User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kopeklerde tuvalet egitimi

oxygen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kopeklerde tuvalet egitimi

Herkese merhaba,

7. Ayina girmis bir dogo-sokak kopegi kirmasi bir evladi sahiplendik. Daha once de yavru kopek tecrubelerimiz oldugundan dolayi egitim konusunda pek zorlanmadik.
    Temel itaat daha 3. Ayinda bitmisti ve genel olarak algilari acik, enerjisi ogrenmeye musait bir yavru.

Yalniz buyuk bir sikintiyi ne denediysek asamiyoruz. Tuvalet egitimini de tamamladigi ve 12-13 saat kalabildigi halde, evde yalniz biraktigimiz anda 3-4 farkli yere cis yapiyor. Arastirdik, sorduk sorusturduk ve kopegimizin yalnizlik anksiyetesi yasadigini dusunmeye basladik. Gordugum en akilli yavrulardan biri olmasina ragmen, cis olayini atlatamiyoruz. Eve giriyoruz, yerde cis yok ama 2 dakika obur odaya gittigimizde biz iceri donene kadar 2 farkli yere cisini yapiyor. Bunu bir inatlasma falan degil, yalniz kaldiginda bize gosgerdigi tepki olarak dusunmeye basladik.

Ozguveninin gelismesi icin cok sey deniyoruz ama sonuc alamiyoruz. Surekli kaldigi yerden devam ediyor.

Sizlerin onerebilecegi bir method var midir? Biraz sarmala girmis durumdayiz, asamiyoruz bu problemimizi ve haliyle yasam kalitemiz de dusuyor.

Bilgisi olan arkadaslardan desteklerini bekliyoruz

Tesekkurler simdiden

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    düzeltemessiniz 7-8 aylık olmuş hiç boşuna çaba harcamayın.
    heleki kanında az biraz dogo mallığı varsa hiiiiiiiç

2 tane ingiliz bullterrierim vardı,ne eğitimlerden geçti...
    bu iki köpeğin eve işeme olayı yüzünden bahçeli bir eve taşındım,bari dedim bahçeye işesinler.
    toplamda 3 yılda sinir hastası oldum , dedim derdimi .... ikisinide kim istiyorsa verdim , yüksek katta bir eve taşınıp iran kedisi aldım.
    sorunum çözüldü
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayvanlara bakis acimiz farkli oldugu icin cevabiniz cok farkli benim cozum odaklarimdan.

Yine de tesekkurler

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Burada sizin gibi evcil hayvan besleyenler için belkide haberi olmayanlar için bu aysonu fuar var

PETZOO Turkiye - PETZOO Turkiye
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tuvalet problemi olan ibr köpek sahiplendik daha yeni. tabi bir dogo değil ama Eşimin kardeşi sahiplendi 2,5 yaşında ve eve geldiği ilk günden beri nedense hep eve tuvaletini yapıyordu. en son bu kocaman yetişkin pedlerinden alıp veterinerde ciddi ciddi köpeğin nereye işemesi sıçmasını istiyorsak oraya sıkılan spreylerden varmış o şekilde ilk olarka ped e eğittiler sonra artık zaten evede yapmamaya başladı.

ama bu bence dediğiniz gibi köpeğinizin pisikolojik durumu ilede alakalı olabilir.
    74 model sehpa...

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle bir köpekle yaşamayı seçtiğiniz için sizi tebrik ediyorum

ben 15 senedir dogo besliyorum ilkinin vefatından sonra 3 aylık alıp hali hazırda 2.5 yaşına getirdik, bildiğiniz bebek gibi baktık... özellikle evin içinde hiç bir çiş problemi yaşamıyoruz sabah ve akşam düzenli 40 ar dakka gezdiriyorum, rutine bağlamak çok çok önemli, köpeğin kafasında 'acaba bugun kaçta çıkacağız, dün çıkmamıştık, önceki gün şu saatte çıkmıştık' ikilemleri olmamalı, yani ne şartta olursa olsun sahibim gelecek ve beni çişe çıkartacak olgusunu yerleştirmeniz lazım, bizimkisi sabah 8-8:30 akşam ise 6-7 arası mutlaka yürür, şuna inanın 1 gün bile sektirmedik, 1 gün...

rutine bağladınız hayat düzene girdi, güzel... şimdi 3-4 farklı yere işemek ihtiyaçtan olamaz yani bir köpek 12 saatte 4 kere işemez, bunun bir çok sebebi olabilir

1-korku: yalnızken korkuyor olabilir, daha çok vakit geçirip korkusunu atmasına yardımcı olun...

2- inat: evet bildiğiniz inat, köpek eğer istediği şeyleri yaptıramazsa size kızarsa inat olarak bunu yapıyor (bir çok kez yaşadım)... özellikle sert sahiplerde inat ve protesto yöntemi bu olabiliyor, ona işediğinde nasıl davranıyorsunuz?

3- işaretleme: evde başka bir canlı var mı beslediğiniz? köpekler bir yeri çok benimsediklerinde o alana başkaları girerse sanki bölgesi elinden alınacakmış gibi hissettiği için oraya işaretleme yapar... sanki sizin olayınızda bu var 3-4 sefer işemesinden çıkarttığım... illa evin içi şart değil atıyorum balkon ya da camdan gördüğü kuşlar bile sanki evi elinden alınacakmış hissi uyandırabilir... çözümü en zor davranış şekillerinden biridir, evin her yerini kullanmasına izin vermeyin, büyük bir kafes yapın ve de siz yokken orada olsun, bakın benimkisi şöyle:

evin içinde olduğunda burada kalıyor her yeri kullanma izni vermiyorum ama artık olgunlaştı baya, en alt katı komple ona verdim biz evdeyken serbest, üst katlara çıkması ise kesinlikle yasak ve denemiyor bile, kendi katında gayet mutlu...

biraz daha bu yazdıklarım üzerinden gidersek elimden geleni yapmaya çalışırım çözüm için...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Orhan veteriner arkadaşımız okuyor, bi şeyler karala hadi tereciye tere satmayalım bizimkisi amatör tespitler sadece belki de uzmanına komik bile geliyordur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bulent abi oncelikle tesekkurler

Bizde de 11 yasinda bir tane daha var, aslinda yeni yavruyu ona cok benziyor diye sahiplendik. Lekeleri neredeyse birebir ayni, yani aslinda buyuk olanin devami gibi dusunduk hep.

Atasehirde restoranimiz var ve evimiz de yan blokta oldugu icin disari cikma programi cok stabil.
    08.00-08.15 sabah cikariyoruz, enerjisini cok atamasak da rutin yol yurunuyor ve cis kaka ihtiyaci famamlaniyor.

13.00-13.30 oglen dukkana geliyor, yine rutin yolu yurutuluyor ve ihtiyaclari gideriliyor.

22.00-22.45 cok uzun bir yuruyus ardindan kaykay pistinde butun rampalarin uzerine kosuluyor vs.
    Yani diaari programi baya iyi. Diger kopeklerle, kedilerle hatta kirpilerle bile en ufacik bir sorun yok. Cocuklarla ve diger insanlarla da hersey cok iyi durumda.

Sizin maddeler uzerinden gidiyoruz;

1) korku konusu dedigim gibi yalnizlik anksiyetesi sebebine bagliyoruz ve gercekten cok kaliteli zaman geciriyoruz. Daha once de baskin irklara sahip oldugum icin egitim konusunda fena degilim ve sillerinden anlamaya cok calisiyorum.

2) sahip olarak sert oldugum dogru ama siddet boyutuna gelmiyor. En cok kizdirdiginda kulagina cimcik atiyorum, kucucuk bir viyak yapiyor birakiyorum. Cis yaptiginda, cise reaksiyon gostermemeye calisiyoruz, kizdigimizi anlamamasi icin. Odadan disari cikaeiliyor, o gormeden cisler temizleniyor.

3) bu bizim en cok aklimiza takilan konulardan biri. Evde birde dedigim gibi 11 yasinda bi anane kopegimiz var ona baskinlik kurmaya calisma olarak algiliyoruz ama bi yandan da aralarindaki iliskiye ve tam biz eve gelip ilgilenmedigimizin 2. veya 3. dakikasinda yaptigi icin, bu alternatifi biraz rafa kaldirdik. Yerlerini bir gun full ayirmayi denedik bugun, eve cikinca gorecegiz.

Kendine ait cok uygun bir alani var, ilk oradaydi ama yine ayni olay devam ediyordu. Sizinkine benzer bir alanimiz mevcut. Tam bina kosesi balkon gibi dusunun ama salondan alcipanla ayrilmis ve evin bi parcasi. Artik butun herseyi denedigimiz icin, son olarak tekrar alanini daraltacagiz sanirim.

Yani bu da benim sabir sinavim diye dusunuyorum. Bu kadar kafasi iyi calisan bir kopegimiz var ama sorunlarin da en buyugu var.
    Nereyi atliyoruz, hangi mesaji kaciriyoruz diye dusunmek yorucu.
    Bakalim ne cikacak altindan.

En kotu hic istemeye istemeye de olsa bir egitmenle gorusmek durumunda kalacagim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunlar da fotograflari.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amaaaaann yerim ben bunları yaaa maşallah çok güzel ikisi de

bence olay belli, büyük köpeğe karşı alanını işaretliyor , yerlerini ayırıp bir deneyin...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler