.

Bu oranlarla banka dediğin gibi zarar edecek çok aşikar. Temel fıkrası gibi 100 e alıp 80 e satıyor ama sürümden kazanıyor.

makif84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pozitif yönde etkileyeceği bana göre aşikar.Hafta sonu Tech buluşmasından sonra Konya yolu doğuş ve Şaşmaz Hasmere gitmiştim.Doğuşta 14 dk danışmanın ilgilenmesini bekledik.bu sırada 1 araç için satış gerçekleşti. Hasmer de ise yeni A serisi için baktık en erken kapora verirsek ekimde gelen araçlardan yardımcı olabileceklerini belirttiler.Şuan açıklanan oranlardan sonra bence satışlar daha da artacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında doğru değil, nasıl ki vergi artışı paralelinde vergi gelir artışını da aynı oranda artırmıyor, ötv düşüşü bir açıdan gelir kaybı görülse de satış adedinin artmasına bağlı olarak vergi geliri kümüle de artış gösterebilir. Ki bence gösterir de.

Devlet gelir elde etmeli tabiki ama araç satışının yukarıda da yazdığım üzere çok farklı alanlara dolaylı yoldan katkısı var. Sırf bu yüzden bile bunu deneyebilir.

Bu oranlarla banka dediğin gibi zarar edecek çok aşikar. Temel fıkrası gibi 100 e alıp 80 e satıyor ama sürümden kazanıyor.
    Bkz Mesaj #7

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaybetmiyor.

Otomotivciler bunun da hesabını yaptı. Hurda indirimi muhabbetinden önce sundular, artırmaya çalışmak yerine %25 indirim yapsanız ortam düzelecek, siz de şu kadar vergi geliri elde edeceksiniz, aksi halde satışlar %50 düşecek, vergi geliriniz de düşecek, bu kadar olacak dediler.

Aynen de böyle oldu.

Ama sanıyorum ihracat iyi çıksın diye özellikle bir boğazlama durumu var Otomotivde. Umurlarında değil kaç tane araç satılmış satılmamış, otomotivciler batmış batmamış, bayiler kapatmış falan.
    evet otomotivciler bunun hesabını yaptıklarını iddia ettiler ama neye göre yaptılarını açıklamadılar o yüzden havada kaldı

tek sıkıntımız ötv olsaydı ilk cümle doğru olabilirdi ama unutmayalım ki krizdeyiz ve hatta uzun sürecek bir krizdeyiz bu kriz ortamında ötvyi indirmek sadece yine araç alacakların ve ufak bir kısmın daha işine yarar kriz döneminin sıkıntısı insanların tüketimi kısıp birikime yönelmesi oluyor
    haftalık açıklanan dth toplamları her hafta cumhuriyet tarihinin yeni bir rekoruna imza atıyor bu da insanların mal almak yerine döviz almayı tercih ettiklerin gösteriyor yani ekonomiye güven yok haliyle ötvyi düşürsen de beklenen satış adetine ulaşamayacaksın
    şu durumda herkeste bir ötv beklentisi olduğu için araç piyasası çok yavaşlamış durumda lu an onu kamu bankalarıyla fonlamaya çalışıyorlar tıpkı evlerde olduğu gibi ama bence hala evler çok pahalı ve hala beklenen bir tepki hareketi daha var o yüzden araba almayı ztn düşünenler haricinde kimsenin işine yaramaz bu işler sadce bütçe kalemlerinde değişiklik ifade eder

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet otomotivciler bunun hesabını yaptıklarını iddia ettiler ama neye göre yaptılarını açıklamadılar o yüzden havada kaldı

tek sıkıntımız ötv olsaydı ilk cümle doğru olabilirdi ama unutmayalım ki krizdeyiz ve hatta uzun sürecek bir krizdeyiz bu kriz ortamında ötvyi indirmek sadece yine araç alacakların ve ufak bir kısmın daha işine yarar kriz döneminin sıkıntısı insanların tüketimi kısıp birikime yönelmesi oluyor
    haftalık açıklanan dth toplamları her hafta cumhuriyet tarihinin yeni bir rekoruna imza atıyor bu da insanların mal almak yerine döviz almayı tercih ettiklerin gösteriyor yani ekonomiye güven yok haliyle ötvyi düşürsen de beklenen satış adetine ulaşamayacaksın
    şu durumda herkeste bir ötv beklentisi olduğu için araç piyasası çok yavaşlamış durumda lu an onu kamu bankalarıyla fonlamaya çalışıyorlar tıpkı evlerde olduğu gibi ama bence hala evler çok pahalı ve hala beklenen bir tepki hareketi daha var o yüzden araba almayı ztn düşünenler haricinde kimsenin işine yaramaz bu işler sadce bütçe kalemlerinde değişiklik ifade eder
    Evet ikinci paragraf da doğru ama ilk cümle için şöyle açıklamaya çalışayım;

Benzer toplantıları çeşitli kurumlarda yaptılar, aynı şeyleri bu toplantılarda söylediler, açıklama derken tüketiciye veya kamuoyuna açıklamasına gerek yok bunu

Çoğunluğu benzer bir program kullanıyormuş, son 1-2 senelik satış hacmi ve tutarları, yok efendim kurlar, satış grafikleri vs. girdiklerinde ellerindeki program bunlara gelecek yıla ilişkin bir projeksiyon çiziyormuş.

Hepsi geçen yılın sonuna doğru başladılar "böyle giderse düşüş %50" diye. Tuttu. Zaten programı da bunun için kullanmaya devam ediyorlarmış

Bu projeksiyon doğrultusunda Maliye Bakanlığı'na kaç defa gittiler, ettiler, bizim aracılığımızla girişimlerde bulundular falan filan... Bu vergi hesaplaması ve satışlara etkisini de yaptılar.

Hatta bizim Başkan toplantı sırasında "bu veriler doğru mu, hesabını yaptınız mı" dedi, evet dediler, hesap kitap böyle çıkıyor, vergiyi düşürürse devletin vergi geliri artacak dediler. Başkan da benzer şeyi söyledi, "evet böyle görünüyor ama bu aralar ithalatı kısma adına otomotive de yüklenmiş durumdalar, bunu yine de kabul ederler mi belli olmaz" dedi.

Nitekim %15 ile hurda indirimi geldi ve devam ettirmediler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @rebelh milletin araç yerine döviz alması kısmına katılıyorum. Normal bir dönemde olsa ötv düşüşü kesinlikle vergi gelirinde artış olarak yansırdı tabelaya.

Bana garip gelen araç satışını artırayım derken vergiyi sabit tutup kamu bankasını zarar ettirmek ve devlet eliyle bankalar arası rekabet yaratmak.

Özel bir banka bu oranlarla kredi verebilir mi ? Bence veremez.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben ötv indirminin kalıcı bir satış artışı getireceğine inanmıyorum ama bütçede kalıcı bir eksi getireceği aşikar
    çünkü şu an da sorun ötv değil araç giriş fiyatları ve enflasyon
    eski alım gücümüzde değiliz ve araçlar eski alım gücümüze göre bile çok arttı

ha ötv indrisinler mi derseniz tabiki indirsinler hatta kdv bile indirsinler
    oransal olarak dünyanın en çok vergi veren toplumlarından biriyiz ve buna rağmen her şeyimizi özelde halletmeye çalışıyoruz çünkü devlette birilerinin çıkı 2.0 dizel highline passattan aşağısına değmiyor kıytırık şube müdürlerinde bile makam var bazı dairelerde
    ama bu devletin vergiyle döndüğünü de hepimiz biliyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @rebelh milletin araç yerine döviz alması kısmına katılıyorum. Normal bir dönemde olsa ötv düşüşü kesinlikle vergi gelirinde artış olarak yansırdı tabelaya.

Bana garip gelen araç satışını artırayım derken vergiyi sabit tutup kamu bankasını zarar ettirmek ve devlet eliyle bankalar arası rekabet yaratmak.

Özel bir banka bu oranlarla kredi verebilir mi ? Bence veremez.
    bunların hepsi dönecek dolaşacak enflasyona ve kura vuracak şu an sadece günü kurtarıyorlar
    kaldı ki dediğin gibi bu bankalar arası rekabeti de etkiler ama özeller bu işe girmez bariz zarar var ortada özel de rekabet edemeyeceği için karı düşünce küçülmeye gider personel çıkartır işsizlik artar
    tüm bunlar ekonomiyi hareketli göstermek için yapılan dalaverelerin sonucu olur 2 ay güzel veri elde ederiz 3. ay her şey yok olur ki böyle olacak bunun kaçışı yok
    0 3. ayda da millet yüksek kurdan parasını tlye çevirmek isteyecek esas o zaman ne olacak onu merak ediyorum ben

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aslında soru yanlış, 'bu ortamda bu ekonomik koşullarda sıfır araba alınır mı?' olmalı, neden?

kendi işini yapan kesimi bir tarafa koyuyorum, maaşlı çalışan kesimin devlet memuru bile olsa ne kadar bir iş garantisi var? sonuçta her ay para ödeyeceksiniz, ödemezseniz 3 ayda icralık olursunuz 120 tlye alıp 300 tl kredi borcu ödeyeceğiniz araba hacizden 50 tl ye satılır sizin de bankaya en az 100-150 tl daha borcunuz kalır, hayatınız söner... kendi iişini yapanın zaten yarınının garantisi yok...

ben ne konutta ne de arabada sorunun yüksek faiz olduğunu kesinlikle düşünmüyorum, askerlikte 'gereksizse söndür' yazardı her elektrik anahtarının altında, 'gerekliyse alın' diyorum ben de... ekonomistler tasarruf ekonomisine geçmek lazım diyor bağıra bağıra, biz 2 evi olana 3. yü, garajda yer var diyene 2. arabayı satmaya çalışıyoruz...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında soru yanlış, 'bu ortamda bu ekonomik koşullarda sıfır araba alınır mı?' olmalı, neden?

kendi işini yapan kesimi bir tarafa koyuyorum, maaşlı çalışan kesimin devlet memuru bile olsa ne kadar bir iş garantisi var? sonuçta her ay para ödeyeceksiniz, ödemezseniz 3 ayda icralık olursunuz 120 tlye alıp 300 tl kredi borcu ödeyeceğiniz araba hacizden 50 tl ye satılır sizin de bankaya en az 100-150 tl daha borcunuz kalır, hayatınız söner... kendi iişini yapanın zaten yarınının garantisi yok...

ben ne konutta ne de arabada sorunun yüksek faiz olduğunu kesinlikle düşünmüyorum, askerlikte 'gereksizse söndür' yazardı her elektrik anahtarının altında, 'gerekliyse alın' diyorum ben de... ekonomistler tasarruf ekonomisine geçmek lazım diyor bağıra bağıra, biz 2 evi olana 3. yü, garajda yer var diyene 2. arabayı satmaya çalışıyoruz...
    Ben mantık olarak zaten sıfır araç almaya karşıyım, ama bizim milletimiz asgari ücretler çalışırken gidip 24 ay taksitle 7-8 bine telefon alan insanlar, bu rakamları duyan sonunu düşünen kahraman olamaz diyip çeker krediyi.

Gerçi kredibilitesi olan var mı ülkede onu da araştırmak lazım.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben mantık olarak zaten sıfır araç almaya karşıyım, ama bizim milletimiz asgari ücretler çalışırken gidip 24 ay taksitle 7-8 bine telefon alan insanlar, bu rakamları duyan sonunu düşünen kahraman olamaz diyip çeker krediyi.

Gerçi kredibilitesi olan var mı ülkede onu da araştırmak lazım.
    bilmem kaçıncı kez kara listeleri sıfırlayacağız dediler ama bankalar salak değil, silmiyor adamlar ama devlet zorluyor bunları illa batacak da olsa kredini ver diye, yabancı ülkelerde senelik gelirinin yaklaşık %35 ine kadar kredi verilebiliyor adam saçmalasa bile ölmesin diye... bizde 10.000 tl iyi maaş değil mi? o kural gelse adama senelik max 40.000 tl kredi vermeleri lazım ama 4-5 bin tl maaşı olana 100.000 tl kredi veriyor inanılır gibi değil... sonra da soruyoruz işte kormoran lastik nsıl? açık yağ kullansak sorun olur mu? 10 numara yağ neden zararlı vs vs...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler