User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Bel Fıtığı ve Vücut Geliştirme Hakkında

Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bel Fıtığı ve Vücut Geliştirme Hakkında

Merhaba arkadaşlar;

Vücut geliştirme konularında bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum.
    Öncelikle sağlam bir spor geçmişim var. Spor akademesi mezunuyum fakat mesleğimi yapmıyorum.
    Üniversite yıllarında vücut geliştirme ile uğraştım. Lisanslı futbol ve Lisanslı Futbol hakemliği yaptım. Zaten hakemlik antrenmanında bel fıtığı oldum. İlerleyen dönemlerde hakemliği bırakmak zorunda kaldım.

Yaklaşık 2 yıldır spor yapmıyorum. Tipik masa başı çalışanı olduk. Göbek bağladı hafiften bu durumda beni rahatsız ediyor.
    6 ay kadar boks ile de uğraştım ama boks, kickboks gibi sporlar beli çok zorlar diye düşünüyorum.

Vücut geliştirme sporunun bana yararı olur mu?
    Tabi deadlift gibi hareketleri yapmam.
    Yani beli zorlamadan birşeyler yapılır mı?
    Yoksa sadece bel, karın ve sırt egzersizleri mi çalışılmalı?
    Marv (Mickey Rourke) on the Mercedes:

"The padre drove a Mercedes, or at least that's what they're passing off as a Mercedes these days. Modern cars, they all look like electric shavers."

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bol su için ve yüzün.Diğerlerinin hepsi başlangıç için tehlikeli bence.Film çektirip fıtığın durumunu netleştirin.Yüzerek kasları bir noktaya getirdikten,kendinizi dinç hissettikten sonra diğerlerine geçilebilir.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim bel fıtığım yok ama ara ara belimde ağrı yaşarım. her gün düzenli 45 dk vücut geliştirme yapıyorum. 1 gün bacak, 1 gün karın, 1 gün göğüs, 1 gün omuz, 1 gün kol, 1 gün sırt olacak şekilde her idmanda farklı kas gruplarını çalıştırıyorum. inan her kas grubunda mutlaka bele yük biniyor, bacak yaparken de biniyor, kol yaparken de, sırt yaparken de. bazen 2-3 gün dinlenmek zorunda kalıyorum. o yüzden vücut geliştirme yapmadan önce fıtığın durumunu, derecesini iyi saptamak lazım. ileri seviyede ise uzman doktor görüşü almadan merdiven bile çıkma derim kardeşim.

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence biz fizik tedavi merkezinden destek almak lazım.

Orada da antrenman vb hareketler yapılabiliyor
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Vintage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında tüm bilgilere sahipsinizdir.Bel fıtığınızın detaylı durumunu bilmemekle birlikte yüzme ve pilates sizin için iyi olacaktır.Fakat burada bir yanılgı var pekala ağırlıkta kaldırabilirsiniz ancak belli açı ve seviyelerde.
    Sizin ya da bu durumda olanların sporu doğru şekilde yapması faydalıdır.Bel bölgesinde bilhassa omurgayı saran kasları(Erector Spine) güçlendirmek sizi daha iyi hissettirecek hatta hayat standartınızı yükseltecektir.Ama burada sadece bel bölgesini güçlendirin demek istemiyorum vücut bir bütün.Her bölgeyi çalıştırın bunu ister pilates yaparak ister ağırlık çalışarak yapabilirsiniz.Pilateste(Reformer) vücudunuzu daha kolay reformerla stabilize edeceğiniz için daha sağlıklı çalışırsınız.Vücut çalışmada ise-ki siz bence iyisiniz geçmişiniz dolayısıyla- egzersizler esnasında stabilize olmadığınız an yanlış bir durumda ağrı hissedebilirsiniz.
    Aslında bir gerçekte egzersizlere başlayacağınız ilk zamanlarda doğru yapsanız dahi belinizde yine hafif hafif ağrılarınız olabilir ama zamanla güçlendikçe geçecektir.
    Unutmadan bel ağrılarının sebeplerinden biride zayıf karın kaslarıdır.Karın kaslarınızıda güçlendirerek ağrıları azaltmak mümkün.
    Biraz karman çorman gibi oldu.Kısaca ileri düzeyde bir fıtık durumu yoksa doğru açı ve formlarda egzersiz kesinlikle size iyi gelecektir.
    04Punto 89CivicEF 81Golf 94CivicEG 97CivicEK 93Uno 05Corsa 98Starlet

painkller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle geçmiş olsun, başımdan geçen olayı anlatarak başlamak istiyorum;

Sene 2014, deadlift yaparken belimde bir sıkıntı hissettim. O zamanlar spora yeni başlamış 5-6 aylarımdaydım. Taktığım ağırlıkta 20-20 plakadır. Bu sıkıntı öyle bir hal aldı ki vücud soğudukça doğrulurken iğne saplanır hale geldi. 15-20 gün resmen kambur gibi yürümeye devam ettim ki bu ilk başlarda yürümeyi unutturacak neticedeydi. Kıbrısta olduğum için doktora gitmeyi ihmal ettim. Gel zaman git zaman bel bölgesini sadece vücut ağırlığıyla geliştirecek, aşağıda bahsettiğim hareketleri yaptım. Ve normal yaşantıma geri dönebildim. Şuanda hava biraz soğusun yada idmanları 1 ay civarı bırakayım ben buradayım diyor.

-"superman exercise" 1-2 dakka hatta son zamanlarda 5 dakka duruyordum. Hareketin sonrasında zaten kaslar gerginliğini koruduğu için kendinizi 5-10 dakka süpermen zannediyorsunuz.
    - her ne kadar acı verse de ufak açılarla "ters mekik" hareketi. Yavaş yavaş seti/tekrarı arttırarak, bekleme süresini azaltarak devam edilebilir.
    - birde benim omurgamı barfikste tıpkı süperman hareketi gibi gererek belli süre tutmak çok rahatlatıyordu.

Bunları yapa yapa şükür şuanda 200 kilolarda 3-4 tekrarlı deadliftler, 250 kg lerde rack pulllar, yine deadliftim kadar squatlar yapabiliyorum. Tek sıkıntım squatta serbestte korktuğum için smith machineye mahkum kalıyorum.

Ülkeye döndüğümde film röntgen her neyse çektirdiğimiz de standart bütün doktorların bu sporu yapmamam gerektiğini tekrarlayacağını, disk kayması olduğunu söylemeleri beni çaremin hekimlerde olmadığını düşünmeme her ne kadar cahilce olsada bu işin üstüne hislerimle, hissettiğim şeylerle kendimi yönlendirerek gitmeme neden oldu. Şükür şu anda kendi vücudumu tanıyarak bu sporu yapabiliyorum, bir hareketin doğru formu o kası hissedebiliyorsanız doğrudur. Ahmet'te ki doğru form birebir Mehmet'te aynı olacak diye bir kaide yok. 5-6 sene üzerine bunu net anladım. Bu bahsettiğim olay dumbell curl yaparken yarısını front dumbell raise olarak yapmak değil tabi ki. Geçen aylarda aynı şekilde omzum çıktı, doktorun kanısı yine bu sporu bırakmam oldu. Ama hastalık bu, 20 gün tek kolla idman sonrasında yine eskiye dönebildim, benim yaşantım bu şekilde su testisi kırılacak ise su yolunda kırılır; fakat temkini elden bırakmamak gerek. Ben her ne kadar ihmal etsem de önceliğiniz spor hekimi bulup bir danışmanız. Ve kendi kendinize dediğim hareketleri çeşitlendirerek fizik tedavi uygulamanız, yani aldığınız bilgileri birleştirip bir elekten geçirmek suretiyle kendi antrenörünüz olmanız.

Benden daha iyi bildiğinizi düşünüyorum, Türkiye'de bu spor gelişmedi, kulaktan duymayla kaldı. Ama şuanda youtube gibi bir imkanımız ve 5-6 senedir bu sporun içinde biri olarak kendini iyi yetiştiren, bu sporu ilaç satmak-yarışma vaadiyle çocukların gözlerini boyayarak para kazanmak olmadığını bize gösteren antrenörlerimiz mevcut. Benim size bu konuda nacizane önerim bel civarı kaslarınızı üstüne düşerek geliştirmeniz, ağır kaldırarak veya zorlamak değil. Sıklığını arttırarak idman öncelerine - sonralarına açma germe gibi koymanız. Ve ne olursa olsun acı duyduğunuz hareketi yapmamanız.

Vücut geliştirme çok farklı bir zehir, farklı bir terapi. Umarım bir nebze fikir verebilmişimdir.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar;

Vücut geliştirme konularında bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum.
    Öncelikle sağlam bir spor geçmişim var. Spor akademesi mezunuyum fakat mesleğimi yapmıyorum.
    Üniversite yıllarında vücut geliştirme ile uğraştım. Lisanslı futbol ve Lisanslı Futbol hakemliği yaptım. Zaten hakemlik antrenmanında bel fıtığı oldum. İlerleyen dönemlerde hakemliği bırakmak zorunda kaldım.

Yaklaşık 2 yıldır spor yapmıyorum. Tipik masa başı çalışanı olduk. Göbek bağladı hafiften bu durumda beni rahatsız ediyor.
    6 ay kadar boks ile de uğraştım ama boks, kickboks gibi sporlar beli çok zorlar diye düşünüyorum.

Vücut geliştirme sporunun bana yararı olur mu?
    Tabi deadlift gibi hareketleri yapmam.
    Yani beli zorlamadan birşeyler yapılır mı?
    Yoksa sadece bel, karın ve sırt egzersizleri mi çalışılmalı?

Durumlarımız birbirine yakın sayılır. Belirli bir spor geçmişim var, antrenmanda ters şekilde düştüm ve sonucunda fıtık çıktı. Akademi için sınavlara 1 ay kala. Fizik tedavi görmediyseniz önceliğiniz fitness değil yüzme olmalı. Özellikle sırt üstü yüzme. İnanılmaz faydası var. 1-2 ay düzenli şekilde yüzdükten sonra fitnessa başlarsanız daha sağlıklı olur sizin için.

Anti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim de belimde 15-16 yıldır fıtık mevcut, hatta dönem dönem kıpırdayamadan yattığım, düzgün yürüyemediğim haftalara sebep olacak kadar.

Spor geçmişim de var ve son 4 aydır StrongLifts 5x5 programını aktif olarak uyguluyorum. Bu program doktorların ne kadar yapma diyeceği hareket varsa hepsini içeriyor: Barbell squat, deadlift, dead stop row vs.

Fakat şöyle ki, başta seni yapabildiğinden çok daha hafif ağırlıklarla çalıştırmaya başlayıp formunu mükemmele yaklaştırmanı ve ilgili kas gruplarını yavaş yavaş aktive etmeni sağlıyor. Ve stronglifts.com sitesinde de her bir hareket için alabildiğine detay anlatım ve videolar sunuyor. Üstelik gerçek bir progresif 5x5 programı olduğu için 12 haftada inanamayacağın kadar güçlenmeni sağlıyor. Tabii dilediğin şekilde accessory denilen ekstra hareketler de ekleyebiliyorsun programa.

Bir göz atmanı öneririm, ben çok faydasını gördüm.

Deadlift bel korkumdan yıllarca yapmamıştım ama video izleye izleye ve hafif ağırlıklarla formu iyice öğrenince geç başlamakla büyük hata yaptığımı fark ettim.

Şu an 120 kg serbest squat, 140 kg deadlift, 90 kg bench gibi değerlere ulaştım ve güçlenen lower back kasları sayesinde bel ağrım önemsemeyeceğim bir seviyeye geldi. Denemeni öneririm, kolay gelsin..
    Alıntı JenGoO Nickli Üyeden Alıntı
    Olm dayanamıyorum ya k20 olmadan hayatın tadı yok

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler