User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
52 sonuçtan 39 ile 52 arası

Konu: Sifir araç kredi faizleri satiþlari nasil etkiler tartiþalim mi ?

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben mantık olarak zaten sıfır araç almaya karşıyım, ama bizim milletimiz asgari ücretler çalışırken gidip 24 ay taksitle 7-8 bine telefon alan insanlar, bu rakamları duyan sonunu düşünen kahraman olamaz diyip çeker krediyi.

Gerçi kredibilitesi olan var mı ülkede onu da araştırmak lazım.
    Zaten şu piyasada bence ikinci el almak bile mantıksız. Bazı arkadaşlarım araba değiştirmek falan istiyorlar, boşverin moduna giriyoruz, fiyatlar saçma sapan.

Kredibilite konusu çok enteresan.

Son 2-3 aydır hanıma çıkardığım ek kartı unutup 1-2 gün geç ödedim. Geçende bi muhabbet oldu, 5-10 bin TL'lik kredi çekmek istedim, bankaya gittim, yok efendim şöyle, yok efendim böyle, geç ödemeniz var, bilmemne...

Yahu arkadaş dedim sistemde görüyorsunuz, kredi ödüyorum, kredi kartı ödüyorum, bunlar bi defa gecikmiş mi? Takipte miyim? Yok.

Alınabilir şu kadar limitim görünüyor, manyak mısınız, şube onayı ile falan verin dedim. Hala mal gişe görevlisi diyor ki, 2-3 ayı düzenli ödeyin, notunuz düzelsin bilmemne, umurlarında bile olmadı... Hay sizin yapacağınız işe dedim çıktım gittim. Başka zaman bin defa ararlar, götünde koşarlar kredi verelim diye, ben yalvaracak pozisyona düştüm.

Ulan dedim neymiş bu not işi ne yapmışlar ki alamıyorum dedim, internet bankacılığından 1.000 TL deniyorum onu bile vermiyor. Findeks raporu istedim bi geldi 1.100-1.200 gibi bir puan. 1.800'lerdeydi benim puanım...

Herhalde kredi işlerini kısmak için baya bi kasıyorlar. Anladığım bu oldu.

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı BaRaN_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ÖTV sıfırlansın gider Koray başganıma Rline Sıteysın Bassat alırım çocuk hediyesi
    Ahaahha ona bassat büyük gelir passat al sen

Daha sabah bu muhabbeti yaptık açıkçası, cuma günü gittiğim gizergahta müthiş bir trafik artışı oluyor. Yol nereeyse +5 dk uzuyor.

Yani 40 geçe çıktığım evden 52 geçe civarı işe gelirken bu süre 57 geçeye kadar uzuyor. 5 dk çok değil gibi duruyor ama 12 dk yı 17 ye uzatınca neredeyse %50 artış var zamanda.

Şu soruyu sordum, (osb de çalışıyorum) çoğu namaza gitmek için arabasıyla gelen insanlar. Bu adamlar sorgulamıyor neden ben sadece cuma günü arabama biniyorum diye.

Benzer durumu memur birkaç ailede de gözlemledim, adam 2014 de sıfır araba almış 2018 de araca baktık daha 12.000 km de. Kullanmıyor, ama vergisini sigortasını hatta kaskosunu ödüyor.

Sırf arabam var demek için mi alıyorlar bu arabaları merak içerisindeyim.

Netice olarak sorgulanması gereken ÖTV bu kadar yüksek iken ve silindir hacmine göre katlanırken araç almak o rakamı borçlanmak ne kadar gerekli.
    Walla ben ofis iş yakın olduğu için münübüs artı tabanvay tercih ediyorum ama 2 dk yolu bile istanbulda arabayla gitmeye çalışan bir zümre var.

Heleki şeridi fark etmez kafasına göre takılan ağır ağır hareket insanlardan gına geliyor.

Ötv düşsünde arabamı değiştirsem diye düşünüyorum ama böylelerininde araba alacak olması yüzünden indirim değilde bindirim olsun diye de düşünmeden edemiyorum.

hele ki bunlar bide hafta çocuk avm falan gezmek için yollara çıkınca istanbulda yaşadığın için nefret ediyorsun.

Geçen hafta haliç köprüsünde araç yanıyordu. Yolun ters tarafında olmasına rağmen sadece köprüyü 45 dk da geçtim.

Nedeni ****** çocukları durmuş araba nasıl yanıyor ona bakıyorlardı. Kardeşimin nikahına geç kalcaktım az kalsın.
    Yolların Ustasıyım Modların Hastasıyım

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Day Walker bu noktada şu soru geliyor akla bir arkadaş da sormuştu, sürekli milyon adet araç satma hedefi ne kadar sürdürülebilir ?

Yani yollar *****, ben de bir zaman mısır çarşısı önünden kayışdağına 5-6 saatte gelip nefret etmiştim ist dan.

Nüfus çok , araba satalım istiyoruz ama ne park edecek alan var, ne de kullanacak yol.

Hatta geçen sene ist park festivalinde hyundainin bir modeline bakarken o-100 değeri ilgim çekmiş vay iyiymiş demiştim. Yanımda ist da oturan birisi 3 sn olsa ne olacak o hıza çıkabildiğin yol mu var gibi bir serzenişte bulunmuştu

Bakalım gelecek aylarda odd verilerini eklerim buraya ne artmış ne azalmış görürüz, yılın son 3 aylık satış adetlerini oldukça merak ediyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Day Walker bu noktada şu soru geliyor akla bir arkadaş da sormuştu, sürekli milyon adet araç satma hedefi ne kadar sürdürülebilir ?
    Aslında o iş "yenilerin eklenmesi" değil de, büyük oranda "çevrim" olması daha iyi, daha tercih edilebilir oluyor. Sistem de sanıyorum bunun üzerine kurulu. Ama bizde bu ne kadar işliyor, pek değil. Ya da çevrim süresi uzun.

Örneğin ABD'de veya AB'de ortalama araç kullanım süreleri 3-5 yıl arası imiş. Bizde 10-20'lere kadar çıkıyor.
    Adamlar kampanya yapıyor bilmemne yapıyor, eskisini getir diyor, devamlı bir yenileme durumu söz konusu. Böylece hem trafikte saçma sapan araçlar gezmiyor, sorun çıkarma olasılıkları azalıyor, yok efendim işte sigorta masrafları düşüyor, bilmemne, toplamda hem toplum, ülke hem de bireyler için çeşitli faydalar söz konusu oluyor.

Adamlar 5-6 yaşından sonraki araçları 1.000 Euro'ya satıyor mesela. Dalga geçer gibi, arkadaşım anlatıyordu, 1.000 Euro'ya hanıma Polo aldık diye. Ama servisi, tamiri, masrafı, sigortası, vergisi, muayenesi, şusu busu her şeyi saatli bomba ve bela diyordu.

Ha bizde eski araçlar ne oluyor, yurt dışında bunlar bayi tarafından teslim alınıyor, geri dönüşüme alınıyor, yedek parça oluyor, başka türlü değerlendiriliyor, veya ikinci el oluyor, bişeyler oluyor.

Bizde de "Anadolu'ya gidiyor" denir ya, aynen öyle oluyor. Bizde de çevrim sistemi bu.

Aslında ihraç edebiliyor muyduk, sanıyorum edemiyoruz, otomotivciler çok uğraşıyorlardı bizde bir ara, Bulgaristan, Polonya vs bu işin cenneti, buralara satalım gönderelim diye uğraşıyorlardı, veya Türki Cumhuriyetler... Değişik pazarlar olabilir ama yapmıyoruz.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Ormanci 21 yaşında bana göre gül gibi bir arabam var sıfır alıp 5 yılda bir araba değiştirmek de bana manasız geliyor. Kullanım ömrü bence daha fazla, hadi 10 diyelim.

Ama almak mesele değil ki. Kendi gözümden yorumlayayım,

Sıfır araba alsam,

1-) En az 60 bin civarı kredi çekmek lazım. 36 ayda 1700 TL ek taksit demek.
    2-) Kasko şart olacak yıllık min 1500 TL diyelim.
    3-) Sıfır olduğundan MTV si yüksek olacak. ( şuan yıllık 500 civarı)
    4-) Garanti kapsamında olduğu için 300 TL lik yağ bakımını 700 TL ye yaptıracağım.
    5-) Yedek parçası pahalı olacak (kasko varsa bu şık elenebilir)
    6-) Yeni olduğu için arızası yapma oranı düşecek.
    7-) 80 civarına alınan bir araba 21yıllık arabamın verdiği konforu ve donanımı sunmayacak ( c.control / digital klima / iç hacim )
    8-) Yakıttan bir tık faydası olabilir.

+ ve eksileri düşününce sıfır araç almak benim gibi şartlara haiz biri için fayda dan çok zarar gibi duruyor.

ODD ye odaklandım şuan veriler gelsin tartışırız yine.

Yurt dışında olsam bayram ederim, sök tak elimden geliyor her türlü onarırım kaporta harici.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Ormanci 21 yaşında bana göre gül gibi bir arabam var sıfır alıp 5 yılda bir araba değiştirmek de bana manasız geliyor. Kullanım ömrü bence daha fazla, hadi 10 diyelim.

Ama almak mesele değil ki. Kendi gözümden yorumlayayım,

Sıfır araba alsam,

1-) En az 60 bin civarı kredi çekmek lazım. 36 ayda 1700 TL ek taksit demek.
    2-) Kasko şart olacak yıllık min 1500 TL diyelim.
    3-) Sıfır olduğundan MTV si yüksek olacak. ( şuan yıllık 500 civarı)
    4-) Garanti kapsamında olduğu için 300 TL lik yağ bakımını 700 TL ye yaptıracağım.
    5-) Yedek parçası pahalı olacak (kasko varsa bu şık elenebilir)
    6-) Yeni olduğu için arızası yapma oranı düşecek.
    7-) 80 civarına alınan bir araba 21yıllık arabamın verdiği konforu ve donanımı sunmayacak ( c.control / digital klima / iç hacim )
    8-) Yakıttan bir tık faydası olabilir.

+ ve eksileri düşününce sıfır araç almak benim gibi şartlara haiz biri için fayda dan çok zarar gibi duruyor.

ODD ye odaklandım şuan veriler gelsin tartışırız yine.

Yurt dışında olsam bayram ederim, sök tak elimden geliyor her türlü onarırım kaporta harici.
    Güle güle kullan hocam
    Aynen, zaten bu şartlar yüzünden değiştirmiyor işte kimse... Mantıklı değil bizde şu anda.
    Ha mantıklı hale bile gelse "ben arabamdan memnunum, değiştirmem, başka araba bunu sunmaz" dersin, eyvallah, bu işin kişisel tercih kısmı zaten, ona kimse bişey diyemez de, şu milyon satma muhabbeti için dedim işte, normalde yurtdışında sistem biraz buna gazlıyor gibi.

Şimdi ben de mesela arabamı değiştirmek isterim ama bu şartlarda değiştirmem , severek kullanıyorum. Ama gelmiş 70.000km'ye, bundan sonra ne yapar ne eder belli değil, aman sorun çıkarmasın modunda geziyoruz, 100 bine gelince soru işaretleri iyice artacak. Masraf yapıp bineyim mi, dağılır mı, falan filan...

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaten şu piyasada bence ikinci el almak bile mantıksız. Bazı arkadaşlarım araba değiştirmek falan istiyorlar, boşverin moduna giriyoruz, fiyatlar saçma sapan.

Kredibilite konusu çok enteresan.

Son 2-3 aydır hanıma çıkardığım ek kartı unutup 1-2 gün geç ödedim. Geçende bi muhabbet oldu, 5-10 bin TL'lik kredi çekmek istedim, bankaya gittim, yok efendim şöyle, yok efendim böyle, geç ödemeniz var, bilmemne...

Yahu arkadaş dedim sistemde görüyorsunuz, kredi ödüyorum, kredi kartı ödüyorum, bunlar bi defa gecikmiş mi? Takipte miyim? Yok.

Alınabilir şu kadar limitim görünüyor, manyak mısınız, şube onayı ile falan verin dedim. Hala mal gişe görevlisi diyor ki, 2-3 ayı düzenli ödeyin, notunuz düzelsin bilmemne, umurlarında bile olmadı... Hay sizin yapacağınız işe dedim çıktım gittim. Başka zaman bin defa ararlar, götünde koşarlar kredi verelim diye, ben yalvaracak pozisyona düştüm.

Ulan dedim neymiş bu not işi ne yapmışlar ki alamıyorum dedim, internet bankacılığından 1.000 TL deniyorum onu bile vermiyor. Findeks raporu istedim bi geldi 1.100-1.200 gibi bir puan. 1.800'lerdeydi benim puanım...

Herhalde kredi işlerini kısmak için baya bi kasıyorlar. Anladığım bu oldu.
    Kredi veya kredi kartı başvurusunda alacağınız her olumsuz yanıt da kkb skorunuzu aşağı çeker. Bilginiz olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kredi veya kredi kartı başvurusunda alacağınız her olumsuz yanıt da kkb skorunuzu aşağı çeker. Bilginiz olsun
    Eyvallah, ondan kaynaklı herhalde de, yani borcu olan, batakta olan vs. olan adamlardan farkımız kalmadı resmen Neymiş 2-3 ay düzenli ödeyecekmişim, dikkat edecekmişim de bilmemne... Bi gün sonra ödedim yav Ki ödediğim de 500 TL yani. Onun yanında bugüne kadar neler ödemişim, bir sürü kredi, bir sürü bilmemne, problemsiz ödenmiş, bitmiş, kapanmış, erken kapananlar vesaire...

70 bin TL limit gösteriyor, 1.000 TL vermiyor, böyle sistemin ben...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu krediler komisyonlu kredi olacak. Yani Türkiye de üretim yapan ve bu kampanyaya katılan markalar ve devlet bankaya komisyon ödeyecek. Böylelikle takip edersek şunu göreceğiz ki 1 ekim den itibaren araç fiyatları artacak. Toyota da , Türkiye de üretim yapmasına rağmen bu sisteme girmedi. Hali hazırda bu sisteme dahil olmadan 0 faizli kredi veren markalarda mevcut zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eyvallah, ondan kaynaklı herhalde de, yani borcu olan, batakta olan vs. olan adamlardan farkımız kalmadı resmen Neymiş 2-3 ay düzenli ödeyecekmişim, dikkat edecekmişim de bilmemne... Bi gün sonra ödedim yav Ki ödediğim de 500 TL yani. Onun yanında bugüne kadar neler ödemişim, bir sürü kredi, bir sürü bilmemne, problemsiz ödenmiş, bitmiş, kapanmış, erken kapananlar vesaire...

Kusuruma bakma:

Bankan dandik. Hangi banka bilmiyorum ama Garanti Bankası gibi davranıyor.

Malesef dedikleri gibi yapmaktan başka çare yok. Bu süreçte de hiç bir kredi vs. başvurmaman önemli

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı BaRaN_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ÖTV sıfırlansın gider Koray başganıma Rline Sıteysın Bassat alırım çocuk hediyesi
    Daha sabah bu muhabbeti yaptık açıkçası, cuma günü gittiğim gizergahta müthiş bir trafik artışı oluyor. Yol nereeyse +5 dk uzuyor.

Yani 40 geçe çıktığım evden 52 geçe civarı işe gelirken bu süre 57 geçeye kadar uzuyor. 5 dk çok değil gibi duruyor ama 12 dk yı 17 ye uzatınca neredeyse %50 artış var zamanda.

Şu soruyu sordum, (osb de çalışıyorum) çoğu namaza gitmek için arabasıyla gelen insanlar. Bu adamlar sorgulamıyor neden ben sadece cuma günü arabama biniyorum diye.

Benzer durumu memur birkaç ailede de gözlemledim, adam 2014 de sıfır araba almış 2018 de araca baktık daha 12.000 km de. Kullanmıyor, ama vergisini sigortasını hatta kaskosunu ödüyor.

Sırf arabam var demek için mi alıyorlar bu arabaları merak içerisindeyim.

Netice olarak sorgulanması gereken ÖTV bu kadar yüksek iken ve silindir hacmine göre katlanırken araç almak o rakamı borçlanmak ne kadar gerekli.

Yani yollar *****, ben de bir zaman mısır çarşısı önünden kayışdağına 5-6 saatte gelip nefret etmiştim ist dan.

Nüfus çok , araba satalım istiyoruz ama ne park edecek alan var, ne de kullanacak yol.

Hatta geçen sene ist park festivalinde hyundainin bir modeline bakarken o-100 değeri ilgim çekmiş vay iyiymiş demiştim. Yanımda ist da oturan birisi 3 sn olsa ne olacak o hıza çıkabildiğin yol mu var gibi bir serzenişte bulunmuştu

Bakalım gelecek aylarda odd verilerini eklerim buraya ne artmış ne azalmış görürüz, yılın son 3 aylık satış adetlerini oldukça merak ediyorum.
    Yol yapmakla olmuyor ama işte bu işler.

Almanyada emniyet şeridi trafik yoğunluğa göre yoğun güzergahlarda kullanılabilir hale geliyor bizde ise yasak.

Ayrıca İst.da bi yerden bir yere gidebilmek için mutlaka köprü geçmeniz gerekiyor. Ama yol dört şerit gelip köprü girişinden 2 şeride düşünce kuyruk oluyor. Kaza vb. durumlarda cabası.

İBB uygulaması bazen yoğunluğu göstermiyor ve sizi teme yolluyor patlıyorsunuz.

Neresinden tutarsan elinde kalıyor.
    Yolların Ustasıyım Modların Hastasıyım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kusuruma bakma:

Bankan dandik. Hangi banka bilmiyorum ama Garanti Bankası gibi davranıyor.

Malesef dedikleri gibi yapmaktan başka çare yok. Bu süreçte de hiç bir kredi vs. başvurmaman önemli
    Veee Bingo Ne kusuru ya rica ederim estafurullah

Bir de maaş şubemiz yani. Ama bu BBVA'dan sonra mı değişmişler anlamadım, bizim buradaki şube büyükçe bi şube idi, bir sürü çalışan vardı falan. Bu gittiğimde bi baktım içeride 2 personel 1 şef var, başka kimse yok, kredi, müşteri hizmetleri vb. kısmı bomboş, ışıklar kapalı.

Ya bu şubeyi gözden çıkarmışlar dedim ya da Garanti BBVA sonrası baya baya dandikleşmiş.. Belki de BBVA öncesinde de böyle idi bilemedim. Uzundur şubeyle de işim olmamıştı, görünce şaşırdım.

Ki daha önce Vakıfbank'taydı maaşımız, adamlar ufak tefek pürüzleri direkt olarak "maaş müşterimiz" diye zırt diye hallettiler.

Bunda kızların hiç umurunda değildi valla, uyuz oldum.

Neyse, zaten ihtiyaç da kalmadı, babamdan fırça yiye yiye çözdük çok şükür

Borçlarını falan ödeyeyim, kapatacağım zaten Bonus'u monusu...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Veee Bingo Ne kusuru ya rica ederim estafurullah

Bir de maaş şubemiz yani. Ama bu BBVA'dan sonra mı değişmişler anlamadım, bizim buradaki şube büyükçe bi şube idi, bir sürü çalışan vardı falan. Bu gittiğimde bi baktım içeride 2 personel 1 şef var, başka kimse yok, kredi, müşteri hizmetleri vb. kısmı bomboş, ışıklar kapalı.

Ya bu şubeyi gözden çıkarmışlar dedim ya da Garanti BBVA sonrası baya baya dandikleşmiş.. Belki de BBVA öncesinde de böyle idi bilemedim. Uzundur şubeyle de işim olmamıştı, görünce şaşırdım.

Ki daha önce Vakıfbank'taydı maaşımız, adamlar ufak tefek pürüzleri direkt olarak "maaş müşterimiz" diye zırt diye hallettiler.

Bunda kızların hiç umurunda değildi valla, uyuz oldum.

Neyse, zaten ihtiyaç da kalmadı, babamdan fırça yiye yiye çözdük çok şükür

Borçlarını falan ödeyeyim, kapatacağım zaten Bonus'u monusu...

Garanti ortaklık sonrası eski Garanti değil.

Bankacılık ciddi sıkıntı içide. Devlet bankalarının faiz politikası (kredi, krei kartı, pos makinası komisyon, vade vs) özel bankaları adeta kırbalıyor.

İsim vermeden söylyeyim. 1500 civarı çalışanını işten çıkaran banka var güzel memleketimde.

Hakkımızda hayırlısı.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)

500X'in fotosunu göster yeter onlara full çakılı zengin spec
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler