User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 2. El Yüksek Kilometre Araç Alındıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2. El Yüksek Kilometre Araç Alındıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Merhabalar değerli forum üyeleri , ülkemiz standartlarında sıfır araç fiyatları herkesin alabileceği düzeyde değil, 2. el düzgün olan ve düşük kilometreli araçlarda ütopik fiyatlarda bu durumlar söz konusuyken yüksek kilometre düşük model araç almak kaçınılmaz bir son gibi gözüküyor. 1.5 senedir kullanmakta olduğum accent era dizel araç hiç arıza vermemesine rağmen 5000tlye yakın para harcadım farklı zamanlarda tamamen yürüyen ve motor aksamında ki metal yorgunluğu sebebiyle. Şimdi konuyu açma sebebim şudur , ben araç aldığımda bir çok parçanın değişmesi gerektiğinden habersizdim kurcaladıkça ortaya çıktı bir çoğunun çok berbat hallerde olduğu mesela devirdaim mesela egr borusu mesela marş dinamosu gibi parçalar. Sadede gelecek olursak ortalama 200bin kilometre ve üzerinde alınan 2. el dizel veya benzinli araçlarda olmazsa olmaz değiştirilmesi gereken parçalar hakkında bilgi alışverişi yapsak nasıl olur? tecrübeli büyüklerimizin geçmişte yaşadığı kötü hatıralar eminim ışık tutacak merak edilenlere,konu gereksiz görülür veya daha önce benzer başlık açıldıysa silinebilir arattım ama arama motoru hata verdiği için eski konulara erişemedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son 3 aracımda 200 bin km üstündeydi. triger kayış ise devir daim le beraber değişebilir yanında yağ bakımı, buji, v kayışı, soğutma suyu, fren hidroliği ile. ama sen ne yaparsan yap ikinci el aldığın için hep saatli bomba. colt aracımda bobin arızası verdi orjinali sadece serviste vardı tanesi 360 tl ve hazırda da yoktu alt tarafı bobin deyip yan sanayi taktık sonra tamirci beyinci ne varsa gezmek zorunda kaldım. en son çıkma bobin taktım da kurtuldum. orjinal parça kullan bir kez uğraş ne olursa olsun. dizel aldım 1.5 crdi 248 binde şimdi triger zinciri kızdırma bujisi turbo revizyonu vs hepsini yaptıracağım orjinal parçalar la. sadece km olarak düşünme 46 bin km de getz aldık 2010 model antifriz yoktu. ekledik termostat yuvası patladı. yuvayı açtık içinden termostat çıkmadı ki orjinali 90 tl. önceki sahibine bağlı yapacağın tüm bakım ve masraf anlayacağın.

ACTPK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sıfır alıp 300k+ km bir kaç tane aracımız oldu hiç problem yaşamadığımız, bu iş tamamen bakımla alakalı birşey. Bizim millet periyodik olarak motor yağı değişince yeterli geliyor zannediyor. Mx5'i alır almaz ilk yaptığım şeylerden biri bütün sıvılarını eskiyen parçalarını değiştirmek oldu. Muhtemelen 2000 senesinde konulan şanzıman yağı hiç değişmemişti. Fren hidroliği de aynı şekilde. İmkan varsa hepsini yap kafan rahat olsun.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konuda benim ölçütüm aracı aldığım rakam. Öncelikle turboşarjlı ve dizel bir araç alacaksam yüksek km almam açıkçası.

Çünkü turbosu, enjektörü, güzel paralar tutuyor. Bu yüzden LPG ve benzinli araçlar almaya çalışıyorum.

Km ye gelirsek Mondeo MK2 aldım 331 bin km de idi, 1 ay önce de Mondeo Mk3 aldım onun da km si 455 bin.

Mk3 ü alırken şu kafayla hareket ettim, öncelikle kaporta düzgün ise mekaniği yapılır.

Çünkü kaporta işi boya işi usta nazıyla uğraşamam, yaptırsan da ne kadar düzgün olur tartışılır.

Ben mk3'ü sattığım mk2 den daha ucuza aldım, 200 bin civarı bir mk3 almak istesem 10 bin civarı daha fazla ödemem gerekecekti.

200K daki mk3 ün de arıza çıkarma olasılığı hayli yüksek.

Diğer bir kısıt kompresyon değeri, Mk3 ü alırken bu ölçümü yaptırdım ve değerler gayet iyi çıktı.

Ve şunu düşündüm ben bu arabayı 10 lira tersine aldım, 2 gün sonra motor kırsam 7-8 lira harcarım ve sıfır motorlu arbaya binerim.

200K daki makinayı alıp motoru kırsan (o da ihtimal dahilinde haliyle) maliyetim çok yüksek olurdu.

Aldıktan sonra yaptığım masraf şuan 4 bin civarında. Bunun içinde:

Yağ - filtre bakımı : 500 TL Sarf malzemesi hangi arabayı alsan yapacaksın. +Antifiriz de değişti.
    Enjektör soketleri : 200 TL civarında. (Genel enhektör ve motor tesisatı iyileştirmesi) Araba kendine geldi bunlardan sonra.
    Yedek sustalı anahtar: 120 TL (Çok gerekli değildi ama yedek olsun diye yaptım)
    Yedek sustalı anahtar: 50 TL (Orj anahtarı sustalı yapan kap)
    Termostat : 400 TL (Mk3 de kronik, başkasını da alsak değişim gerekebilirdi)
    Lpg Filtre/Hortum vs: 150 TL (LPG filtresi sarf malzemesi, hortumları yeniledim, başka araba da alsan yenileme iyidir)
    Çıkma Lastik : 500 TL ( 2017 model kışlık aldım ama hata ettim, Yılı iyi az km yapmış dedik ama petlas pişmanlıkmış)
    Kışlık Lastik : 700 TL (2019 üretimi dunlop lastik aldım)
    Ön salıncak : 500 TL ( Bu biraz sürpriz oldu, delphi aldık daha ucuza no name ürünler vardı)
    Viraj lastikleri : 20 TL (Salıncak değişirken değişsin dedim)
    Arka balata : 80 TL (Fren bakımında arka balataları değiştirdim)
    El fren bakımı : 80 TL (Arka kaliperlerdeki merkezler paslanmış dağıtıldı ve onarıldı takıldı)
    Double DIN : 300 TL (Orj teybin ses açma tuşunda sorun vardı, geri kamera da lazım diye aldık, almasakda olurdu)
    Radyatör : 400 TL (Bu da sürpriz oldu , evin önüne geldim üst bağlantısından kırıldı mecbur değişiyor)

Burada yaş ve km den ötürü sıkıntı olduğunu düşündüğüm 2 parça var salıncak ve radyatör.
    Bunların zamanla her araçta değişmesi gerektiğini düşünürsek çok da rahatsız etmiyor beni.

Yazdığım gibi lastik konusunda hata ettim, haricinde kalan kısım makul.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konuda benim ölçütüm aracı aldığım rakam. Öncelikle turboşarjlı ve dizel bir araç alacaksam yüksek km almam açıkçası.

Çünkü turbosu, enjektörü, güzel paralar tutuyor. Bu yüzden LPG ve benzinli araçlar almaya çalışıyorum.

Km ye gelirsek Mondeo MK2 aldım 331 bin km de idi, 1 ay önce de Mondeo Mk3 aldım onun da km si 455 bin.

Mk3 ü alırken şu kafayla hareket ettim, öncelikle kaporta düzgün ise mekaniği yapılır.

Çünkü kaporta işi boya işi usta nazıyla uğraşamam, yaptırsan da ne kadar düzgün olur tartışılır.

Ben mk3'ü sattığım mk2 den daha ucuza aldım, 200 bin civarı bir mk3 almak istesem 10 bin civarı daha fazla ödemem gerekecekti.

200K daki mk3 ün de arıza çıkarma olasılığı hayli yüksek.

Diğer bir kısıt kompresyon değeri, Mk3 ü alırken bu ölçümü yaptırdım ve değerler gayet iyi çıktı.

Ve şunu düşündüm ben bu arabayı 10 lira tersine aldım, 2 gün sonra motor kırsam 7-8 lira harcarım ve sıfır motorlu arbaya binerim.

200K daki makinayı alıp motoru kırsan (o da ihtimal dahilinde haliyle) maliyetim çok yüksek olurdu.

Aldıktan sonra yaptığım masraf şuan 4 bin civarında. Bunun içinde:

Yağ - filtre bakımı : 500 TL Sarf malzemesi hangi arabayı alsan yapacaksın. +Antifiriz de değişti.
    Enjektör soketleri : 200 TL civarında. (Genel enhektör ve motor tesisatı iyileştirmesi) Araba kendine geldi bunlardan sonra.
    Yedek sustalı anahtar : 120 TL (Çok gerekli değildi ama yedek olsun diye yaptım)
    Yedek sustalı anahtar : 50 TL (Orj anahtarı sustalı yapan kap)
    Termostat : 400 TL (Mk3 de kronik, başkasını da alsak değişim gerekebilirdi)
    Lpg Filtre/Hortum vs : 150 TL (LPG filtresi sarf malzemesi, hortumları yeniledim, başka araba da alsan yenileme iyidir)
    Çıkma Lastik : 500 TL ( 2017 model kışlık aldım ama hata ettim, Yılı iyi az km yapmış dedik ama petlas pişmanlıkmış)
    Kışlık Lastik : 700 TL (2019 üretimi dunlop lastik aldım)
    Ön salıncak : 500 TL ( Bu biraz sürpriz oldu, delphi aldık daha ucuza no name ürünler vardı)
    Viraj lastikleri : 20 TL (Salıncak değişirken değişsin dedim)
    Arka balata : 80 TL (Fren bakımında arka balataları değiştirdim)
    El fren bakımı : 80 TL (Arka kaliperlerdeki merkezler paslanmış dağıtıldı ve onarıldı takıldı)
    Double DIN : 300 TL (Orj teybin ses açma tuşunda sorun vardı, geri kamera da lazım diye aldık, almasakda olurdu)
    Radyatör : 400 TL (Bu da sürpriz oldu , evin önüne geldim üst bağlantısından kırıldı mecbur değişiyor)

Burada yaş ve km den ötürü sıkıntı olduğunu düşündüğüm 2 parça var salıncak ve radyatör.
    Bunların zamanla her araçta değişmesi gerektiğini düşünürsek çok da rahatsız etmiyor beni.

Yazdığım gibi lastik konusunda hata ettim, haricinde kalan kısım makul.

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bütün sıvılar değişmeli bence öncelikli olarak. Sonrasındada motor içindeki borular yenilenmeli. Kalan filtre buji bobin kıvır zıvır zaten değişiyor sonuçta herşey değişmiş oluyor aslında

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ pompası da eklenebilir hatta soğutucusu da.tabi gönül ister herkes yaptığı masrafları kayıt altına alsın sende bakımlı araba alasın. Tabi bu az ihtimal oluyor. Bizim millete mekanik ölü ama boyasız olsun çak geç hakediyorlar

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    servis geçmişi belli olmayan bir araba alıyorsanız saatli bomba gibi düşünüp sırayla sorun yaşayan eskiyen birçok parçasını elden geçirmek gerekiyor

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamamen titizliğinize kalmış.Çünkü ne yapmak isteseniz yapılır.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    23.07.2018 Tarihinden bu yana araç üzerinde yaptığım masraflar/keyfi işler

250 TL Kalorifer Peteği
    750 TL Kışlık Lastik
    260 TL Ön 2 far
    100 TL Far Ampülleri
    600 TL Ön Takım
    50 TL Yedek Anahtar Tamiri
    300 TL Gergi Kütüğü
    400 TL Yağ Soğutucu
    300 TL Enjektör Temizliği + Tamir (1tanesinin şapkasında arıza varmış)
    400 TL Tüm kapı kilitleri ve anakilit mekanizması
    200 TL Devirdaim
    220 TL Egr Borusu
    50 TL Radyatör Kapağı
    140 TL Egzantirik map sensörü
    200 TL Bir takım hortumlar keçeler vb
    500 TL Jant
    200 TL Teyp
    460 TL Marş dinamosu
    200 TL Cam filmi
    300 TL Fren balatası
    50 TL iç aydınlatma ışıkları beyaz led ve ayak aydınlatması
    2 Kere yağ bakımı + 2 kere klima gazı + antifriz + silecek vb incik boncuk
    çoğunun parça malzemesini yazdım işçiliği dahil olanlarda var olmayanlarda var , yazmayı unuttuklarımda vardır büyük ihtimalle
    193.000 kmde aldım şuan 221.000 kmde , motor kırana kadar kullanacağım bu arabayı ben kullanmasam bile evden birine vericem arabayı satmayacağım
    geçenlerde aracı satmaya niyetlendim eskisi kadar kilometre yapmıyorum benzinli bir araç alayım diye arabalar perişan halde kendi arabamı onlarla kıyas edince yanlarında melek kalıyor adeta.
    Bu yapılanlarla beraber aracımın yürüyeninde bir sıkıntı kalmadı , kozmetik olarak yapmak istediğim ön arka tamponu boyatıcam yaza doğru ve ufak tefek rütuş isteyen yerler var , koltuklarım kirlendi bir iç detaylı temizlik + ön kol dayama kırıldı + ses sistemine ufak eklemeler.

Mutlu Değerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    270K KM'de kapak açmamış bir VTi sahibiyim. Aracımın kompresörlerinin hepsi 11 vermişti aldığımda. Motor içi sağlığından yana bi şüphem yok ama, Aldığımdan beri yaptığım ve karşılaştığım sorunları yazıyorum.

Yağ su değiştirdim. Triger kayışım biraz sıkıydı onu gevşeticem.

Araçla tam gaz giderken VTEC açtıktan sonra kesilmeler yapıyordu. Başta buji sandık NGK BKR7 yüksek devirler için servisin önerdigi bujiyi aldım, taktık düzelir gibi oldu ama olmadı. Ardından distribitörüm arızalandı. Bobin ve soketi değiştirdik sorun ortadan kalktı dedik bu seferde 1000-3000 devir aralığında gaza yüklenince kesilmeler başladı. Bununda sorunu buji kablolarıymış NGK aldım, takmadık ama takınca düzelecek eminiz buna.

Bi gün işe gidiyorum aracın altından bi şıngırtı sesi geldi dedim vida gibi bişey düştü kesin. Araç çok geçmeden akü lambası yakmaya başladı. Alternatör kayışını çeviren kasnak vidası çıkmış yerinden, akümü yedi yolda kaldım takviyelerle eve attım kendimi sonra para elime geçince akü aldım hemen sanayiye gittim, usta baktı vida taktı sorun düzeldi. Tabi bu arada ne olduysa aracımın ayarı kaçtı şu an zengin çalışıyor rolantide kafa yapacak kadar benzin kokusu geliyor egzozdan. Subap ayarı yaptırıcam.

Motor kulağım sol kısım yırtılmış ordan hafif yağ saçmış sağa sola onu da değiştiricem.

Ya kısaca 270binde vidayla, elle sökülüp takılan parçaları yenilenmek isteyen bi araç ne sorunlar çıkarabiliyorsa benimki de onları çıkartıyor. Allaha şükür bu sorun motorun kendisinde değil

Yapacaklarım; sıvıyla çalışan heryerini el ve gözle kontrol, lastikleri söküp frenlere bi kontrol, yere yakın biraz yükselticem, triger kayışı gerekiyorsa değişim, gerekmiyorsa az bişey gevşetilcek, alternatör klima kayışı vs kontrolü.

Ve en önemlisi oem egzozumu söküp güzel bi egzoz takmalıyım 60lık boru sonda oem aracı ciddi sıkıyor. AFR saati de bagladım mı miss
    İnsanları, yalan söylediklerini anlayacak kadar tanımak istemiyorum.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben her aracı alır almaz yaptıklarımı listeleyeyim. Aracın kilometresi ile alakalı değil. İçim rahat etsin diye.
    Yağ + yağ filtresi
    Polen filtresi
    Hava filtresi
    Yakıt filtresi
    Bunlar mutlaka değiştirdiklerim.Sonrasında ise aracı lifte kaldırıyorum kendim giriyorum altına.Kauçuk parçalar, ön takım parçaları, fren hortumları vs. hepsine bakarım. Sonra tamircim bakar. Eğer düzgünse sürmeye devam. Değilse 4 lastiği de söker fren teşkilatını komple kontrol ederiz. Sonrası hep sürüş...

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alır almaz;

Yağ
    Yağ filtresi
    Hava filtresi
    Polen filtresi
    Yakıt filtresi
    Triger
    Devirdaim

Bunları gözü kapalı değiştirmek gerek.
    Sonrası için özellikle ilk bir kaç gün aracı iyi dinlemeli. Mümkünse uzun yol yapılmamalı.
    Gözlemlere ve usta görüşüne göre parça parça girişilebilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor ve otomatik sanziman onemli ve en cok para tutucak parcalar
    Birde 2. El araba yuksek km arac bilgili birazda kıl kisiden alinir.
    Elektronik ve atesleme sisteminde ucuz parcaya gidilmemeli
    Butun sivilar degismeli,otomatik sanziman icin yagi ozellikle..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    4 sene olacak 1.2 corsa c sahibiyim. 268.000 km'de aldım. Önceki sahibi tanıdık idi ve gayet iyi bakmışlardı. Şuan 318.000 km oldu, bende gayet iyi bakıyorum, her yerine elimiz değmiştir her parçasını orjinal değişiyorum, iç mekanı bile pırıl pırıl. Km yüksek araçlarda sahibinin ilgisi çok önemli oluyor. Her yerini kontrol etmek ve sürekli bakmak gerekiyor.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında burda konu sadece km olmamalı.
    İşin içinde yaşta bir faktör.

Ülkemizin süper dürüst olduğunu varsayarak (km düşürme hiç söz konusu olmasın)
    Kendi kafamdaki kurguma göre senede ;

-10K km yapmış bir araba diridir, yenidir.
    -20K km tam kıvamındadır (yağını suyunu yenile bas git)
    -30K kmde sorunlar yavaştan
    Bu sorunlarda bir kere başladımı aksi bu ya sürekli arda arda gelir can sıkar.

Ben herhangi X bir satıcıdan 200K değil 100K km'yi bile geçmiş araba alma taraftarı değilim. ( proje yada full restorasyon yapılmlayacak ise )
    Böyle araçlar seceresi bilinen , kullanıcısının tanıdık olduğu kişilerden alınmalı...

Aksi halde sanayi sanayi gezer kucaktan kucağa düşersiniz.
    (makinadan anlamıyor , elinizde tornovida tutamıyor ise)

Ortalama 5 yaş 100K'yi geçen arabalarda alınınca yapılacak bakımlar (yapılmadı ise) bellidir ; yağı suyu , hidrolikleri , bujisi , gergileri, balataları , gerekirse disk vs vs bu liste böyle gider.
    Aynı araba 10 yaşında olsa bu sefer işler değişir..
    Çünkü artık zamanında korozyona uğrattığı parçalar vardır , bunlar ;
    Garç gurç eden bütün mukavemetini kaybeymiş burçlar , amortisör hidrolikleri , fitiller vs vs...

Kısaca neresinden tutulsa mesai ve sabır gerektiren bir iş...

Yüksek km araçın birde satılma derdi var ona hiç girmiyorum bile...

Allah herkese kolaylık versin.
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben arabayi almadan sorarim; fren balatalari ne zaman degisti hocam diye? Ik mik ederse; almam o arabayi, belli bakimsiz.
    Servis gecmisli ve/veya sahibinin neyin ne zaman degistigini bildigi arabalari alirim.

Obur turlusu risk; hic bir zamanda araba alinca bakim yapmam, hic de yolda kalmadim; surpriz ile karsilasmadim.

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araca nerede bakım yapılmıs olursa olsun alınca mutlaka yagı degistirir motul koyarım

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamamen şans ve kısmet işi diye düşünüyorum.

1800 kmde Astra K aldım, 4 bin kmde toplam 4 kere servise gittim. Elektronik park freni bozuldu, araba yerinden oynamadı. Elektrik bir ara komple gitti (110 km ile giderken direksiyonun beton kalıp şekline girdiğini düşünün)
    Çok büyük kaza atlattım.
    Bilimum radyo bozulmaları, sinyal verme sesinin tiz tona geçmesi vs vs.
    6200 kmde sattım. Koltuk ısıtma, keyless go, şerit takip vs herşey vardı. Ama ne yoktu? Ruh yoktu ruh ve bolca arıza.

256 bin kmde tüplü bir SLK aldım, oksijen sensörü harici masrafım olmadı. Üstü bile hala 22 saniyede açılıyordu
    170 küsür binde clio rs aldım, ki motorunun oynandığını, belki de son demlerini yaşadığını biliyordum. Hiç acımadan gazladım, yağ eksiltme harici sıkıntım yoktu.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler