User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
44 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Şahıs Şirketine Alınan Araçta Vergi Sübvansesi Hk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Şahıs Şirketine Alınan Araçta Vergi Sübvansesi Hk.

Herkese selamlar.

Şahıs şirketi üzerine faturalı bir araç alıp vergi sübvansiyonu kullanmak istiyoruz ama prosedürler hakkında birkaç sorumuz var.

1- Sıfır araç alındığında kullanılabiliyor ama ikinci el yine %18 faturalı araç alındığında kullanılabiliyor mu kullanılıyorsa nasıl kullanılıyor?
    2- Aracı 5 sene dolmadan satmak istediğimizde bizden tahsil etmedikleri oranda vergiyi tahsil ediyorlar mı?
    3- Aracı aldığımızda faturalandırma işlemi nasıl oluyor?

Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim selamlar.

CaNeR44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hususi arabayı rent a car vb araçla yapılan değilse işiniz şirkete işlemek doğru olmadığını söylüyorlar ama yapıyorlar tespiti halinde usulsüzlük oluyor
    Ticari aracı işlemek tabiki mümkün

ACTPK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben bununla alakalı vergi dairesine bilgi edinme dilekçesi verdim nedir bunun usulü diye. Öyle olsa %18'le bir sürü araç var satılan. Şirkette kullanmak için alacaktım.

Özetle dedikleri şey şu oldu; %18'le aldığın aracı diyelim ki %18 ile işledin, satarken %18 ile çıkarsın(Bu sanırım galericiler için. Zaten galerilerde bu yüzden bu şekilde satıyor filo ya da rent a car'dan satın aldıkları aracı). Ya da Kdv oranını masrafa atacaksın, kdv'den hiç düşmeyeceksin. Satarkende %1 faturayı kesip çıkışı öyle yapacaksın. Yani normalden hiçbir avantajı yok. En avantajlısı kdv kullanılacaksa leasing kullanmak olur. Onda da hurda indirimi kullanılamadığından aynı paraya geliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada şahıs ltd ya da a.ş. olması fark etmiyor. Şirket kuruluşunda araç alım satım ya da kiralama işi yapılacağı yazmıyorsa işlenemiyor. Diyelim ki işlendi %18'le çıkmazsa vergi ziyan cezası yenebilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ACTPK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bununla alakalı vergi dairesine bilgi edinme dilekçesi verdim nedir bunun usulü diye. Öyle olsa %18'le bir sürü araç var satılan. Şirkette kullanmak için alacaktım.

Özetle dedikleri şey şu oldu; %18'le aldığın aracı diyelim ki %18 ile işledin, satarken %18 ile çıkarsın(Bu sanırım galericiler için. Zaten galerilerde bu yüzden bu şekilde satıyor filo ya da rent a car'dan satın aldıkları aracı). Ya da Kdv oranını masrafa atacaksın, kdv'den hiç düşmeyeceksin. Satarkende %1 faturayı kesip çıkışı öyle yapacaksın. Yani normalden hiçbir avantajı yok. En avantajlısı kdv kullanılacaksa leasing kullanmak olur. Onda da hurda indirimi kullanılamadığından aynı paraya geliyor.
    Yapmayı düşündüğümüz kdv oranını masraf olarak gösterip ortalama 5 yıllık bir periyotta ( kullanım süresi buymuş ) vergi ödememek. %1 ile çıkış yaparken bizim zararımız ne olacak o kısımda netleşemedim ama nihayetinde hem vergiden düşüyoruz hem de düşük oranla çıkış yapıyoruz anladığım kadarıyla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ACTPK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada şahıs ltd ya da a.ş. olması fark etmiyor. Şirket kuruluşunda araç alım satım ya da kiralama işi yapılacağı yazmıyorsa işlenemiyor. Diyelim ki işlendi %18'le çıkmazsa vergi ziyan cezası yenebilir.
    Şirket tanıtım ve organizasyon ltd.şti diye geçiyor. Ekstra olarak araç alım-satımı eklersek vergi bakımından bize ne gibi dezavantajları olur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birbirimizi doğru anladıysak evet kdv masrafa atılıyor. Yani 100.000TL+kdv(%18) bir araç aldıysanız 118.000TL'ye faturasız bir araç alınmış gibi demirbaşa işliyorsunuz. Sonra amortismanla 5 senede sıfırlıyorsunuz. O da vergi matrahından düşüyor. Satarken 118.000TL+kdv olarak satacaksanız +%1 kdv biniyor ve 119.180TL çıkışı oluyor. Amortisman harici hiç bir avantajı yok kısacası. Şirket ünvanında araç satış v.s. olmasının bir avantajı olacağını sanmıyorum. Ticari mallar ve demirbaşlar ayrı işlenir. Kiraya verilen ya da alıp satılan bir ticari mal olmadığından demirbaşa işlenmesi gerekir. İllaki daha iyi bilen birileri vardır. Şirket sahibi olarak bilgim bu kadar. Yanlış yönlendirmek istemem kimseyi.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 30/b der ki:

faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisinin mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemeyeceği
    Bu araçların iktisabında (elde edilmesi / satın alınması) kısmında Ödediğiniz KDV yi indirim konusu yapamıyorsunuz.

Bu biraz teknik bir tabir, halk bunu anlamıyor be kısaca izah edeyim anlaşılır olsun.

bir mal ve hizmet aldığımızda KDV ödüyoruz. Bu bizim muhasebe hesabımızda 191 İndirilecek KDV olarak takip ediliyor.

Sattığımız mallarda ise malı alan kişiden devlete ödenmek üzere (devreden kdv gözardı edildi) KDV Tahsil ediyoruz.

Bu da bizim muhasebe hesabımızda 391 Hesaplanan KDV olarak takip ediliyor.

Ay sonu geldiğinde aşağıdaki şekilde bir mahsup yapılıyor ve duruma göre ya vergi ödüyoruz ya da devreden KDV miz oluyor.

Tabloya bakarak 1. senaryoda 150 bin TL lik mal almışız, 200 bin TL lik mal satmışız.

KDV dengesinde tahsil ettiğimiz ödediğimiz KDV den fazla olduğu için KDV ödemesi çıkar. Piyasada buna KDV çıktı denir genelde, iş sahipleri KDV çıkarma diye muhasebecilerine telkinde bulunur. Bunu yapan muhasebeci değildir aslında senin aldığın / kestiğin faturalardır.

2. Senaryoda ise 300 bin TL lik mal aldık 100 Bin TL lik mal sattık. Ödediğimiz KDV tahsil ettiğimizden az olduğu için gelecek aylarda indirim konusu yapmak üzere 36.000 TL 190 hesabımızda bekliyor. Yani KDV ödemesi çıkmadı.

Sizin durumda Fatura alıp KDV ödense bile bunu aşağıdaki tablodaki gibi ödemeniz gereken vergiden düşemezsiniz. İndirim konusu yapılamaz dediği tam olarak budur.

Ayrıca yakın zamanda araç giderleriyle ilgili de sınırlama getiriliyor. Kiralık araçlarda örneğin gider üst sınırı 5.500 TL.

Yani gidip şirkete 20.000 TL ye, A8L kiralarsan bunun 5.500 TL sini gider yaz, kalanı kanunen kabul edilmeyen gider olur.

Ek soru olursa destek olmaya çalışırım, faydamız olsun az da olsa.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hangi isim altındaki vergiyi ödemekten kaçınmak için bu tip bir satın alım yapmak istiyorsunuz bilsek belki daha faydalı cevaplar gelir.

Süreci oldukça yalın olarak anlatmaya çalışayım. Ana sözleşmenizde belirtilen iş konularında araç alım satım, kiralama vb. bir durum yoksa yani kısacası bu araba sizin için bir ticari mal değilse bunu alırken ödediğiniz herhangi bir isim altındaki vergiyi direkt olarak o ay ödemeniz gereken vergiye mahsup edemezsiniz.

Peki ne yapabiliriz? Diyelim ki siz 100.000 TL karşılığı fatura edilen veya noterde satış rakamı olarak belirtilen bir araç satın aldınız. Bu aracı 5 yıl içinde değerini sıfırlayacak şekilde vergiye konu kazancımıza maliyet olarak yazacağız. Bu da her yıl için 20.000 TL demek.

Sene sonunda faaliyet karınız 50.000 TL ise buna denk gelen dilimden ödeme yapmadan önce yukarıdaki 20.000 TL düşülüp sonra vergi hesabı yapılıyor. Yani bu 20.000 TL nin tamamı ödenecek vergiden düşmüyor. Girdiğiniz dilimin yüzdesi kaç ise ancak o kadarından kaçınmış oluyorsunuz.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ah bu muhasebeciler ahhh. niye hep böyle kafa karıştırırlar ben firma adına araba aldığımda avantajı ne demiştim, abi gider olarak gösteriyoruz amortisman yapıyoruz v.s v.s kısaca vergiyle alakalı bazı avantajların oluyor sen düşünme detaylarını dedi geçtiydi bizim muhasebeci ne kadar kolay anlamıştım böyle olunca.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ah bu muhasebeciler ahhh. niye hep böyle kafa karıştırırlar ben firma adına araba aldığımda avantajı ne demiştim, abi gider olarak gösteriyoruz amortisman yapıyoruz v.s v.s kısaca vergiyle alakalı bazı avantajların oluyor sen düşünme detaylarını dedi geçtiydi bizim muhasebeci ne kadar kolay anlamıştım böyle olunca.
    Artı şirket batarsa araba da gidiyor elden
    Okumadan imzalamam.....

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben sırf araç için harcadıklarımı gider gostermek istediğim için günlük kullandığım aracı şirkete yazmayı düşünmüştüm ama baya karışık bi iş gibi duruyor tic. ltd. şti. benimki

ne yapsak doğru olur acaba

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğer ortaklık yapısı söz konusuysa bence 3-5 masrafı gider yazacağım derken daha büyük bir riske girersiniz. Yok riski göze alıyorum diyorsanız;

Aracı noterden şirketinize rayiç bedel üzerinden satıyorsunuz. Parayı şirket size ödüyor. Gerçek bir satış olmayacağı için o para ile ne yapılacağı, şirkete nasıl geri döneceği hakkında bir tavsiye veremem

Ancak unutmayın; o araç artık şirketinizin malı ve tüm alacaklara konu olacaktır. Size vergi avantajı yanı sıra bilanço makyajı sağlayacağı için bankalar nezdinde de pozitif katkı sağlayacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onursumer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben sırf araç için harcadıklarımı gider gostermek istediğim için günlük kullandığım aracı şirkete yazmayı düşünmüştüm ama baya karışık bi iş gibi duruyor tic. ltd. şti. benimki

ne yapsak doğru olur acaba
    Harcamaların için şirket adına fatura al, muhasebe yapsın gerisini.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harcamaların için şirket adına fatura al, muhasebe yapsın gerisini.
    şirket üzerine araç yokken yedek parça yakıt bakım vs gibi şeyleri gosterebilirmiyiz ? sormadım gerçide olmaması gerek

135
    ├┼┼╕
    246R

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ye i torba yasada bu tip otomobil aliminda vergiden yada masrafdan dusme icin yeni tebliğ yayınlandı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onursumer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şirket üzerine araç yokken yedek parça yakıt bakım vs gibi şeyleri gosterebilirmiyiz ? sormadım gerçide olmaması gerek
    Yakıtı bilmiyom çünkü pompalar fiş veriyor plakaya göre.
    Ama diğer şeyler için evet. Sen fatura al şirket adına, bu masrafı cebimden yaptım de, muhasebe firma yerine sana ödeme yapsın.
    Örneğin bazı şirketler çalışanlarına araba vermiyor ama benzin parası veriyor, lastik alıyor, bakımını, yıkama parasını vb karşılıyor.
    Patron OK derse, sorun yok ödemelerde.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ye i torba yasada bu tip otomobil aliminda vergiden yada masrafdan dusme icin yeni tebliğ yayınlandı.
    Evet belli üst sınırlar geldi gerek alımda vergi istisnası gerekse kiralama da kanunen kabul edilen kira üst sınırı gibi.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakıtı bilmiyom çünkü pompalar fiş veriyor plakaya göre.
    Ama diğer şeyler için evet. Sen fatura al şirket adına, bu masrafı cebimden yaptım de, muhasebe firma yerine sana ödeme yapsın.
    Örneğin bazı şirketler çalışanlarına araba vermiyor ama benzin parası veriyor, lastik alıyor, bakımını, yıkama parasını vb karşılıyor.
    Patron OK derse, sorun yok ödemelerde.
    şirket benim zaten ozaman ben bi konuşayım muhasebecimle sırf o yüzden araba yapmayalım boşa şirket üzerine kdv vs hiçbi mantığı yok gibi duruyor sırf giderde işime yarar

135
    ├┼┼╕
    246R

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler